دلار در سراشیبی سقوط/ دلار به کانال 45 هزار تومان نزدیک می شود

دلار در سراشیبی سقوط/ دلار به کانال 45 هزار تومان نزدیک می شود

در روزهای اخیر با کنار رفتن بخشی از دلالان، دلار وارد کانل سراشیبی شده و روز به روز کاهش پیدا می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا؛ اهمیت و اثرگذاری مرکز مبادله ارز و طلای ایران اگر در جهت ایجاد مرکز مبادله ارز و طلای ایران به سوی تک نرخی‌سازی باشد، بازار ارز به تعادل می‌رساند، یعنی نرخ سازی در این مرکز صورت می‌گیرد و عرضه کنندگان، ارز خود را در مرکز مبادله ایران به فروش می‌رسانند و متقاضیان نیز ارز خود را از این بستر دریافت می‌کنند.

جهت گیری بانک مرکزی در مسیر درستی قرار گرفته است، بانک مرکزی خود را با نرخ و بازار‌های مختلف سرگرم نکرده و باید این لنگر یعنی مرکز مبادله ایران به صورتی تعیین شود که آیینه واقعی اقتصاد باشد و نه به گونه‌ای که یک بازار کوچک را جدا کند.

با تحولات صورت گرفته در بازار رسمی ارز طی 2 هفته اخیر، بازار غیررسمی هم متزلزل شده است. نخستین موج ریزش از یکشنبه هفته قبل آغاز شد و نرخ دلار که در کانال‌های معاملات فردایی از 60 هزار تومان هم عبور کرده بود، بازگشت و چند روزی در حوالی 54 هزار و 500 تومان نوسان کرد.


دلالان ارزی طی دو روز گذشته تلاش کردند با بهره‌برداری از سفر ريیس‌کل آژانس انرژی اتمی به تهران، جو منفی تازه‌ای در بازار ارز راه بیندازند و قیمت‌ها را داغ کنند، اما پس از معلوم شدن نتایج مثبت سفر، این موج به ضد خود تبدیل شد و از صبح امروز نرخ دلار در اتاق معاملات فردایی با دو کانال ریزش، هم اکنون در حوالی 52 هزار و 500 تومان از سوی دلالان قیمت‌گذاری می‌شود.

فضای بازار آزاد بسیار متزلزل است به‌طوری خبر می‌رسد نرخ اعلامی دلالان در سلیمانیه به مرز 50 هزار تومان هم رسیده است.

با توجه به مولفه‌های بنیادی و واقعی اقتصادی کشور در مقطع فعلی بازار سرمایه جذابترین بازار برای سرمایه‌گذاری است و با توجه به عقب بودن از سایر بازارها، رشد خوبی را خواهد داشت، البته نباید اتفاقات رشد حبابی و غیر واقعی سال 99 تکرار شود بلکه باید به اندازه خودش رشد کند. با جمع شدن نوسانات ارزی، بازار سرمایه طی دو الی سه ماه آینده بسیار جذاب شده و با منطق بازار سرمایه اداره خواهد شد.

احتمال جهش یا سقوط بی‌منطق را کم است و بازار سرمایه نوسانات طبیعی را تجربه می‌کند که در بازارهای سفته‌بازی طبیعی است؛ بنابراین در مقطع کنونی بهترین سرمایه‌گذاری بورس است و هیچ توجیهی برای ورود به بازار ارز وجود ندارد.

دلار همچنان در مسیر سقوط خود به سر می‌برد. امروز ورود نرخ اعلامی توسط کانال‌های فردایی به کانال 52 هزار تومان، باعث تجمع فروشندگان ارز در بازار آزاد شد و این در حالی بود که دلار‌ها خریداری نداشت.

فروشندگان دلار که از ترس کاهش بیش‌تر نرخ قصد داشتند به هر قیمتی دلار خود را بفروشند و از ضرر احتمالی به دور باشند، مجبور شدند نرخ‌های پایین‌تری را پیشنهاد دهند.

با اتفاقات اخیر نرخ ارز، اگر کسی 10 روز پیش اقدام به خرید تنها 10 هزار دلار کرده بود، با رسیدن دلار به کانال 51 هزار تومان در امروز، متحمل ضرر 90 میلیون تومانی میشد. زیان افراد بی‌تجربه و بدون اطلاع از فرآیند بازار ارز در حالیست که کارشناسان اقتصادی پیش از ریزش قیمت‌ها در بازار ارز هشدار این اتفاق را بار‌ها داده بودند.

مقصد بعدی دلار نرخی پایین‌تر از 50 هزار تومان است و پس از آن شاهد کاهش بیش‌تر و ورود دلار به کانال‌های 47 و 48 هزار تومانی خواهیم بود و حتی ممکن است نرخ دلار بیش از این‌ها کاهش یابد.

درباره روند بانک مرکزی در راه‌اندازی مرکز مبادله طلا و ارزی بهروز محبی نجم‌آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار حوزه بانک خبرگزاری برنا اظهار کرد: حمیدرضا فرزین ريیس کل جدید بانک مرکزی شمشیر را برای دلالان و سوداگران ارزی از رو بسته و قرار براین است به بازار دلار و یورو سامان ببخشد؛ اما باز هم برخی با قضاوت‌های زودهنگام خود ادعا می‌کنند که سیاست‌های ارزی راه به جایی نمی‌برد اما روندها از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که مقوله ارز برای دوره مدیریت جدید بانک مرکزی با سایر کالا‌ها متفاوت است و دولت به دنبال ساماندهی بازار داخلی است.

وی گفت: نیاز‌های کاذب باید از نیاز‌های واقعی مجزا شود و این در حالی است که مرکز مبادله ارز و طلا نیازمندان واقعی را در سامانه‌ای تحت پوشش قرار می‌دهد که ريیس کل بانک مرکزی به درستی در ابتدا شروع کار خود در بانک مرکزی قول محقق شدن این اتفاق را داده بود.

نجم‌آبادی در پایان گفت: قرار بر آن است تا در این بازار (مرکز مبادله ارز و طلا) دولت نیازمندان واقعی را در سامانه‌ای شناسایی کند و تحت پوشش قرار دهد، بنابراین درصورت اجرای درست، باید عطش میل به خرید توسط مردم از بین برود و دولت معتقد است ارز کافی در اختیار دارد و اگر به اینگونه باشد باید شرایطی مهیا شود که جریان سوداگری به بازار ارز دامن نزند، زیرا در نتیجه آن اثرات منفی فراوانی به دلیل انتظارات تورمی ایجاد خواهد شد.

نحوه عرضه اموال مازاد دولت در بازار سرمایه اعلام شد چطور برای معاملات مسکن کد رهگیری بگیریم؟ چالش‌های صنعت در سال 1402 ماهی قرمزها را در آب‌های آزاد رها نکنید بررسی حملات سایبری در ایران و سایر کشورها سیگنال نرخ دلار به بازار مسکن/ چگونه قیمت ملک 100 درصد... رشد اقتصادی کدام کشورها در سال 2023 شکوفا خواهد شد؟ مخالفت دولت با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تغییر چیدمان سفره ندارها در 1401 ادامه روند کاهش و توقف تولید نفت در اقلیم کردستان عراق خریداران سکه بخوانند / حباب سکه افزایشی شد! شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 نیمه جنون دلار / پیش شرط نزولی شدن قیمت دلار در 1402 مسافران هوایی در صورت گرانفروشی یا تاخیر می‌توانند شکایت کنند اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص الزام اتصال به سامانه مودیان سهام عدالت میلیونی در انتظار این افراد فارس من| برای لغو مصوبه شورای عالی کار به دیوان عدالت شکایت می کنیم/ سفره کارگر کوچک نشود جابه‌جایی 40 میلیون وسیله نقلیه در تعطیلات نوروز امسال نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ سخنگوی سازمان هواپیمایی: احتمال تاخیر در برخی از پروازها وجود دارد ترافیک در محورهای شمالی همچنان سنگین است شرایط دریافت وام فرزند دوم اعلام شد دولت به وعده مهار تورم عمل کند/ چرا نمایندگان کارگری مصوبه حداقل مزد را امضا کردند جزيیات جدید از خودروهای وارداتی شاهکار جدید رنو را ببینید + تصاویر شرایط دریافت وام فرزندآوری در 1402 + جزيیات سیاست‌های کلی اصل 44 تجلی نگاه رهبر انقلاب به نقش دولت در اقتصاد شرایط دریافت وام فرزند دوم در سال 1402 آخرین خبرها از انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث سه میلیون خانه در کشور نیازمند نوسازی است جزيیات جدید از خودروهای وارداتی / متقاضیان بخوانند مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد نرخ بیکاری در 1402 کمتر می‌شود یا بیشتر؟ | مهمترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در سال‌های اخیر سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری در چابهار سالانه 500 میلیون بشکه نفت خام در کشور هدر می رود!/ 50 درصد از اتلاف انرژی در کشور قابل بهینه‌سازی ا... ابرتورم در راه است؟ نرخ بیکاری در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ مصرف بنزین از 110 میلیون لیتر عبور کرد مسافران هوایی می‌توانند شکایت کنند 3 ریشه‌ تورم مزمن در اقتصاد ایران بازگشت بیت کوین به کانال 29000 دلار پس از یک سال تردد از محور چالوس و آزاد راه تهران- شمال ممنوع است قیمت دلار کولاک کرد | پیش بینی وحشتناک از قیمت دلار در روزهای آینده تفویض اختیار بخشودگی جرايم مالیاتی تا پایان اردیبهشت 1402 تمدید شد کاهش 25 درصدی بدهی خارجی کشور در دی ماه 1401 وزیر کار و تعاون: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است مصرف آب و برق مشترکان با حذف یارانه پرمصرف‌ها کاهش یافت چند توصیه به کشاورزان و باغداران برای مقابله با سرمازدگی وزیر کار: ادعای ایجاد 1 میلیون شغل درست است کاهش ناگهانی قیمت مرغ در بازار امروز | قیمت مرغ کیلویی چند؟