روایت مدیر عامل سابق نیسان از جزيیات فرار از ژاپن

روایت مدیر عامل سابق نیسان از جزيیات فرار از ژاپن

ساعت 10 و نیم یک شب زمستانی در دسامبر 2019 میلادی، کارلوس گون، مدیرعامل سابق نیسان، در جعبه‌ای پنهان شد تا از ژاپن فرار کند.گون در بازخوانی خاطرات آن روز گفت: "30 دقیقه در جعبه‌ای در هواپیما در انتظار بودم، منتظر پرواز، احتمالا این طولانی‌ترین انتظار در همه عمرم بود."

بی‌بی‌سی: ساعت 10 و نیم یک شب زمستانی در دسامبر 2019 میلادی، کارلوس گون، مدیرعامل سابق نیسان، در جعبه‌ای پنهان شد تا از ژاپن فرار کند.

او می‌گوید هواپیما قرار بود ساعت 11 شب ژاپن را ترک کند.

آقای گون در بازخوانی خاطرات آن روز گفت: "30 دقیقه در جعبه‌ای در هواپیما در انتظار بودم، منتظر پرواز، احتمالا این طولانی‌ترین انتظار در همه عمرم بود."

حالا با گذشت کمتر از دو سال از آن روز، مردی که زمانی مدیرعامل نیسان و رنو بود، برای اولین بار جزيیاتی درباره نحوه فرارش از ژاپن ارايه کرده است.

او در مصاحبه‌ای از روزهایی گفته که برای این که در خیابان‌های توکیو شناسایی نشود، تغییر چهره داده بود؛ تا در نهایت در جعبه بزرگی از ابزار موسیقی پنهان شود و ژاپن را ترک کند و خود را به زادگاهش لبنان برساند.

او گفت با پایان این اضطراب "قادر خواهم بود داستانم را تعریف کنم."

آقای گون نوامبر سال 2018 میلادی به اتهام کم نشان دادن حقوق سالیانه و "سوءاستفاده" از منابع مالی نیسان، دستگیر شد؛ اتهاماتی که او رد کرده است.

در آن زمان او مدیرعامل نیسان ژاپن و رنوی فرانسه بود و همزمان ریاست گروه نیسان-رنو و میتسوبیشی را هم عهده‌دار بود.

سیاست‌های کاهش هزینه‌های او در نیسان -که در ابتدا طرحی جنجال برانگیز بود- صرفه جویی زیادی را برای این خودروسازی به همراه داشت و آقای گون را به چهره‌ای مورد احترام و شاخص تبدیل کرد.

در مستندی که بی‌بی‌سی تولید کرده به فراز و فرود مدیرعامل سابق نیسان پرداخته شده است.

آقای گون درباره دستگیری سه سال پیش (2018) خود در فرودگاه توکیو می‌گوید: "مانند این است که اتوبوس به شما زده باشد؛ تنها چیزی که به خاطر دارم این است که شوکه شده بودم و مانند اتفاق بعد از ضایعه یخ زده بودم."

او را پس از دستگیری در فرودگاه به بازداشتگاهی در توکیو بردند، به او لباس زندان داده شد و در سلول انفرادی نگه داشته شد.

مدیر عامل سابق نیسان می‌گوید: "به ناگهان باید یاد می‌گرفتم که بدون ساعت، کامپیوتر، تلفن، خبر و قلم و بدون هیچ چیزی زندگی کنم."

برای بیش از یک سال او زمان زیادی را در بازداشت سپری کرد و پس از تودیع وثیقه به حصر خانگی در توکیو رفت.

مشخص نبود که دادگاه او چه زمانی برگزار می‌شود. ترس این وجود داشت که زمان دادرسی طولانی باشد و در صورت محکومیت تا 15 سال به زندان بیفتد.

در ژاپن نرخ محکومیت متهمان در دادگاه 99/4 درصد است.

در زمان حصر خانگی بود که به آقای گون گفته شد نمی‌تواند با همسرش، کارول که به دنبال راهی برای نجات او بود، تماس داشته باشد.

نقشه فرار

مدیرعامل سابق نیسان گفت: "برنامه این بود که چهره‌ام را نشان ندهم تا در جایی پنهان شوم. تنها راه برای پنهان شدن هم این بود که در جعبه یا چمدانی باشم که کسی مرا نبیند."

او گفته ایده پنهان شدن در جعبه بزرگ ابزار موسیقی "منطقی بود به خصوص زمانی که کنسرت‌های زیادی در ژاپن در حال برگزاری بود."

نقشه این بود که آقای گون در روز فرار تا حد ممکن عادی رفتار کند.

"قرار بر این بود که در روزی معمولی من به طور عادی با لباس‌های همیشگی و رفتاری معمولی قدم بزنم و ناگهان همه‌چیز عوض شود."

او مجبور شده بود کت و شلوارهایی که سال‌ها در زمان ریاست می‌پوشیده کنار بگذارد و شلوار جین و کفش ورزشی بپوشد.

"تصور کنید، مجبور بودم به مکان‌هایی بروم که پیش از آن نرفته بودم و لباس‌هایی بخرم که قبلا نخریده بودم."

تمامی اینها بخشی از سناریویی برای افزایش شانس موفقیت او در این نقشه فرار بود تا توجهی به او جلب نشود.

لحظه فرار

آقای گون از توکیو با قطاری سریع‌السیر به شهر اوساکا رسید؛ جایی که یک هواپیمای شخصی در فرودگاهی محلی منتظر او بود.

جعبه‌ای که او را پنهان می‌کرد در هتلی در همان نزدیکی بود.

او می‌گوید: "وقتی وارد جعبه می‌شوید نه به گذشته فکر می‌کنید و نه به آینده، فقط به زمان حال فکر می‌کنید."

"شما نمی‌ترسید، حسی به جز تمرکز در این باره ندارید که این (تنها) شانس شماست و نمیت‌وانید آن را از دست بدهید. اگر آن را از دست دهید، تمام عمر باید بهای آن را پرداخت کنید و در ژاپن گرفتار خواهید شد."

دو مرد که خود را به عنوان فعال عرصه موسیقی جا زده بودند، آقای گون را از هتل به فرودگاه منتقل کردند.

مدیرعامل سابق نیسان می‌گوید آنچه به یاد دارد این است که یک ساعت و نیم در جعبه بوده.

جت شخصی سر وقت توکیو را ترک کرد و آقای گون پس از پروازی شبانه، در ترکیه با هواپیمای دیگری خود را به لبنان رساند.

لبنان قرارداد استرداد مجرم با ژاپن ندارد، از همین رو مدیرعامل سابق نیسان توانست آنجا بماند.

کسانی که مدیرعامل سابق نیسان را در فرار کمک کرده بودند، مایکل و پیتر تیلور، پدر و پسری بودن که ژاپن آنها را به آمریکا تحویل داد و به سه سال حبس محکوم شدند.

سرنوشت کسانی که در ژاپن ماندند

گرگ کلی، همکار سابق آقای گون که گفته شده به او در پنهان کردن درآمد اصلی‌اش کمک کرده بود، هم اکنون در توکیو در حصر خانگی است. البته او این اتهامات علیه خود را رد می‌کند.

آقای گون گفته مطلع شده که دادگاه کلی، همکار سابق او، اواخر امسال برگزار خواهد شد.

"خدا می‌داند نتیجه این دادگاه چه خواهد شد."

مدیرعامل سابق نیسان درباره کسانی که آنها را "قربانیان گروگانگیری سیستم قضایی ژاپن" خواند ابراز تاسف کرده است.

local_offerبرچسب‌ها:
توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟

توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟

بعد از پراید، حالا نوبت توقف خط تولید نیسان آبی است! خودرویی که از سال 1349 تاکنون در ایران تولید شده و بعد از چهار دهه قرار است خط تولید نیسان آبی متوقف شود.

TejaratNews.com/
فشار دولت ژاپن؛ هفته کاری 4روزه شود

فشار دولت ژاپن؛ هفته کاری 4روزه شود

اسپانیا قرار است هفته کاری چهار روزه را امتحان کند. همچنین در نیوزیلند و آلمان نیز این موضوع تحت بحث و بررسی است.

Bartarinha.ir/
نیسان مدل جدید GT-R Nismo را روانه بازار کرد

نیسان مدل جدید GT-R Nismo را روانه بازار کرد

حدود 18 ماه پیش، خودروسازی ژاپنی نیسان مدل جدید خودروی محبوب اسپرت GT-R Nismo را روانه بازار کرد و اکنون نیز مجددا از جدیدترین مدل این خودرو رونمایی کرده است که نشان از توجه ویژه این خودروسازی به این ...

Bartarinha.ir/

نیسان سهامش در بنز را می‌فروشد

دومین نیسان با نام ایرانی

2طالبی در ژاپن حدود 25هزار دلار فروخته شد

2طالبی در ژاپن حدود 25هزار دلار فروخته شد

شما برای خرید یک طالبی حاضرید چقدر پول خرج کنید؟ هر عددی که در ذهن داشته باشید احتمالا با رقمی که در ژاپن برای خرید یک جفت از این میوه شیرین و آب‌دار تابستانی پرداخت شده بسیار متفاوت است.

Bartarinha.ir/
جلو زدن از ژاپن یا تبدیل شدن به هند قرن 19؟!

جلو زدن از ژاپن یا تبدیل شدن به هند قرن 19؟!

ششم، سال 1360 در سازمان برنامه فعالیت هایی برای تدوین برنامه توسعه اقتصادی کشور در جریان بود. روزی چند دانشجوی انقلابی از یک دانشگاه به دفتر من آمدند. گفتند شنیده ایم گفته ای هدف برنامه این است که طی ...

Bartarinha.ir/
آخرین خبر از ‌فروش خودروهای دولتی / فروش فوری نیسان و پایان مهلت خرید تارا

آخرین خبر از ‌فروش خودروهای دولتی / فروش فوری نیسان و پایان مهلت خ...

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام پیش‌فروش خودرو تارا است و ایران‌خودرو علاوه بر تارا، وانت آریسان دوگانه‌سوز را با حداقل اختلاف قیمت 40 میلیون تومان ارزان‌تر از بازار می‌فروشد. سایپا نیز فروش فوری وانت نیسان ...

TejaratNews.com/
سهمیه بنزین نیسان کم شد!

سهمیه بنزین نیسان کم شد!

از ابتدای اسفندماه سال جاری سهمیه لیتراژی تمامی ناوگان وانت‌بار تک سوز کم‌مصرف از 150 به 120 لیتر و پرمصرف از 250 به 200 لیتر تغییر یافته است.

TejaratNews.com/
آغاز تولید وانت نیسان سال زامیاد

آغاز تولید وانت نیسان سال زامیاد

همزمان با ایام الله دهه فجر و در آستانه فرارسیدن سالروز چهل و دومین پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و با حضور مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا بهره برداری از طرح‌های توسعه محصول، زیرساختی، خدماتی و فرهنگی ز...

Bartarinha.ir/
فروش نیسان آبی 270میلیونی در بازار

فروش نیسان آبی 270میلیونی در بازار

این روزها خرید نیسان آبی صفرکیلومتر هزینه ای بین 220 تا 270 میلیون تومان دارد.

Bartarinha.ir/
شماره‌گذاری نیسان وانت‌های زامیاد از چند روز آینده

شماره‌گذاری نیسان وانت‌های زامیاد از چند روز آینده

شرکت زامیاد اعلام کرد که با توجه به صدور مجوزهای مربوطه برای شماره‌گذاری وانت‌های زامیاد از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، شماره‌گذاری این خودروها در روزهای آتی آغاز...

TejaratNews.com/
کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری ژاپن

کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری ژاپن

برخلاف انتظار کارشناسان، نرخ بیکاری ژاپن به زیر سه درصد برگشت.

Bartarinha.ir/
قیمت جدید نیسان آبی

قیمت جدید نیسان آبی

قیمت جدید انواع وانت نیسان اعلام شد.

TejaratNews.com/
سهام عدالت نیم میلیونی در نزدیکی 12 میلیون تومانی بورس در هفته دوم مرداد چگونه گذشت؟ / شاخص کل یک پله رشد کرد روی خوش بورس به سهامداران در هفته دوم مردادماه سیمان 40 هزار تومانی کجاست؟ سهام فملی | سیگنال خرید در فملی صادر شد؟ سودسازی مستمر بانک اقتصاد نوین/ تراز 4 ماهه این بانک به هزار میلیارد تومان نزدیک شد "سیستم" آماده پرداخت سود می شود قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/14 از مجمع گشان چه خبر؟ | تصمیم گیری برای افزایش سرمایه در سه ماه آینده تکرار یک اتفاق مثبت در بازار بورس سکه چه واکنشی به تحلیف ريیس‌جمهور نشان می‌دهد؟ "قجام" تعداد 700 هزار سهم "قیستو" را فروخت پتروشیمی شیراز و رشد سودسازی بیش از 50درصدی برای هر سهم زمان افزایش سرمایه "درهآور" تا نیمه شهریورماه تمدید شد افزایش نرخ موتور‌های "خموتور" به میزان 32 درصد "دلقما" نرخ 8 قلم دارو را گران کرد برگزاری مزایده "وآتی"برای تسویه مطالبات مسکن ارزان می‌شود؟ چراغ سبز بورس منطقه‌ای مازندران به سرمایه‌گذاران اعلام نرخنامه تعمیرکاران خودرو در سال 1400 + جدول "گندله" گران‌ترین محصول "کگهر" در تیرماه کشنده‌های سیبا موتور به بزرگترین شرکت توزیع کننده گاز مایع کشور کلیدسپاری شد "دتماد" پروژه طراحی و اصلاح GMP را افتتاح کرد کاهش نسبی مصرف برنج در دو ماه اخیر پرورش اندام‌ کاران بورس در حوالی تابلو آیا کشاورزان ایران را خشکاندند؟/ چرا شمال ایران هلند نشد؟ آمار واردات قطعات آسانسور به کشور پیش‌بینی قیمت دلار امروز 14 مرداد + آخرین قیمت دلار قیمت خودرو امروز 14 مرداد / افزایش قیمت خودرو دلایل رشد شاخص طی روز‌های اخیر قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های 100متر به بالا عقب‌نشینی آمازون از امحای کالاهای مرجوعی کف بازار خبری از سیمان 40هزار تومانی نیست مصرف اکسیژن در پیک پنجم کرونا 4 برابر شد کاهش قیمت مسکن در کرج / کدام مناطق بیش‌ترین کاهش قیمت را داشتند؟ سهام عدالت امروز 13 مرداد چقدر شد؟ عرضه اولیه یک نماد تا پایان مرداد | سیمانی هایی که از این عرضه اولیه نفع می برند، کدامند؟ قیمت سکه گرمی به 2200000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/13 بیستمین فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو از فردا واردات گوشی ممنوع نیست، گران نکنید! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 14 مرداد / بازار طلا درگیر هیجانات آغاز پرداخت پول به تولیدکنندگان محتوا در یوتیوب لبنان دارو و سوخت از ایران وارد می‌کند مدعی شفافیت، تو زرد از آب درآمد تحلیل تحولات بازار ایران با تاکید بر کرونا و تحریم پیش‌بینی کارشناسان بورس از بازار تا پایان سال/ بازدهی 50 درصدی بورس امکان پذیر است؟ عرضه خودرو به بازار محدود شد فعالیت مجدد گوگل در عرصه تبلیغات ارزهای دیجیتالی پشت پرده برگزاری مجمع عمومی«چینی مقصود» قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش قیمت دلار در بازار آزاد | خریدار عقب نشینی...

در حال بارگیری...