شرکت‌های صوری و سوءاستفاده از کارت بازرگانی، چالشهای نظام مالیاتی

شرکت‌های صوری و سوءاستفاده از کارت بازرگانی، چالشهای نظام مالیاتی

ريیس سازمان مالیاتی گفت: سازمان بازرسی باید به مسيله عدم ارایه اطلاعات اقتصادی اشخاص توسط دستگاه های اجرایی داده محور که تکلیف قانونی برای ارایه اطلاعات به دستگاه مالیاتی دارند، ورود کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور مالیاتی، داود منظور، ريیس کل سازمان امور مالیاتی کشور و هیات همراه با ذبیح الله خداییان، ريیس سازمان بازرسی کل کشور و جمعی از مدیران این سازمان دیدار کرده و طرفین بر ضرورت تقویت همکاری ها جهت استفاده از تمامی ظرفیت های قانونی برای وصول حداکثری مالیات و مبارزه با فرار مالیاتی در کشور تاکید کردند.

ريیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ابتدای این نشست، با بیان اینکه نظام مالیاتی در دوره تحولی جدید برای هوشمندسازی نظام مالیاتی و افزایش شفافیت اقتصادی، نیازمند تحقق حاکمیت داده و اشراف اطلاعاتی بر فعالیت های اقتصادی درکشور است، گفت: سازمان بازرسی کل کشور باید به مسيله عدم ارایه اطلاعات اقتصادی اشخاص توسط دستگاه های اجرایی داده محور که تکلیف قانونی برای ارایه اطلاعات به دستگاه مالیاتی دارند، ورود کند.

منظور با اشاره به ظرفیت های گسترده همکاری سازمان بازرسی کل کشور با نظام مالیاتی عنوان کرد: افزایش همکاری دستگاه های نظارتی و تعامل بیش از پیش کمک شایان توجهی به نظام مالیاتی در اجرای صحیح قوانین، مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی در کشور، افزایش شفافیت اقتصادی و رشد درآمدهای مالیاتی خواهد نمود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: رویکرد نظام مالیاتی برای تحول آفرینی در دوره جدید، بر حکمرانی داده و حرکت به سمت هوشمندسازی نظام مالیاتی بر مبنای اطلاعات دقیق و شفاف از فعالیت ها و مبادلات اقتصادی استوار است و باید تا حد امکان به سمتی برویم که برخوردهای سلیقه ای و اعمال نظرهای شخصی در فرآیند وصول مالیات و ارتباط حضوری ممیز و مودی در سطوح مختلف به کمترین میزان کاهش یابد.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران در صورت استمرار وابستگی به درآمدهای نفتی در معرض شوک های اقتصادی و نوسانات قرار خواهد داشت، گفت: برای حکمرانی ریال در اقتصاد کشور باید با تمام توان از پول ملی صیانت کنیم و و برای صیانت از پول ملی و حکمرانی ریال باید بودجه ای کاملا متکی بر درآمدهای پایدار مالیاتی داشت.

منظور ضمن اشاره به اهمیت نقش سازمان امور مالیاتی کشور در رویکرد کلان اقتصادی به ضرورت استفاده از همه ظرفیت های قانونی برای وصول عادلانه مالیات اشاره کرد و گفت: از جمله این ظرفیت‎های قانونی که هنوز به طور کامل به بار ننشسته، ظرفیت ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم است که در این رابطه عدم همکاری برخی دستگاه ها در ارسال اطلاعات کامل و دقیق به این سازمان قابل توجه است.

ريیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به همکاری روبه افزایش و مشهود نسبت به گذشته با برخی دستگاه های اجرایی با نظام مالیاتی در زمینه دریافت اطلاعات مورد نیاز، عنوان کرد: این همکاری ها برای دستیابی به اطلاعات سریع و جامع و تحقق مطلوب نظام مالیاتی نوین باید تقویت شود؛ برای مثال دسترسی برخط و مستقیم سازمان امور مالیاتی به تراکنش های بانکی اشخاص و حذف بوروکراسی های موجود، همچنین دسترسی برخط و مستقیم به سامانه اداره ثبت شرکت ها، پایگاه داده های نقل و انتقال املاک و سامانه املاک و اسکان کشور، توان سازمان امور مالیاتی برای تحقق نظام مالیاتی هوشمند و نفوذ به لایه های پنهان اقتصادی را افزایش می دهد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت: تحول در نظام مالیاتی و توفیق این دستگاه برای وصول پایه های جدید مالیاتی از قبیل مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات خانه ها و خودروهای لوکس، منوط به دقیق و در اختیار قرار دادن به موقع اطلاعات در نزد دستگاه های از جمله شهرداری ها است .

وی همچنین در بخشی از سخنان خود به دو چالش مهم نظام مالیاتی یعنی شرکت های صوری و همچنین سوء استفاده از کارت های بازرگانی برای فرار مالیاتی اشاره کرد و گفت: این اقدام به ساز وکارهای ملی و همکاری ارکان مختلف نظام به ویژه دستگاه های نظارتی و انتظامی، اداره ثبت شرکت ها، دفاتر اسناد رسمی و غیره نیاز داشته و باید برای حذف چنین پدیده ای از اقتصاد، حداکثر تلاش و همکاری خود را بعمل آورده و تمام ساز و کارها برای پیشگیری از شکل گیری شرکت های صوری را فراهم آورند.

گفتنی است، ريیس سازمان بازرسی کل کشور نیز در این دیدار، ضمن استقبال از تقویت همکاری ها و مناسبات فیمابین نظام مالیاتی و سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: مهمترین دلیل فرار مالیاتی در کشور، شفاف نبودن اطلاعات اقتصادی است و باید زمینه دسترسی نظام مالیاتی به تمامی اطلاعات و داده های اقتصادی ایجاد شود.

ذبیح الله خداییان با تاکید بر ضرورت هوشمندسازی نظام مالیاتی در کشور عنوان کرد: هوشمندسازی نظام مالیاتی با همکاری همه ارکان نظام و دستگاه های ذیربط برای دسترسی کامل به اطلاعات اقتصادی اشخاص اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه همه کشورها از طریق مالیات اداره می شوند، گفت: وابستگی به نفت یک بیماری مزمن است و این وابستگی، اقتدار کشور و امنیت و ثبات اقتصادی را به چالش می کشد؛ از این رو بودجه کشور باید کاملا به درآمدهای مالیاتی متکی باشد.

ريیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: اتکای بودجه کشور به مالیات باعث می شود اقتصاد ملی از نوسانات قیمت‌های جهانی نفت و تحریم ها و فشارهای بین المللی در امان بماند و فعالان اقتصادی نیز در فضایی با ثبات، آرام و با برنامه ریزی بلندمدت اقدام به سرمایه گذاری، کسب و کار و درآمدزایی نمایند.

خداییان، مسيله فرار مالیاتی را از مهمترین مسایل اقتصادی کشور برشمرد و گفت: متاسفانه شاهدیم برخی که درآمدهای بسیار بالایی دارند، از پرداخت مالیات شانه خالی می کنند و این در حالیست که طیف اصلی جامعه که طبقه متوسط به پایین هستند، مالیات خود را به موقع پرداخت می کنند.

وی اظهار داشت: اشراف اطلاعاتی نظام مالیاتی به فعالیت های اقتصادی و میزان درآمد اشخاص باید افزایش یابد و تا این اشراف اطلاعاتی حاصل نشود، شاهد فرار مالیاتی و سوداگری در بازارهای مختلف خواهیم بود.

ريیس کل سازمان بازرسی کل کشور، ادامه داد: اینکه در کشور شاهدیم نوسانات ارز، سکه و مسکن و خودرو دايما فضایی نا امن برای فعالان اقتصادی و مردم ایجاد می کند، دلیلش عدم شفافیت اقتصادی و ایمن نبودن پول ملی از این عدم شفافیت و بی نظمی اقتصادی است.

خداییان، شفاف نبودن اقتصاد را مهمترین دلیل فرار مالیاتی در کشور عنوان کرد و گفت: باید زمینه دسترسی نظام مالیاتی به تمامی اطلاعات و داده های اقتصادی و همچنین زمینه رصد جریان پولی در کشور برای این سازمان فراهم شود.

وی در ادامه بر ضرورت اجرای هر چه سریعتر قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در کشور تاکید کرد و گفت: سازمان امور مالیاتی کشور برای اجرای هر چه مطلوبتر این قانون، باید به سامانه های مرتبط با این قانون و همچنین درگاه های الکترونیک و تراکنش های بانکی ارتباط مستقیم و برخط داشته باشد.

خداییان خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی همچنین باید به زیرساخت های فناوری و الکترونیکی و به روز ترین سیستم های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این حوزه تجهیز باشد.

وی در بخشی از سخنان خود به موضوع معوقات مالیاتی نیز اشاره کرد و گفت: وصول معوقات مالیاتی به شدت درگرو شفاف بودن اطلاعات اقتصادی افراد است و در صورتی که اطلاعات در نزد سازمان امور مالیاتی دقیق و شفاف باشد، رسیدگی به پرونده های معوق، سریعتر و فرآیند دادرسی برای وصول معوقات کاهش می یابد.

وی عنوان داشت: اطاله دادرسی مالیاتی یکی از مشکلات اساسی است و لازم است با ایجاد فرآیندها و رویه های جدید، رسیدگی به پرونده های مالیاتی در هیات های حل اختلاف تا حد امکان کاهش یابد.

ريیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه به پدیده شکل گیری شرکت های صوری اشاره کرد و گفت: اقدامات قابل توجهی برای شناسایی و برخورد قضایی با این شرکت ها صورت گرفته و همچنین دسترسی سازمان امور مالیاتی کشور به اطلاعات خاص در این زمینه افزایش یافته است که دسترسی به سامانه ثبت شرکت ها از جمله آنهاست.

خداییان ادامه داد: پس از ثبت یک شرکت باید نظارت دقیقی بر عملکرد آن داشت و این نظارت پسینی، سازمان امور مالیاتی را در مقابله با شرکت های صوری کمک می نماید.

خداییان همچنین موضوع گستردگی و غیرهدفمند بودن برخی معافیت های مالیاتی در کشور را از جمله مشکلات نظام مالیاتی برشمرد و گفت: معافیت های گسترده زمینه نپرداختن مالیات از سوی بخش بزرگی از اقتصاد را بوجود آورده و همچنین در برخی موارد باعث فرار مالیاتی و اجتناب از پرداخت مالیات شده است.

وی تصریح کرد: نظام مالیاتی باید به سمتی حرکت کند که قادر باشد ضمن اشراف بر کلیه فعالیت های اقتصادی، امکان رصد جریان پولی و همچنین رصد کلیه مبادلات کالا و خدمات در کشور را داشته باشد.

ريیس سازمان بازرسی کل کشور بر تقویت مناسبات فیمابین سازمان امور مالیاتی و سازمان بازرسی کل کشور تاکید و خاطرنشان کرد: در زمینه شفاف سازی فعالیت برخی صنوف از جمله صرافی ها، تالارهای پذیرایی، قطعه سازها و غیره، همکاری خوبی بین این دو سازمان صورت گرفته است.

خداییان در خاتمه خواستار همکاری هر سه قوه و ارکان مختلف نظام برای کمک به تحول در نظام مالیاتی و اتکای بودجه کشور به درآمدهای مالیاتی شد.

قیمت روز گوشت قرمز در بازار (1401/03/05) جنس مشتریان لوازم خانگی تغییر کرد / کف قیمت یخچال و ماشین لباسشویی اعلام شد عاشقان خودروهای آمریکایی بخوانند / ماشینی که مات... مذاکره ایران و روسیه در مورد توسعه میادین مشترک نفتی و گازی فروش کیلویی نان از کجا پیدا شد؟ قیمت طلا، دلار و سکه در بازار (1401/03/05) قیمت انواع مرغ در بازار (1401/03/05) عرضه گوشت قرمز در فروردین ماه 1401 به بیش از 46 هزارتن رسید بهره مندی بیش از 6350 کارفرما از معافیت بیمه ای اشد مجازات برای صدور گواهینامه مهارت خلاف 19.5 میلیون نفر در بافت های ناکارآمد زندگی میکنند ثبت مجوزهای کسب و کار صادر شده از بانک مرکزی روی درگاه ملی اطلاعیه مهم وزارت صنعت/ افزایش قیمت شوینده‌ها غیرقانونی... تفاوت بودجه امسال با سال های گذشته از نظر رییسی سود این سهامداران عدالت بزودی واریز می‌شود! یونان خلاف قواعد بین‌المللی نفت ایران را به آمریکا می‌فرستد قیمت انواع ماهی در بازار (1401/03/05) رفع عوارض صادراتی برخی از محصولات دامی نرخ رسمی 11 ارز کاهشی شد جولان 4 روزه فروشندگان در بورس محرومیت‌زدایی از بافت‌های ناکارآمد نیازمند اجرای 13 هزار پروژه عیالوارها بخوانند/ تاثیر درآمد فرزند مجرد در حذف یارانه... عوارض صادراتی مرغ، تخم‌مرغ، شیرخشک، خامه و چربی برداشته شد افزایش 108 درصدی تسهیلات پرداختی به شرکت های دانش بنیان در سال 1400 هند جهان را غافلگیر کرد/ شکر نایاب می‌شود؟ معافیت پرداخت بدهی روسیه پایان یافت سهام جهانی روی خط قرمز چهار کالای مهم لوازم خانگی کنوود با همکاری پاکشوما تولید می‌شود خروج نقدینگی از بورس قوت گرفت زندگی درجهان متاورس چگونه است؟ "شفا" صورت وضعیت پورتفوی یک ماهه منتشر کرد گزارش فغالیت ماهانه "البرز" منتشر شد "نطرین" گزارش ماه گذشته را منتشر کرد تصمیمات مجمع عمومی "زشریف" به ثبت رسید تصمیمات مجمع "سخزر" ثبت شد قیمت طلا و انواع سکه در بازار توافق اقتصادی تهران با مسکو حذف سمند و تیبا از فهرست تمدید اعتبار سازمان ملی استاندارد تامین نهاده خریداری شده مرغداران تا 21 اردیبهشت با ارز ترجیحی قیمت طلا، سکه و ارز 1401.03.05/ طلا کانال عوض کرد یارانه ای برای افزایش نقدینگی و تورم! ‌هراز و کندوان 6 خرداد‌ یک‌طرفه می‌شود ارزان‌ترین خانه در تهران متری چند؟ از ماه آینده کالاهای اساسی را با نرخ قبل بخرید! ... قیمت طلا ریخت بیت‌کوین چه زمانی 500 هزار دلار خواهد شد؟ سیگنال تحریم‌های جدید آمریکا به بازار ارز/ معامله‌گران فروشنده شدند یا خریدار؟ قیمت روز خودروهای مونتاژی ( 1401/03/05) سهام بمپنا در بورس را بخریم؟ میزان ذخایر گندم در سطح استان تهران مطلوب است