چرا قیمت ارز صعودی شد و راه کنترل آن چیست؟

چرا قیمت ارز صعودی شد و راه کنترل آن چیست؟

در شرایطی که شاهد تغییر روابط سیاست خارجی و سخت شدن معاملات ارزی و یا تغییر قیمت دلار هرات نیستیم، افزایش نرخ ارز منطقی نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، در ماه‌های اخیر روند نرخ ارز با شیب اندک صعودی بوده است و مسيولان بانک مرکزی نیز اموری را به جهت تثبیت نرخ ارز انجام داده‌اند، با این وجود در روزهای اخیر شاهد افزایش بیش از 2 هزارتومانی نرخ ارز در بازار آزاد بوده‌ایم، این در حالی است که اتفاق عجیب و تاثیرگذاری به جهت صعود نرخ ارز مشاهده نشده است.

روند عرضه ارز، سیاست خارجه، دلار هرات، درگیری‌های جهانی، ارزش جهانی دلار و طلا و ... باثبات نسبی همراه بوده است و با این تفاسیر چه عاملی موجب رشد نرخ ارز شده است؟

از سالیان دور همواره شاهد رشد یکباره نرخ ارز بوده‌ایم، افزایش قیمتی که به‌صورت ناگهانی و بدون علت خاصی رخ می‌داد و بار دیگر نیز شاهد این امر هستیم.

کارشناس اقتصادی راهکار برون‌رفت از افزایش ناگهانی نرخ ارز را شفافیت عنوان کرده بودند با این وجود سامانه‌ای به جهت خرید و فروش و رصد بازار ارز از سوی بانک مرکزی معرفی نشده بود.

هرچند بانک مرکزی در روزهای اخیر از سامانه‌ای رونمایی کرد، بر این اساس، سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران به‌منظور تسهیل فرایند خرید ارز اشخاص حقیقی و صرفه‌جویی در وقت متقاضیان توسط بانک مرکزی طراحی شد.

در حال حاضر فقط امکان درخواست ارز مسافرتی و سایر از طریق این سامانه فراهم شده و متقاضی خرید ارز پس از ورود به سامانه، اطلاعات هویتی و درخواست خرید ارز خود را ثبت می‌نماید.

در صورت احراز صلاحیت برای خرید ارز بر اساس مقررات بانک مرکزی، سامانه فهرستی از نزدیک‌ترین شرکت‌های صرافی را نمایش داده و پس از انتخاب یک صرافی توسط متقاضی، اطلاعات درخواست برای صرافی منتخب ارسال می‌شود. در صورت تایید صرافی، پیامکی حاوی اطلاعات صرافی و تاریخ و ساعت مراجعه برای متقاضی ارسال می‌شود و متقاضی می‌تواند با همراه داشتن کارت ملی در زمان تعیین شده به صرافی مراجعه و ارز موردنیاز را خریداری نماید.

البته در آینده‌ای نزدیک با همکاری بانک مرکزی و سایر نهادهای مربوط، امکان درخواست ارز برای سایر مصارف مطابق مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فراهم خواهد شد.

ورود وزارت اطلاعات و دستگیری متخلفان ارزی

به‌مانند گذشته هم‌زمان، با افزایش نرخ ارز، شبکه‌ای از سودجویان توسط وزارت اطلاعات دستگیری شد، این شبکه در راستای افزایش کاذب تقاضای ارز و ایجاد جو ملتهب مشغول به فعالیت بوده است.

بر اساس بیانیه وزارت اطلاعات، 2300 نفر از افراد سودجو برخلاف مقررات و ضوابط اعلامی، اقدام به خریدوفروش غیرمجاز ارز در بازار غیررسمی و یا معاملات فردایی نموده و از این طریق موجب اخلال در نظام ارزی کشور شده‌اند.

با این تفاسیر در صورت ادامه روند عدم شفافیت معاملات ارزی و اجازه آزادانه جهت خریدوفروش بازار فارغ از سیستم رسمی، باید منتظر ادامه سودجویی در بازار ارزی بود.

بانک مرکزی در خصوص افزایش نرخ ارز شفاف‌سازی کند

آلبرت بغزیان، کارشناس، تحلیلگر اقتصادی و عضو هیيت‌علمی دانشگاه در گفت‌وگو با مهر بانک مرکزی را مسيول پاسخگویی افزایش نرخ ارز دانست و گفت: محتویات خبری در خصوص مولفه‌های اقتصادی با افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر همخوانی ندارد، به بیانی شاهد اتفاقاتی نظیر تغییر ویژه در روابط سیاست خارجی، کاهش عرضه، سخت‌تر شدن خرید دلار و ... نبوده‌ایم.

وی ادامه داد: حتی در اخبار، محتویاتی در خصوص قوانین جدیدی ارزی نیز مشاهده نمی‌شود، با این تفاسیر افزایش نرخ ارز غیرقابل‌توجیه است و مسيولان بانک مرکزی باید در این پاسخگو باشند.

سامانه برخط بازار متشکل ارز نیازمند شفافیت

به گفته بغزیان، البته شاید افزایش نرخ ارز به راه‌اندازی سامانه برخط بازار متشکل ارزی مربوط شود. وی افزود: این احتمال وجود دارد که استدلال سودجویان مبنی بر رهگیری در بازار ارزی با سامانه فوق بوده باشد در نتیجه فعالیت‌های خود را در بازار غیررسمی افزایش داده‌اند، البته به دلیل اینکه بانک مرکزی در خصوص سامانه فوق به‌صورت جامع و کامل شفاف‌سازی صورت نداده است، شاید برخی از فعالین اقتصادی تصور کنند که انجام معاملات فوق سبب افزایش مالیات شده و تهدیدی برای آنان محسوب می‌شود.

عضو هیيت‌علمی دانشگاه تاکید کرد: درصورتی‌که بانک مرکزی، علت واقعی افزایش نرخ ارز را تشریح نکند، این گمانه بوجود می‌آید این نهاد خود به دنبال افزایش نرخ ارز است.

وی تصریح کرد: افزایش دو هزارتومانی نرخ ارز با خریدوفروش صدها میلیون دلار محقق می‌شود و این‌گونه نیست که با یک میلیون دلار، شاهد افزایش چند هزارتومانی نرخ ارز باشیم.

بغزیان خاطرنشان کرد: افراد عادی جامعه تنها قادر به خرید 1000 تا دو هزار دلار ارز هستند، در نتیجه پشت پرده افزایش نرخ ارز، افراد و صاحبان قدرت و ثروت قرار دارند که تنها شفافیت می‌تواند این مشکل همیشگی کشور را حل نماید.

شفافیت در معاملات ارزی حکم‌فرما شود

تحلیل‌گر مسايل اقتصادی در انتها گفت: با شفاف‌شدن معاملات ارزی، فعالین اقتصادی بدون دردسر، قادر خواهند بود ارز موردنیاز خود را تامین نمایند، درعین‌حال سودجویان به دلیل رصد دقیق قادر نخواهند بود، فعالیت‌های مخرب خود را پیش ببرند.

گزارش خبرنگار مهر حاکی است آنچه مشخص است، افزایش ناگهانی ارز در کشور مسبوق به سابقه است و تغییر دولت‌های نیز در این زمینه تاثیرگذار نبوده است، با این تفاسیر باید در مسیر شفافیت حرکت کرد و هرگونه معاملات ارزی از مسیر قانونی و رسمی صورت گیرد، البته افزایش عرضه ارز و سهولت در تهیه آن نیز تاثیر بسزایی در کنترل نرخ ارز دارد.

بخشنامه مالیاتی جدید برای لوکس سواران/ نحوه رسیدگی به اعتراضات خبری مهم برای سهامداران شستا | سود شستا از خرید شازند چقدر است؟ مشاوران املاک درباره بازار چه نظری دارند؟ آغاز عملیات ساخت 320 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن قیمت دلار در بازار آزاد امروز 5 آذرماه 1401 ابلاغ شرایط خرید خودروهای عرضه شده در بورس کالا سکه 130 هزار تومان گران شد/ کاهش هزار تومانی هر گرم طلا قیمت دلار و یورو صرافی ملی امروز شنبه 5 آذرماه 1401 برگزاری سی امین اجلاس مجمع منطقه‌ای راه آهن‌های خاورمیانه امروز سورن و پژو پارس را با قیمت کارخانه بخرید +... متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور 39.2 درصد است/ ساخت نیروگاه با راندامان بالای 50 درصد مداخله بانک مرکزی در بازار ارز بدون ارزپاشی/ تراز پرداخت‌های خارجی مثبت 11.1 میلیارد دلار شد تشریح دلایل اعتراض کامیونداران/ برخی جایگاه‌ها گازويیل 600 تومانی را تا سه برابر قیمت فروختند/ هیچ ک... قیمت جدید برنج به سوپرمارکت‌ها رسید/ لیست قیمتها اعلام شد شرایط خرید 4 مدل خودرو عرضه شده در بورس کالا ابلاغ شد جزيیات حادثه در پتروشیمی ایلام/ 4 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند آغاز پرداخت وام بازنشستگان | مبلغ وام بازنشستگان افزایش یافت؟ سرنوشت یارانه 300 و 400 هزار تومانی در سال آینده خودروهای وارداتی هم در بورس کشف قیمت شوند امسال سود سهام عدالت 2 برابر سال قبل است سفیر قرقیزستان از ظرفیت های اقتصادی منطقه اقتصادی بیرجند بازدید کرد تراورس از لیست واگذاری سازمان خصوصی سازی خارج شود شوک به بازار برنج وارد شد عقب‌نشینی درآمد‌های "فسبزوار" شرایط خرید خودرو در بورس کالا عبور ایران خودرو از مرز تولید 400 هزار دستگاه پاسخ مسيولان به درخواست افزایش حقوق: ببخشید وقت ن... واکنش یک اقتصاددان به اجرای آزمایشی طرح کالابرگ/ سرنوشت... تزلزل پایه‌های تجارت با قوانین متعدد و متغیر قزاقستان به دنبال استفاده از ظرفیت ترانزیتی ایران است رشد اندک 541 واحدی شاخص کل بورس زمان قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد_ آذر 1401 افزایش سهمیه پایه ناوگان دیزلی قیمت این مدل دنا از نیم میلیارد عبور کرد فضا برای تجارت امن نیست پیگیری جدی مجلس برای پرداخت وام ازدواج+ جزيیات جذب نیروهای بومی در بنادر معطل کنندگان صدور مجوز کسب و کار به بهانه متراژ، تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند کاهش 6 درصدی صادرات ایران به دوحه/ تداوم فعالیت کریدور ترکیه-ایران-قطر/ بندر دیر مبدا صادراتی می‌شود حضور 5 وزیر در کمیسیون‌های تخصصی مجلس آغاز معاملات توافقی دلار با نرخ33 هزار و 500 تومان جزيیات مهم از رتبه بندی معلمان | مبلغ نهایی حقوق معلمان مشخص شد ابلاغ احکام مالیاتی آیین‌نامه‌ی حمایت از سکوها و کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال شرط متراژ مغازه از شروط صدور پروانه‌های کسب حذف شد معامله 395 هزار تن فرآورده در بازار فیزیکی بورس انرژی ترخیص 99 تن دارو و مواد اولیه دارویی از بندر شهید رجایی اولین دوره جشنواره «ترنج» برگزار می‌شود ورود سازمان حمایت به ماجرای نوکیای ایرانی / معاونت صنایع وزارت صمت باید پاسخگو باشد! قزاقستان به دنبال استفاده از ظرفیت ترانزیتی ایران است اولین جلسه آموزشی مدیریت اجرایی برگزار شد