سرانجام انتخابات مجامع سهام عدالت چه شد؟

سرانجام انتخابات مجامع سهام عدالت چه شد؟

مدیر مجامع سپرده‌گذاری مرکزی گفت: مهم‌ترین موضوع در انتخابات مجامع سهام عدالت جلوگیری از ضایع شدن حق سهامداران است.

به گزارش تجارت‌نیوز، پوریا خاوری مدیر مجامع سپرده‌گذاری مرکزی، در رابطه با انتخابات مجامع بیان کرد: 31 شرکت سرمایه‌گذاری استانی وجود دارند؛ از این 31 شرکت سه شرکت البرز، تهران و سمنان مراحل تایید اخذ مجوز به عنوان یک نهاد مالی در سازمان بورس را می‌گذرانند که با نهایی شدن این فرایند در سازمان بورس می‌توانند به جرگه 28 استان بپیوندند.

او در ادامه افزود: از 28 استانی که شرایط آنان فراهم شده است؛ مجمع عمومی مرحله اول 18 استان را به طور عادی و به طور فوق‌العاده برگزار کرده‌ایم. جهت انتخاب هیات‌مدیره بر اساس قانون تجارت در نوبت اول باید 50 درصد به علاوه یک سهم مشارکت کنند و در مجمع حضور داشته باشند تا آن مجمع به رسمیت شناخته شود. در غیر این صورت مجمع به نوبت دوم می‌رود و در نوبت دوم با هر حد نصابی مجمع رسمیت پیدا می‌کند و دستور جلسه آن قابل اجرا است.

او افزود: 10 استان در چند روز آتی مجمع شان در نوبت اول برگزار خواهد شد تا به صورت هماهنگ تمام استان‌ها نوبت اول خود را برگزار کرده باشند و آماده برگزاری مجامع نوبت دوم شان باشند.

خاوری تصریح کرد: شرکت‌هایی که نوبت اول مجمع‌شان برگزار نشده و طی روز‌های آینده آن را برگزار خواهیم کرد؛ کرمانشاه، گیلان، هرمزگان، مازندران، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان و کردستان 10 استانی هستند که نوبت اول آنان مجدد باید برگزار شود تا مجمع 28 استان برگزار شده باشد.

سهامداران؛ ذی نفعان شرکت‌ها

او در رابطه با نقش مردم در این انتخابات بیان کرد: ذی‌نفعان شرکت‌ها سهامداران آن‌ها هستند، حال آنکه این سهامداران تا قبل از اینکه نماد‌های شرکت‌های سرمایه گذاری استانی قابل معامله در تابلو بورس شوند؛ فقط سهامداران آن استان بودند، اما زمانی که نماد‌ها قابل معامله شد قاعدتا از مکان‌ها و شهر‌ها و افراد مختلف چه اشخاص حقیقی و چه حقوقی آمدند و سهام این شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را خریداری کردند و سهامدار شدند پس به طور کلی سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری استانی ذی‌نفعان هستند. این گروه می‌تواند با حضور در مجامع که در حال تشکیل است، تصمیم‌سازی برای انتخاب اعضا کنند در کل بالای 95 درصد از مردم همان استان هستند و 5 درصد افرادی هستند که در طی این مدت سهام این شرکت‌ها را خریداری کرده‌اند.

او افزود: در بازار سرمایه شاخصی که بر مثبت و منفی، سود ده بودن یا زیان ده بودن یک شرکت تاثیرگذار است، عملکرد هیات‌مدیره آن است یعنی هیات‌مدیره با تصمیمات و عملکردی که دارند می‌توانند یک شرکت را به سوددهی برساند یا برعکس. بنابراین زمانی که شرکت سوده باشد سهامداران از آن سود خواهند برد و اگر در انتخابات افراد صالحی انتخاب نشوند که کرسی هیات‌مدیره را بگیرند و تصمیمات نادرست اخذ شود قاعدتا ضرر آن را سهامداران متحمل می‌شوند.

خاوری افزود: افرادی که سجامی شده‌اند با مراجعه به سایت می‌توانند اطلاعات را دریافت کنند و رای‌گیری به دلیل اینکه به صورت الکترونیکی است، می‌توانند در مرحله اول رای موقت بگذارند که قابل تغییر است و بعد از آنکه مجمع رسمیت پیدا کرد می‌توانند رای را تبدیل به قطعیت کنند و یا مجدد تغییر ایجاد کنند و کاملا این فرآیند غیر حضوری است.

او در ادامه گفت: نکته‌ای که باید بیان شود این است که نزدیک به 65 درصد به طور میانگین سجامی شده‎‌اند. حدود سه میلیون نفر از این 30 میلیون نفر سهامدار غیر مستقیم، فوت شده‌اند و سایرین نیز افرادی هستند که باید بیایند و سجامی شوند، چرا که مجمع به شکل الکترونیکی انجام می‌شود و باید یک فرآیندی جهت احراز هویت افراد وجود داشته باشد و این احراز هویت باید مستند و قابل اتکا باشد.

خاوری گفت: مهم‌ترین موضوع درباره انتخابات مجامع سهام عدالت جلوگیری از ضایع شدن حق سهامدار است، یکی از هوشمندانه‌ترین و بهترین مواردی که در برگزاری مجامع الکترونیکی دیده شده است، برای سهامدار بحث شناور بودن زمان برگزاری مجمع است. بر اساس تبصره 5 ماده 6 آیین اجرایی آزاد سازی سهام عدالت مجامع شرکت‌های استانی حداقل 3 و حداکثر 6 روز می‌تواند ادامه پیدا کند که این بازه زمانی به صلاح دید هیيت ريیسه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

در هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟

EghtesadOnline.com/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
قیمت خودرو پس از انتخابات کاهش می‌یابد خبر خوب برای سهامداران «شبندر» تحلیل بورس 26 خرداد / دخالت دولت شفافیت در بازار را بر هم می‌زند جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن و افزایش اجاره + جدول کیفیت خودروی شاهین فقط آماری نیست شاخص کل با افت 1190 واحدی مواجه است "قلرست" شکر را گران کرد "ساروم" ساختمان دفتر تهران را فروخت سرمایه گذاری خارجی 1,300,000 یورویی در "دروز" "تماوند" به بازار دوم فرابورس رفت تقسیم سود 1005 ریالی در مجمع "لخانه" دولت آینده و اعتماد از دست رفته سهامداران وضعیت قیمت مسکن بعد از انتخابات ممانعت از انحصار در بورس/ سرمایه‌گذاری مردم باید سود بدهد نه هزینه! نرخ رسمی 28 ارز کاهش یافت رانت حرف اول را در بورس نباید بزند! / اصلاح ایرادات بازارثانویه ارايه راه‌حل برای برون رفت از مشکلات بورس/ اهمیت شکل‌گیری "شورای ثبات" با اضلاع بورس، بیمه و بانک بازار اولیه اصالت دارد نه بازار ثانویه! / سوداگری که با غلبه بازارثانویه رواج گرفت شرایط جدید ثبت‌نام در طرح‌های پیش‌فروش خودرو اعلام شد افت 269 واحدی شاخص کل بورس قیمت ارز‌های دیجیتالی در 26 خرداد/ افت 0.4 درصدی قیمت بیت کوین پیش‌بینی قیمت مسکن بعد از انتخابات آغاز ثبت‌نام وام ودیعه مسکن، از ساعت 12 ظهر امروز اولین خبر از عرضه اولیه ومدیر / ثبت سفارش کی آغاز می شود؟ اولین جزییات از شروع بورس امروز 26 خرداد افت 92 درصدی تولید خودرو / هشدار برای گرانی خودرو بازی سیاسی نامزدها در زمین بورس در دقایق ابتدایی بازار شاخص قرمزپوش است "چکارن" صورت مالی تلفیقی را منتشر کرد کارگران خوزستانی یکسال حقوق نگرفتند!/چالش‌های عجیب آب در اهواز این هم از گزارش فعالیت یک ماهه "سهرمز" مجمع "سپهر" بازار برگزار می شود انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای 9 ماهه صندوق سرمایه گذاری اوج ملت انتشار صورت مالی شرکت صنایع زنگان پارت قطعه سرمایه توسط "بسویچ" چند سيوال درباره افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران "سپید" صورت‌های مالی تلفیقی 12 ماهه را منتشر کرد آخرین وضعیت پرواز‌های خارجی انتشار صورت مالی تلفیقی حسابرسی نشده "کساوه" "اروند" صورت سود و زیان 12 ماهه را منتشر کرد "بکام"صورت‌های مالی تلفیقی 12 ماهه را منتشر کرد عرضه‌هایی با هدف نمایش "کت تن کیست!" انتشار گزارش فعالیت ماهانه یک ماهه منتهی به 1399/12/30 "نوری" بازار امروز 26 خرداد با چه خبرهایی شروع به کار می‌کند؟ افزایش آسانسوری قیمت در بازار اجاره آخرین قیمت دلار پیش از امروز 26 خرداد پیش‌بینی بورس امروز 26 خرداد تصاویری از خودروی جذاب MG6 Pro مدل 2022 تثبیت و ارتقاء فروش سیمان در بورس کالا توسط شستا رشد 3.6 درصدی اقتصاد ایران در سال 1399 بانک‌هاو موسسه‌های اعتباری، سفارشی درسامانه بازار بین‌بانکی ثبت نکردند

در حال بارگیری...