فارس من| ريیس جدید سازمان بورس با چه چالش هایی دست و پنجه نرم خواهد کرد؟

فارس من| ريیس جدید سازمان بورس با چه چالش هایی دست و پنجه نرم خواهد کرد؟

ريیس جدید سازمان بورس در حال حاضر با بازاری مواجه است که اعتماد سهامداران خرد نسبت به آن به شدت کاهش یافته و باید این اعتماد را به بورس برگرداند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پس از کش و قوس های فراوان، بالاخره چند روزی می شود که ريیس جدید سازمان بورس، انتخاب شده و کار خود را با جلسه با شرکت های حقوقی آغاز کرده است. اما نکته ای که باید در این بین به آن اشاره کرد، ريیس جدید باید از اشتباهات گذشته روسای قبلی درس بگیرد و تکرار آنها به هر نوعی خودداری کند.

بازار سرمایه طی ماه های گذشته فراز و نشیب های فراوانی داشته است که این مساله سبب ضرر و زیان فراوانی برای سهامداران خرد در این بازار شده است. نکته جالب توجه در این بین سود شرکت های حقوقی و جبران 320 هزار میلیارد تومانی کسری بودجه دولت در چند ماه گذشته بوده ایم.

اما «محمدعلی دهقان دهنوی» برای آنکه بتواند دوران خوبی در سازمان بورس پشت سر بگذارد باید به چند نکته اساسی پایبند باشد. در صورتی که ريیس سازمان بورس بتواند این موضوعات را به درستی مدیریت کند، می توان شاهد بازاری متعادل بود که هم سهامدار حقیقی و هم شرکت های حقوقی و هم دولت از آن منتفع شوند.

بازگرداندن اعتماد به بازار سرمایه

یکی از نکاتی که در ماه های اخیر به شدت کاهش یافته است، مساله اعتماد سهامداران حقیقی به بازار سرمایه است. خروج پول حقیقی در ماه های گذشته به شدت رشد داشته است و این مساله می تواند آینده بورس را نیز به خطر بیاندازد. در صورتی که سهامداران حقیقی احساس کنند مدیریت بازار سرمایه به دنبال حفظ و افزایش اعتماد به بازار است، پول های خود را دوباره به بورس وارد خواهد کرد. این مساله می تواند آینده بورس را نیز تضمین کند.

پرهیز از «تصمیمات چهارشنبه‌ای»

همه فعالان بازار حضور ذهن دارند که در دوره مدیریت اسبق سازمان بورس، بازار سرمایه دچار سندروم چهارشنبه های بی قرار بود. مدیریت سازمان بورس در آن دوره عصر روز چهارشنبه که بازار به مدت دو روز تعطیل بود، دستورالعمل ها و بخشنامه های جدید را صادر و ابلاغ می کرد. البته که بخشی از این بخشنامه ها راهگشا بودند، اما نحوه عملکرد جهت صدور این بخشنامه های در غروب روزهای چهارشنله اهالی بازار را به این نتیجه رسانده بود که باید هر چهارشنبه منتظر تصمیمات جدید باشند.

در دوره مدیریت سابق این شیوه تصمیم گیری کنار گذاشته شد. اما شیوه تصمیم گیری در این دوره به شدت لحظه ای و خلق الساعه و بدون کارشناسی جامع بود. بسیاری از اهالی بازار در وسط زمان معاملات شاهد اعلام دستورالعمل جدید بودند که تمام استراتژی های آنان را برای انجام معاملات تغییر می داد.

مدیریت جدید سازمان بورس باید این شیوه تصمیم گیری را تغییر داده و یک رویه مناسب و کارشناسی برای این تصمیم سازی و اجرای آن را در پیش بگیرد تا سهامداران کمترین ضرر را متحمل شوند.

نظارت بیشتر بر رفتارهای خارج از عرف

یکی از مواردی که در ماه های گذشته صدای بسیاری از فعالان بازار را درآورد، رفتار شرکت های حقوقی بوده است. بعضی فعالان بازار ادعا می‌کنند نوسان گیری روزانه، گذاشتن سفارشات برای ترساندن سهامداران جهت جمع کردن سهم، عدم حمایت از بازار سرمایه و انجام معاملات الگوریتمی از جمله مواردی بوده است که شرکت های حقوقی و یا کدهای حقیقی وابسته به آنها وضعیت بازار را تا حدود زیادی از یک روند مطمين به یک روند پرنوسان تبدیل کرده اند.

اگر این ادعاها صحت داشته باشند، در صورتی که بخش نظارت سازمان بورس و نظارت بورس ها فعال نشوند و با شرکت های حقوقی و کدهای حقیقی متخلف برخورد مناسبی صورت نگیرد، وضعیت بازار سرمایه به حالت عادی باز نخواهد گشت. همانطور که ورود مجلس و قوه قضايیه طی ماه های گذشته توانست برخی رفتارهای این شرکت های حقوقی را کنترل کند. در صورتی که بخش نظارت سازمان بورس فعال تر عمل کند می تواند بسیاری از مشکلات موجود را حل کند.

سازمان بورس باید در وهله اول خود با متخلفان برخورد کند و در صورتی که تخلفات به جرم تبدیل شد، متخلفین را به مراجع قضایی معرفی کند. در این صورت سازمان بورس خواهد توانست بازار سرمایه را به ریل اصلی اجرای قانون بازگرداند.

جلوگیری از برخوردهای دستوری با بورس

بسیاری از کارشناسان معتقدند، صعود بورس در ابتدای سال و ریزش بازار سرمایه در ماه های گذشته دستوری بوده است. ريیس سازمان بورس جهت حفظ تعادل بازار سرمایه باید با چنین رفتارهایی که از دولت و شرکت های حقوقی وابسته به آن سر می زند، برخورد کرده و از سهامداران حقیقی در مقابل این نوع رفتارها صیانت کند.

کاهش یا افزایش قیمت دستوری محصولات مرتبط با بازار سرمایه مانند شمش فولاد که توسط دولتمردان در ماه های گذشته بر بورس تحمیل شده است، می تواند مشکلات فراوانی را برای بازار سرمایه ایجاد کند. ريیس سازمان بورس باید مطابق با قوانین بازار سرمایه در مقابل این نوع دخالت های دولتمردان ایستاده و از حقوق سهامداران خرد دفاع کند.

فضای مجازی بلای جان بازار سرمایه

یکی از مشکلات این روزهای بازار سرمایه به فضای مجازی و سیگنال فروشی عده ای بر می گردد که تنها به فکر سود خود هستند. در ماه های گذشته این افراد در شبکه های اجتماعی به شدت زیاد شده اند. نوع سیگنال فروشی این گروه ها و کانال ها که در برخی مواقع به برخی بازیگران خاص در بورس نیز متصل هستند تنها به زیان سهامداران خرد که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند، منجر شده است.

سازمان بورس باید با ایجاد نوعی دستورالعمل نظارتی بر فضای مجازی نطارت بیشتری داشته باشد. کانال های سیگنال فروش که دایم در حال ایجاد صف خرید و صف فروش در بورس هستند در ماه های گذشته و در اوج بازار سیگنال خرید سهام های خاص را ارايه می دادند و بعد از ورود بازار به فاز اصلاحی، سهامداران را مسوول خرید و فروش می دانستند و خود را از همه موارد مبرا می دانستند.

همین کانال ها با خط گرفتن های خاص، ريیس سابق سازمان بورس را اصلی ترین مسوول ریزش بازار معرفی می کردند تا از این طریق بتوانند، نگاه ها را از مسوول اصلی وضعیت بازار دور نمایند.

ساماندهی وضعیت کارگزاری ها

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که طی ماه های گذشته مورد اعتراض سهامداران خرد بوده است، مساله کارگزاری ها و خدمات نه چندان مطلوب آنها بر می گردد. باید دستورالعمل تاسیس کارگزاری های جدید که در دوره مدیریت قبلی به نگارش درآمده است، هرچه زودتر به تصویب شورای عالی بورس برسد تا انحصار فعلی کارگزاری ها از بین برود.

حال باید دید راه حل ريیس جدید سازمان بورس برای مشکلات موجود که بخشی از آن گفته شد، چیست و چگونه می خواهد وضعیت بازار سرمایه را به یک حالت نرمال برساند.

در سامانه فارس من خبرگزاری فارس نیز تعدادی سوژه با عناوین «به داد سهامداران خرد در بورس برسید»، «انتقاد به نوسان‌گیری حقوقی‌ها از سرمایه‌های مردم در بورس»، «ضرر سهامداران بورس تا پایان سال جبران شود» و «جلوی سایت‌های سهامیاب را بگیرید» جهت حمایت ريیس جدید سازمان بورس از سهامداران حقیقی به ثبت رسیده است که خبرنگاران ما در حال پیگیری این سوژه ها هستند.

انتهای پیام/

بورس ایران تحلیل پذیری خود را از دست داده است/ ریسک رمزارزها برای افراد تازه‌کار بالا است

بورس ایران تحلیل پذیری خود را از دست داده است/ ریسک رمزارزها برای افراد تازه‌کار بالا است

تحلیلگر بازار سرمایه درخصوص وضعیت فعلی بورس گفت: بازار سرمایه با ریسک جدیدی مواجه شده است که می تواند تهدیدی برای آینده آن باشد. بورس در ایران به دلیل دخالت های بیجا تحلیل پذیری خود را از دست داده است...

FarsNews.ir/
شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است / آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است / آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه شرایط بازار سرمایه در کشور رو به بهبود است، گفت: چنانچه سود شرکت‌های دارای سهام عدالت تجمیع نشود، بخشی از آن در سال آینده واریز خواهد شد.

TejaratNews.com/
10 خبر مهم برای بازارها در امروز / آخرین سیگنال‌ها برای معامله‌گران بورس

10 خبر مهم برای بازارها در امروز / آخرین سیگنال‌ها برای معامله‌گران بورس

دیروز قیمت دلار و طلا اندکی افزایش یافتند و شاخص بورس نیز به میزان ناچیزی رشد کرد. این روند در امروز چطور خواهد بود؟ آخرین اخبار برای فعالان بازار چه سیگنال‌هایی دارد؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس امروز 18 اسفند 99

پیشروی مثبت حقوقی‌ها و افزایش خرید سهامداران حقیقی

پیشروی مثبت حقوقی‌ها و افزایش خرید سهامداران حقیقی

برای بازار امروز نیز ادامه رنج‌های مثبت سهامداران حقوقی و افزایش خرید برخی سهامداران حقیقی را پیش بینی می‌کنیم.

BourseNews.ir/
نمادی که در دوره سقوط بورس 5 برابر رشد کرد!

نمادی که در دوره سقوط بورس 5 برابر رشد کرد!

با وجود اینکه بازار سهام دوران فرسایشی را طی می‌کند، برخی از نمادها بازدهی مثبتی را ثبت کرده‌اند. نماد گدنا که از عرضه‌های اولیه چند ماه گذشته است، در دوران افت شاخص حدود پنج برابر رشد کرده است.

TejaratNews.com/
چرا از بورس مسکن استقبال نشد؟

چرا از بورس مسکن استقبال نشد؟

بورس پنجم یا همان بورس املاک، مستغلات با سرمایه ثبت شده 5000 میلیارد تومانی راه‌اندازی شد اما حجم معاملات مسکن در بورس کالا به شدت پایین و از زمان راه‌اندازی تا به امروز اقبال چندانی نداشته است. حالا ...

TejaratNews.com/
در بازار طلا و سکه چه گذشت؟ / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/17

در بازار طلا و سکه چه گذشت؟ / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/17

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 463 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس فردا 18 اسفند / امیدواری به بازار سرمایه برگشت؟

پیش‌بینی بورس فردا 18 اسفند / امیدواری به بازار سرمایه برگشت؟

معاملات امروز (17 اسفند) بازار سرمایه با موج افزایش تقاضا همراه بود و شاخص بازار روند صعودی را در طول معاملات امروز طی کرد. کارشناسان معتقدند افزایش حجم معاملات در بازار ادامه‌دار است.

TejaratNews.com/
سریال مداخلات سازمان بورس/ منابع جدید صندوق‌های با درآمد ثابت تنها 7هزار میلیارد تومان است!

سریال مداخلات سازمان بورس/ منابع جدید صندوق‌های با درآمد ثابت تنها 7هزار میلیارد تومان است!

همانگونه که انتظار می‌رفت با انتصاب دهقان دهنوی به عنوان ریاست سازمان، دخالت‌ها در بازار سرمایه افزایش یافت. پس از تغییر دامنه نوسان، حالا در تازه‌ترین تصمیم قرار...

EghtesadOnline.com/
بیشترین ارزش معاملات سهام در بورس امروز/ برکت صدرنشین ارزش معاملات

بیشترین ارزش معاملات سهام در بورس امروز/ برکت صدرنشین ارزش معاملات

در بورس امروز معامله‌گرها پنج هزار و 65میلیارد تومان سهام شپنا خرید و فروش کردند، بیشترین معاملات بورس و فرابورس به گروه مواد و محصولات دارویی تعلق داشت و 3.4درصد...

EghtesadOnline.com/
علت جایگزینی نماد HR با نمادهای پیشین در بورس کالا

علت جایگزینی نماد HR با نمادهای پیشین در بورس کالا

مدیر فروش داخلی فولاد مبارکه درباره علت تغییر نماد معاملاتی محصولات گرم در بورس کالا از دو نماد به یک نماد، توضیحاتی ارايه کرد.

EghtesadOnline.com/
سهامداران بورس در کدام سهم‌ها بمانند؟

سهامداران بورس در کدام سهم‌ها بمانند؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد که بورس از هفته دوم یا سوم فروردین ماه وارد فاز صعودی شود و دیگر نتوان به راحتی به سهام ارزنده و بنیادی بازار دست یافت، بنابراین بهتر است س...

Irna.ir/

عرضه اولیه یک شرکت سرمایه‌گذاری در بورس

اعلام یک عرضه اولیه جدید / «مدار» چهارشنبه به بورس می‌آید

اعلام یک عرضه اولیه جدید / «مدار» چهارشنبه به بورس می‌آید

روز چهارشنبه 20 اسفند‌ماه، شرکت سرمایه‌گذاری مدیریت سرمایه‌مدار 15 درصد از سهام خود را با نماد «مدار» از طریق عرضه اولیه وارد بورس می‌کند.

TejaratNews.com/
قیمت پرتقال از باغ تا بازار سه سناریو درباره قیمت خودرو در 1400 قیمت طلا، سکه و ارز علت اصلی سقوط قیمت طلا چه بود؟ "حسینا" و "حتاید" هم سبزپوش هستند "حریل" صف خرید 24 میلیونی دارد صف فروش 9 میلیونی "اخابر" همراه با افت یک درصدی معاملات سبز "نوین" همراه با رشد 2 درصدی سود "درازک" افزایشی شد تعیین سود 1007 ریالی "دعبید" معاملات منفی با افت یک درصدی در این بیمه ای‌ها معاملات مثبت "امید" با رشد یک درصدی "ثمسکن" در صفر تابلو سبز است بازگشت نفت به کانال 70دلاری بورس ایران تحلیل پذیری خود را از دست داده است/ ریسک رمزارزها برای افراد تازه‌کار بالا است مسکن در کدام مناطق کشور ارزان شد؟ "رافزا" دارای صف خرید 6 میلیونی است شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است / آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت پیش‌بینی قیمت طلا شب عید / طلا به زیر یک میلیون سقوط می‌کند؟ توقف "وبانک" و بازگشایی تا 60 دقیقه دیگر پیش‌بینی قیمت طلا امروز 18 اسفند 99 پیش‌بینی قیمت دلار امروز 18 اسفند 99 10 خبر مهم برای بازارها در امروز / آخرین سیگنال‌ها برای معامله‌گران بورس پیشروی مثبت حقوقی‌ها و افزایش خرید سهامداران حقیقی افزایش سکه در کانال 10 میلیونی / آخرین قیمت طلا تا پیش از امروز 18 اسفند 99 چقدر بود؟ چند درصد کارمندان ایرانی نجومی‌بگیر هستند؟ روز‌هایی که دیگر بوی عید و خرید نمی‌دهد! آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 18 اسفند 99 چقدر بود؟ یارانه برابر 2لیتر مایع دستشویی! پیش‌بینی بورس امروز 18 اسفند 99 نمادی که در دوره سقوط بورس 5 برابر رشد کرد! بیت‌کوین 50هزار دلاری شد کشف کوه 90درصد طلا در کنگو کارشناسان مدعی، آیا حالا اقتصاد ونزويلا پویاست؟ مبلغ سود سال 98 مشمولان سهام عدالت اعلام شد اعلام اسامی برندگان قرعه‌کشی محصولات ایران‌خودرو سود سهام عدالت تعیین شد حآفرین دوباره آگهی شد/ عرضه اولیه حآفرین این هفته چهارشنبه + فیلم دولت و مجلس، دست «ایران ایر» را گرفتند ماجرای ما و گران کردن اینترنت! آخرین وضعیت ارزهای بلوکه شده / چرا منابع بلوکه شده به کشور برنمی‌گردد؟ اعلام یک عرضه اولیه جدید / «مدار» چهارشنبه به بورس می‌آید سهامداران رافزا بخوانند، ورود پول میلیاردی به این نماد! جهانگیری: شعار حذف ارز 4200 باعث گرانی شد پالایشی یکم مثبت می ماند؟ پیش بینی روند قیمتی شاروم در روزهای آینده بورس عرضه اولیه یک شرکت سرمایه‌گذاری در بورس جهانگیری: دلیل کمبود روغن تنش‌های روانی است رییس سازمان بورس: شرایط بازار سرمایه رو به بهبود است خبر خوش برای جوانان متقاضی وام مسکن

در حال بارگیری...