تغییرات قیمت کالاهای اساسی در شش ماه گذشته منتشر شد

تغییرات قیمت کالاهای اساسی در شش ماه گذشته منتشر شد

بررسی قیمت کالاهای اساسی در ابتدای تیرماه نسبت به شش ماه قبل، یعنی دی ماه سال گذشته، نشان می‌دهد که قیمت کالاها در شش ماه گذشته بین دو (گوجه فرنگی) تا 76 (گوشت مرغ تازه) درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش کارگروه رصد و پایش قیمت اقلام اساسی و پرمصرف بازار کشور منتهی به اول تیرماه که از سوی انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان منتشر شده، قیمت 52 قلم کالا در 9 گروه بررسی و با شش ماه قبل مقایسه شده است.

افزایش 33 تا 76 درصدی قیمت محصولات پروتيینی در شش ماه

بر اساس این گزارش قیمت گروه محصولات پروتيینی شامل گوشت مرغ، تخم مرغ، گوشت گوسفند و گوساله و گوسفند و گوساله زنده در اول تیرماه امسال نسبت اوایل دی ماه سال قبل بین 33 (گوسفند زنده) تا 76 (گوشت مرغ تازه) درصد افزایش یافته است.  

طی شش ماه گذشته قیمت هر کیلو گوشت گوساله با 37 درصد افزایش به حدود 187 هزار تومان، هر کیلو گوشت گوسفندی با 36 درصد افزایش به بیش از 180 هزار تومان رسیده و قیمت گوسفند و گوساله زنده نیز 33 و 37 درصد افزایش داشته است. همچنین قیمت هر کیلو گوشت مرغ تازه با 76 درصد افزایش به 52 هزار و 400 تومان و هر کیلو تخم مرغ با 64 درصد افزایش در شش ماه گذشته به 38 هزار تومان رسیده است.

گروه لبنیات شامل انواع شیر، پنیر و کره نیز در شش ماه گذشته بین 48 (شیر استریل پاکتی پرچرب) تا 91 درصد افزایش یافته که بیشترین افزایش مربوط به شیر خام در دامداری به قیمت 12 هزار و 700 تومان به ازای هر لیتر بوده است. بر این اساس قیمت هر کیلو شیر پاستوریزه بطری کم چرب و شیر استریل پاکتی پرچرب نیز به ترتیب با 59 و 48 درصد افزایش نسبت به دی سال قبل به نزدیک به لیتری 19 هزار و 500 و 23 هزار و 100 تومان رسیده است. قیمت پنیر 400 گرمی و کره 100 گرمی پاستوریزه نیز در شش ماه گذشته به ترتیب 71 و 66 درصد افزایش داشته است.  

افزایش قیمت گروه قند، شکر و چای نیز طی شش ماه گذشته 14 تا 71 درصد بوده است. در این مدت قیمت هر کیلو قند 71 درصد، شکر فله 64 درصد، شکر بسته بندی 54 درصد و انواع چای بین 14 تا 18 درصد افزایش یافته است. بنابراین در اول تیر امسال قیمت هر کیلو قند به حدود 31 هزار تومان، شکر 26 هزار تومان و چای به 142 تا 147 هزار تومان رسیده است.

افزایش 306 تا 353 درصدی قیمت انواع روغن 

در این میان از بین انواع روغن، قیمت روغن نیمه جامد 4.5 کیلویی با 306 درصد افزایش در شش ماه گذشته به حدود 345 هزار تومان رسیده است. اما قیمت روغن مایع آفتابگردان معمولی و سرخ کردنی 350 و 353 درصد افزایش یافته و به بیش از 63 هزار تومان رسیده است.  

بررسی قیمت گروه کالایی غلات و حبوبات شامل انواع برنج، ماکارونی و حبوبات در شش ماه گذشته نیز حاکی از افزایش 16 تا 106 درصدی قیمت این کالاهاست. بر این اساس برنج ایرانی یعنی هاشمی و طارم با 106 و 104 درصد افزایش طی این مدت به میانگین 110 هزار تومان رسیده، اما این افزایش قیمت در برنج خارجی شامل هندی و پاکستانی کمتر یعنی حدود 36 و 38 درصد بوده و قیمت این دو محصول در تیر ماه امسال به حدود 37  و 40 هزار تومان رسیده است. قیمت ماکارونی 500 گرمی نیز با 91 درصد افزایش در این مدت به حدود 16 هزار و 800 تومان رسیده است. 

حبوبات چقدر گران شد؟

از بین انواع حبوبات نیز در شش ماه گذشته قیمت عدس، لوبیا چیتی، نخود و لپه، به ترتیب 37، 31، 34 و 16 درصد افزایش یافته است. به طوری که در ابتدای ماه جاری قیمت انواع حبوبات یاد شده در محدوده 50 تا 62 هزار تومان بوده است.  

گروه مورد بررسی بعدی در گزارش انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان میوه، صیفی و مواد غذایی است که طی شش ماه گذشته بین دو تا 67 درصد افزایش قیمت داشته‌اند. بیشترین افزایش قیمت در این گروه، در مدت یاد شده مربوط به سیب زمینی است که به 16 هزار و 500 تومان رسیده و بعد از آن خرما با 47 درصد و پیاز زرد با 38 درصد افزایش نسبت به دی سال قبل در رتبه دوم و سوم قرار می گیرند. قیمت این دو محصول در ابتدای تیر به حدود 9900 و 37 هزار و 700  تومان رسیده است.  

از بین سایر میوه، صیفی و مواد غذایی در شش ماه گذشته قیمت سیب زرد 31، سیب قرمز و رب گوجه فرنگی هر کدام 22 درصد افزایش یافته است.  

گفتنی است از 22 اردیبهشت امسال ارز دولتی کالاهای اساسی حذف و یارانه نقدی جایگزین آن شد و علت افزایش قیمت کالاهای اساسی نسبت به شش ماه قبل همین موضوع است.

در گروه شوینده‌ها نیز قیمت انواع پودر دستی و ماشینی و دستمال‌کاغذی در شش ماه گذشته هشت تا 46 درصد و در گروه مصالح ساختمانی، قیمت تیر آهن، ورق سیاه، میلگرد، گچ سفید و سیمان خاکستری چهار تا 52 درصدی است. در گروه تایر و روغن موتور نیز طی شش ماه گذشته شاهد افزایش 13 تا 44 درصدی انواع لاستیک خودروهای داخلی و انواع روغن موتور هستیم.  

قیمت کدام کالاها کاهش یافت؟

در این میان بررسی آمارها نشان می دهد در شش ماه گذشته قیمت پرتقال تامسون شمال یک درصد و آب آشامیدنی بطری 1.5 لیتری شش درصد کاهش داشته و به ترتیب به 15 هزار و 700 و 5200 تومان رسیده است.

local_offerبرچسب‌ها:
امحا 10 کانتینر کالای اساسی

امحا 10 کانتینر کالای اساسی

در مکاتبه اخیر بین مدیرکل جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان هرمزگان با معاون امور بندری و اقتصادی اداره بنادر و...

Borna.news/
حمل کالای اساسی از طریق حمل‌و‌نقل ریلی در اولویت قرار گرفت

حمل کالای اساسی از طریق حمل‌و‌نقل ریلی در اولویت قرار گرفت

مدیرعامل راه‌آهن با اشاره به تفاهم وزرای راه و جهاد در مورد حمل کالاهای اساسی گفت: با حمایت دو طرف برای اولویت قرار دادن حمل کالای اساسی از طریق حمل و نقل ریلی، بهره‌برداران و سرمایه‌گذاران در سفارش‌گ...

FarsNews.ir/
ارسال بیش از 2 میلیون تن کالای اساسی به 1300 مرکز ذخیره‌سازی

ارسال بیش از 2 میلیون تن کالای اساسی به 1300 مرکز ذخیره‌سازی

مجوز حمل‌ونقل دو میلیون و 157 هزار تن انواع کالاهای اساسی وارد شده به کشور در سه ماهه بهار 1401، صادر و این کالاها به 1316 مرکز ذخیره‌سازی سراسر کشور ارسال شده‌اند.

MehrNews.com/
کالای اساسی وارداتی با ارز 4200 خاک شد!

کالای اساسی وارداتی با ارز 4200 خاک شد!

دو دستگاه تریلی حاوی کنجاله سویا که از بندر خارج و درنهایت با بار خاک به مقصد رسیده، توقیف شده است ولی ابهامات پرونده محموله‌ای که با ارز 4200 تامین ارز شده مشخص نیست؛ گمرک نیز اعلام کرده که محموله کن...

Isna.ir/
تخلیه 5.7 میلیون تنی کالای اساسی در بنادر کشور تا پایان خرداد

تخلیه 5.7 میلیون تنی کالای اساسی در بنادر کشور تا پایان خرداد

طی 3 ماهه نخست سال جاری معادل 5 میلیون و 772 هزار و 861 تن کالای اساسی در بنادر کشور تخلیه شد که به ترتیب سهم بندر امام خمینی(ره)، ‌ شهید رجایی و امیرآباد از سایر بنادر بیشتر بوده است.

MehrNews.com/
جزيیات واردات 4.5 میلیارد دلار کالای اساسی اعلام شد

جزيیات واردات 4.5 میلیارد دلار کالای اساسی اعلام شد

طبق اعلام معاون گمرک ایران در سه ماهه ابتدایی امسال بیش از 4.5 میلیارد...

Isna.ir/
توافق روسیه و اوکراین قیمت کالای اساسی را ارزان نکرد

توافق روسیه و اوکراین قیمت کالای اساسی را ارزان نکرد

توافق روسیه و اوکراین بر قیمت گندم فقط یک روز باعث کاهش قیمت شده و اکنون قیمت گندم روند افزایشی داشته است.

Borna.news/
سایه سنگین دلار 30 هزار تومانی بر سر کالای اساسی

سایه سنگین دلار 30 هزار تومانی بر سر کالای اساسی

نایب ريیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی یا بیان اینکه همه مردم در وضعیت سختی به سر می‌برند از ریس جمهوری خواست اگر...

Gostaresh.news/
موجودی کالای اساسی در بنادر چقدر است؟

موجودی کالای اساسی در بنادر چقدر است؟

معاون گمرک اعلام کرده است از حدود 4.3 میلیون تن کالای موجود در گمرک و بنادر، حدود سه میلیون تن در انبارها و مابقی درشناورها قرار دارد.

Borna.news/

افزایش یک میلیون تنی دپوی کالای اساسی/ 53 شناور منتظرند

دپوی 3.9 میلیون تنی کالای اساسی/900 هزار تن روی شناورها

4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی

تغییرات قیمت سه کالای اساسی در سال 1400

تغییرات قیمت سه کالای اساسی در سال 1400

آمار سالانه منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می دهد که قیمت انواع برنج، شکر و گوشت در اسفند ماه سال 1400 بین حدود 1.1 تا 131.8 درصد نسبت به پایان سال 1399 افزایش یافته که بیشترین ا...

Isna.ir/
4 عامل تهدید امنیت غذایی در دنیا‌/ خودکفایی در کالای اساسی‌ ماموریت جدید ‌دولت

4 عامل تهدید امنیت غذایی در دنیا‌/ خودکفایی در کالای اساسی‌ ماموری...

با توجه به شرایط دشوار کشورها در تامین امنیت غذایی به دلیل بروز مشکلات مختلف نظیر خشکسالی و تنش روسیه و اوکراین، موضوع خودکفایی در تولید کالای اساسی امری حیاتی است که با محوریت اقتصاد مقاومتی باید از ...

FarsNews.ir/
یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ «عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد کاهش قیمت سکه و ارز + جدول واریز به حساب‌های تجاری به عنوان درآمد فروش تلقی می‌شود نخست وزیر سويد: در بخش انرژی به شرایط اقتصاد جنگی رسیده ایم گرد و غبار در برخی استان‌ها/ اهواز داغ‌ترین شهر کشور مقایسه جالب دستمزد کارگران در ایران و کره جنوبی/ کاهش عجیب دستمزد کارگران در 10 سال اخیر طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان محدودیت ترافیکی پایان هفته جاده‌ها/ ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال توافق تجارت ترجیحی ایران و بنگلادش کلید خورد افزایش دومینو وار مناطق آزاد در ایران بدون تحول در سیاست‌گذاری عجیب اما واقعی؛ واردات پارچه مبل رکورد زد اسامی برندهای ظروف ملامین غیراستاندارد اعلام شد حمایت صندوق کارآفرینی امید از طرح‌های راکد، نیمه فعال و نیمه تمام چرا برق در گرمای شدید تابستان سالجاری قطع نشد؟ ماجرای کارخانه میخ‌سازی سعادت آباد چه بود؟ / ساخت کارخانه با سنگ سبز معدن در بالا شهر تهران