اکونومیست:تمرکز ایران بر پروژه های انرژی های تجدیدپذیر

اکونومیست:تمرکز ایران بر پروژه های انرژی های تجدیدپذیر

- اکونومیست طی گزارشی نوشت: دولت سیزدهم در ایران پس از روی کار آمدن هدف‌گذاری ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، اکونومیست درباره توجه دوباره ایران به انرژی های تجدیدپذیر در گزارشی نوشت:

سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی ایران (ساتبا) اعلام کرده است که قصد دارد 2.2 گیگاوات ظرفیت انرژی خورشیدی را در سال مالی جاری ایران (21 مارس تا 20 مارس) به مناقضه خواهد گذاشت.

این طرح منعکس کننده پتانسیل عظیم منابع تجدیدپذیر غیر برق آبی ایران برای پر کردن کمبود فزاینده گاز موجود برای تولید برق است. با این حال، فشارهای مالی، تحریم‌های ایالات متحده، شرایط نامناسب سرمایه‌گذاری و تمرکز بخش انرژی دولت بر هیدروکربن‌ها تضمین می‌کند که ساخت و ساز کند پیش می‌رود.

اهمیت پروژه

شرکت دولتی مدیریت شبکه برق پیش‌بینی کرده است که مصرف تابستان امسال به 73 گیگاوات برسد که 5 درصد بیشتر از سال 2022 است، ظرفیت نصب شده حدود 90 گیگاوات است اما بهره‌وری پایین به دلیل سرمایه‌گذاری‌های ناکافی و پرت زیاد برق در شبکه توزیع باعث شده است ظرفیت واقعی تولید برق ایران یک‌سوم کمتر از این رقم باشد.

ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر غیرآبی از سال 2017 دو برابر شده است، اما تنها در حدود 900 مگاوات است که تنها 1٪ از تقاضای انرژی سالانه را پوشش می دهد.

SATBA در اوایل این ماه فاش کرد که تنها 1.8 گیگاوات از یک مناقصه خورشیدی 4 گیگاواتی که به 85 شرکت پیش صلاحیتی در ژوين 2022 صادر شد، اختصاص داده شده است، و گفت که 2.2 گیگاوات باقیمانده در سال آینده مجددا پیشنهاد خواهد شد و به مناقصه خواهد رفت.

تمرکز دولت بر گاز، به ویژه بر تولید پایدار میدان عظیم پارس جنوبی که قرار است توسعه 24 فازی آن تا پایان 2023 به پایان برسد، باقی مانده است.

در اواسط ماه مه، شرکت نفت و گاز پارس گفت که در حال مذاکره با یک پیمانکار محلی برای طراحی یک برنامه افزایش فشار برای جلوگیری از کاهش است که در غیر این صورت تا سال 2032 بیش از 50 درصد تولید را کاهش می دهد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد