تولید با نرخ تصاعدی مالیات، محکوم به ورشکستگی است

تولید با نرخ تصاعدی مالیات، محکوم به ورشکستگی است

ایلنا: یک کارشناس حوزه دانش بنیان اظهار کرد که آگاهی و اشراف به حقوق قانونی می‌تواند سبب اعتراض نسبت به بی‌عدالتی و رفتارهای سلیقه‌ای ممیزها شود.

طبق بیانات رهبر معظم انقلاب، پرداخت مالیات یک فریضه محسوب می‌شود، که وظیفه قانونی تمامی اقشاری چون کارمندان، کارگران و کاسبان است؛ با این حال برخی سرمایه داران کلانی که درآمد آن‌ها حساب و کتابی ندارد، از پرداخت آن فرار کرده که مقام معظم رهبری نیز فرار از آن را جرم دانسته‌اند.

البته که بسیاری از مردم و به خصوص تولید کنندگان با پرداخت مالیات مشکلی نداشته و آن را حق دولت می‌دانند، اما وجود ناعدالتی‌هایی در اخذ آن و عدم وجود شفافیت برای عامه مردم، مشکلاتی را به وجود آورده است. به کارگیری نظام ممیزمحور و دخالت سلیقه در تعیین حق مالیاتی افراد، منجر به افزایش فرارهای مالیاتی شده و دولت برای جبران این میزان، دست به تحمیل نرخ تصاعدی بر فعالیت‌های سالم اقتصادی می‌زند؛ بنابراین، نرخ تصاعدی کسب و کارهای اقتصادی را به مرز نابودی و ورشکستگی می‌کشاند. این در حالی است که اگر آگاهی‌های لازم در راستای حقوق قانونی در افراد ایجاد شود، آن‌ها می‌توانند در مقابل نرخ تصاعدی که غالبا به صورت نامحسوس اعمال می‌شود اعتراض کنند".

در این راستا تجربیات رحمان پرورش، فعال حوزه دانش بنیان را جویا شدیم. پرورش در گفت و گو با ایلنا در ابتدا به یکی از چالش‌های خود در زمینه پرداخت مالیات اشاره کرد و گفت: "باتوجه به اینکه طبق قانون، واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی، 5 سال اول شروع کار خود از پرداخت مالیات معاف هستند اما بنده و برخی دیگر مانند من به عنوان یک واحد تولیدی دانش بنیان، از همان ابتدای کار از طرف ممیزها مشمول مالیات شدم که پس از دو بار اعتراض به سازمان امور مالیاتی، باز هم حکم معافیت صادر نشده و تنها مقدار آن کم شد".

وی در راستای ضرورت وجود آگاهی در افراد و اشراف هر شخص به حقوق قانونی خود اظهار کرد: "با اینکه صنعت تولید ماسک مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود، اما من به عنوان تولید کننده ماسک مشمول این نوع مالیات شده و با آگاهی که نسبت به این موضوع داشتم به سازمان امور مالیاتی اعتراض کردم که آن‌ها با بهانه‌ای آن را بخشودگی اعلام کردند. در واقع بسیاری از افراد نسبت به قوانین آگاهی ندارند و پس از اینکه مشمول مالیات‌های هنگفتی می‌شوند، بدون هیچگونه اعتراضی ناچار به پرداخت آن می‌شوند".

این کارشناس حوزه دانش بنیان، نرخ تصاعدی مالیات و همچنین ناهمخوانی مخارج با درامد را عامل نزدیک شدن تولید به مرز ورشکستگی دانست و گفت که در چنین ساختاری محکوم به ورشکستگی است و این مسيله با توجه به فعال بودن تنها 5 درصد از شهرک‌های صنعتی کشور به وضوح قابل مشاهده است.

وی در ادامه تصریح کرد که بخش‌های دولتی همواره در رقابت با بخش‌های خصوصی هستند و به بازاریابی بخش خصوصی ضربه می‌زنند. این در حالی است که  رهبر انقلاب در سال 98 تاکید کردند که اگر بخش خصوصی می‌تواند کاری را انجام دهد، بخش دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی خود را رقیب بخش خصوصی ندانند و به آن کار ورود نکنند و اگر هم فعالیت دارند کنار بکشند.

پرورش در پایان بیان کرد: "واحد تولیدی ما در دوران کرونا توانست بخش بزرگی از نیاز کشور به ماسک را تامین کند و حتی به کشور کانادا صارات داشته باشد. در حال حاضر که تقریبا در دوران پسا کرونا هستیم، نیازمند حمایت برای اقساط تسویه نشده واحد تولیدی خود هستیم که البته چنین تقاضایی مورد توجه قرار نمی‌گیرد".

خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد! سیگنال برجام به بورس/ اصرار بر کاهش نرخ سودبانکی برای اصلاح بورس منطقی است؟ پرواز تهران – چین: 175 میلیون تومان؛ چرا؟ بانک‌های تجاری چقدر وام قرض‌الحسنه داده اند؟ / کارنامه تسهیلات زیر ذره بین آمار بازار از مشاغل خدماتی اشباع شده است سهم کمتر از یک درصدی فرش و صنایع دستی از صادرات غیرنفتی معافیت قصابی ها از مالیات اعلام قیمت دام در ایام‌ تاسوعا و عاشورا هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ مناطق محبوب خریداران مسکن در تهران ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟