کوتاهی زیادی در خصوصی‌سازی شده است/ واگذاری اواخر دولتها تقسیم غنايم نیست

کوتاهی زیادی در خصوصی‌سازی شده است/ واگذاری اواخر دولتها تقسیم غنايم نیست

ريیس سابق سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه شرکت‌ها بر اساس صورتهای مالی واگذار می‌شوند، افزود: ما بعد از مقوله واگذاری باید نظارت پس از واگذاری هم در نظر داشته باشیم. اصل خصوصی سازی خوب است، اما شاید در اجرا مشکل داریم.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ علیرضا صالح، رییس سابق سازمان خصوصی سازی با حضور در برنامه عیار مقوله واگذاری را بزرگترین سیاست‌ اقتصادی پس از انقلاب اسلامی دانست و گفت: برخی شرکتها برای واگذاری هنوز آماده‌سازی نشده بودند و جالب است بدانید شرکت مخابرات پس از 12 سال از عمر واگذاری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر سر هزار ملک اختلاف نظر دارند، در حالی که این موارد قبل از واگذاری باید انجام شود.

صالح با بیان اینکه شرکت‌ها بر اساس صورتهای مالی واگذار می‌شوند، افزود: ما بعد از مقوله واگذاری باید نظارت پس از واگذاری هم در نظر داشته باشیم. اصل خصوصی سازی خوب است، اما شاید در اجرا مشکل داریم.

رییس سابق سازمان خصوصی سازی با بیام اینکه خوب کار کردن با کار خوب کردن تفاوت دارد، گفت: اساسا دولتها نیامدند که خوب کار کنند و اصلا کارفرمای خوبی نیستند، اما برای کارهای خوب می‌توانند نقش مهمی ایفا کنند. مانند بهداشت و آموزش که عواید آنی برای شهروندان ندارد. در هیچ کشوری اقتصاد دولتی موفق بیرون نیامده است و شرکت های بزرگ دولتی که برخی به آن اشاره می‌کنند، باید دید چه حجمی از اقتصاد را در اختیار دارند. برخی شرکت های نفت کشورها دولتی هستند، اما در کنار آنها صندوق ثروت مانند صندوق توسعه ملی ایران شکل گرفته و از سود خودشان بخشی از بودجه را تامین می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد روند حکمرانی در آن کشورها با ایران تفاوت دارد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه اصل 44 قانون اساسی یک بسته سیاستی کامل است، تصریح کرد: آماده‌سازی، واگذاری و توانمند سازی در اصل خصوصی سازی آمده اما برای توانمندسازی بخش تعاون که می‌توانند بخشی از اقتصاد را در دست بگیرند غفلت شده است. اگر بخواهیم از سوابق کاری که انجام دادیم درس بگیریم باید گفت سازمان خصوصی سازی باید از زیر مجموعه وزارتخانه خارج و در سطح معاون اول یا مستقیم زیر نظر رییس جمهور اداره شود. به این دلیل که ثروت کشور شده چند شرکت دولتی که باید روی این موضوع حساسیت داشت.

به گفته وی، وزارت اقتصاد خودش بزرگترین بنگاهدار است، در حالی که رییس سازمان خصوصی باید قدرت بالایی داشته باشد. همچنین هیات واگذاری را از دو وزیر و دو نماینده ببریم بالاتر سه قوه در آن نقش داشته باشند. دعوا باید قبل از واگذاری باشد و اگر دادستان کل کشور عضو هیات واگذاری باشد تا حدی مشکلات حل خواهد شد. اگر اعضای هیات واگذاری با حکم رییس جمهور بیایند و قوای دیگر بر روند کار آنها نظارت کنند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد، در نتیجه ارتقا جایگاه باید انجام شود و رییس سازمان خصوصی باید اختیارات بیشتری از یک معاون وزیر داشته باشد.

صالح در پاسخ به پرسش مجری کارشناس برنامه مبنی بر اینکه رویکرد دولت در واگذاری‌ها کسب درآمد است یا خیر گفت: هر کاری در نهایت به درآمد منجر خواهد شد، اما باید توجه داشت طبق اصل 29 اجرای اصل 44 قانون اساسی مصارف و بازسازی ساختاری حتما باید در ادامه واگذاری وجود داشته باشد. به این صورت که اگر بنگاه 100 نیروی انسانی مازاد دارد با یک دهم مبلغ واگذاری آنها را بازخرید و در یک شرکت دیگر ساماندهی کند و بعد به بخش خصوصی برسد که طی سالهای گذشته سیر قانونی آن در بودجه نادیده گرفته شده است.

معاون سابق وزیر اقتصاد با بیان اینکه فرآیند واگذاری ناقص است، افزود: پیشنهاد و کاری که من در سازمان خصوصی پیگیری می‌کردم این بود که دیگر مال نفروشیم و به جای واگذاری یک جایگاه سوخت مخازن هم کنار آن قرار دهیم و کل مجموعه را در بورس پذیرش کنیم و سهام آن به فروش برسد. همچنین به جای واگذاری فولاد مبارکه و گل گهر سهام شرکت ایمیدرو را در بورس عرضه می‌کردیم و زمانی که یک شرکت بورسی شد، باید ضوابط آن را رعایت کند و فامیل بازی تعطیل خواهد شد.

قايم مقام سابق صندوق توسعه ملی ادامه داد: بر هم زدن مدیریت شرکت ها باعث شده اکنون معدن در اختیار یک نفر است و ذوب آهن سنگ در اختیار ندارد. اگر این مجموعه را با هم دیده بودیم ساختار مدیریتی به هم نمی ریخت.

وی در مورد برکناری‌اش از سازمان خصوصی‌سازی گفت: حق هر کسی است که معاونینش را خود انتخاب کند و همه افراد با دو خط می آید با یک خط می‌روند.

صالح به پرسش مجری کارشناس برنامه در مورد اینکه اواخر دولتها واگذاری‌ها نوعی تقسیم غنايم است؟ پاسخ داد: خدا وکیلی اینطور نیست.

رییس سابق سازمان خصوصی سازی با اشاره به اینکه نحوه قیمت‌گذاری‌ها را تغییر دادیم ، افزود: برای واگذاری چند نیروگاه یک هلدینگ تشکیل دادیم که در بورس عرضه شوند تا سازو کار قیمت آن مشخص و بهتر بتوانند با توانیر طرف حساب شوند. به نوعی اصلاح ساختار ایجاد کردیم تا مبنا بورس باشد و همه چیز شفاف عرضه شود. یکی از اقدامات دیگر که انجام شد، در سال 98 آیین نامه اهلیت را نوشتیم که قبل از آن قانون صراحتا در مورد آن صحبت نکرده بود. به این صورت که علاوه بر صلاحیت‌های عمومی شاخص‌های تخصصی هم اضافه شد. از این رو سامانه‌ای باید رونمایی شود که نظارت بعد از واگذاری را بر عهده داشته باشد و روند دریافت همه مجوزهای لازم را رصد کند.

انتهای پیام/ب

خصوصی سازی، مادر صنعت نساجی را به اغما برد

خصوصی سازی، مادر صنعت نساجی را به اغما برد

شرکت پلی اکریل ایران بعد از خصوصی سازی در دهه هشتاد و تنها یک سال بعد از بهره برداری طرح توسعه خط اکریلیک 2 با مشکلات عدیده و پیچیده‌ای دست به گریبان شد.

BourseNews.ir/
خروج سیمان از نظام قیمت گذاری در گام نهایی

خروج سیمان از نظام قیمت گذاری در گام نهایی

ريیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس ، آخرین اقدامات برای خروج سیمان از نظام قیمت‌گذاری و الزام شرکت‌های سیمانی به پذیرش و عرضه در بورس کالا را تشریح کرد.

FarsNews.ir/
پیگیری جدی برای کنار رفتن سایه «قیمت گذاری» از سر بازار سرمایه

پیگیری جدی برای کنار رفتن سایه «قیمت گذاری» از سر بازار سرمایه

پیگیری جدی برای کنار رفتن سایه «قیمت گذاری» از سر بازار سرمایه

BourseNews.ir/
کوتاهی زیادی در خصوصی سازی شده است

کوتاهی زیادی در خصوصی سازی شده است

رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه شرکت‌ها بر اساس صورت‌های مالی واگذار می‌شوند، افزود: ما بعد از مقوله واگذاری باید نظارت پس از واگذاری هم در نظر داشته...

EghtesadOnline.com/
نفس های آخر قیمت گذاری دستوری

نفس های آخر قیمت گذاری دستوری

مصطفی طاهری با بیان اینکه طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد که در کمیسیون صنایع و معادن بررسی شده و اکنون در نوبت صحن علنی قرار دارد گفت: در این طرح، فولاد در...

EghtesadOnline.com/
قیمت گذاری دستوری بازی در زمین تحریم

قیمت گذاری دستوری بازی در زمین تحریم

جمعی از کارشناسان و سهامداران بازارسرمایه با انتشار نامه‌ای سرگشاده از به حاشیه کشیده‌شدن منویات مقام معظم رهبری توسط سیاست‌های چپ‌گرایانه دولت در قیمت‌گذاری دستوری و رانت‌جویانه ابراز نگرانی کردند.

BourseNews.ir/
«قیمت گذاری کالاها» از دیروز تا امروز

«قیمت گذاری کالاها» از دیروز تا امروز

غلامعباس زنگی آبادی ناظر تالار معاملات بورس فلزات تهران از سال 1382 و از قدیمی‌های بازار سرمایه است که تا یکسال پس از تاسیس شرکت بورس کالا یعنی تا سال 87 نیز ناظر تالار بود. کارگزاران و فعالان قدیمی ب...

BourseNews.ir/
برنامه‌های سازمان خصوصی سازی در مورد واگذاری بنگاه‌ها

برنامه‌های سازمان خصوصی سازی در مورد واگذاری بنگاه‌ها

معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه 13 بنگاه دیگر در قالب ETF واگذار می‌شوند، گفت: نام 191 شرکت در فهرست واگذاری قرار دارد و قرار است 15 شرکت از این لیست پس از پذیرش د...

TejaratNews.com/
نگرش دولت درباره بخش خصوصی تغییر نکرده است/شرط لازم برای رفع مشکلات خصوصی سازی در کشور

نگرش دولت درباره بخش خصوصی تغییر نکرده است/شرط لازم برای رفع مشکلا...

یک کارشناس اقتصادی گفت: هر وقت دولت اعتقاد به بخش خصوصی پیدا کند و نگرش خود نسبت به بخش خصوصی را تغییر دهد مشکل خصوصی سازی رفع خواهدشد، چون در کشور ما مشکل اصلی در خصوصی سازی نگرش است.

FarsNews.ir/
در اولین جلسه کلینیک قیمت گذاری خودرو چه گذشت؟

در اولین جلسه کلینیک قیمت گذاری خودرو چه گذشت؟

نخستین جلسه کلینیک خودرو هفته گذشته برگزار شد، آن‌طور که برخی حاضران در این جلسه عنوان می‌کنند، مسيولان شورای رقابت در مورد خودروهای جدید نیز بنای قیمت‌گذاری در حاشیه بازار را ندارند و همچنان اصل بر ن...

TejaratNews.com/
قیمت گذاری محصولات پالایشی بر مبنای 5 تصمیم جدید

قیمت گذاری محصولات پالایشی بر مبنای 5 تصمیم جدید

انجمن صنفی پالایشگاه 5 تصمیم جدید در مورد قیمت گذاری محصولات پالایشگاه ها اتحاذ کرد و تایید نهایی این موارد منوط به تایید در جلسه ایی با کارگروه تنظیم بازار شد.

NabzeBourse.ir/
اطلاعیه سازمان خصوصی سازی درمورد جاماندگان سهام عدالت

اطلاعیه سازمان خصوصی سازی درمورد جاماندگان سهام عدالت

اطلاعیه سازمان خصوصی سازی درمورد جاماندگان سهام عدالتسازمان خصوصی سازی در مورد مطلب منتشر شده در برخی رسانه ها با...

Borna.news/
اطلاعیه سازمان خصوصی سازی پیرامون جاماندگان سهام عدالت

اطلاعیه سازمان خصوصی سازی پیرامون جاماندگان سهام عدالت

سازمان خصوصی سازی در مورد مطلب منتشر شده در برخی رسانه ها با عنوان «1.8 میلیون نفر به خاطر قصور تعاونی ها،از سهام عدالت جاماندند» اطلاعیه‌ای صادر کرد.

FarsNews.ir/
توضیحات ريیس خصوصی سازی درباره عرضه سهام شرکت‌های دولتی

توضیحات ريیس خصوصی سازی درباره عرضه سهام شرکت‌های دولتی

علیرضا صالح توضیحاتی در مورد عرضه نخستین صندوق ETF تحت عنوان واسطه‌گری مالی که شامل سه بانک و دو شرکت بیمه می‌شود، ارايه کرد.

TejaratNews.com/
قیمت گذاری خودرو به کجا رسید؟

قیمت گذاری خودرو به کجا رسید؟

طبق روال سال‌های گذشته در اولین ماه سال، قیمت خودرو تعیین و به خودروسازان ابلاغ می‌شود، با این حال به‌نظر می‌رسد اعضای این ستاد چندان هماهنگی در تعیین فرمول قیمت‌گذاری ندارند.

TejaratNews.com/
ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد

در حال بارگیری...