قیمت بنزین سال آینده تغییر می‌کند؟

قیمت بنزین سال آینده تغییر می‌کند؟

بررسی لایحه بودجه 1401 در مجلس آغاز شده و یکی از مهم‌ترین سوالات این است که قیمت بنزین در سال آینده تغییر می‌کند و یا بدون تغییر می‌ماند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، آنچه از بررسی لایحه بودجه 1401 می‌توان برداشت کرد این است که قیمت بنزین در سال آینده تغییر نمی‌کند. این خبری است که نايب ريیس کمیسیون انرژی مجلس هم آن را تایید کرده و گفته هیچ بحثی در خصوص افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه سال 1401 مطرح نشده است.

آخرین باری که قیمت بنزین در ایران افزایش داشت به آبان 98 باز می‌گردد که قیمت بنزین دو نرخی شد. قیمت بنزین سهمیه‌ای به 1500 تومان رسید و قیمت بنزین آزاد 3000 تومان.

اما اکنون دو سال است که قیمت بنزین تغییری نداشته و سال آینده هم قرار است قیمت بنزین تغییر نکند.

سهمیه بنزین در سال 1401

اما نکته مهم درباره قیمت بنزین در سال آینده این است که احتمالا بر اساس طرحی که کلید خورده، سهمیه بنزین خودروها کاملا حذف می‌شود و سهمیه بنزین به جای خودرو به افراد تعلق می‌گیرد.

بر اساس این طرح که قرار است به صورت آزمایشی در کیش و قشم اجرا شود، سهمیه بنزین خودروها حذف می‌شود و به هر کد ملی 20 لیتر بنزین تخصیص داده می‌شود.

اما آنگونه که سخنگوی دولت اعلام کرده در این طرح، به افراد سهمیه بنزین داده نمی‌شود. بلکه یارانه بنزین پرداخت می‌شود. یعنی هر ماه به جای تخصیص سهمیه بنزین، به هر کد ملی 30 هزار تومان یارانه نقدی تخصیص داده می‌شود که افراد می‌توانند این یارانه را صرف خرید بنزین کنند و یا اینکه از این یارانه به شکل دیگری استفاده کنند.

اما آنچه در اظهارات مقامات درباره سهمیه بنزین در سال آینده وجود دارد این است که بنزین سهمیه‌ای 1500 تومانی به زودی حذف می‌شود و تنها بنزین 3000 تومانی وجود دارد. اما دولت یارانه بنزین را به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌کند تا از آن برای خرید بنزین و یا موارد دیگر استفاده کنند.

به گفته سخنگوی دولت، قرار است یارانه بنزین خانوار به حساب سرپرستان خانوار واریز شود و مدیریت این یارانه بر عهده سرپرست خانوار باشد.

بر این اساس یک خانواده چهار نفره ماهانه 80 لیتر سهمیه بنزین 1500 تومانی دارد که معادل 120 هزار تومان است که به حساب سرپرست خانواده واریز می‌شود. بنابراین می‌توان گفت قیمت بنزین در سال آینده تغییر نمی‌کند اما سهمیه‌بندی بنزین دچار تغییرات اساسی می‌شود.

مطالعه بیشتر: گمانه‌زنی‌های جدید درباره سرنوشت بنزین/ کارت سوخت حذف می‌شود؟