چرا فولاد سقوط کرد؟

چرا فولاد سقوط کرد؟

صنعت فولاد بر اساس مزیتی چون وجود سنگ‌آهن در کشور ایجاد شده است و بر این اساس ظرفیت‌‌‌های بسیار بالایی در آن شکل گرفته ...

صنعت فولاد بر اساس مزیتی چون وجود سنگ‌آهن در کشور ایجاد شده است و بر این اساس ظرفیت‌‌‌های بسیار بالایی در آن شکل گرفته است.

حلقه مفقوده صنعت فولاد

بنابراین در چشم‌‌‌انداز سال 1404 تولید 55 میلیون تن فولاد برنامه‌‌‌ریزی شده است که برای رسیدن به چنین ظرفیتی باید 165 میلیون تن سنگ‌آهن استخراج کرد. با توجه به چنین ترسیمی در زمینه سنگ‌آهن باید سالانه 20‌‌‌ میلیون تن استخراج جدید داشته باشیم تا بتوانیم به چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌انداز مورد نظر دست پیدا کنیم. هم‌‌‌اکنون نیز ظرفیت فولاد کشور به حدود 40 میلیون تن رسیده است و این درحالی است که معادن سنگ‌آهن کنونی در کشور متعلق به دهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های 1320 و 1330 است که امروز عمق آنها رو به پایان است. باید این موضوع را در نظر گرفت که عمق قطعی سنگ‌آهن در کشور حدود 5/ 3 میلیارد تن است که با توجه به این مصرف روند سالانه، عمر این ذخایر بدون شک بین 15 تا 20 سال دیگر به پایان خواهد رسید.

با توجه به چنین شرایطی در زنجیره فولاد، اولویت نخست سرمایه‌گذاری باید بر معادن جدید باشد که البته باید این موضوع را در نظر گرفت که سرمایه‌گذاری در زمینه سنگ معادن جدید نیاز به زمان و هزینه بالا دارد. از سوی دیگر باید به این موضوع توجه کرد که روی معادن خارج از کشور سرمایه‌گذاری نشده و سرمایه‌گذاری لازم نیز برای واردات سنگ‌آهن انجام نگرفته است؛ زیرا واردات مواد اولیه همچون سنگ‌آهن به زیرساخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی مانند بنادر، کشتی، امکانات تخلیه و بارگیری، ریل و جاده نیاز دارد و این در حالی است که بیشتر واحدهای صنایع فولاد کشور به غیر از تعداد محدودی که در کنار دریا هستند، بیشتر در مرکز ایران ساخته شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. از این رو برای واردات سنگ‌آهن و انتقال آن به مرکز ایران به زیرساخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اساسی نیازمند هستیم و کارخانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فولادسازی در ایران قادر به واردات سنگ‌آهن یا قراضه در مقیاس بالا نیستند. اگر کارخانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود را در کنار دریا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌ساختیم می‌توانستیم از استرالیا سنگ‌آهن وارد کرده، البته برنامه تولید 10‌‌‌میلیون تن فولاد در چابهار و 10‌‌‌میلیون تن در بندرعباس را داریم که این واحدهای فولادسازی برای صادرات در نظر گرفته شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند که مواد اولیه خود را می‌توانند وارد کنند.

همان‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه که عنوان شد برای تولید 55‌‌‌ میلیون تن فولاد به 165‌‌‌میلیون تن سنگ‌آهن نیازمند هستیم و زمانی که نخستین حلقه زنجیره فولاد با مشکل روبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو باشد، بدون شک سایر حلقه‌‌‌ها نیز با مشکل تامین مواد اولیه خود روبه‌‌‌رو خواهند بود و کل زنجیره فولاد را گرفتار خواهد کرد. از همین‌‌‌رو با توجه به ذخایر قطعی سنگ‌آهن موجود در کشور، عمر صنعت فولاد تا 20 سال دیگر دوام نخواهد آورد، چراکه به ازای هر واحد فولادی که در کشور ایجاد شده، اکتشاف جدیدی انجام نگرفته است.

برای نجات صنعت فولاد در کشور نیازمند یک نگاه فراسرزمینی هستیم، زیرا اکتشافات کار ساده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای نیست و برای رسیدن به معدن جدید از کشف تا بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری یک دهه لازم است و این روند نیاز به سرمایه‌گذاری، ایجاد زیرساخت و امکانات، جاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی و تامین انرژی دارد. کشف معادن جدید نیاز به دانش فنی و فناوری‌‌‌‌‌‌‌‌‌های روز دارد. البته ممکن است که در ایران ذخایر کم‌‌‌عیار بسیاری وجود داشته باشد که با توجه به عیار پایین آن نیاز به سرمایه‌گذاری بالا داشته باشند، زیرا استخراج سنگ‌آهن با عیار زیر 25‌‌‌درصد دیگر مقرون به‌‌‌صرفه نخواهد بود؛ بنابراین باید با یک نگاه فراسرزمینی معادنی در خارج از کشور را شناسایی کنیم و از هم‌‌‌اکنون روی آنها سرمایه‌گذاری کنیم.

قیمت خودرو در سراشیبی سقوط قرار گرفت قیمت بلیت پرواز عتبات اوج گرفت دست مستاجران به وام 200 میلیونی می‌رسد؟ حل چالش بنزین با توسعه صنعت CNG قیمت روز انواع مگان + جدول قیمت گوشی های پرطرفدار بازار چند؟ +جدول فراخوان عمومی برای این سهامداران بورسی مدیرعامل جدید بانک ملی ایران منصوب شد پیش‌پروانه 9 شهرک مسکونی به‌نام سازمان ملی زمین و مسکن صادر شد حمایت بانک رفاه کارگران از افزایش تولید تجهیزات پزشکی از سوی جمعیت هلال احمر با کمتر از 8 میلیون تومان این جاروبرقی ها را بخرید ترمز قیمت مرغ کشیده شد | قیمت مرغ گرم در بازار امروز چند؟ رهن آپارتمان 90 متری در کرج چقدر پول می خواهد؟ قیمت گوشت اشک همه را درآورد | قیمت گوشت گوساله و گوسفندی کیلویی چند؟ افزایش تورم در ایران تا اطلاع ثانوی ادامه دارد! جزییات مهم عرضه اولیه شهر | میزان نقدینگی مورد نیاز عرضه اولیه شهر آشوب میان فولادی‌ها و معدنی‌ها یک ابزار جدید در بورس تهران هفته آینده معرفی می‌شود «شهر» به بورس تهران می‌آید پیش‌پروانه 9 شهرک مسکونی به‌نام سازمان ملی زمین و مسکن صادر شد قطب‌های تولید و حفاری نفت ایران توافقنامه همکاری امضا کردند ناترازی گاز مدیریت می‌شود/ وزارت نفت چه مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته است؟ صدور اسناد کشاورزی به کجا رسید؟ پیش بینی قیمت سکه 11 خرداد 1402 | عقبگرد قیمت سکه با سطوح حمایتی طلای جهانی پیش‌بینی مهم از قیمت کاردانو مقاومت مالیاتی پولدارها! جزيیات مهم درباره عرضه اولیه «نیان» خرید خودرو بدون قرعه کشی و ثبت نام در سامانه بانک رفاه کارگران خود را متعهد به حمایت از حوزه سلامت کشور می‌داند تقویت دوطرفه شدن بورس با راه‌اندازی «آتی تک سهم» بازدهی روزانه حیرت انگیز صندوق درآمد ثابت ثبات ویستا کنایه سنگین به ريیسی درباره سفره مردم ایران دجله و فرات تا 17 سال دیگر خشک می شوند چشم امید پاکستان به نفت ارزان روسیه شرکت نفتی بزرگ روس: مبادله به روبل و ارزهای ملی با کشورها در اولویت است همتی: با حجم پولی که چاپ می‌کنید، امسال هم سفره مردم 30 تا 40 درصد کوچکتر می‌شود! خبر جدید وزیر کار درباره تغییر حقوق کارگران گلایه مسافران از تاخیر 2 ساعته پرواز تهران - عسلویه هواپیمایی پارس ایر شاهکار تازه دولت ريیسی در رکوردشکنی گرانی! نیازمند تدوین قانون با نگاه مثبت در حوزه رمزارز و بلاکچین هستیم دلارهای ایران آزاد می‌شود؟ "ومهان" در یک سال چقدر سود ساخت؟ برنامه‌ریزی برای عبور موفق از پیک تابستان امسال با همراهی مردم گزارش بازار بدهی 10 خرداد ماه/ معامله عجیب در اوراق گام بانک شهر با 68 درصد بازدهی سرمایه بانک مشترک ایران-ونزويلا210 درصد افزایش یافت تاکید دبیرکل اوپک بر نقش مثبت توافقنامه همکاری در ثبات بازار نفت افزایش 8 درصدی میزان بارش‌ها نسبت به سال آبی گذشته ‌ارزش لیر در برابر دلار کاهش یافت افزایش بیش از 80 درصدی "فخوز" جزيیات افزایش 20 درصدی یارانه کالابرگ سه دهک کم درآمد