سود خرید نفت به جای دلار و سکه برای مردم |‌ قابلیت طرح جدید دولت برای جذب سرمایه‌

سود خرید نفت به جای دلار و سکه برای مردم |‌ قابلیت طرح جدید دولت برای جذب سرمایه‌

بر اساس طرح جدیدی که در دستور کار دولت است، بازار جدیدی برای سرمایه‌گذاری آحاد جامعه ایجاد خواهد شد تا مردم به جای خرید طلا و ارز و یا سرمایه‌گذاری در زمین و مسکن، سرمایه خود را به خرید نفت‌خام اختصاص داده و در بازار نفت سرمایه‌گذاری کنند. هنوز جزيیات کارشناسانه این طرح اعلام نشده اما باید دید اجرای این طرح تا چه اندازه شدنی است؟

همشهری آنلاین- خدیجه نوروزی: بر اساس طرح جدیدی که در دستور کار دولت است، بازار جدیدی برای سرمایه‌گذاری آحاد جامعه ایجاد خواهد شد تا مردم به جای خرید طلا و ارز و یا سرمایه‌گذاری در زمین و مسکن، سرمایه خود را به خرید نفت‌خام اختصاص داده و در بازار نفت سرمایه‌گذاری کنند. هنوز جزییات کارشناسانه این طرح اعلام نشده اما باید دید اجرای این طرح تا چه اندازه شدنی است و آیا شرایط تحریم می‌تواند مانعی بر سر راه این نوع سرمایه‌گذاری باشد؟

سید حمید حسینی، ريیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز پتروشیمی در خصوص طرح دولت مبنی بر خرید نفت خام به جای سرمایه گذاری روی طلا و سکه در گفت و گو با همشهری آنلاین گفت: واقعیت این است که سرمایه های هنگفتی در غالب طلا، ارز و ارز دیجیتال نزد مردم وجود دارد که در سرقت از بانک ملی شاهد سرمایه های زیادی از این دست بودیم که بدون هیچ بازدهی در اقتصاد کشور در گاوصندوق ها نگهداری می شوند. لذا اگر دولت بتواند با برنامه ریزی درست و صحیح این منابع و سرمایه ها را در اقتصاد کشور به جریان بیندازد قطعا هم می تواند برای کشور هم برای مردمی که سرمایه گذاری کرده اند منافع زیادی به دنبال داشته باشد. از طرفی هم نیازهای دولت در بحث سرمایه گذاری در پروژه های نفتی برطرف می شود.

وی ادامه داد: دولت پیش بینی می کند حجم سرمایه گذاری ها در این حوزه 20 تا 30 میلیارد دلار پول باشد که مبلغ هنگفتی است؛ با این پول می توان بسیاری از پروژه های نفتی کشور را فعال کرد و اگر دولت این اوراق را منتشر کند، مردم این اوراق 3 ساله و 5 ساله نفتی را از دولت خریداری کنند به طوری که آن را با ریال بخرند و در موقع فروش، معادل قیمت روز آن را به دلار بفروشند قاعدتا مردم مجبور نیستند برای حفظ ارزش پول خود به سراغ خرید دلار، سکه و ارز دیجیتال بروند.

ريیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز پتروشیمی ادامه داد: به عنوان مثال اگر هر کسی به اندازه سرمایه خود 5 یا 100 بشکه نفت خریداری کند منفعت زیادی نصیب خودش خواهد کرد. اگر در این میان قیمت دلار بالا برود چون ریالشان تبدیل به دلار شده سود کرده است. از طرفی اگر قیمت نفت افزایش یابد هم سود می کند. به علاوه پول این اوراق در پروژه های نفتی استفاده می شود لذا این پروژه ها قطعا برای صاحبان سرمایه منافع زیادی خواهد داشت.

با انتشار اوراق مربوط به گواهی سپرده کالایی، بخش داخلی کشور می‌تواند منابع در دسترس خود را در اختیار وزارت نفت به‌منظور انجام سرمایه‌گذاری قرار دهد. همچنین تملک معادل نفت خام آن، نقدینگی را متناسب با بخشی از نفت که عرضه می‌شود در اختیار این شرکت قرار خواهد داد و به صورت واقعی بخش مهمی از منابع مالی مورد نیاز تامین خواهد شد.

حسینی تنها ریسک این طرح را افت قیمت نفت خام عنوان کرد و گفت: اگر این امکان وجود داشته باشد که مردم به راحتی بتواند این اوراق را در بورس خرید و فروش کنند به محض اینکه بازار را در حال سقوط دیدند می تواند اقدام به فروش اوراق خود کنند. لذا ایده بسیار خوبی است و می تواند بسیار کارگشا باشد به شرطی این پول در پروژه های نفتی مصرف شود و در جای دیگر هزینه نشود.

وی درباره اینکه آیا تحریم‌ها مانعی بر سر راه اجرای این طرح دولت نیستند نیز گفت: تحریم ها نه صادرات ما را به عراق محدود کرده است نه صادرات ما را به ترکیه. در صنعت پتروشیمی هم مشتری به اندازه کافی برای گاز داریم. اگر تولید نفت را هم افزایش دهیم مشکلی در فروش نداریم. لذا نمی توانیم بگوییم اگر چنین سرمایه گذاری انجام دهیم این سرمایه گذاری قابل بهره برداری نیست. در هر حوزه نفتی چه تولید نفت و گاز چه پالایش اگر این منابع مورد استفاده قرار بگیرد می تواند برای کشور مفید باشد.

ابزارهای مورد نیاز دولت برای اجرای طرح

حسینی همچنین به ابزارهایی که دولت برای اجرای این طرح نیاز دارد اشاره کرد و افزود: دولت باید طرح را شفاف سازی کند و چند پاره حرف نزند و بتواند کارشناسان و فرهیختگان را برای اجرای این پروژه توجیه کند. رسانه ها را با خود همراه کند و اعتمادسازی کند. قطعا این بازار به شرط برنامه ریزی درست و دقیق می تواند بازار امنی برای سرمایه گذاری مردم باشد.

وی گفت: لازم نیست پروژه در سطح وسیعی شروع شود و می‌توان آن را با رقم‌های کوچک شروع کرد چرا که با انجام اعتمادسازی، قطعا مردم هم استقبال بیشتری می کنند.

وی اضافه کرد: هر چه زودتر این طرح اجرا شود بهتر است چرا که تامین منابع مورد نیاز دولت از  از طریق صندوق توسعه ملی و بانک ها عملا موجب افزایش نقدینگی می شود به علاوه افزایش تولید در این بخش هم به خاطر افزایش نقدینگی سودی ندارد و اثر آن بر اقتصاد را خنثی می کند. اما پول 20 تا 30 میلیارد دلار راکد در دست مردم قطعا می‌تواند بسیاری از پروژه ها را فعال کند. تاکید مجلس به دولت هم این است که با طرح‌ها و ایده‌هایش بتواند نقدینگی را به طرف تولید هدایت کند و یکی از کارهایی که می تواند نقدینگی را به تولید هدایت کرد اجرای همین طرح است.

گاز گران شد؟

گاز گران شد؟

ريیس آژانس شبکه فدرال آلمان به مصرف کنندگان این کشور هشدار داد که ممکن است تا زمستان آینده قبض گاز آن‌ها دو یا سه...

Gostaresh.news/
پایان همکاری فطانت با بانک مرکزی در بانک آینده/ سرپرست جدید معرفی شد

پایان همکاری فطانت با بانک مرکزی در بانک آینده/ سرپرست جدید معرفی ...

با پایان ماموریت 31 ماهه بانک مرکزی به محمد فطانت در بانک آینده، نهاد ناظر بازار پولی کشور برای این بانک بحران زده به دنبال سکاندار جدیدی است.

MehrNews.com/
سیاست دولت سیزدهم همان مسیر دولت قبل در مدیریت نرخ ارز است

سیاست دولت سیزدهم همان مسیر دولت قبل در مدیریت نرخ ارز است

یک استاد دانشگاه برنامه دولت در زمینه مدیریت نرخ ارز را ادامه سیاست غلط دولت قبل دانست و گفت: اقدامات انجام شده و شجاعت دولت در افزایش نرخ ارز تاثیر روانی بر جامعه گذاشت.

MehrNews.com/
مدیریت بازار ارز و انضباط پولی در دولت سیزدهم

مدیریت بازار ارز و انضباط پولی در دولت سیزدهم

سیاستگذار پولی در دولت سیزدهم مجموعه اقداماتی با هدف کاهش بدهی بانک ها و اضافه برداشت آنها از منابع بانک مرکزی را در...

Borna.news/
کاهش گازسوزی در مشعل‌ها تا پایان دولت سیزدهم

کاهش گازسوزی در مشعل‌ها تا پایان دولت سیزدهم

مدیر بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت ملی نفت ایران از برنامه‌ریزی برای کاهش سوزاندن گازهای ارسالی به مشعل تا پایان دولت سیزدهم خبر داد.

MehrNews.com/
اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

ایلنا: اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای افزایش واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از نیجریه به دلیل افزایش نگرانی‌ها از کاهش عرضه از روسیه است.

Ilna.ir/
‌روسیه گاز لاتویا را قطع کرد

‌روسیه گاز لاتویا را قطع کرد

شرکت گازپروم روسیه دقایقی پیش اعلام کرد که صادرات گاز این کشور به کشور لاتویا در حوزه بالتیک را متوقف کرده است.

FarsNews.ir/
جزییات جلسه مشترک ريیس کل بانک مرکزی و ريیس...

جزییات جلسه مشترک ريیس کل بانک مرکزی و ريیس...

مجید عشقی، ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قرار بر این شد که در خصوص نرخ بهره بین بانکی، موضوع مدیریت شود و با...

Gostaresh.news/
بانک مرکزی: تورم در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

بانک مرکزی: تورم در ماه‌های آینده کاهش می‌یابد

اقتصاد کلانتسنیم نوشت :بانک مرکزی اعلام کرد تورم ماهانه اقلام خوراکی از 25.4 درصد در خردادماه به 5.7 درصد در تیرماه کاهش یافت. کاهش حدود 20 واحد درصدی تورم اقلام خوراکی از خرداد تا تیر، به وضوح پایان ...

KhabarOnline.ir/
رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در دولت سیزدهم پس از نزول 30 درصدی در دولت گذشته

رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در دولت سیزدهم پس از نزول 30 در...

میزان «تشکیل سرمایه ثابت» از نیمه دوم سال 92 تا نیمه اول سال 1400 در مجموع 30.6 درصد نسبت کاهش یافت، اما براساس گزارش بانک مرکزی در فصل زمستان پارسال، میزان تشکیل سرمایه 14.4 درصد رشد داشته است.

Borna.news/
سرکوب تقاضا در بازار جهانی گاز طبیعی

سرکوب تقاضا در بازار جهانی گاز طبیعی

تقاضای جهانی برای گاز طبیعی در سه سال آینده به دلیل افزایش قیمت‌ها و تهدید کاهش بیشتر عرضه روسیه که مانع مصرف می‌شود، سرکوب خواهد شد.

Isna.ir/
راهبرد شرکت ملی گاز ایران چیست؟

راهبرد شرکت ملی گاز ایران چیست؟

معاون وزیر نفت در امور گاز اعلام کرد که راهبرد شرکت ملی گاز ایران توسعه زنجیره ارزش، تراز انرژی و توسعه پایدار با...

Borna.news/
قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد

از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی، قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی برای عرضه در بورس کالا اعلام شد.

EghtesadOnline.com/
گاردین: بریتانیا در حال آماده شدن برای قطع گاز ارسالی به اروپا است

گاردین: بریتانیا در حال آماده شدن برای قطع گاز ارسالی به اروپا است

گاردین گزارش داد انگلیس در چارچوب یک طرح اضطراری، قصد دارد در صورتی که طی ماه‌های آینده با کمبود گاز مواجه شود، عرضه گاز به اروپا را قطع کند.

FarsNews.ir/
هشدار جیره‌بندی گاز در سويیس

هشدار جیره‌بندی گاز در سويیس

وزیر انرژی سويیس از احتمال کمبود عرضه گاز و در نتیجه جیره‌بندی مصرف آن خبر داد.

Borna.news/
واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت برنامه‌ریزی‌ برای تسریع تملک اراضی ‌پروژه راه‌آهن رشت-آستارا سرنوشت صنعت خودروسازی ایران بعد از امضای برجام سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار خودرو/ آخرین قیمت تیبا،... جزيیات فروش فوری محصولات هایما ایران خودرو اعلام شد تفاوت عجیب دستمزد در ایران و کره‌جنوبی امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال/ پیگیری قاطع حکمرانی ریال در دستور کار‌ «عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی ساخت راه‌آهن آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب سرعت می‌گیرد