صادرات 2.2 میلیارد دلاری فولاد/ دامپینگ روسیه، سهم بازار ایران را کاهش داد

صادرات 2.2 میلیارد دلاری فولاد/ دامپینگ روسیه، سهم بازار ایران را کاهش داد

معاون انجمن فولاد با بیان اینکه با یک فرصت سوزی بزرگ خسارت یک میلیارد دلاری به کشور وارد شد، گفت: در نیمه نخست سال صادرات 2.2 میلیارد دلار بود تا پایان سال به 5 تا 5.5 میلیارد دلار می رسد.

وحید یعقوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد وضعیت صادرات فولاد در سال جاری، اظهار کرد: در آمار 6 ماهه فولاد 2 اتفاق قابل توجه بود که مورد نخست مربوط به وضعیت تولید می‌شود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش یافته است و عمده دلیل آن نیز مدیریت بهتر انرژی بود؛ در ماه‌های تیر و مرداد وضعیت تامین برق واحدهای تولیدی نسبت به پارسال بسیار بهتر بود.

فرصت سوزی بزرگ

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: نکته بعدی که در این آمار به چشم می‌خورد مربوط به کاهش 15 درصدی مجموع صادرات فولاد می‌شود؛ عمده دلیل بروز این اتفاق به اعمال عوارض صادراتی روی محصولات فولادی در ابتدای سال بر می‌گردد.

وی ادامه داد: منحنی قیمتی فولاد یک منحنی سینوسی است و با توجه به تاثیر جنگ اوکراین، قیمت فولاد به قله خود رسیده بود اما متاسفانه کشور یک فرصت سوزی بزرگ انجام داد و در قله قیمت‌ها، عوارض صادراتی روی فولاد اعمال کرد.

خسارت یک میلیارد دلاری به کشور وارد شد

یعقوبی افزود: بنابراین در زمانی که ایران می‌توانست در خلا روسیه و اوکراین، بازارهای صادراتی را بگیرد، مصوبه عوارض صادراتی باعث از دست رفتن بازار صادراتی ایران شد و تخمین زده می‌شود که یک میلیارد دلار از این ناحیه به کشور خسارت وارد شد.

وی اضافه کرد: در واقع در آن زمان که ایران می‌توانست صادرات خوبی در حوزه فولاد داشته باشد، مصوبه عوارض صادراتی مانع از تحقق این امر شد و کشورهای ترکیه و چین بازارها را قبضه کردند.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: همان زمان هم ما نامه زدیم که نتیجه این عوارض صادراتی در سه تا چهار ماه آینده دیده می‌شود زیرا صادرات فولاد ایران از نوع سفارشی است؛ یعنی امروز سفارش می‌گیرید، تولید می‌کنید و در 3 تا 4 ماه آینده صادرات می‌کنید؛ بنابراین نتایج اعمال عوارض صادراتی را تیر و مرداد دیدیم و در آمارها به وضوح این مساله مشخص شده است.

یعقوبی اضافه کرد: در 6 ماه نخست امسال صادرات فولاد در مجموع 15 درصد و در 5 ماه نخست صادرات فولاد در مجموع 19 درصد کاهش یافت.

وی ادامه داد: پس از اینکه اخذ عوارض صادراتی متوقف شد در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه افزایش صادرات داشتیم زیرا هم به دلیل رفع محدودیت‌های برقی تولید افزایش یافته و هم سفارشات خرداد ماه و قبل تر آماده صادرات شده بود که منجر شد افت 19 درصدی در مرداد ماه تبدیل به افت 15 درصدی در شهریور ماه شود اما نکته این است که به هر حال یک کاهش 15 درصدی در صادرات داریم.

2.2 میلیارد دلار صادرات 6 ماه نخست 1401

یعقوبی در مورد میزان ارزآوری صادرات فولاد، اظهار کرد: سال گذشته حدود 6 میلیارد دلار صادرات فولاد داشتیم و در 6 ماه نخست امسال نیز تقریبا 2.2 میلیارد دلار صادرات انجام شده است و اگر عوارض صادراتی اعمال نمی‌شد پیش بینی‌ها افزایش صادرات یک میلیون تنی بود و صادرات در نیمه نخست 3 میلیارد دلار می‌شد.

دامپینگ روسیه، سهم بازار ایران را کاهش داد

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تصریح کرد: روسیه به واسطه تحریم‌هایی که دارد وارد بازارهای صادراتی ما شد و رقابت بین ما و روسیه شکل گرفت و با دامپینگی که روسیه کرد سهم ما در بازارهای صادراتی کم شد و اگرچه صادرکنندگان در برخی از محموله‌ها دچار زیان شدند و سهم کم شد، اما بازارها را حفظ کردند زیرا بازارهای صادراتی بلندمدت هستند.

وی در خصوص جبران زیان وارد شده، گفت: طبق پیش بینی‌هایی که موسسات تحلیلی ارايه کردند، تا 3 ماه اول سال 2023 روند تقاضای فولاد نزولی است؛ یعنی عملا پیش بینی نمی‌شود که قیمت افزایش چندانی یابد و نوسان خاصی نخواهد داشت.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران افزود: در مورد کف قیمتی فولاد هم دو نظریه وجود دارد؛ نخست اینکه به دلیل بالا رفتن نرخ بهره در آمریکا و نزولی بودن نرخ کامودیتیها، نرخ فولاد متاثر خواهد شد و از این هم کمتر خواهد شد و نظریه دوم هم این است که قیمت کمتر از این برای تولیدکنندگان فولاد جهان به صرفه نیست و به دلیل افزایش نرخ گاز و تعطیلی برخی از کارخانجات در اروپا و رسیدن قیمت‌ها به کف، بنابراین دیگر قیمت فولاد از این پایین‌تر نخواهد بود. این دو نظریه متفاوت است که باید ببینیم کدام یک محقق می‌شود.

صادرات تا پایان سال به 5 تا 5.5 میلیارد دلار می‌رسد

وی ادامه داد: روند نزولی قیمت‌های جهانی روی صادرات فولاد اثرگذار است؛ اگرچه صادرات در شهریور ماه افزایش یافته اما روند، روند نزولی ا ست و به نظر نمی‌رسد که بتوان تا پایان سال این افت 15 درصدی را جبران کرد و حتی پیش بینی این است که به میزان صادرات پارسال هم نرسیم.

یعقوبی تصریح کرد: امسال احتمالا در بهترین حالت و با کمک دولت برای توسعه صادرات، 5 تا 5.5 میلیارد دلار صادرات خواهیم داشت.

افزایش قیمت گوشت در بازار امروز | قیمت گوشت کیلویی چند؟ افزایش اشتغال صنعتی در قم کلید خورد ونزويلا و شورون قرارداد نفتی امضا کردند تخم مرغ از سبد کالای ایرانیان حذف می‌شود؟ فروش اعتباری طلا در بورس/ آغاز فروش گواهی سپرده شمش طلا اولین ضربه اختلال اینترنت به صنعت تبلیغات برخورد کرد شعب بانک مسکن برای دسترسی معلولان به خدمات بانکی مناسب‌سازی می‌شود 5 سناریو درباره تورم تا پایان سال 1401 +جدول تغییر قیمت گوشت قرمز در بازار + جدول صدور 27 مورد پروانه کشف معدن در کردستان ضرورت توجه نهادهای حاکمیتی به موضوع فشارافزایی و نگهداشت تولید پارس جنوبی تغییر رویکرد صادراتی خراسان رضوی با افغانستان علت کاهش بنزین سوپر در برخی جایگاه‌های سوخت‌/ توزیع بنزین سوپر چه زمانی عادی می‌شود؟ وام فوری 10 میلیونی دولت برای این افراد | وام فوری بدون ضامن با اقساط بلند مدت رشد 111 درصدی اسکن کامیون‌ها در مبادی گمرکی هشدار واشنگتن به ریاض درمورد نشست امروز اوپک پلاس کارگران ساختمانی در انتظار شنیدن خبر خوب / مشکل... قیمت دلار در آرامش بورس از رمق افتاد/ رشد ناچیز در دومین روز هفته عمارتی 500 میلیاردی در قلب پایتخت! تامین کننده پایدار مواد اولیه فولاد مبارکه خودروهای خارجی معروف در راه ایران/ قیمت‌ها چگونه تعیین می شود؟ حق بیمه سرانه در ایران به 323 دلار رسید/ رشد 62 درصدی حق بیمه تولیدی/ آغاز به کار کروکی آنلاین از یک... خداحافظی با این خودروهای داخلی پرفروش وزیر صمت: حاکمیت بدون فضای مجازی امکان ندارد برداشت روزانه گاز ایران از پارس جنوبی بیشتر از قطر است ترمز صعود بورس کشیده شد | افزایش 138 واحدی شاخص کل وزارت اقتصاد مخالف پرداخت تسهیلات به مسکن نیست/ پرداخت وام به مردم در بانک‌ها متوقف نشده‌ است ماجرای قصر عجیبی که جان شاه را گرفت / راز قصر شوم شمال تهران چه بود؟ هشدار کولاک برف در 20 استان پیشتازی خودرویی ها در بورس امروز + نقشه بازار مجمع وتوصا 1401 | چه میزان سود تقسیم شد؟ ریزش 1500 واحدی شاخص کل بورس نسبت به ابتدای معاملات امروز قیمت طلا، سکه و ارز امروز 13 آذرماه/ سکه چقدر قیمت... برداشت روزانه گاز ایران از پارس جنوبی بیشتر از قطر است سرعت تشریفات گمرکی در دولت سیزدهم افزایش یافت کامیون را هم از بورس کالا بخرید | قیمت پایه و زمان تحویل کاهش قیمت مرغ تا مرز 50 هزار تومان شرایط خرید کامیون در بورس اعلام شد افزایش قیمت مسکن به دلیل بالارفتن قیمت دلار نیکران موتور پاسارگاد، حامی یوز ایرانی بارش بارف و باران در جاده‌های 13 استان/ ترافیک سنگین در محورهای برون‌شهری تهران افزایش نرخ رسمی 25 ارز/نرخ 14 ارز کاهش یافت هفته آینده؛ جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی قیمت روز میوه و تره بار/ لیموشیرین، سیب و پرتقال چند؟ + جدول کسب و کار بوشهردر خطر است/موانع صادراتی در بوشهر... الگوی بیمه خودرو کشور افزایش تولید 50 درصدی طلا در معدن زرشوران/ با بهره برداری از فاز توسعه ای بزودی سالانه 3 تن طلا تولی... عرضه دنا، سورن و رانا به زودی در بورس کالا برداشت روزانه گاز ایران از پارس جنوبی بیشتر از قطر است