فرار 5/2 میلیارد دلار سرمایه از ایران/ افرایش خرید ملک در ترکیه

فرار 5/2 میلیارد دلار سرمایه از ایران/ افرایش خرید ملک در ترکیه

بانک مرکزی نماگرهای اقتصادی 3 ماهه سوم سال گذشته را منتشر کرده است و داده‌های آن نشان می‌دهد خالص حساب سرمایه منفی است و همچنین تا پاییز سال 99، حدود پنج میلیارد و 159 میلیون دلار سرمایه از کشور فرار کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، با وجودی که رقم خروج سرمایه از ایران کاهشی حدود 60 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 98 را تجربه کرده است اما می‌تواند زنگ خطری برای اقتصاد کشور به خصوص در سال جاری که قرار است آینده چند سال کشور تعیین شود، باشد.

هر چند که بالا بودن برابری دلار در مقابل ریال و رسیدن به نرخ‌های 32 هزار تومان در اواخر تابستان و اوایل پاییز، راه را بر خروج بیشتر سرمایه‌ها به شکل دلاری تاحدودی بسته اما نباید از این موضوع غافل شد که دورنمای اقتصادی کشور پر از ابهام و نااطمینانی است و در این شرایط نیز افراد ترجیح می‌دهند سرمایه‌های خود را به هر شکلی به دلار تبدیل کرده و خارج کنند.

در ادبیات اقتصادی، حساب سرمایه، بیانگر تغییر در مالکیت دارایی‌های کشور و در واقع خالص سرمایه‌گذاری‌های خارجی در داخل کشور است، بدان معنا چنانچه این حساب مثبت باشد حاکی از افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در داخل کشور است و اگر منفی باشد، نشان‌دهنده فرار سرمایه از کشور است.

با وجود اینکه مفاهیم فرار سرمایه و خروج سرمایه از کشور متفاوت است اما انتشار آمارهایی از خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها یا سرمایه‌گذاری در کشورهای همسایه نشان می‌دهد که نگه داشتن سرمایه‌ها هر چند خرد در کشور، اولویت بعدی است و بسیاری از ایرانیان به آن فکر کنند اما گزینه اول خروج سرمایه است.

با وجود اینکه تا سال گذشته، افزایش تورم، نامشخص بودن مشی سیاسی و رابطه با غرب به عنوان مهم‌ترین عوامل فرار سرمایه عنوان می‌شد؛ تصویب مالیات بر عایدی سرمایه و واکنش‌های منفی متعاقب آن نیز مزید بر علت شد تا سال جاری نیز خروج بیشتر سرمایه از کشور رخ دهد.

مطالعه بیشتر: جزيیات افزایش بدهی‌های خارجی ایران اعلام شد
وضعیت تا پاییز چگونه بود؟

بر‌اساس گزارش بانک مرکزی، نرخ رشد اقتصادی تا پایان پاییز سال گذشته بدون و با نفت به ترتیب 2٫9 و 3٫9درصد اعلام شد. در این مدت تولید ناخالص داخلی 928 هزار میلیارد تومان به قیمت جاری 157 هزار میلیارد تومان به قیمت ثابت و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص نیز 244 هزار میلیارد تومان برآورد شده بود. از سال 95 تا آذر 99 نقدینگی حدود 150درصد افزایش داشته و از 1253 هزار میلیارد تومان به 3130 هزار میلیارد تومان رسیده است.

در این مدت پایه پولی نیز 127درصد رشد کرده و به 407 هزار میلیارد تومان رسید. روند این دو متغیر اقتصادی که بر تورم نیز تاثیرگذار هستند، نشان می‌دهد که وضعیت از لحاظ ارزش پول ملی رو به وخامت است و ارزش پولی که در سال 95 در اختیار داشتیم تا پاییز سال گذشته به‌ شدت افت کرده است. بنابراین طبیعی است اگر افراد مقاصد جدیدی برای سرمایه‌های خود پیدا کرده و آن را از کشور خارج کنند.

مطالعه بیشتر: توزیع یارانه 100 میلیونی خودرو در امروز
خروج سرمایه؛ کم ولی مستمر

سال 99 پر از فراز و نشیب‌های ریز و درشت بود؛ نرخ ارز در شهریور و مهر به کانال‌های 32 هزار تومان وارد شد و با وجود اینکه انتخابات امریکا امکان احیای توافق برجام را افزایش داد و در نتیجه نرخ ارز نیز از کانال‌های بالای 30هزار تومان فاصله گرفت اما حساب خالص سرمایه کشور منفی 12 میلیارد و 777 میلیون دلار اعلام که 20درصد بیشتر از عدد خالص حساب سرمایه در سال 98 برآورد شد.

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد در دهه 90 به جز سال 93 در باقی سال‌ها خالص حساب سرمایه منفی بود که کمترین آن (بدون در‌نظر گرفتن سال 99 که تنها سه فصل از آمار خالص حساب سرمایه منتشر شده) در سال 94 و با منفی دو و نیم میلیارد دلار بود.

از سال 90 تا پایان پاییز سال گذشته، حدود 103 میلیارد و 560 میلیون دلار و از سال 85 تا آذر نیز 169٫2 میلیارد دلار از کشور خارج شده است. با وجود اینکه در برخی سال‌ها تحت عنوان توافق برجام و ورود شرکت‌های خارجی به ایران، برخی متغیرهای اقتصادی بهبود پیدا کرده بودند اما روند منفی خالص حساب سرمایه تغییری نکرد و حتی بزرگ‌تر نیز شد.

برای پی بردن به بزرگی این اعداد کافی است بدانیم که کل فروش نفت کشور در دو سال 2019 و 2020 و براساس آنچه اوپک اعلام کرده کمتر از 35 میلیارد دلار بوده و این میزان خروج سرمایه به معنای فروش هشت سال و هشت ماه نفت ایران در شرایط تحریم است.

هر جا باشد، ریال نباشد

تداوم خالص حساب سرمایه منفی در کشور، زمانی مهم می‌شود که بدانیم کشورهای همسایه به خصوص ترکیه مقصد این سرمایه‌ها خواهند بود و از آن نیز به خوبی استفاده می‌کنند.

براساس برخی گزارش‌ها، تعداد ملک خریداری شده در ترکیه توسط ایرانی‌ها در سال 2020 حدود هفت هزار و 190 ملک بوده در حالی که در سال 2017 تنها 700 خانه در این کشور خریداری شده بود.

آن چیزی که این کشور منتشر کرده، نشان می‌دهد که از سال 2018 که امریکا به صورت یکجانبه از برجام خارج شد، خرید ملک نیز به‌ شدت افزایش یافت. با استناد به آمارهای بانک مرکزی تا پیش از اعلام خروج یکجانبه از برجام حساب خالص سرمایه حدود منفی 20 میلیارد دلار بود که پس از بازگشت تحریم‌ها به منفی 16 میلیارد دلار رسید.

البته که نرخ ارز نیز در این کاهش تاثیر زیادی داشت، چراکه تا نیمه اول سال 97 و پیش از به‌رسمیت شناختن بازار آزاد، قیمت هر دلار در بازار غیررسمی به 10 هزار تومان نیز رسیده بود. نکته دیگری که باید در این خصوص به آن اشاره کرد، افزایش تمایل به خرید خانه در کشورهای دیگر به‌رغم افزایش نرخ دلار است.

مطالعه بیشتر: کاندیداهای انتخاباتی چه نقشه‌ای برای دلار دارند؟
نرخ ارز چقدر بر خروج سرمایه تاثیر دارد؟

تاثیر نرخ ارز بر میزان خروج سرمایه قطعا زیاد است اما در شرایطی که هر روز سفره معیشتی افراد کوچک‌تر و ارزش پول‌شان نیز کمتر می‌شود حتی اگر معادل دلاری سرمایه، آب برود نیز از کشور خارج می‌شود.

طی سال 97 تا آذر 99 نرخ دلار 150درصد افزایش داشت و از 10 هزار و 300 تومان در پایان آذر 97 به حدود 26 هزار تومان در اواخر آذر سال گذشته رسید.

البته که در ماه‌هایی قیمت دلار به کانال‌های 31 و 32 هزار تومان وارد شد اما آمارها نشان می‌دهد با وجود این میزان افزایش در قیمت دلار، جریان فرار سرمایه ادامه دارد اما به کندی.

در سال 97 خالص حساب سرمایه 16 میلیارد دلار بود که در سال 98 به 6٫7 و در پاییز 99 نیز به 5٫159 میلیارد دلار رسید. بنابراین تاثیر نرخ ارز بر جریان خروج سرمایه کاملا واضح است.

اگرچه با وجود شرایط کشور و عدم ورود ارز به دلیل محدودیت در فروش نفت، انتظارها بر افزایش نرخ دلار بود؛ اما همین افزایش نیز توانست جریان خروج سرمایه از کشور را محدود کند. با این وجود به نظر نمی‌رسد سرمایه‌های باقی مانده در کشور در داخل سرمایه‌گذاری شوند و به زودی راهی برای فرار پیدا می‌کنند.

منبع: روزنامه اعتماد

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

 

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بی...

TejaratNews.com/
خطر رها شدن فنر فشرده نرخ ارز!/ دلار کمتر از 20 هزار تومان در خرداد ممکن است؟

خطر رها شدن فنر فشرده نرخ ارز!/ دلار کمتر از 20 هزار تومان در خردا...

محمدرضا اخوان، کارشناس اقتصادی درباره وضعیت فعلی سیاستگذاری در بازار ارز عنوان می‌کند: اگر با سرکوب بخواهیم دلار را پایین نگه داریم تا به هدف تورمی دست یابیم یا با ارزپاشی بخواهیم فعلا فضای اجتماعی یا...

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/3/1

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/3/1

امروز شنبه، یکم خرداد، نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز افزایش یافت و بهای دلار به رقم 22300 تومان رسید

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/3/8

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/26

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/26

امروز پنجشنبه 26 فروردین 1400 نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به نرخ قبلی کاهش پیدا کرد و به رقم 24095 تومان رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

امروز پنجشنبه 19 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نداشت و بهای دلار در رقم 24467 ثابت ماند.

TejaratNews.com/

روند نرخ ارز صعودی شد

ثبات نرخ ارز در بازار

ثبات نرخ ارز در بازار

امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 24 هزار و 467 تومان است.

Bartarinha.ir/
افزایش ناچیز نرخ ارز در بازار

افزایش ناچیز نرخ ارز در بازار

امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 24 هزار و 465 تومان است.

Bartarinha.ir/
روند کاهشی نرخ ارز ادامه دارد

روند کاهشی نرخ ارز ادامه دارد

امروز قیمت هر اسکناس دلار براساس نرخ صرافی ملی ایران 24 هزار و 365 تومان است.

Bartarinha.ir/
قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/27

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/27

امروز چهارشنبه 27 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد. بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به دیروز کمی افزایش یافت و بهای دلار به رقم 24 هزار و 89 تومان رسید.

TejaratNews.com/
اولین نرخ ارز احتمالی در سال جدید/ قیمت دلار امروز 5 فروردین 1400

اولین نرخ ارز احتمالی در سال جدید/ قیمت دلار امروز 5 فروردین 1400

آخرین نرخ دلار در بازار ارز پیش از تعطیلی نوروز 25180 تومان بود اما در صرافی ملی این نرخ تا دیروز 24262 تومان اعلام شده است.

TejaratNews.com/

قیمت جدید دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/14

آخرین نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/8

آخرین نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/8

امروز یکشنبه هشتم فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای آخرین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو باز هم افزایش یافت و بهای دلار پس از رشد 334 تومانی و ورود به کانال 25 هزار تومانی به رقم 25 هزار...

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/14

چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید ظهور سه سرباز سفید | بورس صعودی می ماند؟ تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجلس کلید خورد دورهمی سهامداران "خفولا" در نیمه تیرماه 60 ثانیه 2 تیر 1400 سقوط بیت‌کوین به زیر 30هزار دلار افزایش قیمت شیر منتفی شد دلار به دو شرط تک نرخی می‌شود مصرف آب تهرانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری/ وضعیت جیره‌بندی آب در کشور افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است؟ پکیج حرام گرگ های همیشه در صحنه بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های کوچک را میسر می‌کند/ هدایت نقدینگی خرد به سمت بنگاه های کوچک تولید... پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به ريیس جمهوری منتخب ضرورت تنظیم سیاست‌های پولی در راستای تقویت تولید پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / آیا نرخ بهره بین بانکی روند بازار را تغییر می‌دهد؟ دلیل سبز شدن شاخص بورس از نظر ريیس سازمان بورس + فیلم خاموشی مراکز مجاز رمزارز تا پایان شهریور 1400 "فولاد" از سهامداران دعوت کرد انعقاد تفاهم‌نامه تامین مالی تولید، با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی کارت اعتباری سهام عدالت به کدام سهامداران تعلق نمی‌گیرد؟ کارخانه قند ورامین به چرخه تولید بازگشت افزایش تسهیلات بلاعوض مسکن محرومان حجم معاملات نقدی دلار و یورو در بهار 1400 شرایط پیش فروش یکساله محصولات ایران خودرو + جدول تصاویری از «هیوندا النترا» جدید با ظاهر اسپرت دنده معکوس بیت کوین در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات سهام (2تیر) / مجموع ارزش معاملات پس از چهار ماه به بیش از 6هزار میلیارد رسید قیمت طلا به مسیر صعودی بازگشت بهار قرمز بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازارها سود کردند؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | نوسان دلار در محدوده حساس/ پیش بینی روند بازار ... میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ / به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ عملکرد سفارس در خرداد ماه1400/ ارزش بازاری سفارس دو هزار و 390میلیارد کاهش یافت افزایش هزینه خانوار؛ رشد 50درصدی برخی کالاها آخرین صورتحساب پالایشی یکم 2 تیر 1400 چقدر شد؟ قیمت طلا و سکه در بازار امروز پایان عرضه اولیه «لطیف» / به هر نفر چند سهم رسید؟ رشد ارزش سهام عدالت در آخرین روز معاملاتی هفته | ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی در 2 تیر 1400 پایان بورس امروز 2 تیر 1400 / شاخص کل کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی را رد کرد میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ | به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ پایان عصر دستور برای تعیین قیمت ثبت حجم معاملات هزار و 500میلیون واحدی برای خساپا / خساپا با سبزپوشی همراه شد ثبت رشد 0.05درصدی برای خودرو / خودرو با سبزپوشی به استقبال هفته آینده رفت رشد پرقدرت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته اگر سهام فولاد دارید، بخوانید(2تیر) / سهم 10درصدی فولاد مبارکه در رشد شاخص بورس تهران نگاهی به پرتفوی شرکت سرمایه گذاری غدیر در خرداد ماه / وغدیر در کدام شرکت های غیربورسی سرمایه گذاری ک... سهامداران «فملی» بخوانند (2تیر) / صعود پرقدرت فملی در آخرین روز هفته

در حال بارگیری...