اشتغال اتباع بیگانه فاقد پروانه کار ممنوع است

اشتغال اتباع بیگانه فاقد پروانه کار ممنوع است

بر اساس اعلام اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان تهران، هرگونه...

به گزارش ایسنا، برابر ماده 120 قانون کار، اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند.
به موجب ماده 181 قانون کار نیز بکارگیری اتباع بیگانه فاقد مجوز کار در واحدهای کارگاهی ممنوع است و صراحتا اعلام شده کارفرمایانی که اتباع خارجی غیر مجاز و فاقد پروانه کار یا اتباعی که پروانه کار آنها منقضی شده است را در کاری غیر از آنچه در پروانه کارشان ذکر شده است بپذیرند یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع می‌شود، مراتب را به وزارت کار اعلام نکنند برابر قانون به مجازات حبس از 91 تا 180 روز محکوم می شوند.
بر اساس آمارها از وضعیت اشتغال اتباع خارجی، و بر مبنای عملکرد شش‌ماهه سال 1402 تعداد 1195 فقره صدور پروانه کار برای نیروهای خواهان اشتغال توسط وزارت کار صورت گرفته و طی این مدت 3122 مورد پروانه کار برای افراد خارجی شاغل در کشور از طریق این وزارتخانه تمدید شده است.

همچنین تعداد 24هزار و 750 مورد بازرسی از کارگاه‌ها، 1927 فقره گشت مشترک شناسایی اشتغال اتباع غیرمجاز و شناسایی 6705 مورد کارفرمای متخلف در دستور کار 6 ماهه امسال وزارت کار قرار گرفته و محقق شده است.
در همین راستا محمد آذرپناه - سرپرست اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان تهران از ممنوعیت اشتغال به کار اتباع خارجی فاقد پروانه کار خبر داده و گفته است:بر اساس قانون کار، اتباع بیگانه‌ای که دارای پروانه کار معتبر نباشند، حق اشتغال در استان را ندارند و کارفرمایانی که آنها را به کار بگیرند، مشمول جریمه و حبس خواهند شد.
به گفته وی این اقدام علاوه بر نقض قانون، موجب از بین رفتن فرصت‌های شغلی برای نیروهای کار ایرانی، افزایش بیکاری، کاهش امنیت اجتماعی و اقتصادی و ایجاد مشکلات فرهنگی و بهداشتی می‌شود.
 سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران تصریح کرد: با همکاری مراجع قانونی، در حال اجرای طرح ملی تعیین وضعیت اشتغال اتباع افغانستانی هستیم که به موجب آن، اقامت مجاز این افراد منوط به روشن شدن وضعیت شغلی آنها خواهد بود.
وی همکاری کارفرمایان و مردم در اعلام موارد بکارگیری اتباع بیگانه فاقد پروانه کار را خواستار شد و گفت: کارفرمایان می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی، نسبت به استعلام و درخواست پروانه کار برای نیروهای خارجی مورد نیاز خود اقدام کنند.
پیش از این معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آمار اشتغال اتباع خارجی در کشور را بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر اعلام کرده و گفته بود: حضور اتباع خارجی در کشور صرفنظر از ابعاد امنیتی، ابعاد فرهنگی و اقتصادی هم دارد و وزارت کار به کسانی مجوز می‌دهد که حضورشان در داخل کشور قانونی و قابل شناسایی باشند.
به گزارش ایسنا، برابر قانون کار اتباع بیگانه‌ای که فاقد پروانه کار، پروانه کار موقت یا کارت کار موقت باشند ، اجازه اشتغال در کشور را ندارند و در صورت اشتغال و بکارگیری، کارفرمای آنها متخلف و مشمول جریمه خواهد شد.
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد