منطق ریزش امروز بازار بورس چه بود؟

منطق ریزش امروز بازار بورس چه بود؟

گفته می شود که، منفی‌های امروز بازار بورس بی منطق است، اما شاید بعد‌ها نیز با مشخص شدن برخی سیاست‌ها معلوم شود که خیلی نیز بی منطق نبوده است.

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه این هفته کاری بازار را با توجه به مشخص شدن برخی موضوعات مانند ريیس کل بانک مرکزی و شرایط مناسب نرخ‌های جهانی مانند کامودیتی‌ها، نفت و ثبات نرخ ارز هفته ای مثبت و رو به رشد را تصور می‌کردند. اما آن طور که کارشناسان بیان می‌کردند رقم نخورد و امروز بازار ریزش شدید بیش از 38 هزار واحد را تجربه کرد.

 

 

 


برای روشن شود موضوع و علت ریزش شدید امروز بازار با کارشناسان بازار سرمایه به گفتگو پرداخته ایم؛

محمد خبری زاد کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با ریزش شدید امروز بورس اظهار کرد: فروش اوراق دولتی خودش را در دو حالت نشان می‌دهد اول یکی در زمینه تغییرات نرخ بازده‌ای، تغییرات نرخ بهره بازار و یکی دیگر نیز در بخش مصرف حجم پولی که برای خرید این اوراق صرف می‌شود است.

بیشتر بخوانید

  • شاخص گروه غذایی‌ آماده اوج گرفتن می‌شود

این کارشناس بازار سرمایه  بیان کرد: نکته‌ای که در این چند روز بوده این است که اوراقی که معامله شده با این که حجم آن زیاد بوده، اما بخش زیادی از آن به سبب عملیات بانک‌هاست و خیلی ربطی به بازار سرمایه نداشته و دارد، اما عدد آن در بازار سرمایه نشان داده می‌شود و این ترس را در دل سرمایه گذاران ایجاد کرده است که دولت همچنان می‌خواهد کسری بودجه خودش را با فروش اوراق تامین کند. این ترس سبب به وجود آمدن مشکلات مختلف می‌شود. اما امروز با شفاف سازی ريیس سازمان بورس در رابطه با این اورق ابهامات مشخص شد که این اوراق مربوط به عملیات بانک‌ها است.

عوامل موثر بر بازار در مطلوب‌ترین حالت خود هستند

او در ادامه اظهار کرد: اما ابهامات بر سر سیاست‌های اقتصادی دولت سبب شده است که سرمایه گذار ترس و نگرانی‌هایی داشته باشند. باید این ابهامات اقتصادی برای سرمایه گذاران مشخص و روشن شود. بنابر این بخش عمده‌ای از این منفی‌ها به سبب ابهامات و به طور کامل بی منطق است چرا که از جهات مختلف و عوامل تاثیرگذار دیگر مانند نرخ کامودیتی و ثبات نرخ ارز نیز بازار در شرایط مطلوب و مناسبی به سر می‌برد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر منفی‌های بازار با توجه به موارد بیان شده بی منطق است، اما شاید بعد‌ها نیز با مشخص شدن برخی سیاست‌ها معلوم شود که خیلی نیز بی منطق نبوده است، اما در حال حاضر منفی‌ها بی منطق است چرا که از لحاظ دیگر در شرایط مناسبی بازار قرار دارد و در آخر امید است که وزارت اقتصاد و بانک مرکزی هر چه سریع‌تر سیاست‌های خود را برای ادامه مسیر شفاف کنند.

 

علیرضا تاجبر کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با ریزش شدید امروز بورس اظهار کرد: بازار از نظر بنیادی و عوامل تاثیر گذار مانند قیمت جهانی کامودیتی‌ها، نفت و ثبات نرخ ارز که در سودآوری شرکت‌ها تاثیر گذار هستند و موضوعات و اخبار دیگر مانند مشخص شدن ريیس کل بانک مرکزی در بهترین حالت ممکن خود قرار دارد و نسبت به بازار‌های موازی نیز شرایط مطلوب تری حتی برای سرمایه گذاری دارد.

این کارشناس بازار سرمایه  اظهار کرد: اما متاسفانه اتفاقات ناخوشایندی که در سال گذشته رخ داد و تامین مالی و فروش اوراق دولتی که دولت و برخی شرکت‌ها از بازار سرمایه انجام دادند سبب بی اعتمادی عامه مردم به بازار شد چند ماهی زمان برد تا مقداری اعتماد به بازار باز گردد که ملاحظه کردیم که شرایط کمی در مرداد ماه بهتر شد، اما مجدد همان اتفاقات که در سال گذشته رقم خورد در حال رخ دادن است.

او در ادامه گفت: این فروش اوراق موجب شده است که بسیاری از سرمایه گذاران اعتماد خودشان را نسبت به بازار سرمایه از دست دهند و اعتماد اصلا به این راحتی‌ها بدست نمی‌آید این موضوع سبب شده که شرایط بازار به این شکل رقم بخورد.

تصمیات نادرست اتخاذ شده دلیل بخشی از ریزش‌ها

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: اما دلیل مهم دیگر، بخشی از ریزش‌ها به دلیل سیاست نادرست‌های اتخاذ شده نسبت به بازار سرمایه و همچنین ابهاماتی است که در حوالی بازار وجود دارد در رابطه با تغییر ريیس سازمان بورس نیز این گونه می‌توان گفت که در سه سال گذشته شاهد تغییر مدیران سازمان بوده ایم و این موضوع کمترین میزان اثر منفی را می‌تواند بر بازار داشته باشد. همچنین عدم حمایت حقوقی‌ها نیز می‌تواند سیگنال منفی به بازار دهد. اما موضوع مهم‌تر سیاست‌های اتخاذ شده نادرست است.

گفتنی است؛ که بر اساس گفته‌های کارشناسان مشخص نبودن برخی سیاست‌های اقتصادی دولت و همچنین اتخاذ تصمیات نادرست و ابهامات ایجاد شده حول بازار سرمایه و فروش اوراق دولتی سبب ریزش امروز بازار شده است که امید است که هرچه زودتر با مشخص شدن ابهامات وشفاف شدن سیاست‌های اقتصادی شرایط بازار مطلوب و اعتماد بار دیگر به بازار برگردد.

گزارش از کیمیا قلی پور

انتهای پیام/

local_offerبرچسب‌ها:
مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید به این شکل باشد که شفافیت را افزایش دهد و نظارت کافی بر معاملات و انتشار اطلاعات داشته باشد.

TejaratNews.com/
ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

عشقی گفت: وظیفه اصلی سازمان بورس تجهیز منابع برای شرکت هاست، بنابراین باید تجهیز سرمایه در شرکت‌های تولیدی افزایش پیدا کند.

EghtesadOnline.com/
متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار ...

بازار سرمایه در هفته سوم مهر‌ رکوردهای منفی دیگری را به ثبت رساند تا روند خروج از پول از بورس رشدی 290 درصدی را طی یک هفته تجربه کند.

FarsNews.ir/
4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگیرند؟

4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگی...

بازار سهام روزهای گذشته با افت شاخص کل رو به رو شد و بیشتر گروه‌های بازار با افت قیمت مواجه شدند. حالا با توجه به وضعیت فعلی بازار سرمایه روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می‌کند

از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سر...

معاون اقتصادی ريیس جمهور با بیان اینکه ما باید با دلسوزی از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت کنیم، گفت: دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می کند و از سرمایه‌گذاران خرد حمایت خواهد کرد. باید از تجارب قبلی د...

TejaratNews.com/
تاکید وزیر اقتصاد بر حمایت دولت از بازار سرمایه

تاکید وزیر اقتصاد بر حمایت دولت از بازار سرمایه

وزیر امور اقتصادی و دارایی بر حمایت دولت از بازار سرمایه تاکید کرد.

Irinn.ir/
هفته تلخ برای بازار سرمایه به پایان رسید؛ خروج بیش از 3 هزار میلیارد در 5 روز معاملاتی

هفته تلخ برای بازار سرمایه به پایان رسید؛ خروج بیش از 3 هزار میلیا...

به نظر می‌آید عوامل متعددی از جمله، فروش گسترده اوراق دولتی در بازار سرمایه، بر شرایط فعلی بازار سرمایه تاثیر گذار است.

YJC.news/
وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

بورس در حالی در روزهای اخیر قرمزپوش شده است که برخی سهامداران خواستار ورود وزیر اقتصاد به عنوان ريیس شورای عالی بورس به ماجراهای بازار سرمایه هستند.

FarsNews.ir/
یک امتیاز مثبت بزرگ برای بازار سرمایه

یک امتیاز مثبت بزرگ برای بازار سرمایه

افزایش قیمت نفت و سایر حامل‌های انرژی اثر مثبتی بر بازار سرمایه ما خواهد داشت؛ مشروط بر آنکه قیمت گاز در کشور ما دستخوش تغییر نگردد.

BourseNews.ir/
مقایسه بازدهی بورس ایران با کشورهای در حال توسعه و اسلامی

مقایسه بازدهی بورس ایران با کشورهای در حال توسعه و اسلامی

کارشناس بازار سرمایه گفت: شاخص MSCI (کشورهای در حال توسعه) نسبت به سایر شاخص‌ها بازدهی خوبی داشت و اوایل سال 1400 بازدهی بالای 80 درصد را تجربه کرد.

YJC.news/
سوال بزرگ بورس نیوز از فعالان بازار سرمایه

سوال بزرگ بورس نیوز از فعالان بازار سرمایه

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به کاهش قیمتی که درد داشت و رونقی به ضرب توپ و تانک و فشفشه و...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس کارشناسان از بازار سرمایه (اینفوگرافیک)

پیش‌بینی بورس کارشناسان از بازار سرمایه (اینفوگرافیک)

هفته گذشته شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و 488 هزار واحد قرار گرفت. هفته آینده روند بازار به چه شکلی خواهد بود؟ و کدام گروه‌ها پیشتاز بازار هستند؟

TejaratNews.com/
متن و حاشیه بورس در هفته دوم مهر/ بازار سرمایه به روزهای صعودی بازگشته است؟

متن و حاشیه بورس در هفته دوم مهر/ بازار سرمایه به روزهای صعودی باز...

بورس در هفته دوم مهرماه روند صعودی در پیش گرفت تا سهامداران امیدوار باشند، شاخص کل بازار سرمایه در هفته آینده می‌تواند رقم 1.5 میلیون واحدی را برای دومین بار در هفته‌های گذشته فتح کند.

FarsNews.ir/
رشد شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته/ بازار سرمایه در آستانه بازگشت به کانال حمایت

رشد شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته/ بازار سرمایه در آستان...

در جریان معاملات امروز شاخص کل بورس با رشد 3 هزار و 683 واحد بر روی پله یک میلیون و 488 هزار و 291 واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
شفافیت بازار سرمایه بستر اعتمادساز افکار عمومی است

شفافیت بازار سرمایه بستر اعتمادساز افکار عمومی است

ارايه اطلاعات شفاف، تاثیر به‌سزایی بر عملکرد بازار سرمایه می‌گذارد و این امر منجر به تصمیمات صحیح‌تر در زمینه تخصیص بهینه منابع و رسیدن به کارآیی تخصیصی که هدف...

EghtesadOnline.com/
فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است؟ / کدام گروه‌ها در سه ماهه آینده سودساز هستند؟ زمان‌بندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد رو آوردن نیروگاه‌های برق به نفت، تقاضا را افزایش داد ثبات قیمت جهانی طلا در روز جاری نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی بیش از 16 هزار تن فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی معامله شد افزایش قیمت انرژی نتیجه عدم سرمایه گذاری برای تامین انرژی راه اندازی رمزارز ملی به صورت آزمایشی در آینده جزيیات نرخ رسمی 46 ارز/ قیمت 18 ارز کاهش یافت هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد شروع قرمز بورس در 26 مهر نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ عرضه مس، فولاد و شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 26 مهرماه لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد افزایش قیمت ساینا در کنار ثبات قیمت در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 26 مهر