آیا صدای "قابلمه‌های خالی " اردوغان را از اسب می اندازد؟

آیا صدای "قابلمه‌های خالی " اردوغان را از اسب می اندازد؟

جهانتسنیم نوشت : ​​​​​​​سلیمان دمیرل سیاستمدار قدیمی ترکیه، «قابلمه‌های خالی» را به یکی از مهمترین مفاهیم ادبیات سیاسی تبدیل کرد. او معتقد بود که صدای قابلمه‌های خالی، می‌تواند هر قدرتی را در هم بشکند.

بحران اقتصادی در ترکیه ادامه دارد و صبح امروز، لیره به مسیر نزولی خود ادامه داد و هر 1 دلار آمریکا به 17 لیره و 74 قوروش رسید که بالاترین سطح ارزش دلار در برابر لیره در سال 2022 میلادی است. اما بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را بدون تغییر در 14 درصد نگه داشته و شواهد نشان می دهد که تا ماه های پایانی سال جاری میلادی، دلار به راحتی نقطه 20 لیره را نیز پشت سر خواهد گذاشت.

در شرایطی که تنها 10 ماه به زمان برگزاری انتخابات ترکیه باقی مانده، تحلیل گران، شمارش معکوس را برای پایان اقتدار اردوغان و حزب عدالت و توسعه آغاز کرده اند.

آگاهان سیاسی بر این باورند که در سال گذشته، یعنی از سال برگزاری رفراندوم و تغییر نظام سیاسی و اجرایی ترکیه از پارلمانی به ریاستی، محبوبیت و قدرت اردوغان و حزب حاکم، در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.

آنان بر این باورند که بحران اقتصادی، ندانم کاری های مالی، کنار نهادن شایسته سالاری و استیلای خویشاوند سالاری، از یاد بردن اهمیت مطالبات فقرا، برآمدن رانت ها و از یاد بردن مبارزه با فساد مالی، دست به دست هم داده و حزب عدالت و توسعه را به ایستگاه خداحافظی نزدیک می کند.

با این حال، اردوغان از تک و تا نیفتاده و اعلام کرده که حزب او، برای سال 2057 میلادی نیز، برنامه ریزی دارد! به قول یک کارشناس اقتصادی، شاید فروش حقیقت به مردم دشوار باشد، اما حزب عدالت و توسعه سابقه فراوانی در فروش رویاها دارد!

20 میلیون فقیر مستمری بگیر

نورالدین نباتی وزیر دارایی ترکیه جدیدا اعلام کرده که در طول حکومت بیست ساله حزب عدالت و توسعه، تعداد خانواده های دریافت کننده کمک های اجتماعی از 1 میلیون به 4.3 میلیون افزایش یافته است. اگر برای هر خانواده 4 نفر را در نظر بگیریم، به این نتیجه می رسیم که در ترکیه، حدود 20 میلیون نفر در شرایطی هستند که بدون مستمری ناچیز حمایتی، قادر به ادامه حیات نیستند.

اردوغان در اواخر سال 2021 میلادی اعلام کرد: «ما یک برنامه اصلاحات اقتصادی داریم که منجر به تنظیم بازار، افزایش تولید و کمک به حل مشکلات اقتصادی مردم می شود. پیش بینی کارشناسی ما بر این است که ظرف دو تا سه ماه، میوه های نخست این برنامه را از شاخه ها بچینیم.»

حالا 10 ماه از آن سخنان اردوغان گذشته و هنوز میوه ای برداشت نشده و او نهایتا دو هفته پیش، به گفتن این جمله اکتفا کرد: «در کشورمان، برخی مشکلات اقتصادی داریم. از مردم می خواهم صبور باشند.»

ادبیات آشپزخانه ای در سیاست ترکیه

در ادبیات سیاسی ترکیه، الفاظ مرتبط با نان، خوراک و قوت مردم، بسیار رایج است. «آتش در آشپزخانه»، «کوچک شدن سفره ها» و «قابلمه خالی»، از مهمترین مفاهیم برای توصیف حکمرانی ضعیف و ناتوان در ترکیه هستند.

سلیمان دمیرل سیاستمدار قدیمی ترکیه، «قابلمه های خالی» را به یکی از مهمترین مفاهیم ادبیات سیاسی تبدیل کرد. دمیرل که 5 بار نخست وزیر و یک بار ريیس جمهور ترکیه شده، جملات و مفاهیم مشهوری دارد. او معتقد بود که صدای قابلمه های خالی، می تواند هر قدرتی را در هم بشکند.

حالا در ترکیه، تورم و فقر بیداد می کند و قیمت یک نان عادی 220 گرمی به 5 تا 7 لیره رسیده است. بر اساس تازه ترین نظرسنجی ها در ترکیه، حتی 30 درصد از هواداران پر و پا قرص حزب عدالت و توسعه، معتقدند که مسيول و مقصر خالی ماندن قابلمه و گرسنگی مردم، شخص اردوغان است و دیگر نباید به او رای داد.

ابراهیم کراس از تحلیلگران اقتصادی ترکیه می گوید:«مسلم است که حزب حاکم دچار افت شدید آرا شده است. اما از یاد نبریم که با وجود وضعیت وخیم اقتصادی که ضعف مدیریتی را به خوبی آشکار کرده، حمایت مردم از حزب اردوغان به زیر 30 درصد نرفته است. جامعه شناسی سیاسی ترکیه نشان می دهد که حزب اردوغان، دارای یک هسته 25 درصدی است که تحت هر شرایطی در کنار او می مانند. آنها فاجعه بزرگ در اقتصاد را نادیده می گیرند و عقلانیت را به کلی کنار گذاشته اند. بحث در اینجا نفی مشکلات اقتصاد نیست، بلکه وجود توده ای است که باور نمی کنند یا نمی خواهند باور کنند که اینها نتیجه سوء مدیریت دولت فعلی است.»

کراس در ادامه نوشته است:«شواهد نشان می دهد که تنها یک راه برای پیروزی اردوغان در انتخابات آتی وجود دارد: ارتکاب خطاهای بزرگ در جبهه مخالفین! اگر 6 حزب مخالف اردوغان، به اجماع نظر نرسند و به یک توافق نهایی دست پیدا نکنند، اردوغان می تواند با استفاده از هواداران متعصب، باز هم بازی را ببرد و این مساله ای است که به طور مستقیم با اقتصاد بیگانه است.»

اردوغان از اسب می افتد

عصمت برکن از تحلیلگران ترکیه درباره وضعیت کنونی میزان قدرت و محبویت اردوغان در ترکیه، به نکات جالبی اشاره کرده است.

او می گوید:«مرحوم ایلهان سلجوق، همیشه می گفت کلمه سیاست از بن قدیمی سیس آمده که به معنی سوارکاری است و سیاست نیز، اصطلاحا به معنی رام کردن اسب و مدیریت آن برای سوارکار است. اما در دنیای غرب و یونان، واژه پولیتیک به معنای سیاست، در اصل به معنی اداره کردن یک شهر است. این تفاوت ها را دست کم نگیریم. در دنیای سیاست در ترکیه یک سیاستمدار تا زمانی که به قدرت نرسیده، به نفع مردم حرف می زند اما همین که قدرت را در دست گرفت، صرفا به دنبال ادامه سواری است!»

اردوغان هنوز قوی است یا نه؟

وی در ادامه تحلیل خود نوشته است: همواره می پرسند، آیا اردوغان هنوز هم قدرتمند است یا خیر. جواب من این است: طیب اردوغان یکی از قدرتمندترین رهبران سیاسی تاریخ این کشور است. منبع قدرت او همیشه حمایت هایی بوده که از مردم دریافت کرده است. اما حالا، اردوغان به حال و روزی افتاده که فقط تلاش می کند قدرت و بقای خود را حفظ کند. یک روز در سخنرانی خود، قرآن را در دست می گیرد و روزی دیگر، میتینگ او در میدان کوچکی برگزار می شود تا کاهش شدید محبوبیت او دیده نشود. فکر می کنی چرا سخنرانی اخیر اردوغان و باغچلی را به میدان سراجخانه بردند؟ واضح است. در آن میدان کوچک، جمعیتی در حد چند هزار نفر گردهم آمدند. اما قبلا چند صد هزار نفر پای سخنرانی او می ایستادند. اردوغان دیگر مانند گذشته قوی نیست. ترکیه در حال آماده شدن برای پایان دادن به یک حکومت 20 ساله است، روند تحولات، در راستای پایان دادن به قدرت اردوغان است.»

ابراهیم قهوه چی از تحلیلگران اقتصادی ترکیه گفته است:«شرایط جهانی، کاملا علیه ماست. چرا که نمره ریسک اعتباری سرمایه گذاری در ترکیه به عدد 900 رسیده و این رقمی بالاست که برای وصف اقتصادهای نزدیک به ورشکستگی به کار می رود. زمستان امسال برای ترکیه، بسیار سخت خواهد بود. ترکیه دومین شوک تورمی بزرگ را پس از سال 1980 تجربه می کند. اما این بار تورم بالا با بیکاری بالا نیز همراه است. با وجود افزایش 95 درصدی حداقل دستمزد در ابتدای امسال و اواسط سال، نتوانستیم مرز گرسنگی و شکاف تورم غذا را ببندیم.

علی باباجان رهبر حزب جهش و دموکراسی، دیروز در ترابزون و در یک سخنرانی عمومی، بار دیگر به دولت هشدار داده و اعلام کرد: «بگذارید شفاف بگویم، شما کشور را به لبه پرتگاه برده اید. تا سقوط نکرده ایم، از این سیاست های غلط عقب نشینی کنید. رسیدن میزان رقم ریسک سرمایه گذاری در ترکیه به عدد 900 یک کابوس است و من قبلا، وقتی که این عدد به 800 رسیده بود به شما هشدار دادم. ما در مسیری پیش می رویم که در آینده، حتی تامین گاز طبیعی مورد نیاز مردم، برایمان ناممکن باشد.»

مخالفین اردوغان امیدوارند که با استفاده از فضای فعلی جامعه ترکیه و استیلای فقر و تورم، بتوانند در انتخابات آتی پیروز شوند. با این حال، تحلیلگران معتقدند که حزب عدالت و توسعه، برای پیروز شدن، از کلیه امکانات خود استفاده خواهد کرد و ممکن است از ابزارهای مالی، سیاسی و تبلیغاتی به شکلی بی سابقه استفاده کند و برای به دست آوردن رای، ده ها میلیارد لیره از ثروت و سرمایه کشور را خرج کند. حال باید دید کشاکش بین حزب حاکم و مخالفین، به کجا خواهد کشید.

بیشتر بخوانید :

  • سرنوشت اردوغان در دست رای‌اولی‌های ترکیه
  • همه چیز راجع به صنعت در ترکیه

220

خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد! سیگنال برجام به بورس/ اصرار بر کاهش نرخ سودبانکی برای اصلاح بورس منطقی است؟ پرواز تهران – چین: 175 میلیون تومان؛ چرا؟ بانک‌های تجاری چقدر وام قرض‌الحسنه داده اند؟ / کارنامه تسهیلات زیر ذره بین آمار بازار از مشاغل خدماتی اشباع شده است سهم کمتر از یک درصدی فرش و صنایع دستی از صادرات غیرنفتی معافیت قصابی ها از مالیات اعلام قیمت دام در ایام‌ تاسوعا و عاشورا هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ مناطق محبوب خریداران مسکن در تهران ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟