حمایت سبز و همه جانبه حقوقی‌ها از «ومعادن»

حمایت سبز و همه جانبه حقوقی‌ها از «ومعادن»

در بازار سرمایه یکی از مواردی که سهامداران و سرمایه‌گذاران در معاملات خود مورد توجه قرار می‌دهند، سهامداران عمده سهم و...

به گزارش خبرنگاران گروه بازارسرمایه گزارش خبر، در بازار سرمایه یکی از مواردی که سهامداران و سرمایه‌گذاران در معاملات خود مورد توجه قرار می‌دهند، سهامداران عمده سهم و به عبارت بهتر، حقوقی‌های سهم و بازارگردان است. عموما سهمی‌که سهامدار عمده و حقوقی مطرح و مورد اعتماد بازار دارد، روند بهتری دارد؛ از همین جهت برای سرمایه گذاران مهم است که بازیگران و حقوقی‌های سهم چه کسانی هستند.

این روزها که حال بازار سرمایه چندان خوش نیست و به سبب سیاست گذاری‌های اشتباه و دست‌اندازی دولت در جیب شرکت‌ها جهت تامین کسری بودجه خود، مغضوب عموم مردم و سرمایه گذاران قرار گرفته، سهم‌هایی توانسته‌اند در چنین شرایطی از ثبات نسبی برخوردار باشند که سهامدار حقوقی فعال دارند.

یکی از سهم‌هایی که سهامدار عمده و بازارگردان مطرح دارد و در روند معاملات حضور پررنگ و مثمرثمر دارد، «ومعادن» است.

با نیم نگاهی به روند معاملات این سهم در ادوار اخیر مشاهده می‌کنیم که سهم حقوقی‌ها در سمت خرید و فروش قابل توجه بوده و به نوعی در جهت حمایت از سهم حرکت کرده‌اند و درصد قابل توجهی از خرید و فروش را به خود اختصاص داده‌اند.

بررسی‌ها در سال جاری نشان می‌دهد که «ومعادن» 214 روز روی تابلوی معاملات بازار سرمایه حاضر بوده و در این مدت، برآیند خرید و فروش تعداد سهام از سوی حقوقی‌ها در 146 روز مثبت بوده و به عبارتی، بیش از آن که فروشنده سهم باشند خریدار بودند و بدین طریق از سهام شرکت حمایت خود را به عمل آرودند.

طی سال جاری تنها در 68 روز حجم فروش حقوقی‌ها و بازارگردان از تعداد سهام خریداری شده بیشتر بوده که این عمل را نیز می‌توان در جهت رشد سهام شرکت و اضافه کردن سهامداران تازه نفس به سهم تفسیر کرد. از این نکته نیز نباید گذشت که بر اساس الزامات سازمان بورس، بازارگردان‌ها موظف و ملزم به معامله و خرید و فروش سهم هستند که مقدار آن در هر سهم متفاوت است.

در مجموع، از ابتدای سال جاری تا بیست و یکمین روز بهمن ماه حقوقی‌ها و بازارگردان «ومعادن» بیش از 353 میلیون سهم خریداری کردند و تلاششان در جهت حمایت از سهم بوده است.

یکی از شاخص‌هایی که سرمایه گذاران برای خریدهای خود مدنظر قرار می‌دهند نسبت P/E است و این نسبت در «ومعادن» 6.5 است که از 7.5 صنعت پایین‌تر است و نشان از این دارد همچنان فضا برای رشد سهم وجود دارد.

با توجه به ارزش روز پرتفوی بورسی شرکت توسعه معادن و فلزات بالغ بر 136 هزار میلیارد تومان و ارزش افزوده آن بالغ بر 117 هزار میلیارد تومان است.

ارزش روز سبد سهام شرکت‌های غیربورسی حدود 46 میلیارد تومان تخمین زده می‌شود و بر این اساس، می‌توان گفت که خالص ارزش روز دارایی‌های این شرکت 9962 ریال به ازای هر سهم است و با توجه به قیمت روز سهم، هم اکنون نسبت P/NAV «ومعادن» 49درصد است که از این منظر نیز می‌توان فضا برای رشد قیمت سهم قايل بود.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد