پیشنهاد تفکیک بانک ها در برنامه هفتم

پیشنهاد تفکیک بانک ها در برنامه هفتم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه بنگاه داری بانک ها مغایر قانون است و در همین حال مشارکت...

به گزارش خبرگزاری برنا، جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که چرا منع بنگاه داری بانک ها در زمینه تولید مسکن نتوانسته به کاهش موثر تصدی گری آنها بینجامد، گفت:«در حال حاضر تنها مشارکت بانک ها در حوزه ساخت مسکن منعی ندارد؛ یعنی در کنار بخش خصوصی بانک ها هم می تواند در ساخت مشارکت کنند.»

این نماینده مجلس افزود:«با این وجود، برای بنگاه داری بانک ها در مسکن به این معنی که آنها از صدر تا ذیل ساخت را به دست بگیرند، منع شده است. البته برای کاهش تصدی گری بانک ها می توان ترتیب دیگری را پیش بینی کرد؛ به این معنی که مسيولیت های بانک ها بر حسب موضوع فعالیت آنها از یکدیگر تفکیک شود.»

این عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه، افزود:« در برنامه پنج ساله هفتم توسعه، می توان بانک های تجاری را از بانک های توسعه ای تفکیک کرد. با تفکیک بانک ها، حیطه ورود آنها به فعالیت های زیرساختی تخصصی تر می شود. همین حالا هم اگر بانک ها در ساخت مسکن بنگاه داری نکنند، هیچ کس با فعالیت آنها در زمینه مشارک در ساخت و ساز مخالف نیست. مشکل این است که این بانک ها درگیر تصدی گری می شوند و منابعشان راکد می ماند.»

قادری در پاسخ به این پرسش که آیا مجلس و دستگاه های مرتبط به بانک ها برای عرضه املاک خود در بازار فشار وارد می کنند، گفت:«مجلس کنترل و نظارت دارد و بانک ها را تحت فشار می گذاریم. اگر بانک ها نخواهند که واحدهای خود را عرضه کنند، به لحاظ مالیاتی و عوارض هم تحت فشار قرار می گیرند. محدودیت های بانک مرکزی هم برای ممنوعیت تصدی گری حاکم است.»

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد