فروش اوراق دولتی چه تاثیری بر بورس می گذارد؟

فروش اوراق دولتی چه تاثیری بر بورس می گذارد؟

ماه‌هاست هر زمان دولت به فروش اوراق بدهی در بازار سرمایه اقدام می‌کند، سرمایه‌گذاران آن را یکی از علل اصلی ریزش بورس می‌دانند. موردی که تمام واقعیت نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، روز گذشته 7.5 هزار میلیارد تومان اوراق دولتی در فرابورس به فروش رسید و مجددا جو نسبتا هیجانی بازار سرمایه را فرا گرفت. ماه‌هاست که هر زمان دولت اقدام به فروش اوراق بدهی در بازار سرمایه می‌کند، سرمایه‌گذاران آن را یکی از علل اصلی ریزش بورس می‌دانند، تفکری که اغلب از طریق شبکه‌های اجتماعی و افراد با اطلاعات نه چندان کامل شکل گرفته است. برای تشریح این مساله و اینکه اوارق فروشی دولت چطور و چقدر می‌تواند بر قیمت سهام اثرگذار باشد، به گفت‌وگو با برخی از کارشناسان اقتصادی پرداختیم.

خریداری 90 درصد از اوراق بدهی

احسان سلطانی، کارشناس اقتصادی در خصوص اوراق فروشی جدید دولت و خرید بیش از 6.6 هزار میلیارد تومانی آن توسط فعالان بازار سرمایه اظهار کرد: هر زمانی که خبری از فروش اوراق بدهی در بازار سرمایه منتشر می‌شود، جو هیجانی منفی در بازار شکل می‌گیرد. هم اکنون تصورات سرمایه‌گذاران به سمتی رفته که فروش اوراق را برابر با کاهش شاخص بورس می‌دانند. در حالی که کشش بازار سرمایه بیشتر از مقدار اوراقی است که دولت می‌فروشد و فروش اوراق ارتباطی به بازدهی نزولی بورس ندارد، زیرا 90 درصد از این اوراق توسط صندوق‌های درآمد ثابت خریداری می‌شوند که این صندوق‌ها نیز ارتباطی با بازار سهام ندارند.

او بیان کرد: در سال 99 مجموع تامین مالی دولت از بازار سرمایه 139 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است که طبق آمار از ابتدای سال تا پایان مهر ماه 45 هزار و 500 میلیارد تومان و تا اواخر آبان ماه تقریبا 40 هزار و 600 میلیارد تومان به تسویه اوراقی که زمان سررسید آن‌ها فرارسیده، پرداخته است. دولت از آبان ماه تا پایان سال نیز قرار است، 19 هزار میلیارد تومان دیگر، تسویه کند.

این کارشناس اقتصادی افزود: گاهی اوقات در بازار فرابورس آمار بسیار بالایی از فروش اوراق منتشر می‌شود که مربوط به اوراق فروشی دولت نیست و حاصل معاملات عملیات بازار باز بانک مرکزی است. عملیات بازار باز یکی از ابزارهای سیاست‌های اقتصادی دولت است که از طرف بانک مرکزی اعمال می‌شود و اوراقی است که بین بانک مرکزی و بانک‌ها معامله می‌شود. طبق قانون آمار این معاملات برای شفافیت بیشتر در بازار فرابورس افشا می‌شود.

خالص تامین مالی دولت در مهر و آبان ماه منفی است

این کارشناس اقتصادی در خصوص خالص فروش اوراق دولت در چند ماه اخیر اظهار کرد: خالص تامین مالی از انتشار اوراق در مرداد ماه 8 هزار و 750 میلیارد تومان و در شهریور ماه 20 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است. از طرفی در مهر و آبان ماه خالص تامین مالی دولت از اوراق منفی بوده که این رقم نشانگر این است که در این دو بازه زمانی تسویه اوراق سررسید شده بیشتر از تامین مالی دولت بوده است. طبق آمار در مهر ماه خالص تامین مالی دولت منفی 2 هزار میلیارد تومان و در آبان ماه منفی 6 هزار و 700 میلیارد تومان بوده است. دولت در مرداد، شهریور، مهر و آبان به طور خالص توانسته 20 هزار میلیارد تومان از محل اوراق خزانه اسلامی، تامین مالی کند.

کنترل نقدینگی

او بیان کرد: دولت‌ها هر ماه موظف هستند، اوراقی که  زمان سررسید آن‌ها فرارسیده، تسویه کنند. طبق آمار روز گذشته اوراق دولتی با نماد اراد 91 با سود 15 درصد و اراد 92 به سود 16 درصد به فروش رسید که زمان سررسید هر کدام به ترتیب مرداد و آبان سال 1401 است. دولت برای تامین کسری بودجه راهکارهایی دارد که یکی از این راهکارها فروش اوراق است. انتشار اوراق در کوتاه مدت می‌تواند نقدینگی و پایه پولی را کنترل کند ولی در میان مدت و بلند مدت، اگر منبع مناسبی برای بازپرداخت این اوراق در نظر گرفته نشود، مجددا دولت باید اوراق منتشر کند که در این صورت اصطلاحا اوراق را با اوراق تسویه می‌کند. هم اکنون بخشی بزرگی از اوراق که روز گذشته به فروش رسید برای تسویه اوراقی که در سال گذشته منتشر شد بود است.

تصورات غلط بازار را پر تلاطم کرد

رضوی پور، کارشناس اقتصادی در خصوص تصورات غلط سرمایه گذاران از اوراق فروشی دولت و تاثیر منفی آن بر بازار سرمایه گفت: در حال حاضر این تصور وجود دارد که فروش اوراق سبب نزول بازار سرمایه می‌شود که این تصوری اشتباه است. روز گذشته میزان اوراقی که دولت در بازار به فروش رساند حدود 7.5 هزار میلیارد بوده است که رقم ناچیزیست و کمتر از یک درصد از ارزش بازار سهام می‌باشد.

این کارشناس اقتصادی در خصوص میزان فروش اوراق دولتی در ماه‌های اخیر اظهار کرد: در مهر و آبان ماه خالص فروش اوراق بدهی توسط دولت منفی بوده است، و اوراق در طی عملیات بازار باز بانک مرکزی خرید و فروش شدند. عملیات بازار باز تابعی از تامین مالی دولت نیست بلکه تابعی از سیاست پولی بانک مرکزی است. تامین مالی دولت که سبب تعویق بازار سرمایه می‌شود و بدهی دولت را افزایش می‌دهد، نسبت به عملیات بازار باز متفاوت است.

وی با اشاره به یکی از موانع رشد بورس و قیمت سهام، گفت: مشکل اصلی بازار سرمایه، بازده انتظاری پایین آن در دید کلان است. بازده انتظاری پایین بازار سرمایه به بخشی از کسری بودجه که از طریق فروش دارایی تامین می‌شود، بازمی‌گردد. در بودجه 1400، دولت موظف بوده، قریب به 90 هزار میلیارد تومان از محل فروش دارایی تامین مالی کند و قریب به 130 هزار میلیارد تومان نیز از دارایی‌های خود را به طلبکاران (سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری) پرداخت کند که طبعا این نهادها دارایی‌ها را برای نقدشوندگی، در بازار سرمایه عرضه می‌کنند.

می‌توان نتیجه گرفت اثر فروش اوراق بدهی برای تامین مالی دولت بر روی بازار سرمایه، بیشتر اثر روانی و هیجانی بوده است تا اثری واقعی که منطبق بر واقعیت‌ها باشد. چرا که در چهار ماه اخیر خالص تامین مالی دولت از این بازار کمی بیش از 20 هزار میلیارد تومان بوده که طبق اظهار نظر کارشناسان اغلب خریداران آن هم بانک‌ها و یا صندوق‌های با درآمد ثابت بوده‌اند که ارتباطی با قیمت سهام در بورس ندارند.

local_offerبرچسب‌ها:
عامل ریزش بورس چیست؟ / چرا فروش اوراق دولتی تمام نمی‌شود؟

عامل ریزش بورس چیست؟ / چرا فروش اوراق دولتی تمام نمی‌شود؟

با وجود اینکه قرار بود دولت فروش اوراق خود را متوقف کند، ظاهرا در این هفته شاهد عرضه اوراق دولتی در بازار سهام خواهیم بود.

TejaratNews.com/
پیامد عرضه اوراق دولتی برای بورس چیست؟

پیامد عرضه اوراق دولتی برای بورس چیست؟

فردا عرضه اوراق دولتی در بازار اجرایی خواهد شد و بسیاری از فعالان بورسی نیز باور دارند این روند باعث ایجاد صف های فروش سهام خواهد شد و تاثیر منفی بر روند شاخص بورس خواهد داشت.

TejaratNews.com/
بورس از تعادل خارج می‌شود؟/ لغو عرضه اوراق دولتی به نفع خاندوزی یا بورس؟

بورس از تعادل خارج می‌شود؟/ لغو عرضه اوراق دولتی به نفع خاندوزی یا...

در دومین روز از هفته سوم آبان ماه بورس پس از پشت سر گذاشتن چهار روز سبز، روند متعادلی را طی می‌کند. روندی که کارشناسان امیدوار به ادامه‌دار بودن آن طی روزهای آتی هستند.

TejaratNews.com/
انتشار اوراق دولتی فعلا متوقف شد

انتشار اوراق دولتی فعلا متوقف شد

بانک مرکزی اعلام کرد: مرحله نوزدهم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی که مقرر بود 18 آبان 1400 اجرا شود، ملغی و تاریخ جدید اطلاع‌رسانی خواهد شد.

Bartarinha.ir/

لغو عرضه اوراق دولتی در هفته جاری رسما اعلام شد

انتشار اوراق دولتی فعلا متوقف شد

انتشار اوراق دولتی فعلا متوقف شد

مرحله نوزدهم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی که مقرر بود 18آبان1400 اجرا شود، ملغی و تاریخ جدید اطلاع‌رسانی خواهد شد.

EghtesadOnline.com/
هیچ برنامه ای برای افزایش نرخ بهره اوراق دولتی وجود ندارد

هیچ برنامه ای برای افزایش نرخ بهره اوراق دولتی وجود ندارد

بخش اعظم فروش اوراق دولتی ناشی از عملیات بازار باز بین بانکی است که بین بانک ها و بانک مرکزی اتفاق می افتد و به هیچ عنوان به معنی فروش اوراق توسط دولت نیست.

YJC.news/
خرید 495 میلیارد ریال اوراق دولتی توسط بانک مرکزی

خرید 495 میلیارد ریال اوراق دولتی توسط بانک مرکزی

بانک مرکزی در چارچوب عملیات بازار باز و در مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی در این هفته، اوراق پیشنهادی...

Borna.news/
امکان مشارکت صندوق های سرمایه گذاری، شرکت‌های بیمه و تامین سرمایه در حراج اوراق دولتی

امکان مشارکت صندوق های سرمایه گذاری، شرکت‌های بیمه و تامین سرمایه ...

طبق اطلاعیه جدید بانک مرکزی، علاوه بر بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های تامین سرمایه نیز می...

Borna.news/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟ مصرف برق رمز ارز‌های غیرمجاز معادل مصرف 3 کلانشهر! ضرورت تسریع در تعیین تکلیف سیاست‌های اقتصادی اختلال زا افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا خطر جدی برای بازار جهانی پسته و خرمای ایران ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پیشتاز است؟ وزیر اقتصاد‌: حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد‌ سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد پاتک علاءالدین به شهرداری تهران برداشتن قدم اول؛ ورود استارتاپ ‌ها به بازار سرمایه آخرین قیمت میوه‌ها در بازار وضعیت سرچشمه های زاینده رود در چهارمحال و بختیاری 60 درصد کارشناسان، بورس را بدون نوسان می‌بینند پایین آمدن هزینه وام مسکن از قله 1400 آمریکا، رقیب جدید پسته ایرانی! فروش اینترنتی مرغ گرم از هفته‌ آینده اولین شرکت استارتاپی به زودی در بورس عرضه اولیه می‌شود بازگشت اعتماد سهامداران به بورس در سایه ثبات قوانین آزادی متهمی که با هشت هزارمیلیارد دستگیر شد! واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟ برنامه دولت برای افزایش حقوق سال آینده چیست؟ آب زاینده رود باز می‌شود؟ ملی مس ایران به خود استراحت داد کاهش 84 درصدی خروج پول از بورس/ کانون سهامداران خرد تشکیل شود کشف گونه جدید ویروس کرونا قیمت جهانی طلا را افزایش داد ذوب آهن عزم صعود را در آذر محکم بست آیا وقت خروج از بازار ارز فرا رسیده است؟ کاهش 2 درصدی ارزش سهام عدالت/ برنامه جدید برای سهام عدالت در راه است؟ آغاز بکار نمایشگاه بین المللی آسانسور، پله برقی و بالابر‌ها حباب سکه به 280 هزار تومان رسید صادرات تقلبی خودروی ایرانی! «شمش 99.7» ایرالکو کاستی‌ها را جبران کرد نخل‌های جنجالی از قطر به ایران برگشت خوردند!؟ نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 5 آذر آیا سیمان آبیک می‌تواند نیاز مشتریان پاسخ دهد کاهشی بسیار اندک در نرخ وکیوم‌باتوم "شبندر" قیمت جهانی نفت امروز آذر‌ماه / برنت به 80 دلار و 20 سنت رسید سیگنال مهم برای بورس / نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛ تفکیک مالکیت در واگذاری شرکت‌های دولتی آیا تمرکز سیمان تهران باید تنها به فروش «تیپ 2» باشد عبور صنایع از زمستان با توزیع عادلانه قطعی گاز جهش کرونا در آفریقا ، کاهش ارزش بورس اوراق بهادار توکیو سبدکالای «آلومینیوم المهدی» سربه‌سر فروخته شد قیمت دلار عقب‌نشینی کرد آخرین قیمت طلا پیش از امروز 5 آذر / پیش‌بینی حرکت اونس جهانی