نیمی از کارگران ساختمانی ایران مستاجر هستند

نیمی از کارگران ساختمانی ایران مستاجر هستند

«مسکن‌سازان بی‌مسکن» عنوانی است که اکبر شوکت، ريیس کانون کارگران ساختمانی به کارگران مستاجر این بخش نسبت می‌دهد و می‌گوید بر اساس مطالعه‌ای که کانون کارگران ساختمانی انجام داده است، حدود 50 درصد از کارگران ساختمانی ایرانی در فقیرنشین‌ترین محلات شهری مستاجر هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، برخلاف معمول که نیمه اول سال بیشترین پروژه‌های ساختمانی کلنگ می‌خورد، در بهار امسال میزان ساخت و ساز کمتر از زمستان سال 99 بوده است.

گزارش مرکز آمار حاکی از آن است که در فصل بهار امسال میزان ساخت و ساز مسکن در تهران نسبت به فصل زمستان 99 حدود 13.8 درصد کاهش داشت و این شاخص در کل کشور کاهش 24.6 درصدی داشته است.

حالا بازار راکد مسکن معیشت را برای کارگران این بخش دشوارتر از همیشه کرده است. فردین که از کردستان برای کارگری به تهران آمده، می‌گوید اگر کل درآمد امسال او بر ماه‌های بیکاری تقسیم شود، دستمزد ماهیانه‌اش به یک و نیم تا دو میلیون تومان می‌رسد. این در حالی است که حداقل حقوق کارگران در سال جاری 2 میلیون و 655 هزار است که با مزایا و سوابق کار این رقم تا 4 میلیون و 111 هزار تومان افزایش دارد.

سر کارگری که خود را شمس معرفی‌ می‌کند، توضیح می‌دهد که ابتدای تابستان یکی از کارگرانش از داربست طبقه سوم سقوط کرد و قطع نخاع شد و چون این کارگر هرگز بیمه نبوده است اکنون تحت پوشش سازمان بهزیستی درآمده و فقط ماهانه 300 هزار تومان مستمری دریافت می‌کند.

کارگر دیگری که مایل به درج نام خود نیست، می‌گوید زمان بیکاری در یکی از تاکسی‌های آنلاین کار می‌کرد اما اداره تامین اجتماعی با رصد فعالیت او بیمه‌اش را قطع کرده است.

بیمه برخی کارگران ساختمانی قطع شد

اکبر شوکت، ريیس کانون کارگران ساختمانی در همین زمینه می‌گوید: کارگران ساختمانی در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن فقط 6 ماه در سال سرکار هستند و بقیه ماه‌های سال را به بیکاری می‌گذرانند.

او ادامه می‌دهد: دستمزد کارگران ساده به شرط آنکه تمام ماه را سرکار باشند، کمتر از حداقل حقوق کارگران در ایران است و کارگران نیمه‌ماهر بین 20 تا 25 درصد بیشتر از حداقل حقوق دریافت می‌کنند. این در شرایطی است که استادکاران با 25 تا 30 سال تجربه کار فقط 1.5 برابر حداقل حقوق کارگران در ایران مزد می‌گیرند.

ريیس کانون کارگران ساختمانی تاکید می‌کند: اگر ماه‌های بیکاری کارگران ساختمانی را در نظر بگیریم به عددهای غم‌انگیزی می‌رسیم. آن هم در حالی که برخی کارگران ساختمانی ایران هنرمندان ممتاز در زمینه گچبری دستی، مقرنس‌کاری و گره‌چینی، سنگتراشی و … به شمار می‌آیند اما همین کارگران هنرمند از هیچ پوشش بیمه‌ای مناسبی برخوردار نیستند.

به گفته شوکت در حال حاضر از بالغ بر یک و نیم میلیون کارگر ساختمانی فقط حدود 800 هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

او همچنین خبر می‌دهد که پیش از این نزدیک به یک میلیون کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه بودند اما در سال شیوع کرونا سازمان تامین اجتماعی به بهانه نبود منابع مالی بیمه بیشتر از 200 هزار کارگر را قطع کرد.

علاوه بر شیوع کرونا، گزارش‌های وزارت کار نشان می‌دهد که کارگران ساختمانی در صدر حوادث کار قرار دارند. همچنین بر اساس آمار شورای عالی حفاظت فنی و بهداشت کشور 38 درصد از مرگ ناشی از حوادث کار مربوط به کارگران ساختمانی است.

شیوع اجاره‌نشینی بین کارگران ساختمانی

«مسکن‌سازان بی‌مسکن» عنوانی است که اکبر شوکت، ريیس کانون کارگران ساختمانی به کارگران مستاجر این بخش نسبت می‌دهد و می‌گوید بر اساس مطالعه‌ای که کانون کارگران ساختمانی انجام داده است، حدود 50 درصد از کارگران ساختمانی ایرانی در فقیرنشین‌ترین محلات شهری مستاجر هستند.

او توضیح می‌دهد: در استان قم که وضعیت ساخت و ساز مسکن به نسبت بهتر از سایر استان‌های ایران است، 30 تا 35 درصد کارگران ساختمانی مستاجر هستند و بعضا در خانه‌های کوچک 40 تا 50 متر زندگی می‌کنند.

شوکت وضعیت مالی کارگران ساختمانی در استان‌های کردستان، لرستان، سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان شمالی و جنوبی را وخیم توصیف می‌کند و می‌گوید در برخی شهرستان‌های کوچک استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل هم وضع به همین منوال است و کارگران ساختمانی این نواحی بیشترین میزان اجاره‌نشینی را نسبت به سایر کارگران دارند.

چند کارگر خارجی در ایران کار می‌کنند؟

ريیس کانون کارگران ساختمانی همچنین به تسلط طالبان بر افغانستان اشاره کرده و توضیح می‌دهد: با رشد مهاجرت افغانستانی‌ها به ایران وضعیت کارگران ایرانی به مراتب بدتر می‌شود، زیر ا در حال حاضر بین 400 تا 500 هزار کارگر ساختمانی از اتباع بیگانه در ایران مشغول به کار هستند که در زمان ساخت مسکن مهر شمار آنها به یک میلیون نفر هم رسیده بود.

شوکت ادامه می‌دهد: مطابق قانون کار اشتغال اتباع بیگانه در بخش ساختمانی ایران غیرقانونی است و حضور کارگران افغانستانی ضریب اشتغال کارگران ایرانی بخش ساختمان را به شدت کاهش داده است. در رسانه‌های ایران گزارش‌هایی وجود دارد که حاکی از مهاجرت کارگران ساختمانی ایران به کشورهایی نظیر عراق و امارات و در موارد محدود ترکیه است. کارگرانی که بنا به گفته تشکل‌های صنفی این بخش جز ماهرترین کارگران ایرانی هستند و با تشدید مهاجرت آنها، کیفیت ساخت و ساز در بخش مسکن تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

منبع: اقتصاد آنلاین

مطالعه بیشتر: ثبت نام 350 هزار متقاضی نهضت ملی مسکن در استان تهران
خبر مهم برای مسکن / قیمت مسکن کاهش پیدا می‌کند؟

خبر مهم برای مسکن / قیمت مسکن کاهش پیدا می‌کند؟

وزیر اقتصاد گفت: در حوزه مسکن، تجربه تامین مالی متفاوت خواهد بود، در نظر داریم که از ظرفیت‌های خارجی نیز در این زمینه استفاده کنیم تا تکنولوژی‌هایی را برای ساخت مسکن بیاورند و منتظر خبرهای خوبی در این...

TejaratNews.com/
اعلام جزيیات خرید متری مسکن

اعلام جزيیات خرید متری مسکن

یک فعال صنعت ساختمان درباره خرید مسکن متری گفت: متقاضی می‌تواند متناسب با میزان موجودی و دارایی خود، چند متر از یک ساختمان و آپارتمان را در چند سال تا سقف 80 متر خریداری کند.

TejaratNews.com/
حدود دو میلیون نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند

حدود دو میلیون نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: ثبت نام در طرح نهضت ملی در آستانه دو میلیونی شدن قرار گرفت و تاکنون یک میلیون و 986 هزار و 366 نفر در این طرح ثبت‌نام کردند.

TejaratNews.com/
قیمت مسکن در تهران / سهروردی گران‌تر است یا یوسف آباد؟

قیمت مسکن در تهران / سهروردی گران‌تر است یا یوسف آباد؟

با توجه به نیازمندی‌های دیوار فهرستی از متوسط قیمت آپارتمان مسکونی در برخی محلات تهران به دست آمده است. در بین محلات سهروردی و یوسف آباد کدام گران‌تر است؟

TejaratNews.com/
ردپای بورس در بازار مسکن تهران

ردپای بورس در بازار مسکن تهران

نتایج یک نظرسنجی درباره « مقصد (بازار) مورد علاقه ایرانی‌ ها برای سرمایه‌ گذاری » نشان می‌ دهد، اولویت شماره یک افراد برای سرمایه‌ گذاری، «بازار زمین و مسکن» است.

EghtesadOnline.com/
احتمال جهش قیمت مسکن با رونق معاملات

احتمال جهش قیمت مسکن با رونق معاملات

بازار مسکن در آبان ماه با افزایش قابل توجه معاملات همراه بوده است به گونه‌ای‌که میزان معاملات علاوه بر رشد 33.5 درصدی نسبت به ماه قبل رشد 63.5 درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.

Bartarinha.ir/
قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها

قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها

منطقه پنج محبوب‌ترین نقطه تهران بین خریداران مسکن است. در ماه گذشته هزار قرارداد خرید و فروش در این منطقه رخ داده در حالی که ارزان‌ترین منطقه تهران شاهد 192 قرارداد و منطقه 19 تنها شاهد 52 قرارداد بود...

Bartarinha.ir/
اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن

اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است: به نتیجه نرسیدن مذاکرات لغو تحریم‌ها در اول باعث اثرات افزایشی بر بازار ارز و به تبع آن سایر کالاها از جمله ملک می‌شود؛ البته آنطور نیست که مثل سال گذشته شاهد رشد سنگی...

TejaratNews.com/

راه جدید خانه دار شدن از بورس می گذرد؟ / پیوند بازار سرمایه و مسکن

ساخت 5 هزار واحد مسکن برای مددجویان کمیته امداد

ساخت 5 هزار واحد مسکن برای مددجویان کمیته امداد

ريیس کمیته امداد از آغاز ساخت پنج هزار واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد با همکاری بسیج سازندگی خبر داد.

TejaratNews.com/
قیمت خرید مسکن در شیراز / محلات ارزان شیراز کدامند؟

قیمت خرید مسکن در شیراز / محلات ارزان شیراز کدامند؟

با توجه به اگهی‌های ثبت شده در سایت دیوار و قیمت مسکن در شیراز، فهرستی از متوسط قیمت خرید مسکن دربرخی از محلات شیراز به دست آمده است.

TejaratNews.com/
شرایط دریافت وام خود مالکی مسکن

شرایط دریافت وام خود مالکی مسکن

عضو هیات مدیره بانک مسکن گفت: هر خود مالکی، اگر بیشتر از دو واحد مسکونی بسازد انبوه ساز شخصی محسوب می‌شود، میزان وام متقاضیان ساخت مسکن خود مالکی با تسهیلات انبوه سازان، هیچ فرقی ندارد و متقاضی می‌توا...

TejaratNews.com/
جزيیات وام 400 میلیون تومانی برای ساخت مسکن

جزيیات وام 400 میلیون تومانی برای ساخت مسکن

عضو هیيت مدیره بانک مسکن گفت: به هرکسی که روی زمین خود، بیش از 2 واحد مسکونی بسازد، وام "خود مالکی" تعلق می گیرد.

Irinn.ir/

جزيیات پرداخت تسهیلات خودمالکی مسکن

مسکن در تهران چقدر گران شد؟

مسکن در تهران چقدر گران شد؟

طبق آمار رسمی، در آبان امسان تورم در بخش مسکن به 51.8 درصد رسیده و خریدار باید به طور متوسط بیش از 20 درصد نسبت به پارسال هزینه کند.

TejaratNews.com/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل