تامین مالی جمعی راهی برای مشارکت مردم در ایده‌های نو

تامین مالی جمعی راهی برای مشارکت مردم در ایده‌های نو

مدیر نهادهای مالی فرابورس: «بحث عرضه اولیه استارتاپ‌ها اخیرا مطرح شده که نیازمند بازار مناسب با خود است، چون فضاهای استارتاپی بسیار پر ریسک هستند و ترازنامه استارتاپ‌ها متفاوت از ترازنامه شرکت‌های تولیدی است و این کسب وکارها با نوسانات و متغیرهای اقتصادی ممکن است ریسک‌های شدیدی را به سرمایه‌گذاران وارد کنند که در عین حال می‌توانند بازدهی‌های بیشتری نیز داشته باشند. در فرابورس سازوکار ورود این استارتاپ‌ها به بازار هدف دنبال می‌شود.»

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از فرابورس، مدیر نهادهای مالی فرابورس ایران در رابطه با تامین مالی شرکت های استارتاپ توضیحاتی ارايه داد و گفت: مسیرهای متعددی برای تامین مالی حوزه استارتاپی وجود دارد، با توجه به شرایط رشدی و پیشرفتی که استارتاپ‌ها داشتند، خیلی از این روش‌های تامین مالی توسط مشاوران مالی به کسب وکارها پیشنهاد می‌شود.

وی افزود: کارهایی که بتوان برای افراد در حوزه استارتاپ، ایده و طرح نو انجام داد، تامین مالی در قالب بازار دارایی فکری، گواهی شراکت تامین مالی جمعی، صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه و خصوصی، اوراق بدهی و سهام است.

کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: شرایط کسب و کار باعث ایجاد غربالگری در تعیین روش می‌شود و اینکه افراد کدام یک از ابزارها را انتخاب کنند نیز مهم است، ممکن است فرد یک طرحی نوآورانه را تدوین کرده و فقط ایده خودش را ثبت کرده باشد و در حال حاضر توان راه اندازی کار را نداشته باشد، چون هدفش راه اندازی کسب وکار نیست و فقط می‌خواهد ایده اش را واگذار کند، در این مرحله می‌تواند ایده خود را به بازار دارایی فکری فرابورس عرضه کند.

وی افزود: یک کسب وکاری از مرحله طرح جلوتر رفته و فرد ایده طراحی شده را با پول خود به محصول اولیه می‌رساند، اما برای ادامه فرآیند احتیاج به پول و تامین مالی دارد، در این موقعیت می‌تواند از تامین مالی جمعی برای جذب منابع کمک بگیرد که در این روش تامین مالی، مردم با توجه به اطمینان و چشم انداز روشنی که به طرح مورد نظر دارند، سرمایه‌های خرد خود را در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

علیقلی‌پور گفت: در این روش، تامین مالی استارتاپ‌ها در قالب گواهی شراکت اتفاق می‌افتد و مردم سرمایه مشترکی درگیر کسب وکار استارتاپ می‌کنند که ریسک‌های استارتاپ را نیز سرمایه گذاران متقبل می‌شوند و کنار آن در بازدهی هم مشارکت می‌کنند.

مدیر نهادهای مالی فرابورس تصریح کرد: حال ممکن است کسب وکاری با استفاده از سرمایه‌های مردم جلوتر برود، در اینجا به این افراد صندوق‌های جسورانه را پیشنهاد می‌دهیم که در حال حاضر نزدیک به 12 صندوق جسورانه با حدود 700 تا 800 میلیارد تومان سرمایه داریم.

کارشناس بازار سرمایه در رابطه با صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه گفت: صندوق‌های جسورانه به دنبال فرصت سرمایه گذاری هستند و کمبود منابع وجود ندارد. 7 عدد صندوق جسورانه دیگر نیز منتظر پذیره نویسی هستند و زمانی که شرایط بازار مساعد شود این صندوق‌ها هم وارد بازار می‌شوند تا منابع را برای شرکت‌های استارتاپی جذب کنند.

وی افزود: خیلی از صندوق‌های جسورانه روی استارتاپ‌های مشهور سرمایه گذاری کرده اند، اما اگر استارتاپی از این مرحله هم بالاتر آمده باشد، ولی شرایط پذیرش در بازار سرمایه را نداشته باشند، احتیاج به یک شریک دارد تا کمک کند استارتاپ به مرحله بهتری از رشد برسد که در این مرحله نیز ابزاری تحت عنوان صندوق‌های خصوصی داریم.

مدیر نهادهای مالی فرابورس بیان کرد: بحث عرضه اولیه استارتاپ‌ها نیز اخیرا مطرح شده است که نیازمند بازار مناسب با خود است، چون فضاهای استارتاپی بسیار پر ریسک هستند و ترازنامه استارتاپ‌ها متفاوت از ترازنامه شرکت‌های تولیدی است و این کسب وکارها با نوسانات و متغیرهای اقتصادی ممکن است ریسک‌های شدیدی را به سرمایه گذاران وارد کنند که در عین حال می‌توانند بازدهی‌های بیشتری نیز داشته باشند. در فرابورس سازوکار ورود این استارتاپ‌ها به بازار هدف دنبال می‌شود.

وی به همایش اقتصاد هوشمند که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد نیز اشاره کرد و گفت: در یکی از نشست‌های این همایش، موضوع موانع مقرراتی طرح شد مبنی بر اینکه گاهی یک سری از مانع زدایی‌های مقرراتی است؛ برای مثال یک شرکت استارتاپی می‌خواهد شکل بگیرد، اما به دلیل نوآوری که در کسب و کارش ایجاد کرده، قوانین فعلی این نوآوری را پوشش نمی‌دهد.

علیقلی پور در پایان تشریح کرد: اتفاقی که در بازار سرمایه رخ داد و آینده امیدوار کننده‌ای در حوزه فین تک و استارتاپ‌های مالی به وجود آورد، محیط‌های آزمون یا سند باکس‌های بازار سرمایه بود که در این محیط‌های آزمون، افرادی که دارای طرح‌های نوآور، ولی مغایر با قوانین کشور هستند، می‌توانند طرح خود و مسیری را برای کسب و کار خود، داخل این محیط‌های آزمون، طراحی و اجرا کنند تا بتوانند ریسک‌های خود را کنترل و قوانین را رعایت کنند و فعالیت خود را ادامه دهند.

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

در بازار ارز قیمت دلار 22 هزار و 850 تومان، قیمت یورو 27 هزار و 800 تومان و درهم امارات 6 هزار و 280 تومان اعلام شده است.

Bartarinha.ir/
آخرین صورت حساب سهام عدالت 13 اردیبهشت 1400 / کاهش 2 درصدی ارزش سبد سهام عدالت

آخرین صورت حساب سهام عدالت 13 اردیبهشت 1400 / کاهش 2 درصدی ارزش سب...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه عمده نمادهای شاخص‌ساز و در سبد سهام عدالت منفی و با روند کاهش قیمت همراه بودند. ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی امروز 1٫91 درصد کاهش یافت.

TejaratNews.com/
قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 8 خرداد 1400 + جدول / معرفی گوشی جدید شیايومی

قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 8 خرداد 1400 + جدول / معرفی گوشی ج...

قیمت انواع تلفن‌های همراه سامسونگ، اپل، هوآوی و شیايومی در بازار امروز شنبه هشتم خرداد ماه 1400 را مشاهده می‌کنید.

TejaratNews.com/
باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت گفت: پنجاه درصد باقیمانده سود سهام عدالت بزودی به دارندگان این سهام پرداخت می‌شود.

Bartarinha.ir/
آخرین صورتحساب سهام عدالت 22 خردادماه 1400 | امروز دلیل افت ارزش سبد چه بود؟

آخرین صورتحساب سهام عدالت 22 خردادماه 1400 | امروز دلیل افت ارزش س...

در پایان معاملات امروز بازار سهام ارزش سبد سهام عدالت به دلیل روند نزولی نماد‌های شاخص‌ساز و تاثیرگذار بر این سبد 0.6 درصد افت کرد.

NabzeBourse.ir/

رونق معاملات در بازار سهام فرابورس ایران

آخرین صورتحساب سهام عدالت امروز 5 خرداد / رشد ناچیز سهام عدالت در جریان معاملات امروز

آخرین صورتحساب سهام عدالت امروز 5 خرداد / رشد ناچیز سهام عدالت در ...

ارزش سبد سهام عدالت امروز به 9 میلیون و 892 هزار تومان رسید. این رقم نسبت به دیروز 71 هزار تومان افزایش و 0٫72 درصد رشد داشته است.

TejaratNews.com/

تعداد 55 میلیون سهم در بازار سهام فرابورس ایران دادوستد شد

حجم معاملات بازار سهام فرابورس از 700 میلیارد ریال گذشت

حجم معاملات بازار سهام فرابورس از 700 میلیارد ریال گذشت

در معاملات امروز دوشنبه 18 اردیبهشت‌ماه در مجموع بازارهای اول و دوم نزدیک به 180 میلیون سهم به ارزش 548 میلیارد ریال داد و ستد شد و نماد شرکت ذوب‌آهن بالاترین حجم معامله به میزان 40 میلیون سهم را در ا...

Sena.ir/
بازگشایی 8 نماد معاملاتی در بازار سهام فرابورس

بازگشایی 8 نماد معاملاتی در بازار سهام فرابورس

بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس معامله بیش از یک میلیون ورقه به ارزش افزون بر یک هزار و 349 میلیارد ریال را تجربه کرد و اوراق «صامیا» امروز در صدر این بازار به لحاظ ثبت بالاترین حجم و ارزش معاملاتی ...

Sena.ir/
بازار اول صدرنشین بازار سهام فرابورس ایران/ رشد 14 واحدی آیفکس

بازار اول صدرنشین بازار سهام فرابورس ایران/ رشد 14 واحدی آیفکس

در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه نیز 928 میلیون سهم به ارزش 2 هزار و 500 میلیارد ریال دست به دست شد که حجم و ارزش بازار اول در مقایسه با هفته گذشته به ترتیب رشد 48 و 28 درصدی را نشان می‌دهد و در مقای...

Sena.ir/

معامله بیش از 880 میلیون ورقه در بازار سهام فرابورس ایران/رشد نماگرهای فرابورسی در هفته قبل

سهم 31 درصدی ارزش معاملات بازار سهام فرابورس ایران

رونق معاملات در بازار سهام فرابورس ایران

رونق معاملات در بازار سهام فرابورس ایران

شرکت آهن و فولاد ارفع با معامله 29 میلیون سهم به ارزش 97 میلیارد ریال بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد. پس از آن نماد ذوب آهن با نقل و انتقال 26 میلیون سهم به ارزش 78 میلیارد ریال در ...

Sena.ir/
ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سهام فرابورس با معامله 51 میلیون یورویی

ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سهام فرابورس با معامله 51 میلیون...

یک سرمایه‌گذار خارجی پس از اخذ مجوز از سازمان بورس توانست 30 درصد از سهام یک شرکت درج شده در بازار پایه فرابورس ایران را به صورت خرد خریداری کند.

Sena.ir/
مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد چرا ایران خودرو زیان‌ده است؟ سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید

در حال بارگیری...