تامین مالی راه‌اندازی ترمینال فرودگاه کیش از بستر بازار سرمایه

تامین مالی راه‌اندازی ترمینال فرودگاه کیش از بستر بازار سرمایه

بورستهران- ایرنا- مدیرعامل فرابورس ایران با بیان اینکه هدف و فعالیت اصلی شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش بسترسازی به منظور رشد و توسعه اقتصادی، صنعتی، عمرانی، بازرگانی منطقه آزاد کیش از طریق جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی است، گفت: این شرکت...

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شرکت فرابورس ایران، «امیر هامونی» در نشست ویژه پذیره‌نویسی اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش با بیان اینکه با انتشار اوراق خرید دین، شرکت‌ها می‌توانند مطالبات و اسناد مدت‌دار خـود را بـه کسر فروخته و مشـکل نقدینگی خـود را رفع کنند، افزود: در واقع اینجا به نوعی اوراق بهادارسازی حساب‌ها و اسناد دریافتنی انجام می‌شود که همان طراحی اوراق بهادار به پشتوانه حساب‌های دریافتنی ناشی از قراردادهای بلندمدت با سررسیدهای بیشتر از یک سال است.

به گفته هامونی، اوراق بهادارسازی دارایی‌ها، روند مربوط به تبدیل بخشی از دارایی‌های شرکت به شکل اوراق بهادار است که برای سرمایه‌گذاران در بازار ثانویه قابل قبول باشد و به‌طور کلی، همه دارایی‌هایی که می‌توانند جریان نقدی ایجاد کنند، واجد شرایط تبدیل شدن به اوراق بهادار هستند.

وی همچنین یادآور شد: مطابق دستورالعمل انتشار اوراق خرید دین، حساب‌های دریافتنی نیز که مورد اوراق بهادارسازی قرار می‌گیرد، شامل مطالبات مدت‌دار ریالی اشخاص حقوقی از اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از عقود مبادله‌ای مانند فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک و جعاله به استثنای سلف است.

مدیرعامل فرابورس به ارکان انتشار این اوراق اشاره کرد و ادامه داد: شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش و شرکت واسط مالی خرداد سوم که به ترتیب بانی و ناشر این اوراق هستند، با انتشار این اوراق به میزان یک هزار میلیارد ریال بر مبنای مطالبات مدت‌دار شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش به تامین مالی برای راه‌اندازی ترمینال دوم فرودگاه کیش اقدام کردند.

هامونی با اعلام اینکه رقم حاصل از این پذیره‌نویسی صرف تامین مالی راه‌اندازی ترمینال دوم فرودگاه کیش می‌شود، عنوان‌کرد: این شرکت با استفاده از تنوع ابزارهای مالی در بازار سرمایه و با تکیه بر مطالبات مدت‌دار خود اقدام به انتشار این اوراق کرده است.

وی گفت: نخستین اوراق تامین مالی این شرکت صکوک اجاره سه‌هزار میلیارد ریالی بود که در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس پذیره‌نویسی شد و از آبان ماه 1398 تاکنون در حال معامله است.

تامین مالی جدی‌ترین چالش‌ مناطق آزاد

همچنین «حمیدرضا مومنی» دبیر شورایعالی مناطق آزاد با اشاره به اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش اظهار داشت: این اوراق با ارزش 100 میلیارد تومانی، دارای مدت 32 ماهه بوده و نرخ آن نیز 18 درصد سالdانه تا سررسید است که موعدihd پرداخت، هر سه ماه یکبار از تاریخ انتشار شامل 10 دوره سه‌ماه و یک دوره دوماهه خواهد بود.

وی، تامین مالی را از چالش‌های جدی مناطق آزاد دانست و گفت: منابع ناپایداری در مناطق آزاد وجود دارد و به دلیل وجود برخی محدودیت‌ها نمی‌توان از سرمایه‌گذاران خصوصی انتظار داشت در حوزه تامین زیرساخت‌ها، ماموریتی را در این مناطق برعهده بگیرند؛ زیرا باید برای سرمایه‌گذاران بسترهایی فراهم شود.

مومنی مساله مهم دیگر را تامین مالی مناطق آزاد جدید دانست و افزود: مناطق آزاد فعلی دارای یک سری زیرساخت‌ها هستند اما مناطق آزاد جدید اگر با پشتوانه مالی درست شروع به کار نکنند نمی‌توان توفیقی برای آنان متصور شد.

مشاور رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه از سوی دیگر 32 منطقه ویژه فعال داریم که ظرفیت‌های خوبی نیز در این مناطق ویژه وجود دارد، گفت: در مجموع باید به سمتی حرکت کرد که مناطق آزاد در تامین مالی برای اجرای ماموریت‌های خود با مشکل مواجه نشوند.

جزيیات اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش

در بخش دیگری از این نشست خبری، «ناصر آخوندی» عضو هیات‌مدیره منطقه آزاد کیش به معرفی اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش پرداخت و گفت: این اوراق با ارزش 100 میلیارد تومانی، دارای مدت 32 ماهه بوده و نرخ آن نیز 18 درصد سالیانه تا سررسید است که موعدهای پرداخت، هر سه ماه یکبار از تاریخ انتشار شامل 10 دوره سه‌ماه و یک دوره دوماهه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه فرابورس نه فقط برای پروژه‌های مناطق آزاد بلکه برای شرکت‌های بخش خصوصی که در این مناطق سرمایه‌گذاری کرده‌اند نیز ظرفیت تامین مالی دارد، افزود: با اتصال بین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و بازار سرمایه، امکان تامین مالی ساده‌تر با نرخ کمتر و سرعت بیشتر فراهم می‌شود.

آخوندی در ادامه با بیان اینکه مناطق آزاد از نظر رتبه اعتباری، خوش‌حساب بودن و برخورداری از دارایی‌های مطمين، وضعیت بسیار خوبی دارند، ابراز امیدواری کرد: بتوان تامین مالی سایر پروژه‌های مناطق آزاد و بخش خصوصی را نیز از طریق فرابورس انجام داد.

حل مشـکل نقدینگـی شرکت‌ها با اوراق خرید دین

همچنین «ندا بشیری»، سرپرست معاونت توسعه کسب‌وکار فرابورس ایران نیز در این نشست با اشاره به اینکه اوراق خرید دین مبتنی بر خرید دیون منتشر می‌شود، گفت: بـا انتشـار این اوراق، شرکت‌ها می‌تواننــد مطالبــات و اســناد مـدت‌دار خـود را بـه کسـر فروختـه و مشـکل نقدینگـی خـود را مرتفـع کنند.

به گفته بشیری، این اوراق که پذیره‌نویسی آن از امروز 10 خردادماه 1400 در فرابورس آغاز می‌شود، نرخ سود معادل 18 درصد سالیانه و طول عمر 32 ماهه دارد؛ ضمن آنکه همه کارهای مربوط به انتشار را تامین سرمایه ملت برعهده گرفته است.

امکان توسعه اقتصادی شرکت‌ها از طریق ابزارهای بازار سرمایه

در ادامه، «روح‌الله حسینی مقدم»، مدیرعامل تامین سرمایه بانک ملت به عنوان تامین سرمایه‌ای که پذیره‌نویسی و بازارگردانی اوراق خرید دین شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش را برعهده دارد، گفت: این دومین تجربه منطقه آزاد کیش در انتشار اوراق برای تامین مالی است و در کل تامین مالی از طریق سایر ابزارهای بازار سرمایه برای شرکت‌هایی که امکان پذیرش در بورس و فرابورس را ندارند، زمینه توسعه اقتصادی برای آنان را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بهتر است با استفاده از مواردی همچون رتبه‌بندی اعتباری، اتکای ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه به بانک‌ها از بین ‌رود، افزود: اگر در تامین مالی از طریق اوراق، نیازی به ضمانت بانکی نباشد، فرایندهای انتشار اوراق نیز با هزینه کمتر و در زمان سریع‌تر انجام می‌شود.

به گفته حسینی مقدم، منطقه آزاد کیش تصمیم گرفته با استفاده از روش‌های تامین مالی نوین، الگویی برای تامین مالی سایر بنگاه‌های اقتصادی فعال در این منطقه و دیگر مناطق باشد تا از ظرفیت‌های تامین مالی موجود در بازار سرمایه مانند انتشار اوراق استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، پیشتر «امیر هامونی» مدیر عامل شرکت فرابورس ایران به خبرنگار ایرنا اعلام کرد: در چند سال گذشته و در زمان رییس اسبق سازمان بورس تفاهم نامه ای برای تامین مالی جمعی امضا شد که در خصوص این تفاهم نامه و ابلاغ مصوبه ای از سوی شورای عالی بورس، فرابورس ایران به عنوان تنظیم کننده و بانی تامین مالی جمعی انتخاب شد.

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

در هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟

EghtesadOnline.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد ارزش سهام عدالت در هفته گذشته چه تغییراتی کرد؟ رکورد خردادی معامله سهام در بورس مازندران شکسته شد جردن؛ محله شمالی بی‌آرام! وام ودیعه مسکن، مردم را خانه‌دار می‌کند؟ / «وزیر با این وام می‌تواند خانه اجاره کند؟» بازار آرام و کم‌نوسان بورس در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد پالایشی | اهداف قیمتی شبندر کجاست؟ افت ناچیز شاخص کل بورس در این هفته / کدام نمادها بیشترین بازدهی هفتگی را داشتند؟ "مبین" و انتشار صورت‌های مالی تلفیقی "فزرین" صورت‌های مالی 12 ماهه منتشر کرد

در حال بارگیری...