صادرات نباید محدود به مواد خام باشد/ تسهیل تجارت با ارز دیجیتال

صادرات نباید محدود به مواد خام باشد/ تسهیل تجارت با ارز دیجیتال

ريیس کمیسیون صنایع اتاق ایران با بیان اینکه صادرات نباید محدود به مواد خام باشد، گفت: ارز دیجیتال ابزاری است که اگر حاکمیت ما به آن ورود کند می‌تواند تجارت با کشورهای خارجی را تسهیل کند.

علیرضا کلاهی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد مشکل اصلی تجارت کشور، اظهار کرد: همیشه نقد این بوده که تجارت خارجی و به خصوص صادرات ما محدود به مواد اولیه و خام شده است که این مساله برای کشور بسیار خطرناک است زیرا چند چالش ایجاد می‌کند.

ريیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران افزود: ظرفیت اشتغال صنایعی که صرفا نسبت به تولید مواد اولیه و خام اقدام می‌کنند بسیار پایین است و این در حالیست که مشکل کلیدی کشور بیشتر از تورم و هر موضوع دیگری بحث اشتغال است. سوق دادن تولید به سمت ایجاد ارزش افزوده بالا مسيله‌ای است که می‌تواند رقابت پذیری و بهره وری کل اقتصاد را بالا برده و موجب اشتغال بیشتر شود. طبعا در این حوزه، وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت یکی از کنشگران اصلی هستند تا مسيله صادرات مواد اولیه خام را مدیریت و به سمت تولیدات با ارزش افزوده بیشتر هدایت کند.

وی با اشاره به استفاده از ارزهای دیجیتال در حوزه تجارت گفت: بحث توکنایز کردن را سه سال پیش مطرح و تاکید کردیم که ارزهای دیجیتال باید در سامانه جامع تجارت قرار بگیرد؛ بسیار تلاش کردیم تا بانک مرکزی متوجه این موضوع شود که ارز دیجیتال ابزاری است که اگر حاکمیت ما به آن ورود کند می‌تواند تجارت با کشورهای خارجی را تسهیل کند. البته ورود سازمان توسعه تجارت در دوره فعلی به این موضوع موجب امیدواری است.

کلاهی در ادامه با بیان اینکه سیاسی کاری‌ها در کشور ما بالا رفته و روز به روز نیز بیشتر می‌شود، اظهار کرد: یکی از نقاط کلیدی مشکلات، فشارهای سیاسی است که تغییر در ریل سیاست‌های صنعتی ایران را به همراه داشته است. اما هنر وزارت صمت باید مدیریت این اوضاع باشد و روحیه تحولی برای حذف برخی سنت‌های ناکار آمد ادامه یابد.

وی تاکید کرد: مثلا با شروع فعالیت سازمان توسعه تجارت در دولت جدید، یکی از مسايلی که باید حذف شود برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی است که تبدیل به محل سو استفاده اقتصادی برخی افراد شده است. این افراد با حضورشان اهداف نمایشگاه را به حاشیه می‌برند. اگر کشور در یک بازاری توانمند است و مشاهده می‌شود کشش و ظرفیت لازم برای برگزاری نمایشگاه اختصاصی را دارد آن هم باید خصوصی شود. ولی در کل هدف باید پایان دادن به نمایشگاه‌های اختصاصی در ایران باشد.

ريیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران گفت: همچنین اعزام هیيت‌های تجاری هدفمند به کشورهای مختلف است که به نظرم این اتفاق در حال انجام است که آثار آن در آینده مثبت خواهد بود.

جزییات مصوبه تعیین ساعات آغاز به کار ادارات و مشاغل... هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار ارزش بازار بورس لندن به دنبال نگرانی در مورد بحران بانکی سقوط کرد شتاب این خودرو تولید انبود هوش از سرتان می‌پراند/ عکس