مالیات بر سود تقسیمی و تامین مالی شرکت ها / مالیات بر سود تقسیمی سهام چه اثری بر قیمت آن دارد؟

مالیات بر سود تقسیمی و تامین مالی شرکت ها / مالیات بر سود تقسیمی سهام چه اثری بر قیمت آن دارد؟

همزمان با آغاز برگزاری مجامع شرکت‌ها و تقسیم سود بین سهامداران، ممکن است مشکلاتی برای تامین نقدینگی مورد نیاز شرکت‌ها به وجود آید. از این رو سیاست مالیات بر سود...

اقتصادآنلاین هانا پاکمند؛ وضع مالیات بر سود تقسیمی سهام شرکت‌ها (dps)، به عنوان ابزاری جهت هدایت سرمایه استفاده می‌شود. این ابزار می‌تواند کمک زیادی به بهبود ارزش بازاری سهام شرکت‌ها در بورس، تسهیل تامین مالی و انگیزه بیشتر برای افزایش سرمایه باشد. به عبارتی می‌تواند اقدام موثری در جهت برون‌رفت از شرایط رکودی فعلی باشد. 

با اعمال این سیاست بنیه مالی شرکت تقویت می‌شود. از سویی دیگر وضع مالیات بر سود تقسیمی، مشوقی برای انباشت و به کارگیری آن در جهت پیشرفت و توسعه شرکت شده و با افزایش قیمت سهام، سهامداران نیز از آن نفع می‌برند.

با فرض اعمال این سیاست در کنار کاهش مالیات بر درآمد شرکت‌، سود آتی آن افزایش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی انگیزه برای تقسیم سود کاهش یافته و در نتیجه ارزش خالص دارایی‌های شرکت افزایش می‌یابد و سود حاصله شرکت‌ها می‌تواند مجددا مورد سرمایه‌گذاری قرار گیرد.

این شیوه مالیات ستانی موافقان و مخالفانی دارد. موافقان می‌گویند شرکت یک نهاد حقوقی است که می‌تواند دارایی‌هایی را تصاحب یا تصرف کند، اقامه دعوی کند یا علیه آن شکایت و اقامه دعوی شود یا به ثبت و انعقاد قرارداد بپردازد. در مقابل مخالفان مالیات بر سود تقسیمی می‌گویند که مالیات بر سود تقسیمی به شکلی ناعادلانه بوده و نوعی مالیات مضاعف است.

اگر بخواهیم اثر اعمال مالیات بر سود تقسیمی را محاسبه کنیم، می‎‌توانیم از «مدل رشد گوردن» استفاده کنیم. در این مدل مفروضاتی از قبیل ثابت بودن مدل تجاری شرکت، پایدار و بدون تغییر بودن نرخ رشد و ثابت بودن اهرم مالی شرکت وجود دارد.

 با توجه به این مدل، می‌توان مشاهده کرد که سیاست کاهش سود تقسیمی، دو اثر غیر هم‌جهت روی قیمت سهام دارد. از طرفی موجب رشد قیمت سهام می‌تواند شود و از سمت دیگر موجب کاهش آن. می‌توان گفت با کاهش سود تقسیمی، بخشی از سود بدست آمده درون خود شرکت باقی می‌ماند. در نتیجه توان شرکت برای سرمایه‌گذاری و توسعه با هزینه مالی کمتر، افزایش می‌یابد. بدین ترتیب احتمال افزایش نرخ رشد سود آوری شرکت بیشتر می‌شود. اما از سمت دیگر، با توجه به مدل ساده گوردن، کاهش سود تقسیمی سبب کاهش قیمت سهم می‌شود. 

با درنظر گرفتن دو اثر بالا، به طور قطعی نمی‌توان مشخص کرد که کاهش سود تقسیمی روی قیمت سهم چه اثری خواهد گذاشت. اما به طور حتم در بلند مدت می‌تواند موجب ارزنده‌تر شدن سهم شود.

تجربه مالیات بر سود تقسیم شده در دنیا

علی رغم اینکه در ایران مالیات بر سود تقسیمی شرکت‌ها وجود ندارد و سنگینی نرخ بالای مالیات بر دوش خود شرکت می‌افتد. اما برای وضع چنین مالیاتی بهتر است از تجربه دیگر کشورها در این زمینه استفاده کنیم.

در سال 2003 آمریکا با کاهش مالیات بر سود تقسیمی آن را از 38.6 به 15 درصد رساند اما این کار هیچ پیشرفتی در شرکت‌ها و حقوق کارمندان ایجاد نکرد. در مقابل فرانسه در سال 2013 مالیات بر سود تقسیمی ‌را از 15.5 درصد به یکباره به 40.8 درصد رساند. نتایج، رشد 0.4درصدی سرمایه گذاری و 0.1 درصدی اعتبار به مشتری را در برابر افزایش هر یک درصد مالیات بر سود تقسیمی‌ نشان داد.

به طور کلی مالیات بر سود تقسیمی باعث می‌شود انگیزه برای تقسیم سود کاهش یابد. به فرض اگر از 70درصد تقسیم سود به مثلا 50درصد برسیم 50 تا 80 هزار میلیارد تومان از محل سود تقسیم نشده برای طرح‌های توسعه‌ای به شرکت‌ها تزریق شده است. این مبلغ می‌تواند باعث رشد ارزش خالص دارایی‌های شرکت‌ها در آینده می‌شود.

در شرایطی که در اقتصاد تورمی ایران، هزینه تامین مالی از طریق منابع خارج از شرکت بالاست، شاید این روش بتواند به شرکت‌ها کمک کند. همچنین برای جلوگیری از کاهش قیمت سهام و زیان سهامداران خرد می‌شود از طریق اعطای معافیت مالیاتی کوتاه مدت و یا تعویق دریافت آن استفاده نمود.

پیش‌بینی بورس امروز 15 فروردین / روند منفی بورس ادامه‌دار است؟

پیش‌بینی بورس امروز 15 فروردین / روند منفی بورس ادامه‌دار است؟

شاخص بورس دیروز منفی بود و به یک میلیون و 282 هزار واحد رسید. امروز برای بازار سهام چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس امروز 29 فروردین 1400

پیش‌بینی بورس امروز 24 فروردین 1400

پیش‌بینی بورس امروز 24 فروردین 1400

شاخص کل بورس در پایان معاملات دیروز بازار سهام، با افت 4 هزار و 800 واحدی همراه بود و به کانال یک میلیون و 226 هزار رسید. بازار امروز چگونه پیش می‌رود؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس امروز اول اردیبهشت 1400

حاشیه‌های بورس امروز 28 فروردین / خروج 490 میلیارد تومان نقدینگی توسط حقوقی‌ها

حاشیه‌های بورس امروز 28 فروردین / خروج 490 میلیارد تومان نقدینگی ت...

بازار سهام در پایان معاملات امروز (شنبه) با نزول 9 هزار واحدی همراه بود و تعداد زیادی از نمادها در صف فروش قفل بودند. همچنین حقوقی‌ها فعالیت‌های خود را در بازار نزولی ادامه دادند.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس امروز 28 فروردین 1400

بورس امروز 14 فروردین ماه / افت 11 هزار واحدی شاخص کل

بورس امروز 14 فروردین ماه / افت 11 هزار واحدی شاخص کل

در پایان معاملات امروز شاخص کل با افت بیش از 11 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 282 هزار واحدی رسید.

Borna.news/

پیش‌بینی بورس امروز 22 فروردین 1400

پیش‌بینی بورس امروز 16 فروردین 1400

پیش‌بینی بورس امروز 16 فروردین 1400

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، شاخص کل بورس افت یک درصدی و شاخص کل هم‌وزن افت 0٫27 درصد داشت. برای بازار سهام امروز چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

TejaratNews.com/
بورس امروز 18 فروردین / افت 10 هزار واحدی شاخص کل

بورس امروز 18 فروردین / افت 10 هزار واحدی شاخص کل

در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس با بیش از 10 هزار واحد افت به عدد یک میلیون و 249 هزار واحدی رسید و شاخص کل...

Borna.news/

پیش‌بینی بورس امروز 23 فروردین 1400

پیش‌بینی بورس امروز 14 فروردین 1400 / بازار سهام امروز منفی است؟

پیش‌بینی بورس امروز 14 فروردین 1400 / بازار سهام امروز منفی است؟

در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار سهام، شاخص کل بیش از 8/5 هزار واحد ریزش کرد و کانال یک میلیون و 300 هزار واحد را از دست داد. بازار سهام امروز چگونه پیش می‌رود؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس امروز 31 فروردین 1400

پیش‌بینی بورس امروز 21 فروردین 1400

پیش‌بینی بورس امروز 21 فروردین 1400

در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار سهام، شاخص کل با افتی 0٫86 درصدی سطح یک میلیون و 250 هزار واحدی را از دست داد. بازار امروز چگونه پیش می‌رود؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس امروز 25 فروردین 1400

پیش‌بینی بورس هفته اول مرداد از نگاه کارشناسان بازار سرمایه جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در معاملات خارجی صعود کرد؛ در معاملات پشت ... روبرویی سیگنال‌های منفی و مثبت / تکلیف دلار در روزهای پایانی دولت چیست؟ جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 بازار سیمان در قبضه 30 نفر! حداقل هزینه معیشت کارگری چقدر است؟ هزینه سرسام‌آور اجاره ویلا در شمال کشور! چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟ افزایش قیمت تخم مرغ در راه است؟ بورس در هفته آخر تیر/ پنجمین هفته مثبت بورس با طعم خروج پول حقیقی‌ها رشد دوباره بیت کوین در معاملات امروز/ روز سبز و قرمز ارزهای مجازی تخم مرغ گران می‌شود؟ هشدار دامداران درباره کمبود شدید دام آمار بارش‌ها هم محرمانه شد! / مشکل خوزستان قابل حل است؟ واردات برنج ممنوع شد تورم تیرماه از مرز 44درصد عبور کرد بازگشت رشد به بورس در تیرماه تحت تاثیر چه عواملی رخ داد؟ سه محصول جدید سایپا وارد بازار می‌شود لزومی ندارد همه اقشار از هواپیما استفاده کنند چه خبر از کریپتولند؟ | بازپرس پرونده چه گفت؟ اتفاق عجیب در بازار مسکن / هزینه وام مسکن تغییری نداشته است! قدرت نمایی بازار بدهی تحلیل تکنیکال و بنیادی وتوشه | هدف اول قیمتی وتوشه کجاست؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/1 کاهش نرخ بیکاری در استان تهران شاسی بلند جدید فولکس واگن رونمایی شد سود عرضه اولیه سپید کی و چگونه پرداخت می شود؟ پیش فروش مسکن در بورس کالا تایید شد رشد بیش از 12 درصدی بورس / بازارهای طلا و ارز به کدام سمت رفتند؟ فروش 90 میلیارد تومانی "بوعلی" در رینگ نقره‌ای قیمت جدید محصولات ایران خودرو در بازار آزاد اعلام شد ورود نقدینگی به صندوق‌ها، مجددا معکوس شد! تحلیل تکنیکال و بنیادی غدیس | روند صعودی تا کجا ادامه خواهد داشت؟ دومینوی خروج نقدینگی به 9 همت رسید «ایرالکو» درآمد 820 میلیاردی را زد سیگنال فروش در بازار طلا! / آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت طلا آخرین قیمت طلا پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ زمان عرضه اولیه وهامون کی است؟ مسکن به بورس می‌رود؟ وقفه در بازگشت نرخ دلار به کانال 23هزار تومان بورس فردا تعطیل است؟ / اولین روز کاری بورس کی است؟ پراید جدید در راه بازار / اعلام مشخصات و قیمت احتمالی آن آخرین قیمت دلار پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چیست؟ قیمت مسکن در شرق تهران / افسریه ارزان‌تر است یا پیروزی؟ مرغ 100 هزار تومانی در راه است؟ واردات برق از سه کشور/ مشکل خاموشی‌ها حل شد؟ رشد 31 درصدی هزینه‌ زندگی/ هزینه مسکن در تهران، یک سوم درآمد خانوار اجاره مسکن غرب تهران؛ کدام مناطق ارزان شد؟ چالش تعطیلات کرونایی برای برندگان قرعه‌کشی سایپا

در حال بارگیری...