محاکمه ده‌ها نفر در ترکیه به خاطر یک پیش‌بینی

محاکمه ده‌ها نفر در ترکیه به خاطر یک پیش‌بینی

سقوط ارزش لیر ترکیه به شدت ادامه دارد و اکنون قرار است حدود 40 نفر که این وضعیت را پیش‌بینی کرده‌اند محاکمه شوند. پیش‌بینی متهمان درباره میزان سقوط ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا به سه سال پیش بازمی‌گردد. سقوط آزاد ارزش لیر ترکیه در برابر ارز‌های معتبر جهان از مدت‌ها پیش آغاز شده و در هفته‌های اخیر با شتابی بیشتر ادامه یافته است.

دویچه وله: سقوط ارزش لیر ترکیه به شدت ادامه دارد و اکنون قرار است حدود 40 نفر که این وضعیت را پیش‌بینی کرده‌اند محاکمه شوند. پیش‌بینی متهمان درباره میزان سقوط ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا به سه سال پیش بازمی‌گردد.

سقوط آزاد ارزش لیر ترکیه در برابر ارزهای معتبر جهان از مدت‌ها پیش آغاز شده و در هفته‌های اخیر با شتابی بیشتر ادامه یافته است.

عده‌ای در سال 2018 در شبکه اجتماعی تويیتر پیش‌بینی کرده بودند ارزش برابری هر دلار آمریکا از هفت لیر ترکیه در آن زمان به ده لیر برسد.

این اتفاق چند روز پیش افتاد و در حال حاضر برای دریافت یک دلار باید بیش از 11 لیر ترکیه ارايه کرد. پول ملی ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون حدود یک سوم ارزش خود را از دست داده است.

محاکمه به خاطر پیش‌بینی تحقق یافته

همزمان با این روند که ادامه دارد پورتال خبری "تی24" روز گذشته (جمعه 19 نوامبر/ 28 آبان) از محاکمه 38 نفر، از جمله دو روزنامه‌نگار در استانبول خبر داد که سه سال پیش ریزش ارزش لیر را پیش‌بینی کرده بودند.

"اشپیگل آنلاین" به نقل از یکی از وکیلان متهمان می‌گوید آنها به انتشار مطالب "تحریک‌آمیز" درباره وضعیت پول ملی ترکیه متهم شده‌اند.

بنابر این گزارش، این وکیل در یک پیام تويیتری خبر داد نخستین جلسه دادگاه متهمان که قرار بود روز پنج‌شنبه برگزار شود به علت غیبت غیرمنتظره قاضی برگزار نشده است.

در سال‌های اخیر کنترل نهادها و دستگاه‌های دولتی ترکیه بر فعالیت‌های رسانه‌ای افزایش یافته و هر انتقاد صریح از سیاست‌های دولت، به خصوص شخص رجب طیب اردوغان می‌تواند پیامدهای سختی داشته باشد.

ريیس جمهوری ترکیه یکی از حامیان سرسخت کاهش بهره بانکی است که از علت‌های اصلی افزایش تورم و سقوط ارزش پول ملی محسوب می‌شود.

پیامد اصرار اردوغان بر کاهش بهره بانکی

او بهره بانکی را "مادر تمام بدبختی‌ها" می‌داند و در واکنش به مقاومت مسيولان ارشد بانک مرکزی در برابر سیاست‌های پولی‌اش ابتدا دو عضو هیيت مدیره این بانک و در ماه مارس ريیس کل آن را برکنار کرد.

شهاب کاواجی‌اوغلو، ريیس جدید بانک مرکزی ترکیه در سه ماه اخیر در پیروی از سیاست‌های پولی اردوغان سه بار میزان بهره بانکی را کاهش داد و در پی آن سقوط ارزش لیر شتاب بیشتری گرفت.

پیش‌بینی‌های منتشر شده سه سال پیش در شبکه تويیتر موضوع تازه‌ای نبوده‌اند و بسیاری از اقتصاددانان و کارشناسان برجسته ترکیه همزمان و پس از آن روند سقوط ارزش لیر را به همین شکل و حتی بدبینانه‌تر ارزیابی کرده‌اند.

اردوغان برخلاف آموزه‌های علم اقتصاد ادعا می‌کند بهره بالای بانکی به افزایش تورم می‌انجامد و کاهش آن راه جلوگیری از بالا رفتن قیمت‌ها است.

در عمل نیز خلاف این ادعا رخ داده و با کاهش بهره بانکی هم تورم افزایش یافت هم ارزش پول ملی ترکیه بیش از پیش سقوط کرد.

بانک مرکزی ترکیه دو روز پیش میزان بهره بانکی را با یک درصد کاهش 15 درصد اعلام کرد و در واکنش به میزان تورم که به نزدیک 20 درصد رسیده این افزایش را گذرا خواند.

ناکامی در کاهش تورم و حفظ ارزش لیر

کاواجی‌اوغلو یک ماه پیش برآوردهای قبلی بانک مرکزی در مورد رسیدن تورم به حدود 14 درصد تا پایان امسال را تصحیح کرد و گفت این میزان 4/ 18 درصد خواهد بود.

او میزان تورم پیش‌بینی شده برای سال 2020 را نیز که 8/ 7 درصد بود نزدیک 12 درصد اعلام کرد و وعده داد برآورد میزان تورم برای سال آینده یک سال دیرتر متحقق شود.

سیاست‌های پولی اردوغان تا کنون با مخالفت و مقاومت بسیاری از اقتصاددانان برجسته ترکیه روبرو بوده و دست‌کم در زمینه کنترل تورم و سقوط ارزش پول ملی کاملا ناکام مانده است.

ريیس جمهوری ترکیه در سال‌های اخیر سه ريیس کل بانک مرکزی را به دلیل همراهی نکردن با سیاست‌های او به خصوص در مورد کاهش بهره بانکی برکنار کرده است.

در عین حال همزمان با کاهش بهره بانکی، سود تسهیلات نیز کمتر شده و این مسيله رونق تولید داخلی و افزایش صادرات و اشتغال را در پی داشته است.

اردوغان این وضعیت را نشانه موفق بودن سیاست‌های پولی خود ارزیابی می‌کند، اما بالا رفتن تورم و سقوط ارزش لیر اکثریت مردم ترکیه را فقیرتر می‌کند و زمینه‌ساز فرار سرمایه می‌شود که به لحاظ سیاسی و اقتصادی سناریوهای مطلوبی برای دولت حاکم ارزیابی نمی‌شوند.

local_offerبرچسب‌ها:
بازار ارز در ترکیه از کنترل خارج شد / روزهای سخت اردوغان

بازار ارز در ترکیه از کنترل خارج شد / روزهای سخت اردوغان

به دنبال حمایت رجب طیب اردوغان، ريیس‌‌‌جمهوری ترکیه، از سیاست‌‌‌ مالی کاهش نرخ بهره که به دنبال آن کاهش شدید ارزش پول ملی این کشور را در بر داشت، شبکه‌‌‌های اجتماعی تصاویری از اعتراضات شهروندان به تدا...

TejaratNews.com/
هر دلار آمریکا در ترکیه به بیش از 12لیر رسید

هر دلار آمریکا در ترکیه به بیش از 12لیر رسید

ارزش لیر ترکیه بار دیگر سقوط کرد و هر دلار آمریکا روز سه‌شنبه بیش از 12 لیر معامله شد.

Bartarinha.ir/
قیمت لیر ترکیه امروز 2 آذر‌ماه / رشد اندک ارزش درهم امارات

قیمت لیر ترکیه امروز 2 آذر‌ماه / رشد اندک ارزش درهم امارات

قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد به نرخ 2.540 تومان رسید.

Borna.news/
قیمت لیر ترکیه امروز دوشنبه یکم آذر / کاهش ارزش درهم امارات

قیمت لیر ترکیه امروز دوشنبه یکم آذر / کاهش ارزش درهم امارات

قیمت لیر تریکه در بازار آزاد به نرخ 26.000 تومان رسید.

Borna.news/
سندرم خرید ملک در ترکیه؛ لاکچری‌بازی یا سردرگمی؟

سندرم خرید ملک در ترکیه؛ لاکچری‌بازی یا سردرگمی؟

با وجود آنکه این روزها از اقتصاد ترکیه اخبار خوبی به گوش نمی‌رسد، لیر هر روز ارزش خود را از دست می‌دهد، بیکاری در این کشور روزافززون شده، گردشگری 65 درصد کاهش یافته، 35 درصد قیمت خانه در ترکیه مشمول م...

Bartarinha.ir/
دومینوی ادامه‌دار سقوط پول ملی ترکیه

دومینوی ادامه‌دار سقوط پول ملی ترکیه

هر دلار از نرخ برابری 10.3 لیر هم فرا رفت. دومینوی ریزشی لیر ترکیه کماکان ادامه دارد و حتی اخبار خوبی نظیر کاهش نرخ بیکاری نیز کماکان نتوانسته است جو روانی ایجاد شده را از بین ببرد. دور جدید سقوط لیر ...

Bartarinha.ir/
ارزش پول ملی ترکیه همچنان سقوط می‌کند

ارزش پول ملی ترکیه همچنان سقوط می‌کند

هر دلار از نرخ برابری 10.3 لیر هم فرا رفت. دومینوی ریزشی لیر ترکیه کماکان ادامه دارد و حتی اخبار خوبی نظیر کاهش نرخ بیکاری نیز کماکان نتوانسته است جو روانی ایجاد شده را از بین ببرد. دور جدید سقوط لیر ...

Bartarinha.ir/
لیر ترکیه برای سومین بار سقوط کرد

لیر ترکیه برای سومین بار سقوط کرد

ارزش لیر بیش‌از 25 درصد از ابتدای سال جاری میلادی تا حالا کاهش‌یافته است.

Borna.news/

سقوط تاریخی ارزش لیر ترکیه

سقوط بی‌سابقه ارزش لیر ترکیه

سقوط بی‌سابقه ارزش لیر ترکیه

منابع خبری از سقوط ارزش لیر ترکیه به پايین‌ترین سطح خود خبر دادند.

Irinn.ir/
سقوط آزاد لیر ترکیه

سقوط آزاد لیر ترکیه

روند کاهشی ارزش لیر ترک در برابر ارز‌های خارجی همچنان ادامه دارد.

Irinn.ir/
حذف ایران از بازار گاز ترکیه چقدر صحت دارد؟

حذف ایران از بازار گاز ترکیه چقدر صحت دارد؟

با وجود این که تقاضای واردات گاز در ترکیه افزایش پیدا کرده اما این کشور هنوز درخواست افزایش حجم واردات از ایران نکرده است. آیا ایران از بازار گاز ترکیه حذف می‌شود؟

TejaratNews.com/
افتتاح کریدور ترانزیتی امارات ـ ترکیه از ایران

افتتاح کریدور ترانزیتی امارات ـ ترکیه از ایران

کریدور ترانزیتی زمینی امارات ـ ترکیه از طریق ایران با عبور اولین محموله افتتاح شد.

Irinn.ir/
کلاهبرداری ترکیه از ایرانی‌ها

کلاهبرداری ترکیه از ایرانی‌ها

کارشناس مسايل ترکیه گفت: ارزش واقعی واحدهای مسکونی که در ترکیه به اتباع ایرانی، عراقی، عربستانی، سوری فروخته شده بین 120 تا 130 هزار دلار است، اما این واحدهای مسکونی با دو برابر قیمت واقعی خود برای جذ...

Bartarinha.ir/
‌سوت‌زنی| چرا فارس‌من به پویش‌های مرتبط با سهام رسیدگی نمی‌کند؟ + توضیحات فارس پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟ مصرف برق رمز ارز‌های غیرمجاز معادل مصرف 3 کلانشهر! ضرورت تسریع در تعیین تکلیف سیاست‌های اقتصادی اختلال زا افت 6 دلاری قیمت نفت در پی کشف سویه کرونا خطر جدی برای بازار جهانی پسته و خرمای ایران ارزش معاملات بورس تهران 18 درصد کاهش یافت تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس ارز 4200 تومانی فعلا حذف نمی‌شود تصویب ضوابط ورود استارتاپ‌ها به فرابورس توسط سازمان بورس شاخص کل بورس به کانال 1٫4 میلیون واحد برمی‌گردد؟/کدام گروه فردا پیشتاز است؟ وزیر اقتصاد‌: حذف ارز 4200 تومانی به تعویق افتاد‌ سویه جدید کرونا، بهای نفت را کاهش داد پاتک علاءالدین به شهرداری تهران برداشتن قدم اول؛ ورود استارتاپ ‌ها به بازار سرمایه آخرین قیمت میوه‌ها در بازار وضعیت سرچشمه های زاینده رود در چهارمحال و بختیاری 60 درصد کارشناسان، بورس را بدون نوسان می‌بینند پایین آمدن هزینه وام مسکن از قله 1400 آمریکا، رقیب جدید پسته ایرانی! فروش اینترنتی مرغ گرم از هفته‌ آینده اولین شرکت استارتاپی به زودی در بورس عرضه اولیه می‌شود بازگشت اعتماد سهامداران به بورس در سایه ثبات قوانین آزادی متهمی که با هشت هزارمیلیارد دستگیر شد! واقعیت ماجرای صادرات قطعه خودرو به بنز چیست؟ برنامه دولت برای افزایش حقوق سال آینده چیست؟ آب زاینده رود باز می‌شود؟ ملی مس ایران به خود استراحت داد کاهش 84 درصدی خروج پول از بورس/ کانون سهامداران خرد تشکیل شود کشف گونه جدید ویروس کرونا قیمت جهانی طلا را افزایش داد ذوب آهن عزم صعود را در آذر محکم بست آیا وقت خروج از بازار ارز فرا رسیده است؟ کاهش 2 درصدی ارزش سهام عدالت/ برنامه جدید برای سهام عدالت در راه است؟ آغاز بکار نمایشگاه بین المللی آسانسور، پله برقی و بالابر‌ها حباب سکه به 280 هزار تومان رسید صادرات تقلبی خودروی ایرانی! «شمش 99.7» ایرالکو کاستی‌ها را جبران کرد نخل‌های جنجالی از قطر به ایران برگشت خوردند!؟ نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 5 آذر آیا سیمان آبیک می‌تواند نیاز مشتریان پاسخ دهد کاهشی بسیار اندک در نرخ وکیوم‌باتوم "شبندر" قیمت جهانی نفت امروز آذر‌ماه / برنت به 80 دلار و 20 سنت رسید سیگنال مهم برای بورس / نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛ تفکیک مالکیت در واگذاری شرکت‌های دولتی آیا تمرکز سیمان تهران باید تنها به فروش «تیپ 2» باشد عبور صنایع از زمستان با توزیع عادلانه قطعی گاز جهش کرونا در آفریقا ، کاهش ارزش بورس اوراق بهادار توکیو سبدکالای «آلومینیوم المهدی» سربه‌سر فروخته شد قیمت دلار عقب‌نشینی کرد