خبر فوری درباره حراج شمش طلا

خبر فوری درباره حراج شمش طلا

هفتمین حراج حضوری شمش طلا امروز از ساعت 12 در مرکز مبادله ارز و طلای ایران برگزار خواهد شد.

بر اساس شیوه‌‌ نامه نحوه برگزاری حراج حضوری شمش طلا استاندارد، هفتمین جلسه حراج شمش طلای استاندارد امروز سه‌ شنبه مورخ 24 بهمن ماه 1402، انجام خواهد گرفت.

زمان جلسه حراج از ساعت 12:00 الی 16:00 است و وجه الضمان مبلغ 3 میلیارد و 500 میلیون ریال (350 میلیون تومان) به ازای هر قطعه شمش طلای استاندارد است.

متقاضی خرید باید تا ساعت 24 روز دوشنبه مورخ 23 بهمن ماه 1402 مبلغ وجه الضمان را پرداخت می‌کرد. گفتنی است، مبلغ وجه الضمان باید نزد بانک ملی ایران، شعبه بانک کارگشایی مرکز و به شماره حساب مرکز مبادله ارز و طلای ایران پرداخت شود.

 از 27 دی امسال مرکز مبادله 5 مرحله حراج شمش طلا انجام داده که در مجموع این حراج ها کمتر از 200 شمش طلای یک کیلو گرمی به فروش رسیده است.

در ششمین حراج حضوری سه‌شنبه هفته قبل برگزار شده بود. از مجموع 46 قطعه شمش طلای استاندارد یک کیلوگرمی عرضه شده، 34 شمش طلای استاندارد مورد معامله طرفین قرار گرفت. شمش‌های طلای استاندارد، درحراج حضوری ششم با میانگین قیمت 3 میلیارد و 491 میلیون تومان معامله شد.

 در پنجمین حراج حضوری شمش طلا نیز از مجموع 112 شمش طلای عرضه شده استاندارد یک کیلوگرمی با عیار 995 در هزار، 94 شمش طلای استاندارد مورد معامله طرفین قرار گرفت. شمش های طلای استاندارد، در حراج حضوری قبل با میانگین قیمت 3 میلیارد و 535 میلیون تومان معامله شد.

معامله 200 کیلوگرم شمش در 20 روز گذشته

به گفته سخنگوی مرکز مبادله ارز وطلا، در پنج حراج شمش طلا در مدت 20 روز گذشته، 200 کیلوگرم شمش طلا معامله شده است.

همچنین در چهارمین حراج شمش طلا نیز، جمعا 116 قطعه شمش طلای استاندارد صادرکنندگان بخش خصوصی عرضه شد که از این میزان 11 قطعه شمش با میانگین قیمت 3 میلیارد و 760 میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

در سومین حراج نیز از مجموع 112 شمش طلای عرضه شده استاندارد یک کیلوگرمی با عیار 995 در هزار، 79 شمش طلای استاندارد مورد معامله قرار گرفت. شمش‌های طلای استاندارد، در حراج حضوری سوم با میانگین قیمت 3 میلیارد و 635 میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

دومین حراج حضوری شمش طلای استاندارد نیز در مرکز مبادله ارز و طلای ایران با عرضه 37 کیلوگرم شمش طلای رفع تعهد ارزی برگزار شد که از این میزان عرضه براساس مکانیسم عرضه و تقاضا و روش حراج حضوری، 5 کیلوگرم شمش با قیمت میانگین 3 میلیارد و 603 میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت. در جلسه اول حراج هم 10 شمش طلای یک کیلویی به فروش رسید.

 نخستین حراج حضوری شمش طلا در قالب رفع تعهد ارزی در مرکز مبادله ارز و طلا در 27 دی ماه سال جاری برگزار و در این حراج، 10 کیلوگرم شمش با عیار 995 در هزار عرضه که توسط چهار گروه تولیدی خریداری شد. صادرکنندگان بخش خصوصی که فرآیند احراز هویت و رفع تعهد صادراتی‌ شان در مرکز مبادله انجام شده بود، این عرضه را انجام دادند.

عوامل موثر بر قیمت طلا

چندین عامل می‌تواند بر قیمت طلا تاثیر بگذارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

عرضه و تقاضا: عرضه و تقاضا برای طلا می‌تواند قیمت آن را تحت تاثیر قرار دهد. اگر تقاضا برای طلا افزایش یابد و عرضه ثابت بماند یا کاهش یابد، قیمت ممکن است افزایش یابد.

نرخ بهره: نرخ بهره تعیین کننده قدرت خرید و سرمایه‌گذاری است. زمانی که نرخ بهره پایین است، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در طلا می‌گردند و این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 نرخ تورم: در صورت وجود تورم، ارزش پول کاهش می‌یابد و سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های آلترناتیو مانند طلا هستند. این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 وضعیت اقتصادی جهانی: در زمان‌های ناپایداری اقتصادی یا بحران‌های سیاسی، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های امن مانند طلا هستند. این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 تغییرات ارزش ارز: طلا به عنوان یک دارایی جهانی محسوب می‌شود و قیمت آن تحت تاثیر تغییرات ارزش ارزها قرار می‌گیرد. اگر ارز ملکه طلا (مانند دلار آمریکا) کاهش یابد، قیمت طلا ممکن است افزایش یابد.

عوامل جغرافیایی و سیاسی: عواملی مانند بحران‌های سیاسی، جنگ‌ها و تنش‌های جهانی نیز می‌توانند قیمت طلا را تحت تاثیر قرار دهند. در زمان‌های ناپایداری، سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های امن مانند طلا می‌گردند.

مهم است بدانید که قیمت طلا تحت تاثیر تعداد زیادی عامل قرار می‌گیرد و تحلیل صحیح قیمت طلا نیازمند بررسی و تحلیل چندین عامل است

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد