‏چی یاد مردم میدین توی این دانشگاه لامصبا

‏چی یاد مردم میدین توی این دانشگاه لامصبا

یک نفر توییت کرده بود که: «پسره اومد ازم خرید کرد، کارتشو داد بکشم، دیدم فامیلش «بازرگانه»، پرسیدم مشهورترین آدم هم فامیلت توی دوره معاصر ایران به نظرت کیه؟ یه کم فکر کرد و گفت نمی‌دونم! گفتم مهدی بازرگان، گفت والا نمیشناسم، نشنیده‌ام اسمشو. ترم هشت مدیریت هم می‌خوند! ‏چی یاد مردم می‌دین توی این دانشگاه لامصبا» .

عباس عبدی در اعتماد توشت: یک نفر توییت کرده بود که: «پسره اومد ازم خرید کرد، کارتشو داد بکشم، دیدم فامیلش «بازرگانه»، پرسیدم مشهورترین آدم هم فامیلت توی دوره معاصر ایران به نظرت کیه؟ یه کم فکر کرد و گفت نمی‌دونم! گفتم مهدی بازرگان، گفت والا نمیشناسم، نشنیده‌ام اسمشو. ترم هشت مدیریت هم می‌خوند! ‏چی یاد مردم می‌دین توی این دانشگاه لامصبا» شاید برای او تعجب‌آور بود که چگونه ممکن است یک نفر دانشجوی سال آخر رشته مدیریت دانشگاه باشد ولی تا این حد نسبت به تاریخ جدید کشور خود نیز بی‌تفاوت باشد و حتی هنگامی که یک سیاستمدار مشهور هم‌نام او بوده، توجهی به آن نکرده و در خاطره‌اش باقی نمانده است.

این پدیده ناشی از واقعیت نظام آموزشی ایران است که درک درستی از مفهوم و رسالت آموزش ندارد و مبتنی بر حفظ کردن است، بدون آنکه دانش‌آموز یا دانشجو کوچک‌ترین احساس تعلقی به آن مضمون درس نشان دهند. در این نظام آموزشی، درس‌هایی، چون تاریخ، علوم اجتماعی و دینی و تا حدودی ادبیات هیچ تعلق خاطری نزد آموزش‌گیرنده فراهم نمی‌کند و حتی بسیاری از آموزگاران و استادان این دروس می‌دانند چیزی را آموزش می‌دهند که لزوما به آن عقیده‌ای ندارند.

بنابراین کلاس‌های این دروس تبدیل به محل شکنجه روحی و احساس حقارت می‌شود. آنان درس را عمیق نمی‌خوانند بلکه طوطی‌وار می‌خوانند، در نتیجه هیچ حس خوبی نسبت به فایده‌مندی آن پیدا نمی‌کنند و احساس بطالت و اتلاف وقت می‌کنند. حتی احساس توهین می‌کنند که نظام آموزشی درصدد تزریق گزاره‌ها و افکاری دستکاری شده و غیر واقعی به ذهن آنان است.

عده‌ای هم که این درس‌ها را خوب می‌خوانند و به آن نقد دارند، برای امتحان چاره‌ای ندارند جز اینکه هر چه را که در کتاب آمده بنویسند، حتی اگر مخالف آن باشند. این نیز حس نفرت و کینه و بدبینی را در دانش‌آموز یا دانشجو ایجاد می‌کند. نکته‌ای که می‌خواهم در این یادداشت به آن اشاره کنم وجود نوعی ساده‌انگاری و نابخردی مفرط در پس این سیاست است. در حقیقت این آموزش نتیجه منفی دارد و بعید است که هیچ دانش‌آموز یا دانشجویی را با گزاره‌های کتاب‌های آموزشی رسمی همراه و همدل کند و اگر کسانی را هم با آن همراه کند، این همراهی عمق کافی ندارد و با اولین مواجهه انتقادی، عقب‌نشینی می‌کنند.

از همه بدتر اینکه این نوع آموزش تلقینی و بی‌فایده جوانان این جامعه را بی‌ارتباط با تاریخ خود می‌کند. ملتی که تاریخ نداشته باشد یا داشته باشد ولی مردم و جوانانش آن را درونی نکرده باشند، ملت و جامعه بی‌ریشه‌ای خواهد بود که هیچ آینده‌ای نیز نمی‌تواند برای خود ترسیم کند. اگر با تاریخ خود آشنا نباشیم، «اکنون» ما نیز در حالت ناپایدار و برزخی خواهد بود.

نظام آموزشی که هدف اصلی آن جدا کردن تاریخ و ادبیات و اندیشه به مطلوب و نامطلوب است و می‌کوشد که واقعیت‌ها را در قالب‌های پیش‌ساخته خود بریزد محکوم به شکست است. اختلالات روانی ناشی از این نوع آموزش بسیار عمیق است. اینکه صبح در کلاس درس یک چیز را یاد بگیریم، بعد از ظهر در رسانه‌های آزاد با ده‌ها دلیل و منطق، خلاف آن را می‌خوانیم. این نوع دوگانگی‌ها در همه امور است.

در اداره، در خیابان و در خانه با اصول و ضوابط رفتاری متفاوتی مواجه هستیم. تفاوت‌هایی که هیچ مبنای منطقی ندارد و فقط بر اثر خواست عده‌ای تحمیل می‌شود. در میان همه درس‌ها، بی‌علاقگی و حتی نفرت نسبت به تاریخ رسمی معاصر نزد جوانان بیشتر از سایر دروس است.

ریشه‌یابی این امر را می‌توان در همین نگاه رسمی نسبت به تاریخ معاصر جست که به‌شدت فیلتر و خوانشی کاملا بسته از آن ارایه می‌شود. گویی که همه بد بوده‌اند، به جز اندکی که گل سرسبد عالم بشریت هستند. آنچه باعث تاسف است، افزایش این شکاف و دوگانگی است. نه فقط در سطح کتاب‌های آموزشی، بلکه در سطح ممیزی کتاب‌ها نیز این وضع مشهود است.

اکنون که ناکارآمدی این شیوه آموزشی روشن شده است، برخی از همان متولیان رسمی، گمان می‌کنند که باید نظام آموزشی را انحصاری‌تر از قبل کنند و دانش‌آموزان و دانشجویان را با متون و افراد گزینش‌شده‌تری آموزش دهند! اگر این راه نتیجه می‌داد تاکنون داده بود. بعید است که جامعه‌ای را بتوان یافت که جوانان آن تا این حد نسبت به تاریخ معاصر خود بیگانه شده باشند.

local_offerبرچسب‌ها:
کاهش شتاب افت شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت زنگ خطر یک وابستگی خطرناک قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد حذف محدودیت های جدید در بورس مانع‌زادیی مهم سازمان بورس برای برای پرسنل کارگزاری و فعالان فضای مجازی رکود بازار خودرو، ترمز گرانی را کشید قیمت موبایل امروز 25 فروردین 1400 آخرین صورتحساب سهام عدالت / قیمت سهام عدالت چقدر شد؟ بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/25 پیش‌بینی قیمت طلا فردا 26 فروردین / چرا طلا گران شد؟ نفت سنگین ایران، گران شد حلوای نذری در بورس/شما هم میخواهید؟ اجاره‌های میلیاردی در مناطق اعیانی‌نشین پایتخت سفره افطار امسال چقدر تمام می شود؟ افزایش تقاضا برای نمادهای شاخص‌ساز / روند مثبت به بورس برگشت؟ نرخ جدید دلار و یورو/ چهارمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 اطلاعیه سازمان بورس در خصوص تفکیک دو شرکت سرمایه گذاری استانی ضرر تولید هر دستگاه خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا چقدر است؟ قیمت میوه و صیفی‌جات در مرکز عمده فروشی گوشت قرمز ارزان می‌شود راه‌اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی تداوم رکود در بازار خودرو/ قیمت‌های غیرواقعی در فضای مجازی پیشنهاد رجیستری 3 کالا / تبلت، مودم و دستگاه پوز رجیستر می‌شوند؟ احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین واحد‌های مرغ مادر جوجه‌ها را قاچاق کردند مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (25فروردین) / معاملات فولاد مبارکه به سرخی کشیده شد تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین

در حال بارگیری...