هزینه ساده‌ترین غذا، ماهانه 3میلیون تومان!

هزینه ساده‌ترین غذا، ماهانه 3میلیون تومان!

هزینه خورد و خوراک با ساده‌ترین مواد غذایی مثل نان و پنیر، تخم مرغ آب پز و... در ‌ماه برای یک خانواده 4 نفره چقدر تمام می شود؟

روزنامه خراسان: یکی از مشکلات این روزهای مردم تقسیم بندی حقوقی است که می گیرند. علت سختی آن هم این است که این روزها حداقل خرج از درآمد و به اصطلاح دخل مردم بیشتر شده است و هر طور هم صرفه جویی و قناعت کنی حتی اگر مستاجر هم نباشی قادر به سیر کردن خود و خانواده تان نیستی.

خورد و خوراک یک ماهه چقدر از درآمد ما را به خود اختصاص می دهد یادتان باشد که تامین مایحتاج زندگی از جمله خورد و خوراک از نیازهای اولیه هر انسان است که این روزها حتی برای کسانی که کار دارند هم به دغدغه تبدیل شده است و متاسفانه در کنار کرونا مردم را آزرده تر می کند. در این گزارش می‌خواهیم ببینیم یک خانواده چهار نفره در یک ماه چه ‌میزان باید برای سفره خود هزینه کند و این‌که آیا رقم نهایی با درآمد سرپرست خانوار هماهنگی دارد یا خیر؟ در خور ذکر است در این گزارش، میزان مصرف کمترین رقم ممکن دیده شده، یعنی در حد بخور، نمیر.

هر روز 3 وعده تخم مرغ آب پز

ماهی یک میلیون و 650 هزار تومان

فرض محال را درنظر می‌گیریم. کسی نمی‌تواند هر روز و هر شب یک نوع غذا بخورد. ذايقه حتما از یک جایی چنین غذایی را (حتی اگر بهترین غذای جهان باشد) پس می‌زند. علاوه براین نیاز بدن به موادغذایی متنوع را باید درنظر گرفت و این که نرسیدن مواد غذایی گوناگون به بدن حتما باعث آسیب‌های جسمی می‌شود. با این همه فرض محال را درنظر می‌گیریم، به این ترتیب که خانواده هر روز و هر شب فقط و فقط نان و تخم مرغ آب پز بخورند.

اگر هر کدام از اعضای خانواده هر وعده تنها دو تخم مرغ بخورد باید ماهانه یک میلیون و 200 هزار تومان فقط پول تخم مرغ بدهند. در ضمن حواس مان بوده و قیمت تخم مرغ را بر اساس قیمت مصوب حساب کرده ایم. قیمت هر نان هم بعد از اعلام نرخ جدید به‌طور میانگین دو هزار و 500 تومان است. اگر هر وعده تنها دو نان مصرف شود ماهی 180 نان باید خریده شود که می شود ماهی 450 هزار تومان. البته قیمت آب و گاز مصرف شده برای پخت و پز را هم محاسبه نکرده ایم.

هر روز 3 وعده پنیر

ماهی 2 میلیون و 250 هزار تومان

اگر یک ماه بی خیال گوشت، برنج، حبوبات و اقلام خوراکی دیگر شوید و بخواهید به همراه خانواده فقط ارزان ترین پنیر موجود در بازار را با نان میل کنید هم با رقم عجیب ماهانه بیش از دو میلیون تومان روبه رو می شوید.

اگر هر نفر هر وعده تنها 100 گرم پنیر میل کند هر وعده یک بسته پنیر 400 گرمی استفاده می شود که هم اکنون بر اساس قیمت های اعلامی وزارت کشاورزی 20 هزار تومان قیمت دارد. این یعنی روزانه 60 هزار تومان و ماهانه یک میلیون و 800 هزار تومان فقط باید به پنیر پول بدهید. خب قیمت نان را هم به این مبلغ اضافه کنید و اگر بازهم با 100 گرم پنیر و نصف نان در هر وعده بتوانید خود را سیر کنید باید در مجموع ماهی دو میلیون و 250 هزار تومان هزینه کنید.

هر روز 3 وعده کنسرو تن ماهی

ماهی 5 میلیون تومان

تا همین چند سال پیش کنسرو ماهی یکی از غذاهای کارگری و دانشجویی به حساب می آمد که هم به نسبت ارزان بود و هم در دسترس قرار داشت و با یک جوشاندن در آب، غذا آماده خوردن بود اما با توجه به قیمت های جدید دیگر کنسرو ماهی هم نمی شود خرید و خوردن دو وعده کنسرو ماهی از حداقل حقوق یک کارگر هم پیشی گرفته است. وزن کنسروهای ماهی 180 گرم است و اگر شما بتوانید خودتان را در هر وعده با 90 گرم آن سیر کنید،

باید برای یک خانواده چهار نفره هر وعده دو کنسرو ماهی تهیه کرد. اگر قیمت هر کنسرو را 25 هزار تومان در نظر بگیریم روزانه باید 150 هزار تومان برای خوردن کنسرو ماهی هزینه کرد که ماهانه چهار میلیون و 500 هزار تومان می شود. پول نان را هم اضافه کنید تا ببینید خوردن کنسرو هم پنج میلیون تومان برای شما هزینه خواهد داشت.

هزینه یک ماه غذای ساده چند؟

حالا اگر تصور کنیم که یک خانواده چهار نفره یک روز در میان نان و پنیر و خیار و گوجه یا نیمرو به همراه چای را برای صبحانه انتخاب کرده باشند، برای ناهار به ترتیب روزهای هفته غذاهای ساده‌ای مانند عدسی، املت، کوکو سیب‌زمینی، ‌آش رشته، کشک و بادمجان، کوکو سبزی و یک وعده برنج ساده مانند دم‌پختک هم میل کنند و برای شام نیز به صورت چرخشی نان و پنیر، ماست و خیار و نان یا نیمرو یا املت مصرف کنند (و این برنامه هر هفته تکرار شود) باید هر هفته چیزی حدود 650 هزار تومان هزینه کنند که هزینه ماهانه آن به همراه میوه حدود سه میلیون تومان می شود.

برای تامین این حجم از موادغذایی برای مصرف یک هفته یک خانوده چهار نفره براساس دستور طبخ هر غذا و میزان مصرف متعادل و متوسط هر نفر به حداقل موارد زیر نیاز است؛ حدود سه بسته 400 گرمی پنیر، دست‌کم 2 کیلوگرم گوجه فرنگی، 2 کیلوگرم خیار، یک شانه 30 عددی تخم‌مرغ، یک کیلوگرم بادمجان، نیم کیلوگرم سیب‌زمینی، یک کیلوگرم عدس و نیم‌کیلو گرم از هر نوع حبوبات (لوبیا چیتی و لوبیا سفید، نخود و باقلا) 2 کیلوگرم سبزی خردشده برای‌ آش و کوکو، یک بسته کشک کوچک، 1.5 لیتر روغن، دست‌کم 16عدد نان سنگک (یا معادل همین تعداد از نان‌های دیگر)، نیم‌ کیلوگرم برنج، چای 250 گرم، قند نیم کیلوگرم، رشته آش یک بسته، ماست یک سطل و... . با در نظر گرفتن قیمت‌های روز برای همین منوی ساده شما باید هر هفته حدود 650 تا 700 هزار تومان هزینه کنید که می شود حدود ماهی سه میلیون تومان که باید در کنار آن هزینه یک وعده میوه را هم به آن افزود که حداقل ماهانه 500 هزار تومان هزینه خواهد داشت.

غصه کارگران

همان طور که می دانید، بیشتر افراد جامعه از گرفتن حداقل حقوق هم محروم هستند اما اگر تصور کنیم حداقل حقوق را هم بگیرند که برای یک کارگر با دو فرزند سه میلیون و 977 هزار تومان است، باید همان ابتدای ماه سه تا 3.5 میلیون آن را برای سیر کردن شکم کنار بگذارند در حالی که هزینه هایی مثل اجاره خانه، قبوض آب، برق، گاز و تلفن و تردد در شهر را هم باید به آن اضافه کرد. این موضوع نشان می دهد مسيولان باید برای بهبود سفره مردم تلاش بیشتری داشته باشند تا مردم از نگرانی برای نیازهای اولیه خود رها شوند.

local_offerبرچسب‌ها:
وزیر کشاورزی علت گرانی غذا را کشف کرد!

وزیر کشاورزی علت گرانی غذا را کشف کرد!

وزیر جهاد کشاورزی علت گرانی غذا در بازار را وجود دلال‌ها دانست و گفت: برای ارزان شدن غذا باید توزیع از حالت سنتی در بازار حذف تا دست واسطه‌ها و دلال‌ها قطع شود.

Bartarinha.ir/
چه زمانی تورم و گرانی کالا‌ها کنترل می‌شود؟

چه زمانی تورم و گرانی کالا‌ها کنترل می‌شود؟

نایب ريیس کمیسیون اجتماعی مجلس خطاب به ريیس جمهور گفت: چه زمانی قرار است تورم و گرانی افسارگسیخته کالا‌ها و خدمات کنترل شود؟ چه زمانی دست دلالان و کاسبان و عوامل بی‌ثباتی بازار قطع می‌شود؟

Bartarinha.ir/
گرانی بنزین واقعیت دارد؟ / آخرین اخبار رسمی از قیمت بنزین

گرانی بنزین واقعیت دارد؟ / آخرین اخبار رسمی از قیمت بنزین

«برنامه‌ای برای گرانی بنزین وجود ندارد» این جمله را وزیر کشور به صراحت گفته است. روز گذشته نیز ريیس سازمان برنامه اعلام کرد که حتی در بودجه سال بعد هم افزایش نرخ حامل‌های انرژی نخواهیم داشت.

TejaratNews.com/
برای گرانی بنزین این روش‌ها نخ‌نما شده است

برای گرانی بنزین این روش‌ها نخ‌نما شده است

ادعا می‌شود که فواید این گرانی به صورت یارانه به مردم برگردانده می‌شود در حالی که تورم ناشی از گرانی سوخت به هیچ وقت قابل مقایسه با اندک پرداختی یارانه جدید نیست و تجربه سال 89 در دوران احمدی نژاد و س...

Bartarinha.ir/
گرانی بنزین به لیتری 14 هزار تومان صحت دارد؟

گرانی بنزین به لیتری 14 هزار تومان صحت دارد؟

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خبر افزایش قیمت بنزین به 14 هزار تومان را تکذیب کرد و گفت: خبری از گرانی بنزین نیست و هیچ تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت ما وسط تورم، کرونا و گرانی!

آخرین وضعیت ما وسط تورم، کرونا و گرانی!

شیدا سردشتی با انتشار کارتونی در صفحه اینستاگرام خود به وضعیت سخت معیشتی مردم در ایام کرونا، گرانی و تورم پرداخت.

Bartarinha.ir/
عامل گرانی گوجه پیدا شد

عامل گرانی گوجه پیدا شد

عامل گرانی گوجه کاهش سطح زیر کشت در گذشته است. همچنین حضور دلالان در این حوزه کشاورزی نیز از دلایل دیگر گرانی گوجه محسوب میشود.

Bartarinha.ir/
واکنش مردم به گرانی برق / «برق گران نشده نحوه محاسبه گران شده!»

واکنش مردم به گرانی برق / «برق گران نشده نحوه محاسبه گران شده!»

شرکت توزیع برق و سخنگوی صنعت برق از تغییر نحوه محاسبه قبض برق مشترکان خبر دادند. بنا بر گفته‌های شرکت توزیع برق و سخنگوی صنعت برق، برق مشترکان پرمصرف چندبرابر حساب می‌شود.

TejaratNews.com/
دردسرهای گرانی مسکن برای مستاجران

دردسرهای گرانی مسکن برای مستاجران

عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن استان تهران گفت: گرانی مسکن باعث شده بسیاری از مستاجران، مسکن را به صورت اشتراکی اجاره کنند.

TejaratNews.com/
توجیه عجیب برای گرانی هویج روی آنتن زنده

توجیه عجیب برای گرانی هویج روی آنتن زنده

عضو هیيت مدیره بارفروشان درباره گرانی بی‌سابقه هویج در بازار دلیل عجیبی را مطرح کرد.

Bartarinha.ir/
قطعی برق، مقصر جدید گرانی دلار شد

قطعی برق، مقصر جدید گرانی دلار شد

بانک مرکزی گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد نرخ رشد واحدهای صنعتی در تیرماه کاهش یافته است. بیشترین کاهش تولید مربوط به صنایع فولاد و سیمان بوده است. دو صنعتی که نقش مهمی در صادرات و ارزآوری ایران داش...

Bartarinha.ir/
تاخت و تاز گرانی در بازار خودرو

تاخت و تاز گرانی در بازار خودرو

بازار خودرو حتی با نزدیک شدن به روزهای پایانی هفته و تعطیلی اصناف و به کف رسیدن معاملات نیز آرام نشده است؛ در 24 ساعت گذشته 206 تیپ 5 با افزایش قیمت 5 میلیون تومانی 300 میلیون تومان شد.

Bartarinha.ir/
بهانه جدید برای گرانی گوشت جور شد

بهانه جدید برای گرانی گوشت جور شد

ريیس اتحادیه صنف فروشندگان گوشت دامی مشهد با اشاره به افزایش قیمت 20 الی 30 درصدی گوشت قرمز نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: با توجه به گرانی نهاده‌های دامی، خشکسالی، نبود حمایت جهاد کشاورزی از دامدار...

Bartarinha.ir/
گرانی در بازار خودرو رکورد زد / قیمت پژو 206 تیپ 5 به 290 میلیون تومان رسید

گرانی در بازار خودرو رکورد زد / قیمت پژو 206 تیپ 5 به 290 میلیون ت...

امروز قیمت در بازار خودرو افزایش یافت و گرانی رکورد تازه‌ای به ثبت رساند، به طوری که قیمت پژو 206 تیپ 5 به 290 میلیون تومان رسید.

TejaratNews.com/
سیگنال تازه گرانی در بازار گوشی موبایل

سیگنال تازه گرانی در بازار گوشی موبایل

درخواست رگولاتوری برای ممنوعیت واردات برخی برندهای گوشی موبایل و افزایش نرخ دلار به 25هزار‌تومان زمینه کاهش عرضه و گرانی برخی برندهای پرتقاضای گوشی موبایل در بازار را فراهم کرد

Bartarinha.ir/
محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد پیشنهاد برای فروش 1800 خودروی وارداتی رسوبی شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد انهدام شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی شاخص بورس قرمزپوش ماند تغییر ساعت کاری خزانه‌های سکه طلا جزيیات جدید فروش نقدی ارز در صرافی‌ها سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی! وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه شرط تزریق واکسن برای ورود به مدرسه ممنوع است مدت زمان اجاره خانه تغییر می‌کند بدترین روز سال برای بازارها/ وجشت شاخص‌ها از ویروس جدید کرونا