بانک‌ها هنوز مفهوم دارایی غیر مشهود را نمی‌دانند/ ارزش 60 هزار میلیارد تومانی دانش بنیان‌ها در بازار سرمایه

بانک‌ها هنوز مفهوم دارایی غیر مشهود را نمی‌دانند/ ارزش 60 هزار میلیارد تومانی دانش بنیان‌ها در بازار سرمایه

ایلنا: معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار داشت: وقتی درباره شرکت‌های دانش بنیان حرف می‌زدیم به ما می‌خندیدند اما امروز ارزش شرکت‌های دانش بنیان در بازار سرمایه...

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، سورنا ستاری در همایش شرکت‌های دانش بنیان و بازار سرمایه با بیان اینکه در فرآیند تغییر روند باید دو اصل را در نظر بگیریم و قبول کنیم گفت: اصل اول این است که هیچ غول چراغ جادویی برای ایجاد یکباره تغییرات و بهبود شرایط وجود ندارد و اصل دوم ضرروت وجود یک اکوسیستم است.

وی تاکید کرد : اساسا معنی واقعی دانش بنیان این است که بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گذاری کند و خلاصه مفهوم شرکت‌های دانش بنیان، سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است. در حالی که ما به اشتباه فکر می‌کنیم که می‌توانیم با پول دولت محصولی را به مردم ارايه دهیم اما محصول نتیجه سرمایه گذاری بخش دولت است و اگر می‌خواهیم محصولی را به مردم برسانیم باید بخش خصوصی را ترغیب کنیم تا در اکوسیستم سرمایه گذری کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار داشت: یک زمانی در دانشگاه‌ها قرارداد با صنعت خیانت بود و نه خدمت، چراکه دانشگاه‌ها تنها محل آموزش بودند و دانشگاه‌ها را در دیوارهایی محصور کرده بودیم و جوانان کشور مهمترین سال‌های عمر خود را در این سال‌ها در دیوار محصور بودند اما امروز شاهد حضور دانشگاه‌ها در پارک‌های فناوری،‌ انواع صندوق های سرمایه گذاری هستیم به طوری که قدرت دانش باعث سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش شده به طوری که امروز میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در پارک فناوری پردیس نسبت به دولت 25 به یک است و فقط 12هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش جاری پارک فناوری پردیس شده است.

ستاری ادامه داد: باید ساختارهایی شکل بگیرد که بخش خصوصی به جای بازار دلار و طلا به سمت پژوهش حرکت کند امروز در ایران سالانه 400 هزار لیتر خون به کشورهای اتریش و آلمان صادر می‌شود تا دو فرآورده به دست بیاید و قیمت یکی از این فرآورده ها یعنی ای‌وی‌جی در هر ریال 200 دلار است و ایرانی‌ها هر گرم از این ماده را 4 هزار یورو خریداری می‌کنند در حالی که مواد اولیه این فرآورده را خود ایران صادرات کرده است.

وی افزود: حال اینکه یک شرکت دانش بنیان در کشورمان برای تولید همین فرآورده‌ها راه اندازی شده امسال 50 درصد مصرف از همین شرکت بدست می‌آید. اما این شرکت در یکی از بانک‌ها مراجعه کرده مدیران بانک به آنها گفته‌اند برای دریافت تسهیلات سند زمین خیابان فرشته را باید به عنوان ضمانت ارایه دهید. این نشان می‌دهد بانک‌ها هنوز مفهوم دارایی غیر مشهود را نمی‌دانند.

معاون رییس جمهوری گفت: در اقتصاد نفتی متاسفانه نیروی انسانی و نیروی کار مهم نیست و مهم تنها همان سوله‌ها هستند و نباید برای اعتماد به جوانان نگاهمان به پدرانشان و جیبشان باشد.

وی با بیان اینکه هنر ما و مدیران جذب پول بخش خصوصی در بخش‌های پژوهشی است، گفت: توصیه می‌کنم بر روی صندوق‌های جسورانه و فناوری سرمایه گذاری کنید چراکه تمام مشوق‌ها و امکانات مشوق‌ها در این صندوق دیده شده است.

وی گفت: زمانی وقتی درباره شرکت‌های دانش بنیان حرف می زدیم به ما می‌خندیدند اما امروز ارزش شرکت‌های دانش بنیان در بازار سرمایه بالای 60 هزار میلیارد تومان است و این آینده کشور است و هر کسی که جلوی شرکت‌های دانش بنیان بایستد می‌بازد.

ستاری تاکید کرد: هر چند امروز در برابر شرکت‌های دانش بنیان با مقاومت بخش خصوصی سنتی و بخش دولتی مواجه هستیم اما مقاومت در برابر شرکت‌های مبتنی بر فناوری غیرممکن است و ثابت کردیم که شرکت‌های دانش بنیان برنده هستند.

ستاری ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که واتساپ کار خودرا با 50 نفر در یک ساختمان کرایه‌ای شروع کرد و امروز دارای سرمایه بالایی است و این قدرت دانش را نشان می‌دهد .

ستاری با اشاره به بحث چگونگی ارزش گذاری شرکت‌های با دارایی ارزش غیرمشهود گفت: ما امروز در کشورمان شرکت مربوط به هوش مصنوعی داریم که دارای دو هزار نیروی انسانی و جوانان برنامه نویس است که این شرکت تنها 3 الی 4 ساختمان اجاره‌ای دارد حالا سوال این است که مسوولان چگونه می‌توانند قیمتی به ارزشی برای این شرکت تعیین کنند.

وی تاکید کرد: توصیه من این است که قانون جهش دانش بنیان را مطاله کنید و از مشوق‌های بورسی و معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان مطلع شوید.

وی گفت : در کشورمان برای پژوهش پول کمی خرج نکرده‌اید و امروز نتایج خوبی را از پژوهشکده‌ها دریافت می‌کنید اما در مواردی هم ما خودمان با اعمال مقررات و قوانین اشتباه باعث ورشکستگی شرکت‌ها و خروج جوانان از کشورمان شده‌ایم.

مازیار حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر شد

مازیار حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر شد

مازیار حسینی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از هلدینگ‌های مهم اقتصادی و چند رشته‌ای بورسی کشور وابسته به وزارت دفاع...

EghtesadOnline.com/
رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در زمستان 1400

رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در زمستان 1400

میزان «تشکیل سرمایه ثابت» از نیمه دوم سال 92 تا نیمه اول سال 1400 در مجموع 30.6 درصد کاهش یافت، اما براساس گزارش بانک مرکزی در فصل زمستان پارسال، میزان تشکیل سرمایه 14.4 درصد رشد داشته است.

MehrNews.com/
سرمایه میلیاردی پرسپولیس در بورس

سرمایه میلیاردی پرسپولیس در بورس

افزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی باشگاه پرسپولیس در سازمان بورس ثبت شد.

Gostaresh.news/

دو خبر مهم برای بورس | واریز هزار میلیاردی به صندوق تثبیت بازار سرمایه

خرید مسکن با سرمایه 3 میلیارد تومان در شرق تهران

خرید مسکن با سرمایه 3 میلیارد تومان در شرق تهران

در گزارش زیر به بررسی مشخصات آپارتمان‌های 3 میلیاردی شرق تهران خواهیم‌ پرداخت.

MosalasOnline.com/
سرمایه گذاری 3000 میلیارد ریالی در صنعت آب و برق...

سرمایه گذاری 3000 میلیارد ریالی در صنعت آب و برق...

به گفته مدیرعامل شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد، این مبلغ بخشی از تفاهمات انجام شده در سمینار تخصصی رویدادهای فن آورانه...

Gostaresh.news/
بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌شود

بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌شود

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به تورم موجود در اقتصاد کشور، انتظار می‌رود، قیمت سهام در بازار سرمایه نیز رشد کند و بازار برای سرمایه‌گذاران جذاب شود.

FarsNews.ir/

ادعای معاون وزیر صمت درباره خودروسازان خارجی

سه انتصاب جدید توسط معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت

سه انتصاب جدید توسط معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت با صدور احکام جداگانه سه انتصاب در حوزه فعالیـت های خود داشته است.

Borna.news/
سه انتصاب جدید توسط معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت

سه انتصاب جدید توسط معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت

طی احکامی جداگانه توسط معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت، مشاور و دستیار ویژه، معاون مدیرکل و ريیس گروه فناوری و نوآوری دفتر صنایع خودروی وزارت صمت منصوب شدند.

Isna.ir/
تعادل بازار سرمایه در گروی باز تنظیم بازارهای جای...

تعادل بازار سرمایه در گروی باز تنظیم بازارهای جای...

مقررات باید در بازارهای موازی باز تنظیم شود تا با خروج منابع از بازار سرمایه مواجه نشویم و در کنار آن موضوع اعتمادسازی...

Gostaresh.news/
سیگنال منفی و مهم نظام بانکی به بازار سرمایه

سیگنال منفی و مهم نظام بانکی به بازار سرمایه

نرخ سود بین بانکی به عنوان یکی از از بخش‌های اصلی بازار پول، می‌تواند تاثیرات مثبت یا منفی بر بازار سرمایه داشته باشد. تقریبا از اوایل سال جاری روند رو به رشد نرخ سود بین بانکی آغاز شد و این روند همچن...

NabzeBourse.com/
جزییات افزایش سرمایه چند شرکت بورسی و فرابورسی| افزایش سرمایه اولین شرکت تازه وارد سال 1401

جزییات افزایش سرمایه چند شرکت بورسی و فرابورسی| افزایش سرمایه اولی...

روز گذشته 15 تیرماه اطلاعیه‌های متعددی درخصوص هر یک از مراحل افزایش سرمایه در سامانه کدال منتشر شده که در ادامه جزییات این افزایش سرمایه‌ها را می‌خوانید.

NabzeBourse.com/
هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد

هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد

مدیر عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: هزار میلیارد تومان از جانب صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اختصاص یافت.

YJC.news/
ورود سرمایه گذاران بورسی به این بازار

ورود سرمایه گذاران بورسی به این بازار

به جرات می‌توان گفت بخش زیادی از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌های واردشده به بازار مسکن، نتیجه مهاجرت‌‌‌‌‌‌‌‌ سهامداران بورسی به این...

Gostaresh.news/
سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است واکنش استاندارد به اظهارات پلیس درباره کیفیت خودرو/ توقف قطعی تولید 5 خودرو سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو؛ جدیدترین قیمت‌ها | این خودرو 60 میلیون تومان ارزان شد | خریداران مصرف ک... ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی تولید 300 هزار خودروی کامل/ 12 هزار خودرو کف پارکینگ مانده است رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند دستگاه‌های دولتی 7 هزار هکتار زمین مسکونی مازاد دارند ضرورت پیش بینی پذیری اقتصاد و اصلاح زیرساخت های معاملاتی برای بازار سرمایه ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی جزيیات صنعتی سازی 50 هزار واحد نهضت ملی مسکن ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ قیمت انواع مرغ +جدول جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد اعلام میزان مستمری صندوق‌های بازنشستگی قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار کسب رتبه پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد رشد 69 درصدی وصول درآمدهای مالیاتی در چهارماهه اول سال جاری سیاسی‌کاری دنباله‌دار‌ اصلاح‌طلبان در‌ احیای دریاچه ارومیه/‌ دولت سیزدهم پای‌ کار حل مشکل مردم آمد قیمت روز انواع تلفن همراه +جدول آغاز خرید خودرو بدون قرعه کشی | خرید خودرو به قیمت کارخانه قیمت میوه و تره بار + جدول رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهام‌داران خرد بسیار پایین است قیمت روز گوشت قرمز +جدول خبر مهم دولت برای یارانه بگیران | کالابرگ الکترونیک ماه آینده اجرایی می شود؟ طراحی خودروهای جدید و خاص تا تیر 1403/ رونمایی از 7 پلتفرم جدید 9 میلیون و 400 هزار کارتخوان غیرفعال شد چرا قیمت‌های جدید شیرخشک اعلام نمی‌شود؟ قیمت طلا، سکه و ارز امروز 23 مرداد ماه/ سقوط قیمت طلا... واردات با کدام رمز ارزها مجاز است؟آیا برای اقتصاد ایران مفید است؟ تفاوت فاحش نرخ تورم و بهره بانکی در ترکیه واریزی جدید 1 میلیون و 200 هزار تومانی در جیب این افراد | واریزی جدید دولت را چه کسانی می گیرند؟ قیمت فروش وام ازدواج اعلام شد! امضای تفاهمنامه جدید توسط بانک سپه برق در مصر سهمیه بندی می شود همیشه نفرین؟! نرخ تورم در اسپانیا به بالاترین میزان در 38 سال گذشته رسید وام فوری 200 میلیون تومانی | نحوه دریافت وام فوری + مبلغ اقساط ریزش 500 هزار تومانی قیمت سکه/ نرخ جدید؛ 14 میلیون و 300 هزار تومان چین حفاری در یکی از عمیق‌ترین میادین نفتی جهان را آغاز کرد بیماری اقتصاد دیگر با قرص‌ و دوا درمان نمی‌شود/... هندی‌ها تحریم نفتی آمریکا علیه روسیه را دور زدند قیمت دلار در بازار توافقی به 28 و 700 تومان رسید مشکلی برای تامین برق در مرزهای خوزستان وجود ندارد افزایش حجم تجارت روسیه و چین به 200 میلیارد دلار