رکورد جدید بدهی‌های دولت آمریکا

رکورد جدید بدهی‌های دولت آمریکا

بدهی ملی دولت آمریکا برای اولین بار در طول تاریخ این کشور، روز دوشنبه از مرز 33 هزار میلیارد دلار گذشت، آن‌هم در...

به گزارش اقتصادآنلاین، بدهی ملی دولت آمریکا برای اولین بار در طول تاریخ این کشور، روز دوشنبه از مرز 33 هزار میلیارد دلار گذشت، آن‌هم در شرایطی که مخارج دولت در حال حاضر تحت نظارت شدید قرار دارد و احتمال تعطیل شدن دولت بسیار بالا است.

بر اساس داده‌های جدید منتشرشده توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا، بدهی ملی دولت ایالات متحده، بعدازظهر دوشنبه هفته جاری به 33٫04 هزار میلیارد دلار رسیده است. برای مقایسه بهتر، تنها 4 دهه پیش، بدهی ملی آمریکا حدود 907 میلیارد دلار بود.

مقامات آمریکایی این سطح از بدهی را نقطه عطف جدیدی در تاریخ بدهی آمریکا اعلام کرده‌اند، در شرایطی که بدهی عمومی در آمریکا هم از مرز 26 هزار میلیارد رد شده است. این رکورد زنی جدید در دورانی رخ‌داده است که کنگره آمریکا در تلاش است تا از تعطیلی دولت در پایان ماه جاری جلوگیری کند.

همچنین آخرین یافته‌های دفتر بودجه کنگره آمریکا نشان می‌دهد که حجم بدهی ملی این کشور در 3 دهه آینده تقریبا 2 برابر خواهد شد. در پایان سال 2022، بدهی ملی به حدود 97 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش یافت.

بر اساس قانون فعلی، انتظار می‌رود این رقم در پایان سال 2053 به 181 درصد افزایش یابد. نکته نگران‌کننده‌تر این است که افزایش نرخ‌های بهره طی یک سال و نیم گذشته برای مهار تورم، هزینه خدمات بدهی ملی را هم افزایش داده است؛ زیرا با افزایش نرخ بهره، هزینه‌های استقراض دولت فدرال برای بازپرداخت بدهی خود هم افزایش می‌یابد.

پیش‌بینی می‌شود بازپرداخت‌ها از حدود 475 میلیارد دلار در سال مالی 2022 حدود 3 برابر شده و به 1٫4 هزار میلیارد دلار در سال 2032 برسد. همچنین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند تا سال 2053، پرداخت‌های بدهی به 5٫4 هزار میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد