فوری/ قیمت جدید گوشت اعلام شد (26 اردیبهشت)

فوری/ قیمت جدید گوشت اعلام شد (26 اردیبهشت)

قیمت دام زنده سبک و انواع گوشت گوساله و گوسفند به شرح زیر اعلام شد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در سامانه تامین دام و طیور، در تاریخ 26 اردیبهشت 1403، هر کیلوگرم انواع گوسفند زنده به طور میانگین در میادین دام تهران به قیمت 243,320 تومان معامله می‌شود.

همچنین حداقل قیمت ران گوسفندی در فروشگاه‌ها 830 هزار تومان در کیلو، مغز ران یک میلیون و 689 هزار تومان در کیلو، شقه 667 هزار تومان در کیلو، سردست 839 هزار تومان در کیلو، ماهیچه 670 هزار تومان در کیلو و قلوه گاه 470 هزار تومان در کیلو است. 

هر کیلو انواع گوشت گوساله نیز در فروشگاه‌ها با حداقل قیمت‌های زیر عرضه می‌شود: ران گوساله 305 هزار و 820 تومان، مغز راسته 850 هزار تومان، سردست 305 هزار و 820، راسته گوساله یک میلیون و 199 هزار، دنبالچه 485 هزار و ماهیچه 589 هزار و 900 تومان.

وضعیت تولید گوشت

محمد ابراهیم حسن نژاد با بیان اینکه ظرفیت‌های  خوبی در بخش تولید پروتيین‌های مورد نیاز کشور از جمله شیر و مواد لبنی، گوشت قرمز، مرغ و تخم‌مرغ وجود دارد، گفت: کشور در ارتباط با تولید شیر و مواد لبنی خودکفا است و کل نیازها در این حوزه توسط دامداران کشور تولید می شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وی افزود: در سال حدود 11.5 میلیون تن تولید شیر در کشور داریم که بخش زیادی در واحدهای صنعتی و بخشی در واحدهای سنتی و روستایی تولید می‌شود. این شیر در کارخانه‌های فرآوری شده و به سایر محصولات لبنی تبدیل می شود.

صادرات بیش از 100 هزارتن پنیر و کره در سال گذشته

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، تصریح کرد: در سال گذشته بیش از 185 هزار تن علاوه بر توزیع شیر خام شیرخشک تولید کردیم و حدود 95 هزار تن آن به سایر نقاط دنیا صادر شد. همچنین بیش از 95 هزار تن صادرات پنیر و 13 هزار تن صادرات کره داشتیم. در حقیقت می‌توان گفت محصولاتی که بر پایه شیر تولید می‌شوند را اگر تبدیل به شیر کنیم یعنی سال گذشته حدود 2 میلیون تن شیر صادر کردیم.

صادرات بیش از 4000 تن مرغ در سال‌جاری

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت تولید مرغ در کشور اشاره کرد و گفت: بیش از 18هزار و 300 واحد مرغداری در حوزه تولید گوشت سفید فعال هستند. سالیانه حدود 2 میلیون و 600 هزارتن تولید گوشت سفید مرغ داریم. با تلاش تولیدکنندگان و میزان جوجه ریزی در سال 1402 بیش از یک میلیارد و 560 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری انجام شد که رشد قابل توجهی نسبت به سنوات گذشته بود. امسال هم برنامه‌ریزی 1403 برای تولید، خوداتکایی در ارتباط با گوشت سفید بوده و برنامه این است که علاوه بر تامین نیاز جامعه همه ذخایر استراتژیک هم از محل تولیدات داخلی تامین شود.

حسن‌نژاد در ادامه گفت: برنامه‌ای هم در ارتباط با صادرات مازاد تولید داریم که از ابتدای سال با جوجه‌ریزی انجام شده و تولید، صادرات گوشت سفید آغاز شد و  بیش از 4000 تن نیز در 1403 صادرات مرغ انجام شد.

 صادرات 130 هزار تنی تخم‌مرغ در سال گذشته

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه تخم‌مرغ نیز بیش از نیاز کشور تولید می‌شود، گفت: سال گذشته حدود یک میلیون و 130 هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید شد که حدود 139 هزارتن آن به کشورهای اطراف صادر شد. برنامه‌ای که برای 1403 در حوزه تخم‌مرغ پیش بینی شده صادرات 160 هزار تن از این محصول است.

به گفته وی علاوه بر تامین نیاز یک میلیون و 250 هزارتنی تخم‌مرغ داخل، مابقی نیز صادرات می‌شود.

به اندازه نیاز کشور تولید گوشت قرمز نداریم

این مقام مسيول در وزارت جهادکشاورزی در ادامه گفت: میزان تولید گوشت قرمز حدود 900 هزار تن است. گوشت قرمز به اندازه نیاز کشور در حال حاضر تولید نمی‌شود و بخشی از نیاز از طریق واردات تامین می شود. 140 تا 150 هزار تن نیاز به واردات گوشت قرمز داریم که در سال گذشته بخشی از نیاز از خارج از کشور تامین شد. البته در 40 سال گذشته به جهت اینکه نیازمان به گوشت در صنعت و فرآوری زیاد بود بخشی از گوشت صنعتی کشور را وارد کردیم و همواره واردات را خصوصا به شکل منجمد داشتیم.

وی عنوان کرد: امسال برنامه‌هایی در خصوص افزایش تولید گوشت قرمز پیش بینی کردیم زیرا معتقدیم این بخش ظرفیت خوداتکایی دارد. در حقیقت برنامه 1403 برای گوشت قرمز نیز مشابه سایر تولیدات دامی خوداتکایی است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد