تاکید بر مصرف بهینه گاز برای جلوگیری از اعمال محدودیت

تاکید بر مصرف بهینه گاز برای جلوگیری از اعمال محدودیت

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز کشور گفت: انتظار می‌رود حجم مصرف گاز در روز‌های آینده به 600 میلیون مترمکعب برسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای جلال نورموسوی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: به علت تقارن شروع فصل سرما و ورود دو سامانه بارشی به کشور، مصرف گاز در کشور بالا رفته است و پیش بینی می‌شود این سرما حدود یک هفته در کشورمان باقی بماند.
او ادامه داد: مصرف گاز در روز‌های اخیر از 520 میلیون مترمکعب به 540 میلیون مترمکعب افزایش یافته، البته انتظار می‌رود در بخش مصرف خانگی و واحد‌های تجاری و مشترکین جزء، این رقم به 600 میلیون مترمکعب برسد.
نورموسوی تصریح کرد: اثرات افزایش مصرف گاز سبب به هم خوردن موازنه گاز در خطوط انتقال کشور می‌شود بنابراین مجبور هستیم این موازنه را با کاهش مصرف در بخش‌های دیگر جبران کنیم، برای مثال مجبور هستیم مصرف 121 میلیون مترمکعبی پالایشگاه‌ها را کاهش داده و حجم مصرف را به 100 میلیون مترمکعب برسانیم.

او گفت: در بخش‌های فولاد، سیمان و پتروشیمی هم اعمال محدودیت‌ها از قبل انجام شده و کماکان دایر است. طبق مصوبات قبلی، حجم مصرف گاز فولادی‌ها باید 15 میلیون مترمکعب باشد که البته در حال حاضر کمی بیشتر از این مقدار است، دربخش سیمان باید 5 میلیون باشد که فزونی شکل نگرفته، اما در بخش پتروشیمی حجم مصرف باید 50 میلیون مترمکعب می‌بود که طبق مصوبه رفتار نشده و کمی افزایش شاهد هستیم.
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز افزود: اگر مصرف گاز خانگی بیش از حد پیش بینی‌ها شود با اعمال محدودیت روبرو خواهد شد.
 

آقای نورموسوی در خصوص اعمال محدودیت در بخش تولید هم گفت: حجم مصرف گاز بخش تولید در حداکثر میزان مصرف، ثابت است و دستخوش اعمال محدودیت‌ها نمی‌شود.
او تصریح کرد: حجم گاز تولیدی که برای مصرف تحویل ما می‌شود حدود 814 تا 820 میلیون مترمکعب است، البته تمام گاز تولیدی وارد خطوط نمی‌شود و این رقم، تمام آن چیزی است که وارد خطوط مصرف می‌شود.

آقای مصطفی رجبی مشهدی؛ سخنگوی صنعت برق کشور در سوی دیگر استودیو گفت: 50 درصد از سوخت نیروگاه‌های حرارتی کشور را گاز تشکیل می‌دهد و بقیه آن سوخت مایع و عمدتا گازويیل مصرف می‌شود.
او افزود: در حال حاضر حجم مخازن سوخت گازويیل کشور حدود 48 درصد از 3/9 میلیارد مترمکعب گازويیل تولیدی می‌باشد، البته با این رقم نسبت به سال گذشته در وضعیت مناسبی به سر می‌بریم، زیرا حدود 800 میلیون لیتر سوخت بیشتر در مخازن وجود دارد.

آقای رجبی مشهدی پیک مصرف برق چهارمین شب از دی ماه را 41 مگاوات بیان کرد و ادامه داد: این در حالی است که پیک مصرف برق در تابستان حدود 67 مگاوات بود، پس در زمستان امسال به لحاظ ظرفیت مشکلی نداریم بلکه عمده مشکل ما محدودیت در تامین سوخت است.

آقای نورموسوی در سوی دیگر استودیو با پرداختن به عوامل اتلاف انرژی، به ابعاد هدررفت انرژی در ساختمان‌ها اشاره کرد و افزود: بهینه سازی ساختمان‌ها یکی از مواردی است که سبب کاهش هدررفت انرژی از طریق درب و پنجره، کف و دیوار‌های منازل مسکونی خواهد شد، البته شرکت گاز در حوزه تجهیزات هم به سمتی نرفته تا بتوانیم تجهیزاتی با بازدهی بالا و کاهش هدررفت داشته باشیم. در حال حاضر هنوز عمده تجهیزات حرارتی را بخاری‌های دودکشی قدیمی شامل می‌شوند.

آقای مالک شریعتی نیاسر عضو کمیسیون انرژی مجلس در ارتباط زنده تصویری با این برنامه گفت: به دلیل نداشتن یکپارچگی تصمیم گیری در حوزه انرژی در سال‌های متمادی بر خلاف تکلیف قانون برنامه سوم، وزارت نیرو و وزارت نفت به صورت جداگانه تصمیم گیری کرده اند و این موضوع سبب شد تا هر کدام فقط بخش خود را ببینند و توسعه‌ها یکپارچه دیده نشود.
او خاموشی‌های سال قبل را دستاورد زنجیره‌ای از ناهماهنگی‌ها عنوان کرد و افزود: با پرداختن به ایجاد وزارت انرژی می‌توان به بخشی نگری و تصمیمات جداگانه پایان داد.
آقای شریعتی نیاسر تصریح کرد: دولت قبل تمایلی به ساخت نیروگاه نداشت در حالی که می‌توانست نیروگاه‌هایی با توان جدید و قوی‌تر ایجاد کند، خوشبختانه با تکلیفی که در قانون بودجه 1400 به دولت ابلاغ شد تعرفه برق صنایع به صورت واقعی‌تر دیده شد. صنایع بزرگ و انرژی بر کشور که عمده مصرف انرژی را باعث می‌شدند مجاب به ساخت نیروگاه شدند. در حال حاضر تفاهمنامه‌ای میان وزارتخانه‌های نیرو و نفت اتفاق افتاده و تولید حدود 10 هزار و 500 مگاوات برق در بطن این تفاهمنامه دیده شده است.

در این تفاهمنامه آمده که سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها باید توسط وزارت نفت تامین شود، اما با نگاهی به ترازنامه‌های انرژی می‌بینیم که ممکن است در سال‌های آینده در تامین سوخت با مشکل مواجه شویم. روی هم رفته در حال حاضر ما میراث دار کوتاهی دولت قبل در ساخت نیروگاه‌ها هستیم.

آقای نورموسوی مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز با اشاره به حجم مصرف گاز ادارات گفت: گزارش‌های روزانه در این خصوص حاکی از آن است که در بازدید‌های بیش از چهارهزار واحد اداری، حدود 300 اخطار داده می‌شود، طبیعتا وقتی این اخطار‌ها به دومین بار برسد قطعی گاز برای آن واحد‌ها ابلاغ می‌شود.
قیمت جدید گوشت اعلام شد قیمت جدید خودروهای وارداتی در بازار + جدول نرخ تورم دی‌ماه اعلام شد تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت کارشناسان انتظار تبدیل روند نزولی به نوسانی را دارند این خودرو آلمانی 600 میلیون تومان گران شد/ جدول قیمت‌ها کاهش نرخ تورم در دی‌ماه 1400 پیش بینی جذاب از بورس هفته پیش رو تورم 42.4 درصد شد زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ضریب نفوذ تلفن همراه به 161 درصد رسید عکس | برف در مرز کامیون‌ها را هم زمین گیر کرد | جزيیات تحصن کامیون‌داران هدف گذاری جدید ایران در بازار عراق بازنشستگان بخوانند/ آخرین جزییات طرح همسان‌سازی حقوق... سیگنال منفی به بازار رمزارزها / منتظر فاجعه باشیم؟ انسداد 53 جاده به دلیل نبود ایمنی در مسیر/ مردم از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز کنند حداقل دستمزد کارگر ترکیه‌ای چقدر است؟ واریز بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه ضرر 700 میلیون دلاری کاربران ارز دیجیتال تاکید ريیس اتاق ایران بر همکاری و تعامل سازنده بخش خصوصی و مجلس استمرار خروج پول از بازار سهام/ بررسی صف های خرید و فروش در بورس پشت پرده اظهارات شافعی درباره نمایندگان مجلس افزایش سرسام آور قیمت گوشت در بازار تحلیل بازار طلا و سکه در هفته‌ای که گذشت یخبندان در 28 مرکز استان/ اختلاف دمای 42 درجه‌ای بین دو منطقه کشور افزایش حقوق پلکانی تورم را کنترل می کند جزيیات جشنواره فروش بهاره اعلام شد ​برنامه های حمایتی آواری بر سر بورس شدند سهمیه بنزین بهمن چه کسانی واریز نشد؟/ سهمیه جدید بنزین چه زمانی توزیع می‌شود؟ هشدار افزایش مصرف گاز در کشور تزریق 4 میلیون بشکه نفت‌خام ایران در مخازن نفت چین/ اعتراف آمریکا به عدم کارایی تحریم‌ها مشکلاتی در بورس که مسوولان زیر بار آن نمی‌روند! عزم وزارت مسکن و شهرسازی برای حل مشکلات جاده‌ای رونمایی از نقشه مصرف گاز خانگی در استان‌ها/ معرفی مناطق پرمصرف و کم‌مصرف گاز سرمایه گذاری نجومی نیمار در بازار ارزهای دیجیتال قیمت جدید گوشت اعلام شد/ جزییات گرانی گوشت به نقل از رییس اتحادیه گوشت گوسفندی زیان 20 میلیون تومانی سهامداران عدالت/ سهام عدالت جاماندگان ارتباطی با بودجه 1401 ندارد شافعی حرف هایش درباره نماینده ها را پس گرفت جریان برفگیر شدن کامیون‌ها در گمرک/ اختلال در تجارت قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت صنعت خودروسازی کشور عملکرد خوبی در کیفیت و قیمت نداشته است جریان صادرات گاز به ترکیه از طرف ایران قطع نشده است تزریق 4 میلیون بشکه نفت خام ایران در مخازن نفت چین/ اذعان آمریکا به عدم کارایی تحریم‌ها سرمای هوا مانع از تعمیر به موقع خط لوله گاز ایران شد / ارسال گاز به ترکیه ادامه دارد گلایه وزیر صمت از کیفیت و قیمت خودروهای داخلی صادرات گاز ایران به ترکیه قطع شد؟! بزرگترین پروژه زهکشی اراضی دیم خاورمیانه اجرا می‌شود سبقت خودرو‌های مونتاژی از دلار واریز بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه