هدف گذاری برای افزایش 2 برابری صادرات به اوراسیا

هدف گذاری برای افزایش 2 برابری صادرات به اوراسیا

ريیس سازمان توسعه تجارت ایران از جلوگیری از ممنوعیت های صادراتی برای حمایت از صادرکننده و افزایش صادرات کشور خبر داد و گفت: برای افزایش 2 برابری صادرات به اوراسیا هدف گذاری کرده ایم.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران علیرضا پیمان پاک در گفتگوی ویژه خبری شب گذشته با عنوان «فرصت ها و چالش های صادرات به کشورهای اوراسیا» با توجه به ماموریت رییس جمهور و معاون اول در راستای بررسی موانع تجارت با کشورهای منطقه گفت: در راستای هدفگذاری برای افزایش 2 برابری صادرات به کشورهای اوراسیا باید تاکید کرد که بازار کشورهای اوراسیا بازاری به بزرگی واردات 400 میلیارد دلاری است که سهم ایران از این میزان بین 1.2 تا 1.3 میلیارد دلار در نوسان بوده است.

وی با اشاره به سهم کم ایران از بازار 5 کشور اتحادیه اوراسیا اظهار کرد: ایران مزیت نسبی برای تامین نیازهای کشورهای یاد شده دارد و می تواند در زمینه های لبنیات، مواد غذایی، مصالح ساختمانی، محصولات پتروشیمی و ... که از مواد عمده وارداتی کشورهای اوراسیا است تامین کننده باشد.

معاون وزیر به مزیت های جغرافیایی ایران اشاره کرد و گفت: در صورت راه اندازی کریدور شمال به جنوب در ایران امکان دسترسی کشورها به کشورهای هند، کشورهای جنوب شرقی آسیا و آفریقا با کاهش 30 درصدی در زمان و هزینه بوجود خواهد آمد.

وی بحران های اخیر میان کشورهای روسیه و اوکراین را یک فرصت برای ایران دانست و گفت: اتفاقات اخیر یک فرصت ویژه برای ایران بوجود آورده است چراکه کشورهای اروپایی از بازار روسیه خارج شده و عملا ارتباطی میان آنها وجود ندارد. از این رو انتقال و تامین کالا با مشکل مواجه شده است پس عملا اگر بخواهیم صادرات 1.2 میلیارد دلاری خود را به 2 برابر افزایش دهیم دور از دسترس نخواهد بود.

به گفته پیمان پاک این فرصت در سالهای 93 و 94 نیز برای ایران فراهم شده که به دلیل عدم آمادگی زیرساخت ها با وجود مزیت های نسبی ایران نتوانستیم از آنها بهره ببریم.

وی برای استفاده از فرصت های موجود به 3 موضوع توسعه بازار، زیرساخت های لجستیکی و مالی اشاره کرد و گفت: در مرحله اول نیاز به توسعه بازار و شناخت محصولات ایرانی در بازار روسیه وجود دارد. در این راستا اولین هیات بزرگ ایرانی با حضور 70 تاجر ایرانی و 300 تاجر روس در ماه گذشته در روسیه حضور پیدا کرد و به زودی هیات هایی از اتاق تعاون و اتاق بازرگانی راهی روسیه خواهند شد تا تجار روسیه با پتانسیل های ایران بیشتر آشنا شوند و به بهترین نحو تقاضای آنها مرتفع شود.

وی مرحله دوم که از اهمیت بالایی برخوردار است را زیرساخت های دانست و عنوان کرد: در حال حاضر 500 کامیون روزانه ما به 700 کامیون ارسالی برسد ما با مشکل مواجه خواهیم شد و حتی اگر مشکلات مرز نیز رفع شود باز در آذربایجان با مشکل مواجه خواهیم شد، درحالی که ما مسیر دریای خزر را داریم که می توانیم با استفاده از کشتی های فله و ... به بهترین شکل از این فضا استفاده کنیم که در این مدت به صورت ویژه به آن پرداخته شده است.

پیمان پاک با بیان اینکه در سفر اخیر به روسیه مسيولین خطوط کشتیرانی ایران نیز حضور داشتند افزود: طی مذاکرات صورت گرفته توافق شد تا ایران چند کشتی خریداری و چند کشتی دیگر نیز به صورت چارتر در دریای خزر مورد استفاده قرار دهد؛ چراکه اکنون روسیه حدود 70 کشتی در دریای خزر دارد اما ایران تنها 10 الی 15 کشتی دارد که باید آنها را افزایش دهد.

وی همچنین درباره ناوگان ریلی کشور نیز گفت: باوجود تعطیلات جلساتی با وزیر جهاد کشاورزی و وزیر داشتیم تا تعیین کنیم که چطور می توانیم خطوط ریلی کشور را مجهز به کشنده ها و واگن های یخچالی و ... کنیم که تجارت خود را توسعه دهیم و همچنین کریدور شمال-جنوب را فعال کنیم؛ چراکه این اتفاق ظرفیتی چند برابری برای انتقال کالا از طریق ترانزیت برای ایران بوجود می آورد.

ريیس سازمان توسعه تجارت ایران محور سوم را موضوعات تبادل مالی میان کشورها عنوان کرد و گفت: مسایل مالی از اهمیت بالایی برخوردار است که در این مدت بانک مرکزی ایران در حال پیگیری و راه اندازی یک شبکه مالی میان ایران و روسیه و اخذ تضامین شبه .سی است تا تجار اطمینان خاطر از بازگشت ارز خود پیدا کنند.

وی عدم توانایی تولید به اندازه نیازهای بازارهای هدف را دیگر مشکل موجود در راستای افزایش صادرات دانست و گفت: شرکت های دولتی و خصوصی ایران توان پاسخگویی به نیاز کشورهای هدف را ندارد؛چراکه ایران برخلاف کشورهای دیگر اضافه تولید داخلی خود را صادر می کند و تولید صادراتی ندارد. این در حالی است که اگر تولید صادراتی صورت گیرد براساس استانداردهای بازار هدف خواهد بود و می توان تولید و سرمایه گذاری ها را بر اساس آن برنامه ریزی کرد.ایجاد برند در کشورهای هدف به واسطه کمبود کالا در داخل کشور از بین نرود.
وی با تاکید بر کنسرسیوم سازی اظهار کرد: در این مدت کنسرسیوم هایی در زمینه محصولات غذایی، کفش, دارو و ... ایجاد شده است؛ همچنین پیوستن به شرکت ها و برندهای بزرگ جهانی می تواند بسیار موثر و کمک کننده باشد.

معاون وزیر ادامه داد: در حال ایجاد ساز و کارها و پروژه هایی در زمینه ای..سی و آموزش آن با هدف صادرات و نحوه فعالیت بر اساس استانداردهای تولید برای صادرات محصولات هستیم.

وی درباره نیازهای گمرکی صادرات کشور نیز گفت: بخش خصوصی کشور باید به روز شده و شیوه صادرات و مدیریت ما باید در دولت تغییر پیدا کند تا از صادرات سنتی خارج شویم بر این اساس باید در پلتفرم ها حضور پیدا کنیم و از بازارهای هوشمند یا همان اسمارت مارکت ها استفاده کنیم.

پیمان پاک به نیاز کمک گمرک در این زمینه اشاره کرد و گفت: پیوستن و ارتباط اتوماتیک با گمرک کشورهای هدف؛ کریدورهای سبز میان کشورها؛ ارسال اسناد به رویکرد ارتباط الکترونیک یا برخط میان گمرک کشورهای هدف و بر اساس صحت سنجی و تایید اسناد از جمله نیازهای گمرکات کشور است.

وی به برنامه ریزی در راستای جلوگیری از ممنوعیت های صادراتی اشاره کرد و گفت: در شرایطی ستاد تنظیم بازار ممنوعیت هایی را اعمال می کند که فراقانونی است؛ اما در حال برنامه ریزی برای جلوگیری از این ممنوعیت ها هستیم و هماهنگی ها در این زمینه میان دولت و شورای عالی تجارت صورت گیرد.

پیام/

local_offerبرچسب‌ها:
موافقت اتحادیه اروپا با ممنوعیت واردات نفت از روسیه ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار | با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم امداد غیبی حقوقی‌ها در محدوده صفر تابلو / تحرک نوسانگیران در بازار 62 شرکت مادرتخصصی دولتی زیان‌ده هستند پاداش مشترکان صرفه‌جوی برق از اول خرداد لحاظ می‌شود تخصیص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان/ حذف موانع بانکی نماد سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت در بورس چرا و تا چه تاریخی تعلیق شدند؟ قیمت سکه طرح جدید 3 خرداد 1401 به 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید برنامه مجزای دولت برای افزایش عرضه ها در بورس کالا آخرین وضعیت بازگشایی نمادهای متوقف و «ثفارس» چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟ وام 100 میلیونی ودیعه مسکن به شورای پول و اعتبار رفت وعده رستم قاسمی برای برخورد با مسببان حادثه آبادان/... ارزش لیر لبنان سقوط کرد بازدید ريیس سازمان ملی بهره‌وری ایران از خبرگزاری فارس ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد تمدید ممنوعیت پروازی در برخی از شهرهای روسیه قیمت طلا، سکه و ارز 1401.03.03/ دلار چقدر قیمت خورد؟ سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران برای مذاکرات ریلی نماد شرکت‌های استانی سهام عدالت چه زمانی بازگشایی می‌شود؟ فوری: پرداخت وام 50 میلیونی آغاز شد| اقساط بلند مدت وام 50 میلیونی روند معاملات بورس تا زمان برگزاری مجامع به کدام سمت و سو است؟ خاموش شدن دورکاری کارکنان در آژیر قرمز! افزایش قیمت گوجه فرنگی و سیب زمینی/کمبود عرضه و صادرات دلایل اصلی نمی‌توانیم 15 سال منتظر تولید لکوموتیو داخلی بمانیم/ امکان درآمد 20 میلیارد دلاری از ترانزیت پیگیری تخفیف بیمه و معافیت مالیاتی تعاونی‌ها بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار/ با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم جزيیات تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان کشور ارسال شد آخرین تلفن همگانی نیویورک سیتی جمع شد مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است بانک‌ها استفاده از «چک موردی» را در دستور کار قرار دهند 270 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق نظام بانکی پرپتانسیل ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور قیمت‌گذاری واقعی خودرو با فروش خودرو در بورس کالا امروز درباره مبلغ وام ودیعه مسکن تصمیم‌گیری می‌شود/ با مقصران ریزش ساختمان مترو پل در آبادان برخورد ... چشم انداز طلای جهانی در میانه نگرانی‌های رکودی و تورم بی‌سابقه ارسال یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان موفقیت فروردین ماه را باید در 12 ماه سال تکرار کنیم دستگاه‌های الکترونیکی گران‌تر می‌شوند چگونه قبوض برق خانگی را رایگان کنیم؟ حذف موانع بانکی برای اختصاص تسهیلات به مرغداران و دامداران نرخ 29 ارز افزایش یافت | 3 خرداد 1401 اعطای سهام تکلیفی به صندوق بازنشستگی تا 40 روز آینده محقق می‌شود سهامداران تفارس بخوانند | بازگشایی نزدیک است؟ عرضه اولیه بعدی بازار سرمایه کدام نماد است؟ اعزام نیروهای واکنش سریع و امدادی صنایع پتروشیمی به آبادان پیش بینی قیمت دلار امروز 3 خرداد