پرداخت تسهیلات 9 درصدی برای ایجاد اشتغال/ تسهیلات قرض‌الحسنه رونق می‌گیرد

پرداخت تسهیلات 9 درصدی برای ایجاد اشتغال/ تسهیلات قرض‌الحسنه رونق می‌گیرد

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سیاست دولت توسعه قرض‌الحسنه است، گفت:‌ در قالب تبصره 18 تسهیلات تکلیفی با نرخ 9 و 10 درصد برای ایجاد اشتغال پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در مراسم افتتاح مرکز ارتباط با مشتریان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: حمایت ما از بانک قرض‌الحسنه یک حمایت نمادین برای گسترش قرض‌الحسنه در دولت است و برنامه جدی دولت، کمک به رفع نیازهای مردم به وسیله تسهیلات قرض‌الحسنه است. در این راستا، سرمایه بانک مهر قرض‌الحسنه ایران امسال دو برابر شد و تلاش بر این است تا پایان سال برای دومین‌بار سرمایه این بانک افزایش یابد.

وزیر امور اقتصادی ودارایی همچنین گفت: براساس شاخص‌های متعارف بانکداری و جهانی، بانک قرض‌الحسنه مهر بهترین نرخ کفایت سرمایه را دارد و پايین‌ترین نرخ تسهیلات در این بانک اعمال می‌شود و تسهیلات معوق بانکی کمترین میزان در بانک قرض‌الحسنه است.

وی گفت: در یک سال گذشته دولت 80 درصد به منابع بانک قرض‌الحسنه اضافه کرده است و 2800 نفر وام جدید دریافت کرده‌اند.

وزیر اقتصاد همچنین گفت: در مذاکراتی که در بانک مرکزی انجام می‌شود قرار است برای برنامه قرض‌الحسنه اعتبارات خوبی درنظر گرفته شود.

وی همچنین در مورد وام فرزندآوری گفت: بانک ها به جهت کنترل نقدینگی با محدودیت همراه هستند و از طرفی از نظر منابع دچار تنگنا هستند به ویژه در پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه کمبود منابع وجود دارد که این امر موجب نارضایتی مردم شده است.

وزیر اقتصاد در مورد سود بین بانکی گفت: نرخ سود بین بانکی از 20 درصد به 21 درصد افزایش یافته و این مسيله را در جلسه آینده شورای پول و اعتبار بررسی می‌کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه تاکید ريیس‌جمهور افزایش تسهیلات قرض‌الحسنه است، گفت: بر این اساس دولت تلاش می‌کند منابع بیشتری برای قرض‌الحسنه به شبکه بانکی تزریق کند و افزایش سرمایه بانک قرض‌الحسنه در این راستا انجام می‌شود.

خاندوزی این را هم گفت: حتی شرکت‌های دولتی و دستگاه‌های دولتی باید گردش مالی خود را در حساب‌های قرض‌الحسنه بیاورند تا مورد استفاده مردم قرار گیرد.

وزیر اقتصاد همچنین در مورد تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه گفت: از پنج سال قبل همه تسهیلات بودجه‌ای که برای تولید و اشتغال اختصاص می‌یابد، به تبصره 18 قانون بودجه منتقل شده که قرار است منابع این تبصره در تلفیق با منابع شبکه بانکی به صورت اهرمی اضافه شود؛ یعنی هر میزان بودجه که دولت درنظر می‌گیردبه همان میزان با منابع شبکه بانکی تلفیق شود و با دو برابر افزایش تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شود.

وی گفت: دستورالعمل اجرایی تبصره 18 تهیه نهایی و ابلاغ شده است و دستگاه‌های اجرایی طرح‌های اشتغال در بخش صنعت، معدن، نیرو و سایر بخش‌ها متقاضیان را به شبکه بانکی معرفی می‌کنند.

خاندوزی ادامه داد: نرخ سود تسهیلات تبصره 18 به نرخ ترجیحی است به گونه‌ای که اگر سود متعارف بانکی 18 درصد باشد، سود این تسهیلات 9 درصد یعنی نصف می‌شود، البته در برخی موارد 12 درصد و برای اشتغال دانش‌بنیان 10 درصد کل منابع درنظر گرفته می‌شود.

وی همچنین اظهار داشت: 50 درصد تسهیلات تکلیفی تبصره 18 برای تولید صادرات‌محور و تولید در مناطق محروم و استان‌های محروم اختصاص می‌یابد.

در این مراسم همچنین سیدسعید شمسی‌نژاد مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: پرداخت تسهیلات ازدواج در این بانک ظرف یک سال گذشته با 150 درصد رشد همراه شده است و به عنوان چهارمین بانک کشور در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه شناخته می‌شود.

به گفته وی، در یک سال گذشته تعداد و ام‌های این بانک 2.7 میلیون فقره به ارزش 73 هزار میلیارد تومان رسیده است که در چهار ماه سال جاری 830 هزار فقره وام به ارزش 27 هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.

شمسی‌نژاد همچنین گفت: برای وام ازدواج در یک سال گذشته 48 هزار فقره وام ازدواج پرداخت شده و در یک سال منتهی به تیرماه امسال 52.1 هزار فقره وام ازدواج در چهار ماهه امسال 11 هزار و 750 فقره وام به ارزش 15 هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.

انتهای پیام/

جاری شدن سیل در کره جنوبی سورپرایز اپل لو رفت / زمان رونمایی و قیمت آیفون 14 مشخص شد قیمت خودروهای فردا مشخص شد + جدول قیمت خودرو در بازار آزاد در 17 مرداد 1401 خریداران ملک بخوانند | قیمت آپارتمان در تهران 17 مرداد 1401 زمان واریز یارانه نقدی مرداد 1401 اعلام شد آخرین قیمت خودروهای اقتصادی بازار + جدول رشد تراکنش‌های بانکی در تیر ماه / جابجایی 686 هزار میلیارد تومان آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار رژیم صهیونیستی وادار به بازگشایی گذرگاه‌های غزه شد نذری‌های عاشورا و تاسوعا، سیب زمینی را گران کرد؟ عواقب تورمی به دلخواه ما نیست! 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد لیست جدیدترین افزایش سرمایه‌ها | پیشنهاد افزایش سرمایه 62 درصدی نماد پالایشی مونسون چگونه می‌تواند حیات‌بخش باشد؟ قیمت محبوب ترین بنزها در بازار خودروی ایران +... خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو نذری های عاشورا و تاسوعا ، سیب زمینی را گران کرد؟ اقتصاد جهان در تاریکی فرو می رود؟ کاهش بهای جهانی غلات در پی تداوم صادرات اوکراین 10 عامل موثر بر بورس فردا | خبری برای سهامداران دارویی آینده اقتصاد ایران با احیای برجام اعتصاب یک روزه بانک‌ها در لبنان وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه‌های تهران در 5سال وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه های تهران در پنج سال / افزایش قیمت 800 درصدی ملک در پایتخت آینده اقتصاد ایران با احیای برجام/ نرخ تورم و بورس چه تغییری می کنند؟ پشت‌پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو + جدول ترافیک سنگین در محورهای شمالی/ جاده چالوس یک طرفه شد پشت پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار / اقتصاد دستوری حتی حریف دستمال کاغذی هم نیست! عادت به نوسان های برجامی پایان می یابد؟ / مسیر بورس پس از توافق احتمالی برای احیای برجام طرح جدید برای صرفه‌جویی اقتصادی؛ از چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های واحد تا اخذ مالیات از نوار کاست پیش بینی بورس فردا از دریچه تابلو | آیا زمان ورود به بورس است؟ + فیلم افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شد / حقوق‌ها چند درصد افزایش می یابد؟ فارس من| مطالبه اصلاح و بهبود بورس از دولت مصرف سرانه گوشت کارگران ایران به سه کیلو در سال رسیده چین به 53 کیلو! جهش قیمت تازه‌های بازار خودرو/ تارا 50 میلیون تومان... با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید سرگردانی 4 ماهه مسيولان دولتی در قیمت گذاری رب / تولیدکنندگان : مصرف کنندگان ضرر می کنند فارس من| مطالبه پرداخت سریع وام فرزندآوری/ 2 دستور بانک مرکزی برای تسهیلات فرزندآوری با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید/عکس فارس من| مطالبه مردمی برای رفع مشکل شماره‌گذاری 207 ام سی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران: با رویکرد انقلابی و جهادی می‌توان موانع را پشت سر گذاشت گام سوم برای حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد اخبار مهم کدال دوشنبه 17 مرداد 1401 | کدام شرکت ها شفاف سازی می کنند؟ قیمت گوشت پايین می آید؟ / معافیت مهم برای عرضه کنندگان گوشت قرمز پیام متفاوت مدیرعامل ایران‌خودرو به مناسبت روز خبرنگار فارس من| شرکت سایپا به تعهدات گارانتی خود عمل نمی‌کند خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد!