فرآورده‌های نفتی را با چه منبعی جایگزین کنیم؟/ انرژی پاک واقعا گران است؟

فرآورده‌های نفتی را با چه منبعی جایگزین کنیم؟/ انرژی پاک واقعا گران است؟

تقریبا اکثر کشورهای دنیا در پی جایگزینی انرژی‌های تجدیدپذیر با سوخت‌های فسیلی هستند. سوخت‌های فسیلی بالاخره روزی تمام می‌شوند و گذشته از آن، آلاینده‌های زیادی دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، کشورهای جهان امروزه بیش از همیشه متوجه مضرات استفاده نادرست از سوخت‌های فسیلی هستند. استفاده از انرژی پاک یکی از راه‌های کاهش دادن آلاینده‌هاست.

نازنین صابری، مدیر پروژه سوخت‌های زیستی در دفتر برنامه‌های کمک‌های کوچک- تسهیلات محیط زیست جهانی در سازمان ملل متحد، ([email protected]) در همین باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: بیودیزل نوعی سوخت قابل احتراق است که از روغن‌های گیاهی مانند روغن‌های خوراکی سوخته یا روغن‌های پسماند خوراکی ساخته می‌شود.

او ادامه می‌دهد: بیودیزل از منابع مواد آلی تولید می‌شود، بنابراین از پایه گیاهی است و به همین علت به آن تجدیدپذیر می‌گوییم.

این سوخت را می‌توان به عنوان جایگزین و یا مکمل گازويیل یا مازوت دانست با این تفاوت که سوختی پاک و سازگار با محیط‌ زیست است. مازوت همان نفت کوره است که سال پیش، در نیروگاه‌ها سوزانده می‌شد. سوختن مازوت باعث آلودگی شدید هوا در شهرهای صنعتی شد.

صابری ادامه می‌دهد: از زمان تصویب قانون سیاست انرژی در سال 2005، استفاده از سوخت‌های زیستی در جهان افزایش یافته است.

بیودیزل، می‌تواند به عنوان سوخت موتورهای دیزلی، سوخت هواپیما و روغن‌های گرمایشی باشد.

بیودیزل به‌صرفه است؟

اما آیا استفاده از این نوع سوخت در کشوری مانند ایران به صرفه است؟ نازنین صابری بیان می‌کند: به دلیل حجم بالای پسماند در فست‌فودها، کارخانجات اسنک‌سازی و همچنین چربی‌های دامی، مواد اولیه تولید این سوخت در ایران موجود است.

مدیر پروژه سوخت‌های زیستی در دفتر برنامه‌های کمک‌های کوچک- تسهیلات محیط زیست جهانی در سازمان ملل متحد می‌افزاید: می‌توان از مواد آلی جدیدتر نیز مانند جلبک‌ها به عنوان مواد اولیه استفاده کرد.

یکی از مسايلی که موجب می‌شد استفاده از سوخت‌های تجدیدپذیر در کشور مورد توجه قرار نگیرد، هزینه احتمالی زیاد آن‌ها بود.

صابری معتقد است یارانه تنها دلیل به‌صرفه بودن سوخت‌های فسیلی است. او بیان می‌کند: تخصیص یارانه به فرآورده‌های نفتی نظیر بنزین، گازويیل و مازوت باعث کاهش چشمگیر قیمت این محصولات در کشور می‌شود. درصورتی‌ که اگر یارانه‌ای برای این فرآورده‌ها در نظر گرفته نشود، از نظر هزینه‌های تولیدی تفاوت چشمگیری با سوخت‌های زیستی ندارند.

او هشدار می‌دهد: اتمام منابع سوخت‌های فسیلی، به زودی شکاف قیمتی بین سوخت‌های پاک و فسیلی را از بین می‌برد.

مدیر پروژه سوخت‌های زیستی در دفتر برنامه‌های کمک‌های کوچک-تسهیلات محیط تصریح می‌کند: استفاده بی‌حد از سوخت‌های فسیلی علاوه بر اتمام این منابع، مشکلات محیط زیستی فراوانی به وجود آورده است.

او این مشکلات را برمی‌شمرد: افزایش گازهای گلخانه‌ای مانند cox و sox یکی از معضلات استفاده از سوخت فسیلی است.

سوخت‌های فسیلی هنگام سوخت گاز co2 آزاد می‌کنند. co2 باعث افزایش دمای هوا می‌شود.

صابری پیشنهاد می‌دهد: مالیات‌های زیاد محیط زیستی در دنیا وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها مالیات بر کربن و مالیات بر قیمت انرژی است.

او اضافه می‌کند: هر دو مالیات باعث کاهش انتشار co2 می‌شود. مصرف انرژی بیشترین سهم انتشار گازهای گلخانه‌ای را به خود اختصاص می‌دهد. ایران در بیست‌و‌یکمین اجلاس اعضای کنوانسیون سازمان ملل قبول کرده که میزان کربن را از 2020 تا 2030 چهار درصد کاهش دهد.

ایران همچنین متعهد شده در صورتی که تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی و نبود تکنولوژی حل شود، این میزان را هشت درصد دیگر هم افزایش دهد.

صابری در آخر خاطرنشان می‌کند:‌کشورهایی که بیش از حد مجاز گاز گلخانه‌ای دی‌اکسید‌کربن تولید کنند، مجبور به پرداخت این مالیات می‌شوند. همین قانون عاملی دیگر برای ترغیب کشورها برای استفاده از سوخت‌های زیستی و پاک است.

آغاز ثبت‌نام کارت سوخت المثنی از فردا

آغاز ثبت‌نام کارت سوخت المثنی از فردا

با رفع اختلال سامانه ثبت‌نام کارت سوخت المثنی، این سامانه از صبح فردا آماده فعالیت خواهد بود و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس 10+ نسبت به ثبت درخواست کارت سوخت المثنی اقدام کنند.

TejaratNews.com/
مشکلی برای تامین سوخت جایگزین نداریم / سیمانی ها به سامانه سدف مراجعه کنند

مشکلی برای تامین سوخت جایگزین نداریم / سیمانی ها به سامانه سدف مرا...

در حال حاضر به دلیل افزایش بی‌سابقه مصرف گاز در بخش خانگی، محدودیت‌ها در سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها و صنایع عمده همچون سیمان آغاز شده تا از افت فشار گاز در شبکه...

EghtesadOnline.com/
تمام جایگاه‌های سوخت در مدار است

تمام جایگاه‌های سوخت در مدار است

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از قطع 40 دقیقه‌ای پرداخت الکترونیک در جایگاه‌های سوخت خبر داد و گفت: این قطعی ربطی به سامانه هوشمند سوخت نداشته و عرضه سوخت بدون قطعی ادامه دارد.

Bartarinha.ir/
آغاز صدور کارت‌سوخت المثنی/ چه کسانی می‌توانند کارت سوخت بگیرند؟

آغاز صدور کارت‌سوخت المثنی/ چه کسانی می‌توانند کارت سوخت بگیرند؟

سامانه صدور کارت سوخت المثنی از هفته جدید شروع به کار می‌کند و واجدان شرایط می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس +10 کارت سوخت المثنی خود را دریافت کنند.

TejaratNews.com/
سامانه صدور کارت سوخت تا پایان هفته راه‌اندازی می‌شود

سامانه صدور کارت سوخت تا پایان هفته راه‌اندازی می‌شود

مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از راه‌اندازی سامانه صدور کارت‌های سوخت المثنی تا پایان هفته خبر داد.

TejaratNews.com/
پیامک دریافت سوخت جبرانی جعلی است!

پیامک دریافت سوخت جبرانی جعلی است!

سرهنگ علی محمد رجبی گفت: پیامک ارسالی مبنی بر دریافت سوخت جبرانی دارای اعتبار نیست.

TejaratNews.com/
تولید حداکثری برق در صورت تامین سوخت/ کمبود سوخت با مازوت جبران می‌شود؟

تولید حداکثری برق در صورت تامین سوخت/ کمبود سوخت با مازوت جبران می...

در سومین جلسه کمیته گذر از پیک زمستان 1400، بر قابل تامین بودن همه مصارف برق کشور در صورت تامین سوخت کافی برای همه نیروگاه‌‫های حرارتی تاکید شد.

TejaratNews.com/
درآمد دولت از اختلال سامانه سوخت چقدر بود؟

درآمد دولت از اختلال سامانه سوخت چقدر بود؟

سامانه سوخت‌گیری یک هفته‌ای به دلیل اختلال قطع شده بود و اکثر جایگاه‌ها بنزین آزاد عرضه می‌کردند. حالا چند روزی است که اختلال در سامانه سوخت‌گیری بنزین تمام شده اما درآمد دولت از محل این اختلال چقدر ب...

TejaratNews.com/
زیان جایگاه‌داران از اختلال سامانه سوخت چقدر بود؟

زیان جایگاه‌داران از اختلال سامانه سوخت چقدر بود؟

ريیس هیات مدیره انجمن صنفی صاحبان اماکن فروش و عرضه فراورده‌های نفتی کشور گفت: در نتیجه بحرانی که ناشی از اختلال در سامانه هوشمند سوخت به وجود آمد، جایگاه‌های سوخت حدود 50 میلیارد تومان هزینه و زیان م...

TejaratNews.com/
واکنش‌ها به جایگزین کردن کارت ملی با کارت سوخت/ کارت سوخت حذف می‌شود؟

واکنش‌ها به جایگزین کردن کارت ملی با کارت سوخت/ کارت سوخت حذف می‌ش...

زمزمه‌های تغییر کارت سوخت و جایگزینی آن با کارت ملی، دوباره شنیده می‌شود. اما آیا کارت سوخت حذف می‌شود؟

TejaratNews.com/
10 لیتر سهمیه سوخت جبرانی دولت به مردم

10 لیتر سهمیه سوخت جبرانی دولت به مردم

وزیر نفت گفت: در پایان آبان ماه 70 لیتر بنزین به کارت سوخت خودروهای شخصی واریز می‌شود.

TejaratNews.com/
مراقب پیامک‌های «سهمیه سوخت جبرانی» باشید

مراقب پیامک‌های «سهمیه سوخت جبرانی» باشید

همزمان با اعلام وزیر نفت مبنی بر تخصیص سهمیه ویژه سوخت جبرانی به مالکان خودروها و متورسیکلت ها، افرادی با ارسال پیامک و اخبار جعلی، مردم را به سایت‌ها و لینک های جعلی برای ثبت نام «سهمیه سوخت جبرانی» ...

Bartarinha.ir/
شایعه عجیب درباره بنزین/ حذف سهمیه بنزین از کارت سوخت صحت دارد؟

شایعه عجیب درباره بنزین/ حذف سهمیه بنزین از کارت سوخت صحت دارد؟

حذف سهمیه بنزین ذخیره‌شده در کارت‌ها شایعه است و افزایش قیمت بنزین هم تایید نمی‌شود. هیچ مشکلی برای سهمیه بنزین موجود در کارت‌های سوخت ایجاد نشده و اطلاعات آن از حملات سایبری در امان مانده است.

TejaratNews.com/
سوخت به همه جایگاه‌ها رسیده است؟

سوخت به همه جایگاه‌ها رسیده است؟

اختلال در سامانه هوشمند سوخت‌گیری حدودا یک هفته‌ای طول کشید و حالا به نظر می‌رسد آرامش به همه جایگاه‌ها بازگشته است.

TejaratNews.com/
«صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر تمام استثناها رانت 6 میلیون تومانی دلار با بلیت جعلی! نگرانی‌ها در کمبود گاز صنایع برطرف می‌شود؟ ارايه نکردن فهرست اموال مازاد دولت توسط مدیران قانون‌شکنی است رفع چالش قدیمی قیمت گذاری دستوری با ورود کالا‌های متعدد به بورس کالا تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه 445 هزار ملک مازاد دولتی در سامانه سادا ثبت شد قیمت سکه و قیمت طلا امروز 9 آذر / افت چشمگیر قیمت سکه در بازار قیمت یک خانه معمولی در گران‌ترین نقطه تهران دستکاری بادکنکی ارزش بازار شرکت توسط دولتی‌ها مصرف گاز بخش خانگی افزایش یافت پیشتازی بانکی‌ها در بورس امروز/ کدام گروه‌ها از برجام منتفع می‌شوند؟ بررسی سیاست دولت برای ساماندهی ارز 4200 تومانی و بورس با حضور خاندوزی گروه مالی غدیر بورسی می‌شود/ جهش 8 برابری سودآوری گروه مالی غدیر قیمت دلار و یورو امروز 9 آذر‌ماه / تثبیت قیمت دلار در میانه کانال 26 هزار تومان پیگیری طلب 11 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های اوره‌ساز از دولت‌ تدوین بودجه 1401 با فرض ادامه تحریم‌ها سه شنبه شلوغ تالار صنعتی با عرضه 283 هزار تن کالا نرخ رسمی 22 ارز کاهشی شد ساخت خودروی پرنده رنو قیمت جهانی طلا امروز 9 آذر / اونس طلا به 1792 دلار و 79 سنت رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز بازار بانک ها ملزم به افشای اطلاعات ماهانه شدند تخصیص اعتبارات برای اشتغالزایی از ماه آینده جزيیات نامه ريیسی به رهبری درباره بنزین شاخص همچنان قرمزپوش است افزایش قیمت خودرو 2٫5 برابر بیشتر از تورم! عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قالب «کشف پریمیوم» بانک‌ها در اتاق شیشه‌ای؛ شفافیت اطلاعات مالی بانک‌ها بازار اجاره مسکن روند صعودی گرفت بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟ قرارداد سوآپ ترکمنستان واقعا مهم است؟ نوسازی ناوگان جاده‌ای کشور با همکاری سه وزارتخانه سری جدید کامیونت‌های بهمن‌دیزل (فورس) معرفی شد شاخص در دقایق ابتدایی با افت اندک مواجه است قیمت مسکن در مسیر ثبات بورس 836 واحد افت کرد سرمایه‌گذاری خارجی؛ نقدینگی راهگشا برای بورس بازنده بورس کیست؟ "غدام" ساعت 10:00 صبح بازگشایی می‌شود آغاز مذاکرات دو وزارتخانه برای معافیت فولادی ها از قطعی گاز "ساروج" متوقف شد "فاسمین" صورت مالی زیرمجموعه را منتشر کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم امروز برگزار می شود مجمع صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان تا 10 روز آینده فردا، روز مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان( ETF) این هم از صورت مالی زیرمجموعه "شرانل" "دتولید" صورت مالی 6 ماهه حسابرسی را منتشر کرد صورت مالی میاندوره ای شرکت تولید رینگ سایپا منتشر شد "کنور" صورت مالی حسابرسی شده شرکت تابعه را منتشر کرد