ريیس سازمان بازرسی: اساسنامه صندوق توسعه ملی باید تغییر کند‌

ريیس سازمان بازرسی: اساسنامه صندوق توسعه ملی باید تغییر کند‌

ريیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه 16 میلیارد از منابع صندوق توسعه ملی به خاطر کاهش ارزش ارزها در مقابل دلار و همچنین تبدیل آن به ریال، آب شده است،‌ گفت: باید اساسنامه صندوق توسعه ملی تغییر پیدا کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ذبیح‌الله خدايیان ريیس سازمان بازرسی کل کشور امروز در همایش صندوق توسعه ملی با بیان اینکه نگاه دولت‌ها و مجلس به صندوق توسعه ملی به عنوان یک نگاه خزانه دوم بوده است،‌ اظهار داشت: باید اساسنامه صندوق توسعه ملی تغییر پیدا کند و صندوق توسعه ملی از تبدیل شدن به بانک که فقط تسهیلات می‌دهد خارج شده و بتواند در سرمایه‌گذاری‌های مولد و درازمدت مشارکت کند.

وی اظهار داشت:‌ 200 مورد از تسهیلاتی که از صندوق توسعه ملی پرداخت شده است تاکنون 400 بار امهال گرفته و در برخی از موارد تسهیلات 7 تا 8 برابر مهلت گرفته‌اند چون بانک‌ها احساس می‌کنند منابع از خودشان نیست بعضا دنبال این هستند که منابع پرداخت نشود وگرنه چرا طرحی که قرار بوده 8 ساله بازپرداخت شود 12 و یا 14 ساله می‌شود.

ريیس سازمان بازرسی کل کشور گفت:‌ منابع صندوق توسعه ملی که به خاطر مصوبات مختلف تبدیل به ریال شده از این محل به خاطر نوسانات قیمت آب شده و 8 میلیارد دلار از منابع صندوق از بین رفته است، همچنین در صندوق توسعه ملی 8 نوع ارز در 8 حساب صندوق در بانک مرکزی موجود است که برخی از این ارزها در مقابل دلار مرتب کاهش ارزش پیدا می‌کنند و 8 میلیارد دیگر نیز از این محل زیان به صندوق توسعه ملی وارد شده است.

خدايیان با بیان اینکه 9 عضو از 11 عضو هیات امنای صندوق توسعه ملی دارای حق رای هستند، افزود:‌ از این تعداد 6 نفر دولتی هستند و دبیرخانه صندوق توسعه ملی هم در سازمان برنامه و بودجه قرار دارد در جایی که همه فکر و ذکرشان تامین بودجه کشور است و ريیس هیات امنای صندوق هم ريیس‌جمهور است. به خاطر این تصمیماتی گرفته می‌شود که منابع صندوق توسعه ملی برگشت پیدا نمی‌کند.

وی گفت: همه مطالبات صندوق توسعه ملی از دولت تا پایان سال 99 مهلت گرفته‌اند که تا نیمه 1401 بدون وجه التزام امهال بگیرند. همچنین با تصمیمات متعدد تسهیلاتی از صندوق توسعه ملی با نرخ صفر و بازپرداخت 12 ساله به دولت پرداخت می‌شود که این تصمیمات باعث عدم نفع صندوق می‌شود.

ريیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: در مجلس هم در هر قانون بودجه معمولا گفته می‌شود 10 تا 15 درصد از منابع صندوق توسعه ملی تبدیل به ریال شود که تا کنون 9 میلیارد دلار تبدیل به ریال شده و به خاطر این مساله آن 9 میلیارد دلار تبدیل به یک میلیارد دلار شده است.

خدايیان اظهار داشت:‌ بانک مرکزی به حساب‌های ریالی صندوق توسعه ملی سودی پرداخت نمی‌کند؛ همچنین بانک‌ها چون طرح توجیه فنی و اقتصادی طرح‌های متقاضی تسهیلات از صندوق توسعه ملی را بررسی می‌کنند خود صندوق توسعه ملی در این زمینه هیچ نظارتی ندارد، یعنی به طرح‌هایی وام می‌دهد که توجیه اقتصادی آن را بررسی نکرده و بعد از اعطای تسهیلات هم هیچ نظارتی بر آن طرح‌ها ندارد.

وی گفت: باید اساسنامه صندوق توسعه ملی اصلاح شود و به صندوق توسعه ملی به دیده یک بانک نگاه نشود و صندوق بتواند در درازمدت سرمایه‌گذاری‌های مولد داشته باشد که هم به نفع صندوق و هم به نفع مردم باشد.

پایان پیام/

متقاضیان خرید خودرو بر سر دو راهی هفت نکته درباره وام ودیعه مسکن 200 میلیونی اخبار مهم کدال جمعه 12 خرداد 1402 | کدام شرکت های شاخص ساز عملکرد سالانه منتشر کردند؟ میزان سود 100 میلیون سپرده بانکی چقدر است؟ ماجرای لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا از بورس چیست؟ ریسک خرید کدام قطعه سکه بالاست؟ آمار تکان‌دهنده از تغییرات شدید در مصرف گوشت طرح کالابرگ الکترونیک در راستای مهار تورم است/ رشد 20 درصدی یارانه مددجویان در مرحله نخست هوش مصنوعی در این کشور 4هزار نفر را بیکار کرد! انعقاد پیمان‌های پولی باعث تقویت اقتصاد کشور می‌شود استان فارس در رتبه دوم خطر فرونشست زمین/ شاید شاهد حوادث بحران‌زا ناشی از فرونشست زمین در کشور باشیم تامین برق مراکز حساس از ژنراتور پشتیبان در صورت بروز حادثه/ شبکه برق اهواز پایدار است ظرفیت صادراتی 50 درصدی سنگ‌های تزيینی کشور سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل خودرو زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام اولویت بندی متقاضیان 24 خرداد؛ قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است اختصاص 320 میلیون متر مکعب گاز در روز به نیروگاه‌ها رفع محدودیت ترافیکی شمال به جنوب محور چالوس برنامه پاکستان برای انجام مبادلات تهاتری با ایران زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام شد ضرر باورنکردنی خریداران پژو 207 / سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل! واگذاری زمین 250 متری رایگان به خانوارهای روستایی پیش‌ بینی بورس فردا 13 خرداد 1402 | فردا کدام گروه ها پر تقاضا خواهند بود؟ اطلاعیه وزارت کار درباره مبلغ جدید یارانه اعتباری تاکید دبیرکل اوپک بر اهمیت افزایش ظرفیت پالایش نفت در سراسر جهان فعلا خبری از لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا در بورس نیست ناترازی های شدید صندوق های بازنشستگی / جزییات تغییر سن بازنشستگی در برنامه هفتم هشدار به کشاورزان و دامداران برای رعد و برق و بارش باران ژیان محبوب ایرانیان 250 میلیون تومان! سکه و طلا ارزان شد مجامع هفته آتی/ دتماد و دتوزیع و دسبحا به مجمع می‌روند هفته خوب کریپتو/ بازارهای داخلی همگی منفی تورم امسال به کانال 30 درصد می‌رسد جزيیات توافق گمرکی ایران و اقلیم کردستان عراق قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است تولید نفت ایران به 2 میلیون و 750 هزار بشکه در روز رسید سکه و طلا ارزان شد فرزین: تورم امسال به کانال 30 درصد می رسد حقوق یک سال کار کارگران، پول 2 متر آپارتمان! آرزوی همتی برای گرفتن وام از صندوق جهانی پول! ناتوانی متقاضیان در پرداخت سود وام مسکن جمعه بازار بورس - شماره 4 - 12 خرداد 1402 دولت چقدر بدهی دارد؟ جزيیات واگذاری زمین دولتی به خانوارهای دارای 3 فرزند پایه‌گذاری برنامه‌ هفتم بر اساس آمایش سرزمین بازار نفت چشم‌ به‌ راه نشست اوپک پلاس چشم انداز احیای طریق الحج از رونق گردشگری دینی تا تجارت 10 خبر مهم برای بورس فردا شنبه 13 خرداد کدامند؟ مصوبه شورای رقابت برای خودروهای مونتاژی اجرایی... دارندگان این خودروها به خاک سیاه نشستند