پیش‌ بینی بورس فردا 25 اردیبهشت 1402 | کدام گروه ها پتانسیل رشد دارند؟

پیش‌ بینی بورس فردا 25 اردیبهشت 1402 | کدام گروه ها پتانسیل رشد دارند؟

شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه 24 اردیبهشت) پس از ثبت 5 روز منفی 71 هزار و 882 واحد رشد کرد و در کانال دو میلیون و 285 هزار واحدی ایستاد. رشد بازار سرمایه ادامه دار خواهد بود؟

به گزارش نبض بورس، بورس امروز پس از ثبت 5 روز منفی، توانست بار دیگر روی سبزی به سهامداران ارايه دهد و شاهد افزایش نسبتا خوبی در قیمت سهام و نماگرهای تالار شیشه‌ای بودیم. به نظر می‌رسد که خبرهای مثبت منتشر شده طی روز گذشته و شنیده‌هایی از برگزاری جلسات سازمان بورس با حقوقی‌های بزرگ بازار توانسته است اثرگذار باشد. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری با افزایش 3.25 درصدی همراه شد و بار دیگر خود را به محدوده 2.285 میلیون واحدی رساند. از سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز که مدتی است روزهای ضعیف‌تری از شاخص کل را تجربه می‌کند، افزایشی 1.87 درصدی را به ثبت رساند تا شاهد روز بهتری برای سهام بزرگ باشیم که البته حمایت حقوقی‌ها نیز در این موضوع بی‌تاثیر نبوده است. ارزش معاملات خرد سهام نیز که روز گذشته با کاهش نسبتا چشمگیری همراه بود امروز توانست بهبود یابد و به محدوده 17316 میلیارد تومانی برسد. از سمت دیگر خروج پول نیز پس از ثبت رکورد 17هزار میلیارد تومانی امروز رنگ سبز به خود گرفت و شاهد ورود 1506 میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

روزهای سخت بورس تهران اگرچه بار دیگر با حمایت‌ها اما امروز متوقف شد و شاهد رشد دوباره نماگرهای تالار شیشه‌ای بودیم. با این حال انتهای معاملات روز گذشته و جمع شدن صف‌های فروش به نحوی خبر از یک روز سبز می‌داد که این موضوع با انتشار خبرهای مثبت از سمت سازمان بورس و مصوبه‌های جدید، تشدید شد و توانست امید به بازار امروز را افزایش دهد. این موضوع در کنار انتظار بازار برای صورت‌های مالی فصلی و سالانه شرکت‌ها می‌تواند به تداوم روزهای صعودی کمک کند.

محرک بنیادی بورس تهران

در حال حاضر کلیت بورس تهران و به ویژه شرکت‌های بزرگ شرایط بنیادی مساعدی دارند. اگر نگاهی به وضعیت سودآوری صنایع در 1401 و مقایسه آن با با سال 1400 داشته باشیم در صنایع پتروشیمی و فلزات اساسی به دلیل ریزش قیمت کامودیتی‌ها شاهد کاهش سودآوری بودیم و رشد دلار در فصل زمستان نیز نتوانست این کاهش قیمت در بازارهای جهانی را جبران کند اما به نظر می‌رسد در سال 1402 جهش سودآوری را در این صنایع داشته باشیم و این رشد متناسب با افزایش قیمت دلار خواهد بود. در یک سری صنایع مانند صنعت کشاوزی، سیمان، دارو رشدهای حدود 100 درصدی را در سودآوری ثبت کرده و بانکی‌ها نیز افزایش سودآوری 50 درصدی داشته‌اند و این روند در 1402 نیز ادامه خواهد داشت. در صنعت اوره فقط به دلیل کاهش قابل توجه قیمت اوره در بازارهای جهانی همچنان چشم‌انداز مثبتی نسبت به این صنعت وجود ندارد اما وضعیت سایر صنایع مناسب است و از لحاظ بنیادی پتانسیل کافی برای رشد بورس 1402 وجود دارد.

نگاهی به روندهای روزانه

اگر به روند روزانه شاخص کل بورس، شاخص هم‌وزن و همچنین تعداد و ارزش صف‌های خرید و فروش نگاهی بیاندازیم، به خوبی پیداست که از اواسط معاملات روز جاری، تقاضا توانست با قدرت بسیاری عرضه‌ها را پشت سر بگذارد و تا انتهای بازار نیز قدرت بالای خود را حفظ کند.

پیش بینی بورس فردا

از این رو با توجه به برگشت بازار از ریزش‌های سنگین چند روزه و نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، پیش بینی می‌شود که بورس فردا نیز بتواند روز سبزی را سپری کند شاهد روندی متعادل و مثبت در اکثر نمادها باشیم./فردای اقتصاد

  • پیش بینی بورس فردا هر روز راس ساعت 19 منتشر خواهد شد.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد