انقلاب سبز در کشاورزی/ چگونه سم را از سفره حذف کنیم؟

انقلاب سبز در کشاورزی/ چگونه سم را از سفره حذف کنیم؟

با وجود این که اکثر کشورهای پیشرفته دنیا، سموم شیمیایی را از صنعت کشاورزی حذف کرده‌اند اما کشاورزان ایرانی گمان می‌کنند استفاده از روش‌های جدید کشاورزی، گران است. مدیر پروژه سوخت‌های زیستی در دفتر برنامه‌های کمک‌های کوچک- تسهیلات محیط زیست جهانی در سازمان ملل متحد می‌گوید: این نوع آفت‌کشی از روش‌های متداول هم ارزان‌تر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، استفاده از سموم مصنوعی، رو به کاهش است. دلیل آن هم، اثر مخرب این نوع سموم بر محیط‌ زیست، گیاه و موادغذایی، دام و طیور در نهایت انسان است. اما آیا می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح تغذیه سالم بدون مواد شیمیایی برای همه مردم تولید کرد؟

نازنین صابری، استاد دانشگاه و متخصص سلامت غذایی در پروژ‌ه‌های بین‌المللی به تجارت‌نیوز می‌گوید: آفت‌کش‌های بیولوژیک که بر اساس میکروارگانیسم‌های زنده و ترکیبات زیست فعال‌اند، جایگزین بسیار مناسبی برای سموم شیمیایی شده‌اند.

او توضیح می‌دهد: بی‌مهرگان، علف‌های هرز و عوامل بیماری‌زا، از جمله آفت‌ها هستند که به محصولات کشاورزی آسیب می‌زنند و باعث از بین رفتن محصولات کشاورزی می‌شوند.

صابری، به مضرات سموم شیمیایی اشاره می‌کند: مقاومت آفات به سموم شیمیایی باعث شده تمایل به آفت‌کش‌های بیولوژیک بیشتر شود. Bt، یا باسیلوس تورینجینسیس یک باکتری خاک‌زی است و به طور طبیعی در خاک زندگی می‌کند.

نازنین صابری بیان می‌کند: با این روش می‌توان محصولات مختلفی نظیر سیب، سبزیجات، گیاهان گلخانه‌ای و گیاهان زینتی را سالم کشت کرد.

او مزیت‌های این طرح را برمی‌شمرد: باکتری Bt، اثری بر انسان، محیط زیست و حشره‌های غیر هدف ندارد. همچنین، این روش به دلیل بهینه‌سازی که توسط صابری و همکاران از ضایعات شده اس، مقرون به‌صرفه‌تر می‌باشد.

در حقیقت، استفاده زیاد و مداوم از کودهای شیمایی و حشره‌کش‌ها، باعث آلودگی خاک و محصولات غذایی می‌شود. اما این تنها ضرر سموم شیمیایی نیست. صابری خاطرنشان می‌کند: استفاده بی‌رویه از سموم شیمیایی منجر به مقاوم شدن آفات و همچنین از بین رفتن پروتيین موثر در مواد غذایی می‌شود.

به جز این، باقی مانده سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی، باعث عوارض شیمیایی بر سلامتی مردم می‌شود. صابری همچنین تصریح می‌کند: نیتروژن کودهای شیمیایی منجر به سرطان می‌شود. باقی‌مانده فلزات سنگین مانند آلومینیوم، کباکت و بور هر کدام به ترتیب، باعث آسم، آلزایمر و آسیب‌های ریوی و همچنین کاهش اسپرم در مردان می‌شود.

این استاد دانشگاه اضافه می‌کند: ییک از دلایلی که ایران در صادرات میوه و سبزیجات، به نسبت کشورهای همسایه از جمله ترکیه، موفقیت چشمگیری نداشته است، هیمن باقی‌مانده سموم در محصولات کشاورزی می‌باشد که با جایگزین کردن آفت‌کش‌خای بیولوژیک به جای سموم شیمیایی، می‌توانیم سهم خود در صادرات محصولات کشاورزی را به طور جشکگیری افزایش دهیم.

بنابراین احتمالا جایگزین کردن آفت‌کش‌های بیولوژیک به جای سموم شیمیایی روش سالم‌تری است. صابری یادآوری می‌کند: روش‌هایی مانند IPM یا مدیریت تلفیقی آفات، سموم را در زمین‌های کشاورزی به حداقل می‌رساند.

وی می‌گوید: در روش IPM، با استفاده از مقدار کم سموم شیمیایی مقادیر کمی از این سموم در محصولات کشاورزی باقی می‌ماند و باعث می‌شود واکنش‌های فوری آسیب‌ده، ایجاد نشود.

او روشن‌سازی می‌کند: امروزه با تحقیقات گسترده‌ای که در زمینه تولید باکتری Bt و انواع سویه‌های آن در جهان و ایران انجام شده، در دسترسی به این نوع باکتری آسان‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر شده است.

صابری در آخر نوید می‌دهد: این باکتری را می‌توان در ایران به صورت کاملا بومی هم تولید کرد.

مطالعه بیشتر: فرآورده‌های نفتی را با چه منبعی جایگزین کنیم؟/ انرژی پاک واقعا گران است؟
عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا چه مزایایی دارد؟

عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا چه مزایایی دارد؟

عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا، زمینه مناسبی برای کاهش هزینه‌های دولت در خرید تضمینی، پرداخت مطالبات کشاورزان، تعیین مناسب قیمت‌ها و کاهش نقش دلالی فراهم می‌کند....

EghtesadOnline.com/
همکاری ایران و بلاروس در زمینه‌های کشاورزی

همکاری ایران و بلاروس در زمینه‌های کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی در دیدار سفیر بلاروس در ایران گفت: ایران و بلاروس می‌توانند در منطقه اوراسیا با ظرفیت‌های مشترک با یکدیگر همکاری کنند.

Irinn.ir/
بسترسازی برای علمی و تجاری کردن کشاورزی توسط سازمان تحقیقات

بسترسازی برای علمی و تجاری کردن کشاورزی توسط سازمان تحقیقات

وزیر جهاد کشاورزی گفت: بسترسازی برای اجرای برنامه راهبردی این وزارتخانه در زمینه «علمی» و «تجاری» کردن کشاورزی در این دوره، باید توسط سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی انجام شود.

Irinn.ir/
لزوم توجه به روش‌های حرفه‌ای صادرات محصولات کشاورزی

لزوم توجه به روش‌های حرفه‌ای صادرات محصولات کشاورزی

در نشست مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و سخنگوی گمرک بر توجه به ظرفیت‌های صادراتی محصولات کشاورزی و تجارت حرفه‌ای آن به کمک تشکل‌های کشاورزی تاکید شد.

Irinn.ir/
توافق ایران و بلاروس در زمینه همکاری‌های کشاورزی

توافق ایران و بلاروس در زمینه همکاری‌های کشاورزی

ایران و بلاروس با امضاء یادداشت تفاهم همکاری، مناسبات دوجانبه در زمینه تجارت محصولات کشاورزی، باغی، شیلات و آبزی‌پروری گسترش خواهند داد.

Irinn.ir/
مدیر عامل بانک کشاورزی استعفاء داد

مدیر عامل بانک کشاورزی استعفاء داد

مدیر عامل بانک کشاورزی استعفاء داد

BourseNews.ir/
13 هزار تن برنج پشت در گمرک / وزارت جهاد کشاورزی پاسخگو نیست

13 هزار تن برنج پشت در گمرک / وزارت جهاد کشاورزی پاسخگو نیست

در حالیکه حداقل 13 هزار تن برنج وارداتی امکان ترخیص دارد، گمرک بعد از دو مکاتبه با وزارت جهاد در رابطه با تعیین تکلیف محموله‌ برنج وارداتی قبل از ممنوعیت واردات و عدم پاسخگویی این وزارتخانه، این باراز...

TejaratNews.com/
وزیر جهاد کشاورزی: بازار برنج کنترل می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی: بازار برنج کنترل می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی ساداتی‌نژاد درباره‌ی قیمت برنج گفت: خشکسالی سبب کاهش 20 درصدی تولید برنج ایرانی شده است. با ذخایری که در شرکت بازرگانی دولتی وجود دارد بازار برنج کنترل می‌شود.

Bartarinha.ir/
کشاورزی ایران را به خشکسالی کشانده یا مصرف خانگی؟

کشاورزی ایران را به خشکسالی کشانده یا مصرف خانگی؟

خشکسالی و کمبود بارش‌ها در یک سال اخیر باعث به وجود آمدن چالشی بین کارشناسان شده است.نهادهای رسمی معتقدند با صرفه‌جویی مردم مشکلات آب حل می‌شود اما عده‌ای از کارشناسان اظهار می‌کنند روش‌ها غیر اصولی د...

TejaratNews.com/
تصویب تامین ارز مورد نیاز برای وزارت جهاد کشاورزی

تصویب تامین ارز مورد نیاز برای وزارت جهاد کشاورزی

در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تامین ارز مورد نیاز برای وزارت جهاد کشاورزی تصویب شد.

TejaratNews.com/
با قیمت‌‌های دستوری مخالف هستیم / قیمت‌ها در حوزه کشاورزی باید واقعی باشد

با قیمت‌‌های دستوری مخالف هستیم / قیمت‌ها در حوزه کشاورزی باید واق...

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما به طور کلی با قیمت‌های دستوری مخالف هستیم، گفت: خط قرمز ما در حوزه کشاورزی و دامپروری حمایت از تولیدکننده است و قیمت‌ها را باید جوری تعیین کنیم که قیمت واقعی باشد تا...

TejaratNews.com/
تغییر الگوی کشت گامی برای تحول در کشاورزی

تغییر الگوی کشت گامی برای تحول در کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای رسیدن به کشاورزی تجاری، باید به سمت اجرای الگوی کشت برویم.

Irinn.ir/
تبدیل کویر به زمین کشاورزی!

تبدیل کویر به زمین کشاورزی!

تبدیل کویر به زمین کشاورزی!

BourseNews.ir/
بازداشت یکی از مدیران جهاد کشاورزی در کرمان

بازداشت یکی از مدیران جهاد کشاورزی در کرمان

بازرس کل استان کرمان از دستگیری یکی از مدیران جهاد کشاورزی استان کرمان در بخش واگذاری اراضی به اتهام دریافت رشوه خبر داد.

Bartarinha.ir/
پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول) خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟ توزیع کالاهای اساسی با پیک موتوری کلید خورد سکه افزایشی شد / افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟ آخرین وضعیت پرونده کرسنت در قوه قضاییه پروژه مسکن مهر چه زمانی به اتمام می‌رسد؟ ببینید میوه هم از سفره ما پرید! تمام بازارسرمایه برای "امنیت سرمایه‌گذاری" ایستادند