همه‌چیز درباره یارانه 800هزار تومانی

همه‌چیز درباره یارانه 800هزار تومانی

دولت در لایحه بودجه سال آینده، برای حذف تخصیص ارز 4200 تومانی تلاش می‌کند و در کنار آن پیشنهاد پرداخت 100 هزار میلیارد تومان یارانه جدید را مطرح کرده است.

فرارو: دولت در لایحه بودجه سال آینده، برای حذف تخصیص ارز 4200 تومانی تلاش می‌کند و در کنار آن پیشنهاد پرداخت 100 هزار میلیارد تومان یارانه جدید را مطرح کرده است.

دو برابر شدن یارانه نقدی، کلیدواژه‌ای است که پس از اظهارات معاون اقتصادی ريیس‌جمهوری در آخرین روز‌های آذر ماه 1400 مورد توجه قرار گرفت. به گفته محسن رضایی، پرداخت یارانه 800 هزار تومانی به خانوار‌های چهارنفره که قرار بود از سال آینده محقق شود، با اصرار شخص ريیس جمهور از دی ماه همین امسال آغاز می‌شود و بخشی از آن نیز در غالب بن‌کارت منظور خواهد شد.

کمتر از 24 ساعت بعد، وزیر اقتصاد در گفتگو با خبرگزاری رسمی دولت اعلام کرد تاکنون تصمیمی برای افزایش یارانه‌ها در سال جاری گرفته نشده و نمی‌توان تاریخ دقیقی برای اجرای آن درنظر گرفت. این اظهارات احسان خاندوزی اگرچه بخشی از سخنان محسن رضایی درباره زمان و تاریخ تغییر در شیوه پرداخت یارانه‌ها را تکذیب می‌کند، اما اصل ماجرا، یعنی تغییر در رقم پرداخت یارانه‌ها را به‌شکل ضمنی تایید کرده. به‌نظر می‌رسد اگر همه‌چیز خوب پیش برود، سال آینده پس از حدود 11 سال می‌توانیم شاهد تغییراتی در یارانه نقدی باشیم.

دو برابر شدن یارانه نقدی نه، ولی تغییر شیوه پرداخت یارانه یکی از طرح‌های مهمی است که دولت دنبال خواهد کرد. مرور لایحه بودجه، احتمال پرداخت یارانه 800 هزار تومانی در سال آینده را تقویت می‌کند، اما جزییات طرح چیست، هر نفر چقدر یارانه دریافت می‌کند و این یارانه به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید کمی به عقب برگردیم. به روز‌هایی که لایحه بودجه سال 1401 توسط دولت سیدابراهیم ريیسی تقدیم مجلس شد. در بخش‌هایی از لایحه آمده، دولت قصد دارد سال آینده یارانه جدیدی به مردم پرداخت کند که مبلغ آن بین 90 تا 120 هزار تومان است. تفسیر‌های مختلفی از این خبر انجام شده است مثلا می‌گویند مبلغ یارانه دهک اول تا چهارم ماهانه 120 هزار تومان است و مبلغ یارانه دهک‌های پنجم، ششم و هفتم 90 هزار تومان. بر اساس این فرضیه یک خانوار پنج نفره که جزو هفت دهک اول درآمدی باشد، سال آینده بین 450 هزار تومان تا 600 هزار تومان دریافتی خواهد داشت. صبر کنید! موضوع هنوز حل نشده و ابهامات زیادی دارد.

مشمولان دریافت یارانه نقدی جدید

دولت (شامل دولت فعلی و دولت‌های قبلی) هنوز نتوانسته دهک‌های درآمدی را به درستی تفکیک کند و مرز میان آن‌ها را به زبان ساده شرح دهد. تقسیم‌بندی‌های فعلی، بر اساس درآمد خانوار‌ها انجام می‌شود. خانوار‌هایی که درآمد ماهانه آن‌ها کمتر از سه میلیون و 600 هزار تومان باشد، جزو چهار دهک اول درآمدی به حساب می‌آیند. اگر همین دسته‌بندی را به‌عنوان متر و معیار پرداخت یارانه جدید در نظر بگیریم، این خانوار در سال آینده مشمول یارانه 120 هزار تومانی خواهد بود.

خانوار‌هایی که درآمدشان بین سه میلیون و 600 تا پنج میلیون و 400 هزار تومان است، در حال حاضر در دهک پنجم تا هفتم طبقه‌بندی می‌شوند و سال آینده مشمول یارانه 90 هزار تومانی می‌شوند. پس تا الان فهمیدیم خانوار‌هایی که با محاسبات دولت درآمد ماهانه آن‌ها زیر پنج میلیون و 400 هزار تومان است، باید سال آینده منتظر یارانه جدید دولت باشند؟

پرداخت یارانه نقدی جدید در سایه، اما و اگر

پرداخت یارانه به سبک و سیاق جدید در سال آینده به، اما و اگر گره خورده است؛ «اگر» دولت بتواند بعضی طرح‌ها را اجرا کند، «اگر» دولت بتواند با تغییر روش رتبه‌بندی دهک‌ها و محاسبه و کشف درآمد واقعی خانوار‌ها سره را از ناسره جدا کند، «اگر» دولت بتواند قیمت بنزین را افزایش دهد و «اگر»، «اگر»، «اگر» ... این وسط یک سری «اما» هم خواهیم داشت. افزایش قیمت بنزین، گسترش درآمد‌های مالیاتی و حذف بخشی از ثروتمندان، قطعا توان دولت در پرداخت یارانه‌های را بهبود می‌دهد «اما» هیچکدام این طرح‌ها نباید التهابی در جامعه ایجاد کنند. همان مورد اول را در نظر بگیرید! اگر شما جای سیدابراهیم ريیسی و تیم اقتصادی دولتش بودید، بعد از آبان 98، چقدر می‌توانستید روی بالا بردن قیمت بنزین حساب باز کنید؟

آیا پرداخت یارانه تجمیع می‌شود؟

دو برابر شدن یارانه نقدی یا افزایش رقم یارانه به‌طور مستقیم در لایحه بودجه سال 1401 نیامده، اما به تناوب توسط مقامات و مسيولان دولتی از آن یاد می‌شود. با این حال به‌نظر می‌رسد پیش از هر افزایشی، باید انتظار داشته باشیم، دولت دستی به سر و روی لیست فعلی یارانه‌ها بکشد، شیوه جدیدی برای شناسایی مشمولان اختراع کند و در ادامه با ترکیب یارانه نقدی و معیشتی که فعلا یکی در ابتدای ماه و دومی در انتهای ماه واریز می‌شوند، بن و پایه این چرخه معیوب را اصلاح کند. بعید است سال آینده، آن‌ها بخواهند سه بار در ماه به حساب مردم واریزی داشته باشند. شناسایی افرادی که واقعا استحقاق دریافت یارانه دولتی را داشته باشند، اولین قدم است. مشمولان یارانه معیشتی، به احتمال زیاد در فهرست دریافت یارانه باقی می‌مانند. از طرفی، چون این افراد جزو دهک‌های درآمدی پایین جامعه هستند، نامشان در لیست یارانه نقدی حفظ می‌شود. خانوار‌های حاضر در دهک‌های هشتم، نهم و دهم کاندید‌های جدی حذف از فهرست یارانه‌ها هستند. در شیوه رتبه‌بندی فعلی آمده این سه دهک، هر ماه درآمدی بالای پنج میلیون و 400 هزار تومان دارند.

افزایش یارانه نقدی 1401 برای هر خانوار چقدر است؟

خانوار‌هایی که در هفت دهک اول درآمدی قرار دارند، در حال حاضر ماهی دو نوبت یارانه دریافت می‌کنند. اول یارانه نقدی در نیمه نخست ماه که مقدار آن به‌ازای هر نفر 45 هزار و 500 تومان است و دوم یارانه معیشتی که بر اساس بعد خانوار در نیمه دوم ماه واریز می‌شود. میزان این یارانه برای خانوار یک‌نفره 55 هزار تومان، برای خانوار دونفره 103 هزار تومان، برای خانوار سه‌نفره 138 هزار تومان، برای خانوار چهارنفره 172 هزار تومان و برای خانوار پنج‌نفره و بیشتر 205 هزار تومان در نظر گرفته می‌شود. جمع هر دو یارانه در ماه برای خانوار پنج نفره می‌شود 432 هزار و 500 تومان. حالا بیایید سناریو‌های خوشبینانه درباره وعده دولت را تصور کنیم. همان قسمتی که می‌گوید سال آینده به هر مشمول بین 90 تا 120 هزار تومان یارانه اضافی جدید تعلق می‌گیرد. با درنظر گرفتن حداقل یارانه 90 هزار تومانی، واقعا فکر می‌کنید دریافتی یک خانواده پنج نفری به 882 هزار و 500 تومان افزایش پیدا کند؟

اگر دولت در نظر داشته باشد با جمع‌بندی یارانه‌ها به هر نفر حداقل 90 هزار تومان و حداکثر 120 هزار تومان یارانه پرداخت کند چی؟ در این صورت برای خانوار پنج نفره حاضر در دهک اول تا چهارم ماهی 600 هزار تومان و برای خانوار حاضر در دهک پنجم، ششم و هفتم 450 هزار تومان واریز خواهد شد. خانوار‌هایی که همین الان مشمول طرح‌های برخی نهاد‌های حمایتی مانند کمیته امداد یا بهزیستی هستند هم می‌توانند مشمول سقف یارانه قابل پرداخت یعنی همان 800 هزار تومان باشند. بالاخره این سناریو را هم باید درنظر داشت یا نه؟

چرا می‌توانیم به سناریو‌های خوشبینانه درباره پرداخت یارانه سال 1401 امیدوار باشیم؟ جواب این سوال مشخص است؛ دولت در لایحه بودجه سال آینده، برای حذف تخصیص ارز 4200 تومانی تلاش می‌کند و در کنار آن پیشنهاد پرداخت 100 هزار میلیارد تومان یارانه جدید را مطرح کرده است. آن‌هایی که بودجه را نوشته‌اند، می‌گویند یارانه جدید به‌منظور جبران اصلاح نرخ کالا‌های اساسی، دارو، یارانه نان و خرید تضمینی گندم پرداخت خواهد شد. به این ترتیب، کل یارانه پرداختی در سال آینده طبق این لایحه 336 هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده که 73 هزار و 800 میلیارد تومان آن یارانه نقدی و معیشتی است.

رییس سازمان برنامه و بودجه دوشنبه هفته قبل در نشست خبری گفته متوسط پرداختی یارانه ناشی از حذف ارز 4200 تومانی بین 90 تا 120 هزار تومان خواهد بود و این مساله براساس وضعیت دهک‌ها در جلسات کارشناسی تعیین خواهد شد. بخشی از جلسات کارشناسی مورد نظر سیدمسعود میرکاظمی در کمیسیون و صحن علنی مجلس برگزار می‌شود و هرچیزی درباره رقم و پرداخت یارانه (حتی خود این گزارش) فقط در حد گمانه‌زنی ارزش دارد، حتی اگر از قول معاون اقتصادی رییس‌جمهوری نقل شده باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت جدید دلار اعلام شد (8 بهمن) وضعیت خطرناک معیشتی برای 60 درصد از بازنشستگان پالایش اصفهان با تک محصول به بورس کالا آمد پیش بینی قیمت دلار بعد از مذاکرات وین قیمت دلار صرافی ملی امروز جمعه 8 بهمن 1400 قیمت انواع خودرو داخلی و خارجی در بازار آزاد ( 8 ... افزایش قیمت عجیب سکه های پارسیان در بازار + جدول ماجرای هکرهایی که 400 میلیون دلار بیت‌کوین را دزدیدند/ اقدام آمریکا علیه دزدان ارزهای دیجیتالی فروش و درآمد سازنده آیفون رکورد زد آخرین وضعیت چاه های غیر مجاز کارگران در حسرت وام جدید موعد وعده یک ماهه وزیر راه برای احداث راه آهن شلمچه-بصره بودجه 1401 چه تاثیری بر قبوض آب و برق می‌گذارد؟ احتمال افزایش قیمت نفت عربستان به دلیل رشد تقاضا زمان دقیق پیش فروش بلیت قطارهای مسافری اصلاح قانون تعاون پس از گذشت 10 سال فروش زنجیره‌ای خودرو یارانه‌ای/ ثبت‌نام کدام خودروها ادامه دارد؟ جزيیات جدید درباره حقوق کارگران در سال 1401 برف و کولاک، تردد برون شهری را 12 درصد کاهش داد صندوق‌ بازنشستگی صنعت نفت 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند 4 دلیل عمده نوسان قیمت‌ها در بازار سهام/ رشد 22 درصدی معاملات خرد در بورس مردم سفر زیاد رفته‌اند، ولی پول خرج نمی‌کنند! چرا روس‌ها، کالای ایرانی نمی‌خرند؟ ریل گذاری ذوب در مسیر صعودی قیمت جدید سیمان اعلام شد دسترسی به بازارهای خاور دور و آفریقا با توسعه روابط اقتصادی با چین قیمت جدید سکه اعلام شد + جدول اداره گاز پاسخگوی "فسبزوا" نیست اقتصاد جهانی سال 2022 را چگونه آغاز کرد؟ | رشد اقتصادی در سال 2022 چقدر پیش بینی شده است؟ در چه شرایطی یک خانه مشمول مالیات می‌شود؟ نبود سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها و کاهش 78 درصدی سود خالص "توریل" خودرو ارزان شد کاهش تولید، تحویل و صادرات سیمان/ شب‌ها آسیاب می‌کنیم تا عرضه به مشکل نخورد "وسپه" ارز را بهانه کرد و به داخلی‌سازی اشاره‌ای نکرد بازی با جان در قبال درآمدی ناچیز / کولبری کردم... مزایده "گنگین" پیشنهادی نداشت طلا 37 دلار ارزان شد اتکای صرف به روس‌ها و چینی‌ها در قراردادهای بلندمدت به ضرر منافع کشور است آیا دلایل "خوساز" به نظر شما سهامداران، بوی مدیریت می‌دهد! رشد 21درصدی نرخ وکیوم باتوم "شتران" در بورس‌کالا پیش بینی وضعیت قیمت دلار در هفته آینده ابراز تمایل کشورهای آسیای میانه برای خرید سیب‌زمینی ایران/ بازید هیات ازبکستانی از انبارهای کشور پیش‌بینی عدد نرخ دلار پس از توافق وین/ دو رویکرد احتمالی... ترمز شوک های بورس چگونه کشیده می شود؟ پیشرفت فیزیکی 86 درصد طرح‌ها زیر 20 درصد! خودروسازان و قطعه‌سازان رفاقت می‌کنند/ زدوبندهای سیاسی بیش از تحریم‌ها به خودروسازی کشور آسیب زد چرا روس‌ها، کالای ایرانی نمی‌خرند؟ نفت برنت به مرز 90 دلار رسید مهلت یک ماهه واتس‌اپ برای رفع نگرانی اتحادیه اروپا چین 47 مدیر فولادی را به زندان انداخت