ترکیه ایران را حذف کرد؟

ترکیه ایران را حذف کرد؟

ترکیه، ترکمستان را جایگزین ایران کرده و به جای ایران از این کشور گاز می‌خرد و حالا این نگرانی که تجارت با ترکیه سرنوشتی مشابه با سرنوشت چین پیدا کند، به وجود آمده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ترکیه یکی از کشورهای در حال توسعه همسایه ماست. این کشور همیشه نیاز به گاز و نفت دارد. ایران دومین دارنده منابع گازی جهان است که در همسایگی این کشور واقع شده.

اما حالا با وجود این که تقاضای واردات گاز در ترکیه افزایش پیدا کرده اما این کشور هنوز درخواست افزایش حجم واردات از ایران نکرده است. این در حالی است که ترکیه قرارداد گاز طبیعی خود را با روسیه را تمدید کرده و قرار است 11 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی هم از آذربایجان وارد کند.

بازار ترکیه واگذار شد؟

حالا نگرانی از دست رفتن بازار گاز در ترکیه، بیش از پیش در داخل کشور احساس می‌شود. این درحالی است که ترکیه تا این لحظه، تقاضایی برای افزایش واردات گاز از ایران نکرده است.

حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می‌گوید: ترکیه سال‌هاست به دنبال گاز ترکمنستان است و از طرفی چند ماه پیش، خط لوله انتقال گاز خود را از داخل کشورش به نخجوان متصل کرد.

او تمایل ترکیه به خرید گاز از ترکمستان را این گونه توجیه می‌کند: ترکیه این گونه، به گاز ارزان ترکمنستان دسترسی پیدا می‌کند و گاز گران ایران را نمی‌خرد.

البته ارزان بودن گاز ترکمنستان، تنها دلیل ارجحیت این کشور به ایران است . اجتمالا ترکیه هم مانند بقیه مشتریان سنتی نفت کشور، قصد دارد امنیت انرژی در کشورش را تامین کند. به همین دلیل سعی دارد منابع متعددی برای تامین انرژی کشورش انتخاب کند.

ترکیه، به همین دلیل به گاز وارداتی از ایران و روسیه راضی نشده و خواهان افزایش واردات گاز از ترکمنستان و آذربایجان هم هست.

سناریوی تکراری روابط ایران با مشتریان

این سناریو شباهت زیادی به آنچه که بر سر روابط تجاری میان ایران و چین آمد، دارد. اتاق تهران در ابتدای سال آماری منتشر کرد که بر اساس آن مشخص شد چین در چند ماه گذشته میزان خرید نفتش از ایران را 99 درصد کاهش داده است. چین در 7 ماه اول سال 2021 حدود 11 میلیون دلار نفت از ایران خریده بود.

آن طور که رویترز گزارش داده بود، چین در آن مدت نفت خود را به جز ایران، از کشورهایی مانند عربستان، قطر، عمان، عراق، امارات و کویت هم تامین می‌کرده است و چین در مدت آن هفت ماه، عربستان را به طور خاص جایگزین ایران کرده است.

برخی از کارشناسان هم گمانه‌زنی می‌کنند که یکی از دلایل دیگری که چین یا ترکیه به تامین انرژی کشورشان از منابع مختلف فکر می‌کنند تحریم‌های آمریکاست.

به گفته حمید حسینی، رییس اتحادیه صادرکنندگان قیر و فرآورده‌های نفتی ما ناچاریم، نفت را همراه فرآورده‌های نفتی یا مخلوط با نفت کشورهای دیگر بفروشیم. گاهی حتی نفت را به اسم کشورهای دیگر می‌فروشیم.

البته این آمار در گمرگ اعلام نمی‌شود. بنابراین شاید همه کشورها حاضر به تحمل ریسک خرید از ایران و درگیر تحریم‌ها شدن را نداشته باشند.

بنابراین یکی دیگر از گمانه‌ها ریسک خرید از ایران و گرفتار تحریم‌های آمریکا شدن است.

حالا اردوغان چند روز بعد به تهران می‌آید و رییس اتاق ایران و ترکیه می‌گوید در حال نگاشتن برنامه‌ همکاری بیست ساله با این کشور هستند. اردوغان هفته پیش هم در تماسی تلفنی با رییس جمهوری ایران گفتگو کرد. باید منتظر ماند و دید آیا اتفاق جدیدی در همکاری با ایران رخ می‌دهد؟

مطالعه بیشتر: https://tejaratnews.com/training/%d9%88%d8%b6%d8%b9%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%aa%d8%b1%da%a9%db%8c%d9%87

 

local_offerبرچسب‌ها:
مصوبه کمیسیون تلفیق درباره منابع هدفمندی یارانه‌ها فشار گرانی باعث خواهد شد بورس از یاد مردم برود! روغن در بازار کمیاب شد؟ واکنش اتاق ایران به شايبه‌های درآمدی این نهاد تجارت مشکوک یار غار عبدالناصر همتی با انگلیسی‌ها و حامیان اسرايیل +سند شرایط صادرات مجدد فلفل دلمه به روسیه مدیر عامل بانک تجارت:پرداخت وام به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف 100 میلیون تومان حقوق کارکنان خودروسازی‌ها چقدر است؟ سهامداران بخوانند/تصمیم رییس بورس برای پرداخت شود سهامداران خوش به حال این سهامداران شد پیشنهاد ویژه برای تیم اقتصادی دولت ريیسی سود سهام عدالت 99 کی پرداخت می شود؟ اگر در قرعه کشی برنده نمی شوید بخوانید گران‌ترین موبایل‌های بازار کدامند؟ / جدول نرخ‌ها هفته ای سرنوشت ساز برای سرمایه گذاران طلا پرداخت تسهیلات به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف یک میلیارد ریال بر اساس اعتبارسنجی سیگنال سازمان برنامه و بودجه برای بازار سرمایه خبر جدید از پرداخت سود سهامداران کدام بانک‌ ها وام بدون ضامن می ‌دهند؟ راهکارهای تويیتری برای بورس خونین قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد کچاد؛ ارزنده و سودساز | هیجان فروش حقیقی دامن کچاد را هم گرفت پرداخت سود سنوات گذشته سهامداران از طریق سجام انجام می‌شود عوارض صادراتی کالاهای نفتی با حضور کارشناسان بررسی شود این 2 خودرو دوباره گران شدند | جدول قیمت خودروهای داخلی در بازار 9 میلیون قطعه محصولات ایران خودرو ردیابی می‌شوند زمینه‌سازی ریزش بورس با تصمیمات همتی کمیاب‌ترین مرسدس بنز دنیا در ایران نامه مهم عشقی به مجلس پیش بینی کارشناسان از روند نرخ رمزارزها /بیت کوین تا... باید از ظرفیت زنان در سطح کارشناسی و مدیریتی استفاده شود/حضور بانوان در دخانیات افتخار است واکنش تند دو نماینده مجلس به مواضع ريیس اتاق... قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد مجمع دالبر | آیا ثبت افزایش سرمایه به مجمع عمومی عادی شرکت می‌رسد؟ اتصال 1000 روستا به شبکه پایدار و اینترنت لوکس‌سواران منتظر پیامک باشند شرایط استثنایی دریافت وام اعلام شد وضعیت عجیب 750 کامیون که در یک مرز، زمین گیر شده اند معاملات مشکوک دو پترو پالایشی در بورس هزینه رهن و اجاره خانه در دزاشیب +جدول منابع هدفمندی یارانه ها در بودجه مشخص شد جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار کارکنان بخش خصوصی هم مشمول دریافت وام بدون ضامن شدند کاهش قیمت خودروهای داخلی | قیمت‌گذاران بازار عقب‌نشینی کردند اعلام برندگان قرعه‌کشی دو طرح پیش فروش و مشارکت در تولید 6 محصول سایپا آخرین وضعیت جاده‌‌های کشور/ 34 محور به دلیل کاهش ایمنی مسدود است اقدام مشترک دولت و مجلس برای هدفگذاری خودروسازی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار بازداشت شد کار مشترک مجلس و دولت برای صنعت خودرو جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار/ جدول قیمت‌ها