مرغ‌های ریز بازار از کجا می آیند؟ / پرده ای دیگر از حذف ارز 4200

مرغ‌های ریز بازار از کجا می آیند؟ / پرده ای دیگر از حذف ارز 4200

بازرگانیاقتصاد 100 نوشت:پس از اصلاح نظام یارانه ای و حذف ارز 4200 تومانی بازار کالاهای اساسی روی خوشی ندیده و هر روز قیمت محصولات افزایش چشمگیری را دارد.

سیاست های ضد تولیدی باعث گرانی کالا و تکرار ظهور پدیده ای مخرب به نام کم فروشی و کاهش وزن محصول و کالاهای اساسی در بازار شده است.

مدت زمانی است که بازار مرغ تحت تاثیر سیاست های اصلاحی دولت دچار نوسان قیمت شدیدی شده تا حدی که به گفته متولیان این بخش بدنبال گرانی مرغ مصرف آن در کشور با کاهش بیش از 30 درصدی مواجه شده است.

گزارش میدانی نشان می دهد، هیچ کمبودی در بازار مرغ دیده نمی شود اما از گرانی هفته ای این محصول که بگذریم، تعجب مشتریان در حین خرید را شاهد خواهید بود که هر روز مرغ های راهی شده از کشتارگاه به بازار،کوچک تر و کم وزن تر می شوند.

ادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران می گوید: زیان مرغداران پس از حذف ارز 4200 تومانی در واردات نهاده های دامی هنوز جبران نشده و اکثر مرغداران خوراک طیور خود را از بازار با نرخ آزاد تهیه می کنند.

وی ادامه داد: مصرف مرغ در سال جاری با کاهش بیش از 30 درصدی مواجه شده و از سوی دیگر ممنوعیت صادرات مرغ نیز زیان مرغداران را افزایش داده تا جایی که بیشتر تولید کنندگان ناگزیر به تعطیلی مرغدارای های خود شده اند.

اسدالله نژاد دلیل ریز بودن و کاهش وزن مرغ های عرضه شده به بازاررا چنین توضیح داد؛ مرغداران سعی بر تامین نیاز بازار دارند و هیچ گاه تولید مرغ را متوقف نکرده اند اما عدم تامین به موقع نهاده های دامی از سوی دولت شرایط را برای تولید کنندگان سخت و گران کرده است.

اسدالله نژاد تاکید داشت: به دلیل کاهش جوجه ریزی و از سوی دیگر تامین نیاز بازار مصرف، دستور کشتار و عرضه مرغ با وزن پایین را به مرغداران داده اند.

به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران؛ بازرسی و نظارت وزارت جهاد کشاورزی در راستای تامین و ایجاد هماهنگی درعرضه مرغ، نامه‌ای صادر که در آن اعلام کرده، مرغ‌ها باید با سن 43 روز به بازار عرضه شود؛ که جای تاسف دارد و از این گونه رویکردهای ضد تولید برای سرپوش گذاشتن بر روی برخی قصورات و کوتاهی‌ها به شدت گله‌مند هستیم و انتظار میرود زیر مجموعه‌های وزارت جهاد کشاورزی در قبال مقوله تولید با درایت و دقت بیشتری عمل کنند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران با اشاره به اینکه سن مطلوب در استان‌های غیر شمالی برای عرضه مرغ بالای 47 روز است، گفت: با اجرای چنین برنامه‌ای تولیدمرغ با کاهش 20 درصدی مواجه شده و این سیاست کاهش بیشتر تولید را به همراه خواهد داشت.

اسدالله نژاد گفت: قیمت مرغ دستوری و پایین‌تر از قیمت تمام شده اعلام می‌شود و در دوماه اخیر هم به دلیل کاهش تقاضا در بازار پایین‌تر از قیمت مصوب بوده وعملا تولید کنندگان مرغ از لحاظ نقدینگی آسیب جدی دیده اند.

وی ادامه داد: باید هرچه سریعتر سیاست‌های دولت در راستای حمایت از تولید تغییر کند درغیراین صورت بازار تولید و مصرف مرغ با بحران مواجه خواهد شد و قیمت مرغ بازهم تحت تاثیر عوامل قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

  • افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور/ تورم خوراکی ها 70.7 درصد

217 35

روزگار سپری شده اتاقک های زرد ارتباط اتفاقی هشدار‌آمیز و جدی برای تورم در کشور گزارش بازار‌ها امروز 9 آذر 1401 | بازار بیت کوین برای سرمایه گذاری خطرناک است چهار مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد روسیه و چین به دنبال دور زدن سويیفت ایران چگونه از تله فقر فرار کرد و به دام درآمد متوسط افتاد؟ بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید تسهیل در روند صدور مجوز کسب و کار بدون مراجعه حضوری حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد استفاده از کالابرگ اختیاری شد؛ می خواهید استفاده کنید نخواستید معادل ریالیش را برداشت کنید کالابرگ؛ وعده‌ای در میان اظهارات ضد و نقیض مسيولان / ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس: کالابرگ به امسال نمی... تنها جایی که ريیسی اول شد! آهن الات ساختمانی تغییر قیمت داد رشد سرمایه‌گذاری طرح‌های صنعتی در بوشهر رکورد زد رشد بی‌رمق بورس در آخرین روز هفته قیمت روغن موتور در بازار چند؟ وزیر نیرو با ريیس جمهور ترکمنستان دیدار کرد تغییر قیمت لاستیک خودرو در بازار + جدول 4 مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد قیمت طلا، سکه و ارز امروز 9 آذرماه/ قیمت سکه پیش رفت نوسازی بافت تاریخی اولویت دولت