گزارش های شرکت های بورسی بازار را صعودی می کند؟

گزارش های شرکت های بورسی بازار را صعودی می کند؟

بورس تهران امروز 31 تیرماه 1402 در دوراهی عجیبی قرار گرفته است. از یک طرف گزارش های فصلی خوبی توسط شرکت ها منتشر شده و...

بورس تهران طی یک هفته گذشته درگیر ریسک هایی بود که دولت به صنایع تولیدی تحمیل کرده است. افزایش عوارض در برخی صنایع و افزایش نرخ خوراک و سوخت گاز صنایع از جمله مواردی هستند که سرمایه گذاری بلند مدت در تولید را با ریسک های متعددی مواجه کرده اند.

به همین دلیل هم بود که هفته قبل بازار شرایط خوبی نداشت و مجددا افت کرد. اما حالا با انتشار گزارش های فصلی توسط شرکت ها، تحولاتی در سودآوری آن ها مشاهده می شود که می تواند سیگنال مثبتی برای بازار سهام باشد.

معمولا اکثر شرکت ها عادت دارند در آخرین روزها گزارش های فصلی خود را ارايه دهند که به همین دلیل، طی روزهای پنجشنبه و جمعه تعداد قابل توجهی از شرکت ها گزارش های خود را منتشر کردند. همچنین امروز هم مابقی شرکت ها گزارش خود را ارايه می دهند.

گزارش عالی شرکت ها

در گزارش های منتشر شده از شرکت ها در صنایع مختلف، فقط صنعت پالایش نفت بود که وضعیت بدی داشت و گزارش های شرکت های این صنعت، سهامدارانش را نگران کرد. اما در مابقی صنایع وضعیت خوب بود و بسیاری از شرکت ها هم رشد سودهای عالی را در گزارش 3 ماهه ابتدایی سال 1402 ثبت کرده اند.

حالا امروز بازار باید تصمیم بگیرد که به ریسک های تحمیل شده به تولید توسط دولت وزن بیشتری بدهد یا به گزارش های خوب شرکت ها. این موضوع می تواند مسیر بورس در کوتاه مدت را مشخص کند.

از یک طرف ترس از وضع مقررات ناگهانی توسط دولت وجود دارد که می تواند سود شرکت ها را کم کند، از طرف دیگر هم گزارش های خوب شرکت ها وسوسه خرید سهام آن ها را بالا برده است.

سرگیجه در بازار!

به همین دلیل پیش بینی وضعیت امروز بازار سهام کمی دشوار به نظر می رسد. البته با توجه به اینکه در روز چهارشنبه بازار در نیمه دوم زمان معاملات شیب منفی به خود گرفت، بعید نیست امروز بازار با افت شاخص ها آغاز به کار کند اما در ادامه، می توان به بهبود وضعیت امیدوار بود.

از طرفی به دلیل متوقف بودن بسیاری از نمادها که جهت برگزاری مجمع بسته شده اند، ممکن است بازار در 2-3 روز ابتدایی معاملات این هفته کمی گیج باشد و نتواند جهت مسیر خود را انتخاب کند.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد