نفت 200 دلاری چقدر محتمل است؟

نفت 200 دلاری چقدر محتمل است؟

در سال‌های گذشته همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا، احتمال افزایش قیمت نفت تا 200 دلار از سوی مسيولان ایران و نشریات خارجی مطرح شد، البته که هیچ‌گاه محقق نشد. اما این روزها دوباره شاهد افزایش قیمت نفت جهانی هستیم ،علت این افزایش قیمت چیست و تا کجا پیش می‌رود؟

مریم واعظی – در سال‌های گذشته همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا و گمانه بسته شدن تنگه هرمز نشریه فرانسوی فیگارو احتمال داد که در صورت بسته شدن کامل تنگه هرمز قیمت نفت تا 200 دلار افزیش پیدا کند.

ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با همین نگاه در 21 مرداد 98 مدعی شد که آمریکا به دنبال افزایش تنش، نا‌امنی در منطقه و بالا بردن قیمت نفت است.
این اتفاق در شرایطی رخ داد که قیمت جهانی نفت در سخت‌ترین سال‌های تحریمی ایران هم به 200 دلار نرسید. تنها نقطه اوج قیمت نفت برنت در سال 1387 با نرخ 140 دلار بود که البته آن زمان هم هنوز تحریم‌های سنگین علیه اقتصاد ایران وضع نشده بود. پس از این قیمت نفت روند کاهشی را طی کرد تا در تاریخ چهارم فروردین ماه سال 1399 به 26 دلار رسید.

هشت ماه بعد از این تاریخ قیمت نفت برنت به 49 دلار رسید و حالا نفت در طی یک سال گذشته به بالاترین نرخ قیمت خود یعنی 62 دلار رسیده است اما علت این نوسانات قیمت در سال 2020 میلادی چیست و تا کجا امکان افزایش قیمت نفت وجود دارد؟

نفت 200 دلاری دور از واقعیت است

فریدون اسعدی،کارشناس اقتصاد انرژی در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد که عدد 200 دلار عددی نزدیک به واقعیت نیست، در بهترین شرایط اقتصادی دنیا همچین عددی وجود ندارد. کشورهای پیشرفته و کشورهای اصلی مصرف‌کننده نفت همواره تلاش کرده‌اند شدت مصرف انرژی یا نقش سوخت‌های فسیلی را در تامین انرژی کم کنند.

به گفته اسعدی کم شدن شیوع کرونا و خروج شیل آمریکا که حدود هشت تا 9 میلیون بشکه در روز است احتمال افزایش قیمت نفت خام را برای سال 2021 افزایش می‌دهد اما فقط یک اتفاق خیلی خاص مثل جنگ یا تصادف نفتکش‌ها می‌تواند قیمت نفت را تا 200 دلار افزایش دهد که البته احتمال بسیار ضعیفی است و نفت 200 دلاری بسیار با واقعیت فاصله دارد.

وی تصریح کرد، قیمت نفت در سال 2021 و پس از کرونا زیر 100 دلار است.

تاثیر کاهش تولید نفت آمریکا

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک، کارشناس انرژی در گفتگو با تجارت‌نیوز، می‌گوید:گر شرایط کرونا بهتر شود وضعیت تقاضا در بازار بهتر می‌شود. البته ویروس‌های جهش‌یافته اجازه این بهبود تقاضا را نمی‌دهد و چنانچه برنامه‌های پیش‌گیرانه و کنترلی برای ویروس‌های جهش‌یافته اجرا شود، تقاضا بهتر می‌شود.

او ادامه می‌دهد: البته در این شرایط هم قیمت نفت به 200 دلار نمی‌رسد. اینکه این روز‌ها، قیمت‌ نفت افزایش پیدا کرده بخشی ناشی از بهبود تقاضا پس ازآمدن واکسن و اقدامات کنترلی کرونا و بخش بیشتر هم مربوط به سرمایی است که در آمریکا و اروپا حاکم شده و سرما و یخ‌بندان تولید آمریکا را کم کرده است و علاوه بر این به احتمال خیلی زیاد با آمدن دموکرات‌ها روند تولید نفت آمریکا هم کند می‌شود. همچنین عوامل غیر اقتصادی مثل عوامل سیاسی تنها می‌تواند بر این میزان افزایش قیمت نفت تاثیر بگذارد.

اولین بار رستم قاسمی وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد، در تاریخ دی ماه 1390 مساله نفت 200 دلاری در صورت تحریم ایران را مطرح کرد. پس از آن در سال‌های بعد بارها این احتمال از سوی دیگر مسيولان عنوان شد. اما قیمت نفت برنت که نزدیک‌ترین معیار برای قیمت نفت جهانی است به خصوص در دوران کرونا با کاهش قیمت همراه بود.

سایت اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) درگزارش پیش‌بینی قیمت نفت در سال 2021 نوشته است کاهش فعالیت اقتصادی مربوط به بیماری همه‌گیر کووید 19 باعث تغییر تقاضای انرژی و عرضه طی سال گذشته شده است و در آینده نیز بر این الگوها تاثیر خواهد گذاشت. همچین در آینده استفاده از دیگر سوخت‌ها افزایش پیدا می‌کند و این سایت پیش‌یینی می‌کند قیمت نفت برنت در سال 2022 به طور متوسط 55 دلار برای هر بشکه نفت باشد.

مطالعه بیشتر: افزایش قیمت نفت به 65 دلار
قیمت نفت امروز 18 اسفند 99/ برای اولین بار در دوران کرونا نفت از 70 دلار گذشت

قیمت نفت امروز 18 اسفند 99/ برای اولین بار در دوران کرونا نفت از 70 دلار گذشت

معاملات نفت خام برنت برای اولین بار از زمان شیوع بیماری همه گیر کرونا به بیش از 70 دلار در هر بشکه افزایش یافت ، همچنین به دنبال گزارش حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی ، نفت خام آمریکا بالاترین نرخ...

TejaratNews.com/
نفت در آستانه 70 دلار / قیمت نفت امروز 17 اسفند 99

نفت در آستانه 70 دلار / قیمت نفت امروز 17 اسفند 99

پس از تمدید یک ماهه کاهش تولید نفت توسط کشورهای عضو گروه اوپک پلاس، قیمت نفت با رشد چهار درصدی همراه بود و امروز قیمت نفت برنت به 69 دلار و 54 سنت رسید.

TejaratNews.com/
جهش قیمت نفت پس از تصمیم جدید اوپک

جهش قیمت نفت پس از تصمیم جدید اوپک

قیمت نفت روز پنج شنبه پس از این که اوپک و متحدانش با عدم تغییر سطح تولید در آوریل موافقت کردند، بیش از چهار درصد صعود کرد و به بالاترین حد در بیش از یک سال اخیر رسید.

TejaratNews.com/
اوپک فعلا قصد کاهش تولید نفت را ندارد/قیمت نفت افزایش یافت

اوپک فعلا قصد کاهش تولید نفت را ندارد/قیمت نفت افزایش یافت

منابع آگاه اوپک اعلام کردند این سازمان فعلا قصد کاهش عرضه نفت را ندارد و همین عاملی برای افزایش قیمت به 65 دلار در هر بشکه شد.

TejaratNews.com/
قیمت نفت به 63 دلار کاهش یافت

قیمت نفت به 63 دلار کاهش یافت

قیمت نفت در بازارهای جهانی به 63٫68 دلار کاهش یافت.

TejaratNews.com/
قیمت نفت امروز 12 اسفند 99 / کاهش قیمت نفت جهانی

قیمت نفت امروز 12 اسفند 99 / کاهش قیمت نفت جهانی

قیمت نفت امروز بیش از یک درصد کاهش یافت و خسارت‌هایی که از هفته گذشته ناشی از کاهش قیمت نفت آغاز شده بود را افزایش داد. قیمت نفت برنت امروز 12 اسفند 99 به 62 دلار و 94 سنت رسید.

TejaratNews.com/
قیمت نفت امروز 11 اسفند 99 / بهبود قیمت نفت با حمایت مجلس آمریکا

قیمت نفت امروز 11 اسفند 99 / بهبود قیمت نفت با حمایت مجلس آمریکا

قیمت نفت پس از تصویب یک بسته محرک بزرگ در مجلس ایالات متحده آمریکا، بیش از یک دلار نسبت به روز قبل افزایش داشت. قیمت نفت برنت امروز به 65 دلار و پنج سنت رسید.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت نفت تا امروز 10 اسفند / نفت چه خواهد شد؟

آخرین قیمت نفت تا امروز 10 اسفند / نفت چه خواهد شد؟

قیمت نفت جهانی در هفته‌های گذشته به بالاترین سطح خود در یکسال اخیر رسید. اما در سه روز گذشته قیمت نفت با کاهش قیمت نسبت به هفته گذشته همراه بود و به 64 دلار و 42 سنت رسید.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت نفت در 2021

پیش‌بینی قیمت نفت در 2021

بانک انگلیسی بارکلیز پیش‌بینی قیمت نفت در سال 2021 را با توجه به عرضه ایالات متحده آمریکا افزایش داد.

TejaratNews.com/
قیمت جهانی نفت امروز 7 اسفند 99 / قیمت نفت رکورد 13ماهه را شکست

قیمت جهانی نفت امروز 7 اسفند 99 / قیمت نفت رکورد 13ماهه را شکست

در حالی که بانک مرکزی آمریکا اطمینان داده که نرخ بهره در این کشور همچنان پایین خواهد ماند و میزان تولید نفت آمریکا طی هفته گذشته به دلیل سرمای شدید هوا افت قابل توجهی را تجربه کرده، قیمت نفت امروز برا...

TejaratNews.com/
افزایش قیمت نفت به 65 دلار

افزایش قیمت نفت به 65 دلار

سرمای شدید در آمریکا تولیدکنندگان نفت و پالایشگاه‌های منطقه تگزاس را تعطیل کرد. به همین دلیل تولید روزانه نفت این کشور یک میلیون بشکه کم شد.

TejaratNews.com/
قیمت نفت برنت به 63 دلار کاهش یافت

قیمت نفت برنت به 63 دلار کاهش یافت

به دنبال سرمای ناگهانی هوا که چاه‌های نفت در تگزاس را تعطیل کرد، قیمت نفت خام آمریکا در نزدیکی بالاترین رقم 13 ماه گذشته در نوسان است و نفت برنت نیز بشکه‌ای 63٫23 دلار فروخته شد.

TejaratNews.com/
قیمت نفت رکورد 13ماه گذشته را شکست

قیمت نفت رکورد 13ماه گذشته را شکست

وعده‌های توزیع واکسن کرونا و کاهش تولید نفت در افزایش قیمت تاثیر داشته است

Bartarinha.ir/
رکورد جدید از قیمت نفت

رکورد جدید از قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات امروز دوشنبه بازار جهانی به بالاترین حد در سه ماه اخیر صعود کرد و نفت برنت با یک دلار و 9 سنت معادل 1.8 درصد افزایش، به 63 دلار و 52 سنت در هر بشکه رسید.

TejaratNews.com/
قیمت نفت سنگین ایران بالا رفت

قیمت نفت سنگین ایران بالا رفت

جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران در ماه میلادی گذشته پنج دلار و 18 سنت معادل 10.5 درصد در مقایسه با دسامبر افزایش داشت.

TejaratNews.com/
مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار تغییر کرد سامسونگ آ51 وارد کانال 6میلیون تومانی شد تغییرات مدیریتی در سازمان بورس اختیارات ارزی بانک مرکزی یکسال دیگر تمدید شد با فیلترشکن ببینید 99/12/18 سهامداران تپکو بخوانند نرخ‌های فعلی ارز ماندنی نیست آخرین سیگنال های مهم برای معامله گران بورس + فیلم بازی با مهره‌های شطرنج "بورس" / مدیر روابط عمومی "سازمان بورس" تغییر کرد همتی: قیمت ارز در دو سال گذشته چندان زیاد نشد نشست با دبیر کل کانون نهاد های سرمایه گذاری ایران چند تغییر مدیریتی در سازمان بورس اختلاف بالای کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد 60 ثانیه 18 اسفند 99 محدودیتی در تولید مرغ نداریم رونق فروش میوه‌های پلاسیده در مرکز تهران پیش بینی بورس فردا 19 اسفند 99، بورس مثبت می‌ماند؟ محموله جدید ارزی در راه است؟ پشت پرده افزایش صادرات نفت ایران / ماجرای تماس برای فروش نفت چیست؟ نرخ دلار نیمایی امروز 18 اسفند ماه حباب سکه 350 هزار تومان شد / سکه به 9 میلیون تومان می‌رسد؟ پرونده هایی که رنگ از رخ قاضی برد آخرین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 ممنوعیت پرداخت حقوق نجومی به مدیران بانکی پیش‌بینی بورس فردا 19 اسفند 99 / بازار چگونه مثبت می‌ماند؟ رشد 34 درصدی نقدینگی تا بهمن ماه / روایت بانک‌مرکزی از نقش بانک‌ها در افزایش نقدینگی نرخ تورم؛ ملاک تعیین مزد سال آینده روغن گران نمی‌شود؛ 6 ماه ذخیره داریم خدمات 5ستاره از مهمان جدید فرابورس/ "حآفرین" تنها سودده بر روی ریل کانون نهادهای سرمایه گذاری، اثرگذار و کارآمد دادو ستد بیش از 8 میلیارد برگه سهم / بیشترین ارزش معاملات به خودرویی‌ها اختصاص یافت رونق فروش میوه‌های پلاسیده در مرکز شهر تهران صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی ، مدلی بکر و مغفول مانده طلای سیاه به مرز 70 دلار رسید صادرات نفت خام ایران رکورد زد تحلیل 5 کارشناس از قیمت خودرو در سال 1400 قیمت دلار و یورو افزایش یافت / پنجمین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 نوسان در بازارهای آسیایی تحت تاثیر معاملات وال استریت فرضیه سیگنال‌دهی بازار آتی به بازار نقدی رد شد / اهمیت بازار معاملات آتی در پوشش ریسک بخش تولید بی قراری دلار در کانال 24 هزار تومان/ دلار آزاد گران شد حاشیه‌های امروز بورس 18 اسفند 99 / بورس نفس تازه‌ای گرفت امکان ردیابی بسته‌های سیگار فراهم شد زمان واریز آخرین 45 هزار و 500 تومان قرن/ یارانه نقدی اسفندماه آخرین یارانه 45 هزار 500 تومانی قرن ح... روند صعودی نرخ طلا و سکه در بازار رشد بورس با جهش 24 هزار واحدی شاخص، شتاب گرفت قیمت دلار به 24260 تومان رسید / چهارمین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 ارزش پالایشی یکم 18 اسفند 99 ویژه سهامداران ذوب آهن اصفهان/ صعود ذوب پس از 16روز سقوط کنترل ویروس کرونا در فولادمبارکه عرضه اولیه‌ای که ارزان‌تر از قیمت اولیه‌ شد

در حال بارگیری...