حپارسا و پايین‌ترین سطح فروش ماهانه در سال مالی جدید | علت چیست؟

حپارسا و پايین‌ترین سطح فروش ماهانه در سال مالی جدید | علت چیست؟

شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان (سهامی عام) با مالکیت 1200 دستگاه واگن مخزندار بزرگ‌ترین شرکت حمل و نقل ریلی عضو گروه مخزندار در سطح کشور است. این شرکت که در زمینه حمل و نقل مازوت، گازويیل و روغن‌های صنعتی و خوراکی فعالیت دارد در دی ماه یک افت در سطح فروش ماهانه خود تجربه نموده که در این مطلب قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

به گزارش نبض بورس، شرکت توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان (سهامی عام) با نماد حپارسا با مالکیت 1200 دستگاه واگن مخزندار بزرگ‌ترین شرکت حمل و نقل ریلی عضو گروه مخزندار در سطح کشور است. این شرکت که در زمینه حمل و نقل مازوت، گازويیل و روغن‌های صنعتی و خوراکی فعالیت دارد در دی ماه یک افت در سطح فروش ماهانه خود تجربه نموده که در این مطلب قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

حپارسا از نظر ارايه خدمات حمل و نقل ریلی با شرکت‌های مهمی از جمله شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، نفت بهران، توسعه صنایع بهشهر، ایران گاز و ... همکاری می‌نماید که از نظر ارزش ریالی خدمات قرارداد با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در صدر لیست قرار دارد.

سال مالی شرکت 31 شهریور می‌باشد؛ بنابراین در سال مالی جدید فروش دی ماه، پایین‌ترین سطح را تجربه نموده است.

شناسایی درآمد‌ها در شرکت‌هایی که به ارايه خدمات می‌پردازند همچون شرکت‌های تولیدی نیست و شناسایی درآمد از نظر حسابداری مستلزم اصول و شروطی است که طی دوره ارايه خدمت محقق می‌شود.

در بین قرارداد‌های حپارسا؛ قرارداد با شرکت ایران گاز جهت صدور بارنامه در 31 شهریور ماه به اتمام رسیده و پس از تمدیدی رخ نداده است.

شناسایی درآمد در حپارسا بر مبنای وزن محصولات حمل شده و مسافت طی شده انجام می‌گردد که طبعا با نوسانات فروش شرکت‌های طرف قرارداد میزان درآمد خدمات حمل و نقل حپارسا نیز دستخوش تغییر می‌شود. دلیل افت سطح فروش در آذر و دی نیز ناشی از همین موضوع بوده و میزان درآمد کسب شده از قرارداد با شرکت ملی پخش (به عنوان اصلی‌ترین قرارداد و مشتری حپارسا) طی این دو ماه روند کاهشی را تجربه نموده است.

همچنین در قراداد شرکت با توسعه صنایع بهشهر و نفت ایرانول بنا به کاهش وزن محصولات حمل شده، درآمد حپارسا در دی ماه کاهش محسوسی را داشته است.

هر چند حپارسا در دی ماه شاهد افزایش درآمد‌های ناشی از قرارداد با شرکت نفت بهران بوده، اما سایر موارد باعث شده تا این مورد کمتر دیده شود.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد