راه اندازی سامانه 1649 در حوزه مدیریت زمین

راه اندازی سامانه 1649 در حوزه مدیریت زمین

راه اندازی خط تماس 1649 در یک ماه گذشته بیش از 600 تماس مردمی داشته که با اتصال این خط به نهادهای متولی و ذی نفع، آن ها پاسخگو در حوزه مدیریت زمین خواهند بود.

به گزارش خبرنگار مهر، امروز دوشنبه 25 اردیبهشت 1402 نشست خبری پنجره واحد مدیریت زمین در محل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برگزار شد. مازیار مباشری از سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره این سامانه گفت: از اقدامات و ماموریت‌های این سازمان می‌توان به 4 اقدام اشاره کرد؛ تامین زیرساخت سخت افزاری، نرم افزاری، احصا و آماده سازی از نقشه تولی گری و نیز بستر سازی، یکپارچه سازی و باز مهندسی وضع موجود.

وی افزود: در حوزه سخت افزاری باید شبکه‌ها امنیت لازم را داشته باشند و دسترسی به آنها آسان باشد. پیش بینی‌های لازم در بخش سخت افزاری و نرم افزاری انجام شده است. راه اندازی خط تماس 1649 در یک ماه گذشته از دیگر اقدامات بوده که بیش از 600 تماس مردمی داشته است. با اتصال این خط به نهادهای متولی و ذی نفع، آنها پاسخگو خواهند بود.

انقلاب در حفاظت از اراضی

مباشری در ادامه نشست به عملکرد مثبت ماهواره خیام در حوزه اشتراک گذاری اطلاعات دقیق از اراضی ملی کشور اشاره کرد و گفت: از زمانی که این ماهواره در مدار قرار گرفت تصاویر خوبی دریافت شده است. در پایش اراضی از طریق ماهواره خیام به زودی شاهد انقلابی در حفظ و حراست از زمین‌ها خواهیم بود.

وی افزود: ما به دنبال به خدمت گرفتن هوش مصنوعی هستیم که کمک زیادی به یکپارچه سازی اطلاعات و نقشه‌ها خواهد کرد.

این مقام مسوول درباره بارگذاری نقشه‌های تولی گری هم گفت: در این راستا حدود 250 لایه محدوده تولی گری در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین بارگذاری شده است. همچنین گزارش‌هایی از آسیب شناسی و پیگیری اصلاح نقشه‌های سند ملی آمایش سرزمین، تقسیمات سیاسی کشور و... آماده شده که منجر به رفع برخی چالش‌ها خواهد شد.

مباشری در پایان تاکید کرد: پیش از رفتن به سوی دولت الکترونیک ضرورت دارد تا به لحاظ قوانین اصلاحات و بازنگری‌هایی در بخش قانون‌های ناسخ و منسوخ و قوانین که با یکدیگر همپوشانی دارند و معضلاتی را برای مردم به وجود آورده اند انجام شود و در ادامه به کمک فناوری فرایند پیچیده تسهیل گردد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد