تکمیل شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال 1404

تکمیل شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال 1404

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در کشورهایی به وسعت جمهوری اسلامی...

به گزارش ایسنا، شبکه ملی اطلاعات را می‌توان به نوعی یکی از شناسنامه‌های کاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر گرفت. این پروژه چندین بار و در دوره‌های قبل مورد بررسی قرار گرفت و حتی اسما راه‌اندازی شد اما نتوانست آنچه را که مد نظر مسوولان بود، کاملا به نمایش بگذارد. به گفته‌ی مسوولان این حوزه، شبکه ملی اطلاعات شامل سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا می‌شود که مسوولیت تکمیل هر یک از این لایه‌ها را بخش‌های مختلف بر عهده دارند.    

زیرساخت شبکه ملی اطلاعات شامل تجهیزات فنی از جمله روتر، سويیچ، فیبر نوری و لایه امنیت می‌شود که تامین آن برعهده وزارت ارتباطات است، خدمات این شبکه که روی زیرساخت جاری می‌شود، شامل پیام‌رسان‌ها، نقشه، موتور جست‌وجو، ایمیل است و لایه‌ی محتوا هم بر عهده‌ی بخش‌های مختلف است و تقریبا تمامی دستگاه‌ها را درگیر می‌کند. بنابراین اگرچه بخش زیرساختی و اساس شبکه ملی اطلاعات باید توسط وزارت ارتباطات تامین شود، اما درنهایت تکمیل شبکه ملی اطلاعات همکاری بخش‌های مختلف را می‌طلبد.  

استفاده از شبکه ملی اطلاعات مزیت‌هایی داشته که از آن جمله می‌توان به افزایش کیفیت و کاهش نرخ استفاده از اینترنت داخلی در مقایسه با اینترنت خارجی اشاره کرد و از آنجایی که بخش اعظمی از استفاده کاربران اینترنتی مشاهده و دانلود فایل‌های ویديویی است که با استفاده از شبکه ملی این بخش هم با کیفیت و سرعت بهتری ارايه می‌شود و افزایش استفاده کاربران از اینترنت ملی را هم در پی داشته است.

در طول سالها روستاها و مناطق دور افتاده‌ای که از دسترسی به اینترنت محروم بودند، به واسطه این پروژه و اقدامات دولت گذشته به اینترنت متصل شده‌اند اما در طول دو سال گذشته تعداد روستاهای متصل به شبکه ملی اطلاعات افزایش یافته است؛ درواقع از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون قریب به 5000 روستای با جمعیت بیش از 20 خانوار به اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند و 3000 روستا باقی مانده است که این روستاها نیز تا پایان سال به اینترنت پر سرعت متصل خواهند شد.  

عمده روستاهایی که پوشش اینترنت در آنها برقرار شده است، جزو روستاهایی هستند که از نظر وجود زیرساخت‌هایی مانند جاده، برق و زیرساخت شبکه که الزامات ایجاد پوشش اینترنت است، در مضیقه بوده‌اند که این موضوع هم سختی و هم هزینه اجرای پروژه را به طرز قابل توجهی افزایش داده است. در همین رابطه عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در سفر به استان قزوین اعلام کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال 1404 باید 80 درصد خانوارها و 100 درصد کسب‌وکارها با متوسط سرعت 25 مگابیت‌ برثانیه به اینترنت متصل شوند.  

وی بیان کرد: شبکه ملی اطلاعات باید پرسرعت، باکیفیت و دارای محتوای بومی جذاب و متنوع باشد که مقرر شده تا پایان سال جاری پیشرفت این شبکه به 75 درصد برسد و بخش قابل توجهی از مردم ایران به فیبر نوری متصل شوند.

زارع پور همچنین تاکید کرد در کشورهایی به وسعت جمهوری اسلامی اجرای طرح شبکه اطلاعات 10 سال زمان نیاز دارد که قصد دارند این حجم از کار را تا پایان سال 1404 انجام دهند و در این مسیر نیازمند همراهی شهرداری‌ها هستند.  

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد