تبعات افزایش قیمت ارز / هر ایرانی چند دلار...

تبعات افزایش قیمت ارز / هر ایرانی چند دلار...

دهک‌های اول تا سوم، مبلغ 400 هزار تومان به‌ازای هر نفر و در صورتی که جز دهک‌های چهارم تا نهم قرار داشته باشید، مبلغ...

وجود دلار با قیمت 63 هزار تومان در بازار نشان می‌دهد که در ماه فروردین 1403، هر ایرانی با در نظر گرفتن ماندگاری قیمت دلار در حدود 63 هزار تومان، کمتر از 5 دلار یارانه دریافت می‌کند. این بدان معنی است که ارزش یارانه‌ها به میانگین 5 دلار رسیده و روز به روز ارزش خود را از دست می‌دهد.

دهک‌های اول تا سوم، مبلغ 400 هزار تومان به‌ازای هر نفر و در صورتی که جز دهک‌های چهارم تا نهم قرار داشته باشید، مبلغ 300 هزار تومان به‌ازای هر نفر به حساب افراد واریز خواهد شد.

در بسیاری از کشورها، دولت‌ها از برنامه‌های  یارانه نقدی  برای کمک به افراد با درآمد کم استفاده می‌کنند. یارانه نقدی یک پرداخت مستقیم از دولت به گیرنده است که به صورت پول نقد یا از طریق کارت های بانکی انجام می‌شود. این برنامه‌ها برای کاهش فقر و تشویق بهترین استفاده از منابع جامعه، به کار می‌روند.

بسیاری از این برنامه‌ها از محدودیت دریافت تمایل دارند و تحت شرایط و دستورالعمل‌های خاصی تعیین می‌شوند تا به هدف موردنظر دست یابند. این برنامه‌های یارانه نقدی غالبا به عنوان یک پشتوانه مالی برای کسانی که به دلیل شرایط اقتصادی نیاز به کمک دارند، عمل می‌کنند.

همچنین معاون وزیر تعاون با بیان اینکه دولت هر ماه 37 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کند، افزود: با اجرایی شدن طرح کالابرگ الکترونیکی و یارانه مضاعفی که دارد هر ماه یک مبلغی به این مبلغ افزوده می‌شود. فراگیرترین و مهم‌ترین طرح دولت، طرح کالابرگ الکترونیکی است که در دهه فجر با طرح «فجرانه» به اعلاترین شکل خود به مرحله اجرا درآمد.

عسگریان اضافه کرد: استفاده از کالابرگ الکترونیکی 120 هزار تومان یارانه مضاعف را در اعتبار مردم شارژ می‌کرد و آن‌ها برای دریافت این مبلغ باید نیمی از یارانه خود را خرید می‌کردند تا اعتبار را دریافت کنند. در طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی این مبلغ به 220 هزار تومان افزایش یافت و هیچ پیش‌شرطی نیز برای آن درنظر گرفته نشده است. مردم با هر میزان خریدی که انجام دهند یارانه آن کالا را دریافت می‌کنند.

استقبال 30 برابری از طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی

وی تاکید کرد: پس از آغاز طرح فجرانه، استقبال از آن به شدت زیاد بود. تخمین ما از استقبال از طرح فجرانه در ماه نخست حدود دو تا سه برابر طرح کالابرگ الکترونیکی بود اما مردم به شکل انفجاری به استقبال این طرح رفتند و خریدها به 30 برابر حد معمول رسید و رکوردهای قابل توجهی را رقم زد. یکی از آن‌ها این بود که بزرگ‌ترین خرید کشور درحوزه 11 قلم کالای سبد موردنظر (شامل برنج، شیرکم‌ چرب، ماست، تخم‌مرغ، مرغ، گوشت، حبوبات، پنیر، روغن مایع، مارکاونی و قند و شکر) ظرف کمتر از یک ماه انجام و 630 هزار تن مواد غذایی (همان 11 قلم) وارد سفره مردم شد. آخرین نرخ مشارکت مردم در این طرح اکنون به بیش از 87 درصد رسیده است. یعنی از جامعه 60 میلیونی که مشمول طرح فجرانه کالابرگ الکترونیکی هستند، بیش از 51 میلیون نفر اقلام موجود در طرح را خریداری کرده‌اند و به عبارتی 51 میلیون بسته غذایی به صورت کامل خریداری شده است و اتفاقی شگرف در حوزه تامین و توزیع کالای اساسی در بستر کالابرگ الکترونیک ثبت شده است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد