مسافران ارمنستان چقدر ارز از کشور خارج کردند؟

مسافران ارمنستان چقدر ارز از کشور خارج کردند؟

14 هزار نفر ایرانی در کمتر از یک ماه به ارمنستان سفر کرده اند که دلیل اکثر آنها از این سفر، تزریق واکسن رایگان در این کشور عنوان می شود. سفری که برای ایرانیان کم هزینه نیست و از طرفی موجب خروج 5.5 میلیون دلار از کشور شده است.

همشهری آنلاین: تاخیر واکسیناسیون علیه کرونا در ایران موجب شده است بسیاری که از صبر کردن خسته شده و استرس بیماری به آنها فشار وارد کرده است، راه حل های دیگری را برای حل این مشکل درنظر بگیرند که یکی از آنها سفر به کشورهای اطراف برای تزریق واکسن است.

در شرایطی که بیماری کرونا در دو سال اخیر موجب کاهش گردشگران و در نتجه کاهش درآمد گردشگری برای کشورها شده است، حالا تزریق واکسن کرونا این فرصت را برای برخی کشورها به وجود آورده تا از این راه درآمدهای گردشگری خود را افزایش دهند. ارمنستان نیز با دادن وعده واکسیناسیون رایگان موفق شده است که ایرانیان زیادی را طی یک ماه اخیر در کشور خود پذیرش کند. این کشور چند روز پس از آنکه راهکار خود برای جذب گردشگر حداقل از ایران، را موفق دید، شرطی جدید برای تزریق واکسن پیش پای ایرانیان گذاشت؛ اقامت حداقل 10 روزه!

بنا بر اعلام گمرک ، از ابتدای تیر سال جاری تا پایان 25 تیر ماه حدود 14 هزار و چهار نفر به ارمنستان سفر کردند که 10 هزار و 93 نفر آنان از مرز زمینی نوردوز در استان آذربایجان شرقی به سمت این کشور مسافرت کردند.
در این مدت 35 پرواز نیز از فرودگاه امام (ره)، 3911 مسافر را به مقصد ارمنستان منتقل کرده است.

اما هزینه سفر ایرانیان برای دریافت واکسن به کشور ارمنستان، شاید از جیب مسافران تامین شود اما این نکته را نیز باید در نظر گرفت که این سفر موجب خروج ارز زیادی از کشور می شود.

هزینه های دلاری سفر به ارمنستان

گشتی در سایت های گردشگری نشان می دهد که توصیه به مسافران ارمنستان، داشتن دلار در این سفر است. هرچند که به آنها گفته می‌شود که مقداری درام _ واحد پول ارمنستان_ را نیز به همراه داشته باشند. در حال حاضر ارزش هر دلار معادل 495.78 درام ارمنستان است.

هزینه سفر 10 روزه ایرانیان به ارمنستان

ما در این گزارش به هزینه های مسافر برای خروج از ایران نمی پردازیم. هدف ما محاسبه مبلغی است که هر مسافر در کشور ارمنستان برای اقامت 10 روزه هزینه می کند. در این گزارش سعی می کنیم ارزان ترین های قابل قبول را برای مسافران دریافت واکسن محاسبه کنیم.

هزینه رسیدن از مرز ایران به ایروان و هزینه اقامت

گفته می شود برای رسیدن از مرز نوردوز به ایروان استفاده از سواری دربست هزینه حدود 100 تا 120 دلاری دارد که با تقسم مثلا بر تعداد 3 مسافر هزینه آن به حدود 40 دلاری برای هر مسافر می رسد. حدود 10 هزار نفر از مسافران نیز تاکنون به صورت زمینی اقدام به ورود به کشور ارمنستان کرده اند. ما به دلیل آنکه حدود 4 هزار مسافر نیز به صورت هوایی وارد ارمنستان شده اند و همچنین به دلیل آنکه شاید تعداد مسافران در یک خودرو بیشتر باشد و همچنین شاید چانه زدن این رقم را کم کند تنها یک بار این رقم را محاسبه کردیم و هزینه برگشت همین مسیر را در نظر نگرفتیم.

البته برای رسیدن از فرودگاه تا مرکز شهر ایروان، هزینه اتوبوس و تاکسی کمتر از یک دلار است.

برای اقامت 10 روزه در این سفر باید مکانی را برای اقامت، در نظر گرفت. متوسط قیمت را در نظر گرفته ایم. برای هر شب اقامت در این هتل ها با کیفیت قابل قبول در مرکز شهر باید 50 دلار هزینه شود که 10 شب اقامت در این هتل ها به طور متوسط 500 دلار هزینه برای مسافران در بر دارد.

اما اگر مسافران هاستل _ اتاقی که با مسافران دیگر در آن شریک هستید_ اجاره کنند هزینه های آنها به طور متوسط به شبی 10 دلار می رسد که هزینه اقامت را طی 10 شب به یک پنجم کاهش می دهد.

اما از آنجا که اقامت در هاستل ها در کنار سایر مسافرانی که شاید نشناسید برای خیلی ها جذاب نیست باید به سراغ گزینه دیگر یعنی اقامت در آپارتمان های ایروان برویم. اقامت در آپارتمان ها با توجه به شرایط آنها به طور متوسط هر شب حدود 60 دلار برای ساکنان هزینه در بردارد که اگر تعداد همراهان یک سفر رو حداقل 3 نفر در نظر بگیریم این هزینه برای هر نفر به 20 دلار می رسد که هزینه 10 شب آن 200 دلار برای هر فرد خواهد شد.

هزینه خورد و خوراک و حمل و نقل

هزینه خورد و خوراک را نیز با توجه به متوسط قیمت رستوران های ایروان در هر وعده حدود 5 دلار محاسبه کردیم که دو وعده شام و ناهار حدود 10 دلار خواهد شد. همچنین اگر یک دلار نیز برای هزینه صبحانه در نظر بگیریم طی 10 روز هزینه خورد و خوراک مسافران ارمنستان فقط برای وعده های اصلی حدود 110 دلار خواهد بود. اگر روزانه حدود یک دلار هم هزینه خرید آب و میان وعده ای سبک رو نیز محاسبه کنیم، این عدد به 120 دلار خواهد رسید.

اگرچه گفته می شود هزینه های حمل و نقل در ارمنستان کم است و حتی با پای پیاده می توان برخی مسیرها را طی کرد اما ما روزانه هزینه یک دلاری را نیز برای حمل و نقل بنا بر مقتضیات محاسبه کردیم. به این نحو طی 10 روز 10 دلار هم برای حمل و نقل از سوی هر مسافر هزینه می شود.

همچنین باید در نظر گرفت که این مسافران دوست دارند از چند مکان گردشگری ارمنستان نیز دیدن کنند. حدود 15 دلار نیز هزینه خرید بلیت دیدار از برخی موزه های و مکان های معروف ارمنستان است. 5 دلار را نیز برای هزینه های پیش بینی نشده که احتمالا در این 10 روز به وجود آید در نظر گرفتیم.
محاسبات خود را در اینجا به پایان می رسانیم بدون احتساب خرید برای خود و خرید سوغاتی برای اطرافیان.

چند دلار هزینه می شود؟

به این ترتیب هزینه هر مسافر که به صورت شخصی به این کشور مسافرت کرده است برای 10 روز اقامت در این کشور در کمترین حالت حدود 350 دلار برای مسافران هوایی و حدود 390 دلار برای مسافران زمینی خواهد بود.
حال اگر در هتل اقامت کنید این هزینه به 420 دلار برای هر نفر مسافر که به صورت زمینی به ارمنستان مسافرت کرده است، می رسد.

14 هزار نفر طی تیر ماه به ارمنستان مسافرت کرده اند که به این ترتیب با شیوه مسافرت زمینی و اقامت در آپارتمان اجاره ای، حدود 5 میلیون و 460 هزار دلار طی یک ماه از کشور خارج شده است. محاسبه این رقم با احتساب اقامت در هتل به حدود 5 میلیون و 880 هزار دلار خواهد رسید که ما همان 5 میلیون و 500 هزار دلار را محاسبه می کنیم.

این رقم تنها برای یک بار سفر به کشور ارمنستان است. مسافران برای دریافت دوز دوم باید یک بار دیگر بعد از گذشت مدت زمان فاصله دو دوز واکسن وارد ارمنستان شوند که به این تریب میزان خروج ارز را به 11 میلیون دلار برای همین تعداد از مسافران می رساند.

اگر قیمت هر دلار را حدود 25 هزار تومان محاسبه کنیم هزینه یک بار سفر ارزان شخصی به این کشور حدود 9 میلیون و 750 هزار تومان فقط در ارمنستان خواهد بود. البته باید هزینه عوارض خروج از کشور و قیمت بلیت هواپیما یا اتوبوس و یا هزینه سفر با ماشین شخصی را نیز در کشور را به آن اضافه کنیم.

یکی از فعالان حوزه گردشگری نیز در این مورد به همشهری آنلاین گفت: کمترین هزینه برای کسانی که به ارمنستان سفر می کنند برای 5 روز اقامت در این کشور حدود چهار و نیم میلیون تا 5 میلیون تومان است. به شرطی که بسیاری از خدمات را از ورودی شهر دریافت کنند و خرید اضافه ای نیز انجام ندهند.

البته باید به حضور ایرانیان در صف دریافت واکسن نیز اشاره کرد و اینکه تضمینی داده نشده است که مسافران با این تعداد روز از اقامت حتما موفق به دریافت واکسن شوند آنها تنها مجاز به دریافت واکسن رایگان می شوند. همچنین باید توجه کرد که اکثر کسانی که برای دریافت واکسن از کشور خارج می شوند، وضعیت مالی بهتری از عموم مردم دارند و به احتمال بسیار زیاد بیش از رقم‌های عنوان شده در این گزارش در کشور ارمنستان هزینه خواهند کرد که به ترتیب ارز بیشتری از کشور برای دریافت واکسن رایگان از کشور خارج خواهد شد.

همچنین هزینه ارزان ترین تورهای 10 روزه به این کشور که شامل پرواز، هتل، ترانسفر و بیمه مسافرتی حدود 12 میلیون تومان برای هر نفر است.

به گفته سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک، از نوزدهم تیرماه، تعداد خروجی مسافر از این مرز به سمت ارمنستان به شکل چشمگیری کاهش یافت.

گفتنی است؛ دولت ارمنستان شرط اقامت 10 روز را برای ورود گردشگران و بهره‌مندی از تزریق واکسن کرونا از 24 تیرماه اعلام کرده است.

local_offerبرچسب‌ها:
بیم و امید اقتصاد ایران در سال 1400

بیم و امید اقتصاد ایران در سال 1400

صف‌های طولانی، گرانی و کمبود کالاهای خوراکی در بازار و افزایش چند صد درصدی قیمت میوه‌ها تنها بخشی از آن چیزی است که بر سبد معیشتی خانواده‌ها در سال 99 گذشت. در حالی که آخرین روزهای سال 99 در حال سپری ...

Bartarinha.ir/
درک ناقص ريیس مجلس از اقتصاد ایران

درک ناقص ريیس مجلس از اقتصاد ایران

روزنامه «جهان‌صنعت» طی یادداشتی با عنوان درک ناقص رییس مجلس از اقتصاد در شماره امروز خود نوشت: آقای محمدباقر قالیباف حالا دیگر رییس یکی از قوای سه‌گانه اداره‌کننده کشور شده و از نظر سطح مسوولیت با قال...

Bartarinha.ir/
چگونه اقتصاد ایران بورس‌محور می‌شود؟

چگونه اقتصاد ایران بورس‌محور می‌شود؟

یک کارشناس اقتصادی ضمن بیان اینکه بخش عمده منابع و ابزار‌های تولید در اختیار دولت است، برای متکی شدن اقتصاد کشور به بورس، راهکاری ارايه کرد.

Bartarinha.ir/

3 سناریو آینده اقتصاد ایران / اولین کار دولت بعدی چیست؟

تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب

تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت کشورها در حوزه شاخص تاب آوری پرداخته که نشان از افت جایگاه ایران دارد.

Bartarinha.ir/
انتقاد تند فرشاد مومنی از بسته نجات اقتصاد ایران

انتقاد تند فرشاد مومنی از بسته نجات اقتصاد ایران

کسانی که به اصطلاح برنامه‌ی نجات می‌نویسند اگر واقعا قصدشان نجات بود گزارش‌هایی که در سازمان برنامه و بانک مرکزی تهیه شده را می‌خواندند که در آنجا به صراحت می‌گوید زمانی که تجربه‌ی سه دهه‌ی گذشته را ب...

Bartarinha.ir/
یک پیش‌بینی از اقتصاد ایران در سال 1400

یک پیش‌بینی از اقتصاد ایران در سال 1400

«اول از هرچیز باید گفت که وضعیت اقتصاد ایران در سال 1400 به عوامل مختلفی بستگی دارد که بخش عمده‌ای از این عوامل در اختیار ما به عنوان تحلیل‌گران و پیش‌بینی‌کنندگان نبوده و نیست. در مجموع می‌توانیم به ...

Bartarinha.ir/
کاهش بی سابقه سهم مردم و دولت از اقتصاد ایران

کاهش بی سابقه سهم مردم و دولت از اقتصاد ایران

کاهش بی سابقه سهم مردم و دولت از اقتصاد ایران

BourseNews.ir/
خروج عراق از عمق استراتژیک اقتصاد ایران

خروج عراق از عمق استراتژیک اقتصاد ایران

روابط ایران و همسایه غربی حالا وارد دوران جدیدی شده است. با مشخص شدن سیاست‌های دولت جدید عراق در قبال ایران، جهت‌گیری‌ها در حال روشن شدن است.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران

طبق برآورد صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران پس از سه سال مثبت خواهد شد.

Bartarinha.ir/
راغفر: آمدن بایدن تاثیری در اقتصاد ایران ندارد

راغفر: آمدن بایدن تاثیری در اقتصاد ایران ندارد

راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه گفت: کسانی که اصرار به برداشته شدن تحریم‌ها دارند به منزله این است که اصرار دارند ما نفت بیشتری بفروشیم. به هر میزان که وابستگی ما به فروش نفت بیشتر می‌شود قدرت ما برای چان...

Bartarinha.ir/
صدای شکستن استخوان‌ اقتصاد ایران را بشنوید!

صدای شکستن استخوان‌ اقتصاد ایران را بشنوید!

روزنامه «جهان‌صنعت» طی یادداشتی در شماره امروز خود با عنوان صدای شکستن استخوان‌های اقتصاد ایران را بشنوید نوشت: خبر سیلی زدن یک عضو مجلس قانونگذاری ایران به سربازی که می‌خواست سد راه این عضو مجلس یازد...

Bartarinha.ir/
کدام سناریوی ارزی، اقتصاد ایران را نجات می‌دهد؟

کدام سناریوی ارزی، اقتصاد ایران را نجات می‌دهد؟

رییس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید اگر مجلس به دنبال اصلاح وضعیت نرخ ارز است، باید با عبور از سیاست ارز چند نرخی، مبنای محاسبات را شفاف کند.

Bartarinha.ir/
گفتگوی ملی با محوریت حل بحران اقتصاد ایران

گفتگوی ملی با محوریت حل بحران اقتصاد ایران

کمتر کسی در این واقعیت تردید روا می‌دارد که اقتصاد ایران با دشواری جدی روبه‌رو است. جریان کاهش ارزش پول ملی سرعت گرفته، به‌طوری‌که متوسط نرخ تورم سالانه از ابتدای سال 97 تاکنون به بیش از 37.6 درصد رسی...

Bartarinha.ir/
اقتصاد ایران در حال تسخیر به دست مافیا

اقتصاد ایران در حال تسخیر به دست مافیا

مراسم روز دانشجو به دلیل شیوع بیماری کرونا امسال متفاوت از سال های گذشته و با حضور شمار اندکی از دانشجویان، توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران برگزار شد. البته به زعم مدعوین ...

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بورس هفته اول مرداد از نگاه کارشناسان بازار سرمایه جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در معاملات خارجی صعود کرد؛ در معاملات پشت ... روبرویی سیگنال‌های منفی و مثبت / تکلیف دلار در روزهای پایانی دولت چیست؟ جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 بازار سیمان در قبضه 30 نفر! حداقل هزینه معیشت کارگری چقدر است؟ هزینه سرسام‌آور اجاره ویلا در شمال کشور! چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟ افزایش قیمت تخم مرغ در راه است؟ بورس در هفته آخر تیر/ پنجمین هفته مثبت بورس با طعم خروج پول حقیقی‌ها رشد دوباره بیت کوین در معاملات امروز/ روز سبز و قرمز ارزهای مجازی تخم مرغ گران می‌شود؟ هشدار دامداران درباره کمبود شدید دام آمار بارش‌ها هم محرمانه شد! / مشکل خوزستان قابل حل است؟ واردات برنج ممنوع شد تورم تیرماه از مرز 44درصد عبور کرد بازگشت رشد به بورس در تیرماه تحت تاثیر چه عواملی رخ داد؟ سه محصول جدید سایپا وارد بازار می‌شود لزومی ندارد همه اقشار از هواپیما استفاده کنند چه خبر از کریپتولند؟ | بازپرس پرونده چه گفت؟ اتفاق عجیب در بازار مسکن / هزینه وام مسکن تغییری نداشته است! قدرت نمایی بازار بدهی تحلیل تکنیکال و بنیادی وتوشه | هدف اول قیمتی وتوشه کجاست؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/1 کاهش نرخ بیکاری در استان تهران شاسی بلند جدید فولکس واگن رونمایی شد سود عرضه اولیه سپید کی و چگونه پرداخت می شود؟ پیش فروش مسکن در بورس کالا تایید شد رشد بیش از 12 درصدی بورس / بازارهای طلا و ارز به کدام سمت رفتند؟ فروش 90 میلیارد تومانی "بوعلی" در رینگ نقره‌ای قیمت جدید محصولات ایران خودرو در بازار آزاد اعلام شد ورود نقدینگی به صندوق‌ها، مجددا معکوس شد! تحلیل تکنیکال و بنیادی غدیس | روند صعودی تا کجا ادامه خواهد داشت؟ دومینوی خروج نقدینگی به 9 همت رسید «ایرالکو» درآمد 820 میلیاردی را زد سیگنال فروش در بازار طلا! / آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت طلا آخرین قیمت طلا پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ زمان عرضه اولیه وهامون کی است؟ مسکن به بورس می‌رود؟ وقفه در بازگشت نرخ دلار به کانال 23هزار تومان بورس فردا تعطیل است؟ / اولین روز کاری بورس کی است؟ پراید جدید در راه بازار / اعلام مشخصات و قیمت احتمالی آن آخرین قیمت دلار پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چیست؟ قیمت مسکن در شرق تهران / افسریه ارزان‌تر است یا پیروزی؟ مرغ 100 هزار تومانی در راه است؟ واردات برق از سه کشور/ مشکل خاموشی‌ها حل شد؟ رشد 31 درصدی هزینه‌ زندگی/ هزینه مسکن در تهران، یک سوم درآمد خانوار اجاره مسکن غرب تهران؛ کدام مناطق ارزان شد؟ چالش تعطیلات کرونایی برای برندگان قرعه‌کشی سایپا

در حال بارگیری...